Президент топшириқлари ижросининг бориши кўриб чиқилди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 26 ноябрь куни Қашқадарё вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари 12-13 ноябрь кунлари вилоятда бўлиб, шу борадаги вазифаларни белгилаб берган эди. Ҳар бир туман ва шаҳарни жадал ривожлантиришга туртки бериш мақсадида марказий идоралар, жумладан, вазирлик ва тижорат банклари раҳбарлари бириктирилиб, зарур ресурслар ажратилди. 2021 йил Қашқадарёда “Тадбиркорликни ривожлантириш йили” деб эълон қилинди. 10 мингта янги тадбиркорлик субъекти ташкил этиш мақсади белгиланди.
Бугунги йиғилишда ҳар бир туман ва шаҳарнинг “ўсиш нуқталари”га асосланиб, саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш бўйича лойиҳаларни мижозбай ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Масалан, Яккабоғ, Қамаши, Чироқчи, Шаҳрисабз ҳамда Китоб туманларида 20 минг гектарда интенсив боғ ва узумзорлар яратиш орқали вилоятда мева-сабзавотни қайта ишлаш даражасини 25 фоизга етказиш мумкин.
Шаҳрисабз шаҳри, Нишон, Деҳқонобод, Яккабоғ, Миришкор, Ғузор, Шаҳрисабз, Муборак туманларида ташкил этиладиган 11 та кичик саноат зонасида лойиҳаларни жойлаштириш ва инфратузилмага улаш кераклиги қайд этилди.
2021 йилда тижорат банклари кредитлари асосида хизмат кўрсатиш соҳасида 650 миллиард сўмлик 500 та янги лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари келгуси икки йилга мўлжалланган 1 минг 153 та инвестиция лойиҳасининг иқтисодий-ижтимоий аҳамиятини таъкидлаб ўтди. Бунда қарийб 1 миллиард доллар хорижий инвестицияларни ўзлаштириб, 19 мингта янги иш ўрни яратиш кўзда тутилган.
Мутасаддиларга саноат паст даражада ривожланган туманлар учун қўшимча лойиҳалар ишлаб чиқиш, мавжуд захираларни самарали ишга солиш вазифаси қўйилди.
“Темир дафтар”га киритилган оилаларни камбағалликдан чиқариш чоралари муҳокама қилинди. Кичик бизнесни ривожлантириш, ёшлар ва аёлларда тадбиркорлик кўникмаларини шакллантириш муҳимлиги таъкидланди.
Президентнинг вилоятга сафари чоғида қишлоқ хўжалигида фойдаланишдан чиқиб кетган 81 минг гектар ерни ўзлаштириш, 63 минг гектарда сув тежовчи технологияларни жорий қилиш белгиланган эди.
Қарши, Қамаши ва Косон туманларида 1200 гектар майдонда замонавий иссиқхоналар, Деҳқонобод тумани ҳамда вилоятнинг тоғолди ҳудудларида писта ва доривор ўсимликлар плантациялари ташкил қилиш зарурлиги айтилганди.
Бугунги йиғилишда шу борадаги ташкилий ва молиявий ишларни жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, ичимлик суви тармоқларини қуриш ва реконструкция қилиш, автомобиль йўлларини таъмирлашга оид масалалар кўриб чиқилди. Турар жойга талаб юқори бўлган ҳудудларда муҳтож аҳоли учун 5 қаватли энергия тежамкор уйлар қуриш муҳимлиги айтиб ўтилди.
Ижтимоий масалаларга алоҳида эътибор қаратилди. Мактабларни реконструкция қилиш ва таъмирлаш учун 2021 йилги Инвестиция дастури доирасида қўшимча 100 миллиард сўм ажратилиши қайд этилди. Ушбу маблағлар ҳисобига 88 та мактабда қўшимча иморат қурилади, 100 тадан кўпроғи эса тўлиқ жиҳозланади, пахса деворли филиаллар ўрнига янги бинолар барпо этилади.
Йиғилишда Қарши шаҳридаги 42-мактаб, шунингдек, туман марказларидаги биттадан шундай муассаса негизида ахборот технологияларига ихтисослашган мактаблар ташкил этиш юзасидан кўрсатма берилди.
Таълим ва соғлиқни сақлаш тизимида бошланган ислоҳотларни самарали ташкил этиш, айниқса, ёшларни қўллаб-қувватлаш ва бандлигини таъминлаш долзарб масала экани таъкидланди.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоровга вазирлик ва идоралар, тижорат банклари раҳбарлари билан бирга Қашқадарё вилоятини комплекс ривожлантириш, тадбиркорларга кўмаклашиш, камбағалликни қисқартириш масалалари ижросини назоратга олиш топширилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига ҳар бир инвестиция лойиҳасининг ҳолатини жойига чиқиб, танқидий таҳлил қилиш, муаммоларни самарали ҳал этиш вазифаси қўйилди.
Сектор раҳбарлари топшириқлар ижроси натижадорлиги юзасидан Халқ депутатлари маҳаллий кенгашларида ҳар ойда ҳисобот бериб бориши белгиланди.
Йиғилишда Қашқадарё вилояти ва туманлар ҳокимлари, соҳа ва тармоқлар мутасаддилари лойиҳаларни бажаришга қаратилган режалари юзасидан ахборот берди.

On November 26, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the socio-economic development in Kashkadarya region.
The Head of the state had defined tasks in this direction during his working trip to the region on November 12-13. To afford an impetus to the development of each district and city in the region, Shavkat Mirziyoyev assigned heads of ministries and banks to them, and necessary resources were allocated. 2021 was declared the Year of Entrepreneurship Development in Kashkadarya. The purpose sought is to create 10 thousand new economic entities.
It was noted that taking into account the growth points of each district and city, it is essential to devise result-oriented projects in industry, agriculture and services.
For example, by creating intensive orchards and vineyards on 20 thousand hectares in Yakkabag, Qamashi, Chiroqchi, Shakhrisabz and Kitab districts, the level of vegetable and fruit processing in the region can be increased to 25 percent.
It is important to place projects and connect them to the infrastructure in 11 small industrial zones to be established in the city of Shakhrisabz as well as in Nishan, Dehkanabad, Yakkabag, Mirishkor, Guzar, Shakhrisabz, Mubarek districts.
In 2021, a total of 500 new projects worth 650 billion soums are due to be implemented in the services sphere thanks to loans from commercial banks.
The Head of the state noted the economic and social significance of 1,153 investment projects scheduled for the next two years. It is planned to attract about 1 billion dollars of foreign investment and create 19 thousand jobs.
Executives were instructed to develop additional projects for districts with low level of industrial development, effectively use available resources.
Measures to lift families in the “iron book” out of poverty were discussed. The importance of developing small business and formation of entrepreneurial skills among youth and women was emphasized.
In agriculture, it is planned to develop 81 thousand hectares of land withdrawn from circulation, and introduce water-saving technologies on 63 thousand hectares.
The need was noted for erecting modern greenhouses on 1.2 thousand hectares in Karshi, Kamashi and Kasan districts, create plantations of pistachios and medicinal plants in Dehkanabad and other foothill districts.
Officials in charge were urged to speed up the solution of organizational and financial issues.
Discussion subjects at the meeting included development of engineering and communication infrastructure, construction and reconstruction of drinking water supply networks, road repairs. The President highlighted the importance of erecting energy efficient apartment blocks for those in need in areas with high demand for housing.
Particular attention was paid to social issues. An additional 100 billion soums will be allocated for the reconstruction and repair of schools as part of the Investment Program for 2021. These funds will also facilitate the construction of additional blocks in 88 schools, of new buildings for branches with adobe walls, as well as equipment of more than 100 schools.
The Head of the state instructed officials to establish a school with in-depth study of information technologies on the basis of school No. 42 in the city of Karshi, and one such school in every district center.
Urgent task is the effective delivery of reforms launched in the education and healthcare systems, especially in terms of support for youth and their employment.
Deputy Prime Minister Jamshid Kuchkarov has been instructed, together with the heads of ministries and agencies as well as commercial banks, to monitor the execution of tasks concerning the comprehensive development of Kashkadarya region, assistance to entrepreneurs and poverty reduction.
The Ministry of Investments and Foreign Trade was tasked with conducting a critical analysis of the state of each investment project and effectively solving problems on site.
Heads of sectors are to present monthly reports to local Councils of people’s deputies on the implementation of tasks.
Hokims of the region and districts of Kashkadarya, heads of industries and sectors presented information on the impending work toward the realization of projects.