Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги ходимларига
Аввало, сиз азизларни, сизларнинг тимсолингизда бутун халқимизни Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни билан чин қалбимдан табриклаб, барчангизга энг эзгу ва самимий тилакларимни билдиришга ижозат этгайсиз.
Ушбу қутлуғ айёмда ризқ-рўзимиз бунёдкорлари – миришкор деҳқон ва фермерлар, заҳматкаш чорвадор ва пиллакорлар, моҳир сувчи ва ирригаторлар, ўз ишининг ҳақиқий устаси бўлган механизатор ва агрономлар, соҳанинг жонкуяр олимлари ва мутахассисларимизга чуқур ҳурмат бажо келтириб, чин дилдан таъзим қиламиз.
Дунёдаги энг қадимий ва олижаноб касб эгалари ҳисобланган, эл-юрт дастурхонини тўкин ва фаровон этадиган ғоят муҳим соҳанинг залворли юкини ўз елкасида кўтариб келаётган сизлар каби минглаб юртдошларимизнинг фидойи меҳнати ва жасорати ҳар қандай юксак эътирофга муносибдир.
Буюк аждодимиз Алишер Навоий сизларнинг шаънингизни улуғлаб: “Олам маъмурлиғи алардин, олам аҳли масрурлиғи алардин. Ҳар қаён қилсалар ҳаракат, элга ҳам қут еткурур, ҳам баракат”, деб айтган сўзларида чиндан ҳам теран ҳақиқат мужассам.
Шу хурсандчилик кунларда барчамиз сизларни байрам билан муборакбод этар эканмиз, бу йилги машаққатли меҳнатингиз, эришилган натижалар ва олдимизда турган режалар ҳақида фикр юритишимиз табиий, албатта.
Ҳаммамизга яхши аён, бу йил бутун инсоният учун жиддий синов даври бўлди. Шундай қийин шароитда эл-юртимиз, хусусан, заҳматкаш деҳқон ва фермерларимиз коронавирус пандемияси билан бир қаторда, айрим ҳудудларимизда юз берган табиий ва техноген офатларни ҳам мардонавор енгиб, юксак марраларни қўлга киритганини миннатдорлик билан таъкидлаймиз. Жумладан, Сирдарё вилоятининг Сардоба, Оқолтин, Мирзаобод туманларида 19 минг гектардан зиёд майдондаги пахта, ғалла ва бошқа қишлоқ хўжалиги экинларини қайта экишга тўғри келди. Бухоро вилоятидаги кучли довул оқибатида 26 минг гектар майдонда пахта ва ғалла ниҳолларига зарар етди.
Албатта, қишлоқ хўжалиги соҳасида осон ва енгил йилнинг ўзи бўлмайди. Табиат инжиқликлари, сув ресурсларининг чеклангани, турли ҳашарот ва зараркунандалар билан курашиш ҳар бир деҳқондан катта азму шижоат, миришкорлик ва тажрибани талаб этади. Халқимиз сизларнинг ана шундай ибратли фазилатларингизни яхши билади ва юксак қадрлайди.
Жорий йилда юртимизда олти ярим миллион тоннага яқин ғалла, 3 миллион тоннадан зиёд пахта, 21 минг тонна пилла, 22 миллион тонна мева-сабзавот, икки ярим миллион тонна гўшт ва 11 миллион тоннадан зиёд сут маҳсулотлари етиштирилгани аввало сизларнинг машаққатли ва ҳалол меҳнатингиз самарасидир.
Бу ҳақда гапирганда, ғалладан юқори ҳосилдорликка эришган Ёзёвон туманидаги “Баҳромбек”, Термиз туманидаги “Даврон Намуна”, Ғиждувон туманидаги “Содиқ Зафар саховати”, Янгибозор туманидаги “Жўрабек Қумобод”, Балиқчи туманидаги “Холмирза Болтабоев”, Сайхунобод туманидаги “Қурама”, Нарпай туманидаги “Азамат Сирож”, Нукус туманидаги “Шўртанбай-бахтли-эл”, Қизилтепа туманидаги “Улуғдиёр келажаги”, Уйчи туманидаги “Замин”, Пахтакор туманидаги “Сафаров Баҳром” фермер хўжаликлари ҳамда Поп ва Мингбулоқ туманларидаги “Арт софт текс”, Риштон туманидаги “Қаҳрамон”, Дўстлик туманидаги “Сангзор бизнес парранда”, Навбаҳор туманидаги “Навоий асл чорваси” ва Қоровулбозор туманидаги “Очил файз бизнес” ғаллачилик кластерларининг номларини мамнуният билан эътироф этамиз.
Пахтадан мўл ҳосил етиштиришда Учкўприк туманидаги “Миржалол Гулистон дурдонаси”, Қизилтепа туманидаги “Сафар обод боғи”, Ғузор туманидаги “Жаҳонгир Норбой ўғли”, Боғот туманидаги “Холмурод ўғли Мансур”, Наманган туманидаги “Ғофуржон ота”, Нарпай туманидаги “Абдусалом Хўшматов”, Булоқбоши туманидаги “Зоиржон Низомов”, Ромитан туманидаги “Навобод”, Сирдарё туманидаги “Худойқул ўғли Сулаймон”, Оққўрғон туманидаги “Оллоберди Мурод” фермер хўжаликлари, шунингдек, Қуйичирчиқ туманидаги “TСT кластер”, Наманган туманидаги “Тошбулоқ текс”, Жарқўрғон туманидаги “Термез Жайхун кластер”, Қўрғонтепа туманидаги “Хантекс групп” ва Хазорасп туманидаги “Хазорасп текс” каби пахта-тўқимачилик кластерлари барчага намуна бўлдилар.
Фурсатдан фойдаланиб, бой билим ва тажрибаси, омилкорлик хислатларини намоён этиб, илм-фан ютуқларини самарали қўллаш ҳисобидан юксак хирмон яратган барча деҳқон ва фермерларимизга ўз номимдан, халқимиз номидан чуқур миннатдорлик билдираман.
Барчангиз гувоҳ бўлиб турибсиз, бугунги мураккаб ва қалтис давр дунё миқёсида аграр соҳанинг ҳал қилувчи ўрни ва аҳамиятини яна бир бор яққол кўрсатиб бермоқда. Мавжуд ресурс ва имкониятлардан оқилона фойдаланиб, аҳолини қишлоқ хўжалик маҳсулотлари билан кафолатли таъминлаш, соҳада янги иш ўринлари яратиш, манфаатдорликни янада ошириш, илғор ёндашувларни жорий этиш
энг муҳим масалага айланмоқда.
Шунинг учун биз иқтисодиётимизни, жумладан, қишлоқ хўжалиги соҳасини модернизация ва диверсификация қилиш, озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш, фермер, кластер ҳамда кооперацияларни молиявий қўллаб-қувватлаш масаласига ҳар доимгидан ҳам кўпроқ аҳамият бермоқдамиз. Хусусан, бу йил қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг 5 та қонуни, Президентнинг 12 та фармони ва 30 дан ортиқ қарори ҳамда ҳукуматнинг кўплаб қарорлари айни шу йўналишга қаратилгандир.
Қишлоқ хўжалиги тармоғига бозор механизмлари, жумладан, агрокластер тизимининг жорий этилгани қисқа фурсатда ўзининг ижобий самарасини бераётганидан барчангиз яхши хабардорсиз.
Бугунги кунда мамлакатимизда 97 та пахта-тўқимачилик, 149 та мева-сабзавотчилик, 65 та ғаллачилик, 35 та шоличилик ва 7 та доривор ўсимликлар етиштиришга ихтисослашган кластерлар ва 11 та пахта-тўқимачилик кооперациялари фаолият юритмоқда. Шунингдек, қорамолчилик йўналишида 34 та, паррандачилик бўйича 10 та, балиқчилик тармоғида 36 та, асаларичилик йўналишида 15 та фермер хўжалигида кластер усулида маҳсулот етиштириш йўлга қўйилди. Шу билан бирга, кейинги икки йилда республикада пиллачилик соҳасида 62 та кластер ишга туширилиб, улар томонидан 600 миллиард сўмга яқин маҳсулот ишлаб чиқарилди.
Жорий йилнинг ўтган даврида республика бўйича 11 мингга яқин, яъни 90 фоиз фермер хўжаликлари кўп тармоқли хўжаликларга айлантирилди. Бунинг натижасида қарийб 37 минг аҳоли иш билан таъминланди.
Хабарингиз бор, биз сўнгги йилларда аҳоли томорқаларидан унумли фойдаланиш бўйича қатор қарорлар қабул қилдик. Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, унинг ҳудудий органлари, маҳалла фуқаролар йиғинларида томорқа хўжаликлари бўйича алоҳида ўринбосар лавозими жорий этилди. Шахсий томорқа хўжаликлари самарадорлигини оширишга қаратилаётган ана шундай чора-тадбирлар натижасида бу йил республика бўйича тўрт ярим миллион аҳолига тегишли 432 минг гектар томорқа майдонларида экинлар тўлиқ экилиши таъминланди. Ҳисоб-китобларга кўра, бу майдонларда 10 миллион тоннадан зиёд маҳсулот етиштирилди.
Давлат томонидан шахсий томорқа эгаларига артезиан қудуқлари қазиш ҳамда ихчам иссиқхоналар қуриш учун субсидиялар ва имтиёзли кредитлар ажратилаётгани ҳам аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг яна бир ўзига хос йўналишига айланди. Ушбу эзгу мақсадлар учун Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳузуридаги Жамғармадан 65 ярим миллиард сўм, томорқа хизмати корхоналари, қишлоқ хўжалиги кооперативлари ва фермерларни қўллаб-қувватлаш учун эса 110 миллиард сўмга яқин маблағ йўналтирилди.
Бундан ташқари, “Ҳар бир ёшга – бир гектар” дастури доирасида ғалладан бўшаган майдонларнинг 84 минг гектари 266 мингта кам таъминланган оилалар ва ишсиз ёшларга берилиб, уларга фермер хўжаликлари ва томорқа хизмати корхоналари бириктирилди. Ушбу дастур натижасида 1 миллион тоннадан зиёд маҳсулот етиштирилди.
Амалга оширилган ана шундай ислоҳотлар ва таркибий ўзгаришлар натижасида бу йил, жаҳонда юз бераётган пандемиянинг салбий таъсирига қарамасдан, 822 миллион доллардан зиёд миқдордаги қарийб 1,5 миллион тонна мева-сабзавот 70 дан ортиқ давлатга экспорт қилинди.
Албатта, бугун ҳеч бир соҳада илм-фан ютуқлари ва инновацион технологияларни амалиётда қўлламасдан туриб тараққиётга эришиб бўлмайди. Бу эса кенг ва замонавий билимга эга кадрларни тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш, хорижий тажрибаларни ўзлаштириш каби долзарб вазифаларни олдимизга қўймоқда.
Шу мақсадда аграр соҳага ихтисослашган олий ўқув юртларида таълим сифатини тубдан ошириш, тараққий этган давлатларнинг нуфузли таълим даргоҳлари билан яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш, уруғчилик, наслчилик ва ветеринария йўналишидаги илмий муассасалар фаолиятини такомиллаштириш борасида ҳам салмоқли ишлар амалга оширилмоқда.
2020-2021 ўқув йилидан бошлаб мавжуд қишлоқ хўжалиги олийгоҳлари билан бир қаторда, Гулистон, Бухоро, Қарши, Наманган, Самарқанд, Фарғона, Урганч давлат университетларида аграр соҳа мутахассисларини тайёрлаш учун бакалавриат таълим йўналишлари бўйича қабул квоталари ажратилди.
Соҳадаги илғор тажрибаларга таянган ҳолда, ҳудудларда “Тупроқ клиникаси” мобил лабораториялари ташкил этилиб, шўрланиш, сув, шамол эрозияси, озуқа элементлари камайишининг олдини олиш, тупроқ унумдорлиги ва маҳсулдорлигини ошириш борасида фермер хўжаликлари ва кластерларига зарур хизматлар кўрсатмоқда.
Шу ўринда пахта майдонлари ҳамда боғ, узумзор ва иссиқхона хўжаликларида сув тежовчи технологияларни жорий этиш харажатларининг бир қисми давлат томонидан қоплаб берилаётганини алоҳида қайд этиш лозим.
Жорий йилда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлашга йўналтирилган 677 миллиард сўмлик 80 га яқин лойиҳа, 1 триллион 240 миллиард сўмлик инвестиция маблағлари асосида 12 та агрологистика маркази ишга туширилиб, қарийб уч ярим минг янги иш ўрни яратилди. Шунингдек, пахтачилик кластерлари, чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик, қуёнчилик тармоқларида ҳамда замонавий иссиқхоналарнинг барпо этилиши натижасида 14 мингга яқин аҳоли иш билан таъминланди.
Айни пайтда чорвачиликда наслчиликни яхшилаш, зотдор чорва молларини кўпайтириш, ихтисослашган фермер хўжаликларини ривожлантириш, ушбу соҳага давлат томонидан субсидиялар ажратиб бериш бўйича катта ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, ўтган даврда чорвачилик хўжаликларига ушбу мақсадлар учун
20 миллиард сўмга яқин субсидиялар ажратилди.
Дунёда глобал озиқ-овқат етишмовчилиги хавфи юзага келаётган бугунги вазиятда бизда ички бозоримизни тўлиқ таъминлаш билан бирга, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш ҳажмини икки баробар ошириш ва экспортни кўпайтириш учун барча шароитлар мавжуд эканини алоҳида таъкидламоқчиман.
Келгусида қишлоқ хўжалигини барқарор ривожлантириш бўйича комплекс дастурларни амалиётга татбиқ этиш, замонавий технологияларни қўллаган ҳолда маҳсулот турлари ва экспорт ҳажмини янада ошириш устувор масала бўлиб қолади.
Тупроқ унумдорлигини сақлаш, соҳани зарур техникалар билан таъминлаш ва хизмат кўрсатиш ишларини яхшилаш, илғор билим ва кўникмаларга эга мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш фаолиятини такомиллаштиришга эътиборни янада кучайтирамиз.
Соҳага илм-фан ютуқлари ва замонавий технологияларни жорий этиш бундан буён ҳам устувор вазифаларимиздан бўлиб қолади.
Мамлакатимизнинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, эл-юртимиз дастурхонини янада фаровон қилишда фидойи қишлоқ хўжалиги ходимлари бундан кейин ҳам ўзларининг бор билим ва тажрибаларини, куч-ғайрат ва имкониятларини сафарбар этадилар, деб қатъий ишонаман.
Муҳтарам деҳқон ва фермерлар, азиз сувчилар ва пахта-тўқимачилик кластерлари ходимлари!
Сизларни яна бир бор Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни билан – меҳнат ва ҳосил байрами билан чин дилдан табриклайман.
Барчангизга сиҳат-саломатлик, оилавий бахт-саодат, масъулиятли ва шарафли меҳнат фаолиятингизда улкан зафарлар, хонадонларингизга қут-барака ва хотиржамлик ҳамиша ёр бўлишини тилайман.

Уважаемые дехкане и фермеры, специалисты агрокластеров!
От всей души поздравляю вас и в вашем лице весь народ Узбекистана с Днем работников сельского хозяйства, примите мои самые добрые и искренние пожелания.
В этот замечательный праздник мы выражаем глубокое уважение и низко кланяемся созидателям нашего благополучия – умелым дехканам и фермерам, трудолюбивым животноводам и шелководам, искусным водникам и ирригаторам, опытным механизаторам и агрономам, преданным своему делу ученым и специалистам.
Ваш самоотверженный, мужественный труд – тысяч наших соотечественников, представителей наиболее древней отрасли и самой благородной в мире профессии, выполняющих такую жизненно важную задачу, как обеспечение достатка и благополучия нашего народа, – заслуживает высочайшего признания.
Поистине глубоким смыслом наполнены слова великого поэта и мыслителя Алишера Навои, который, воспевая ваш труд, писал о том, что благодаря дехканам мир процветает, их ежедневные упорные усилия – основа изобилия и благоденствия для всех людей.
В эти радостные дни, поздравляя вас с праздником, мы, конечно, отметим ваш нелегкий труд в нынешнем году, достигнутые результаты и определим планы на перспективу.
Как известно, этот год стал периодом серьезных испытаний для всего человечества. Мы с благодарностью отмечаем, что в столь сложных условиях наш народ, в том числе трудолюбивые дехкане и фермеры, достиг высоких рубежей, стойко преодолевая наряду с пандемией коронавируса последствия природных и техногенных бедствий в отдельных регионах. В частности, в Сардобинском, Акалтынском, Мирзаабадском районах Сырдарьинской области пришлось заново засеять хлопчатником, пшеницей и другими сельскохозяйственными культурами 19 тысяч гектаров. После мощного урагана в Бухарской области повреждены всходы хлопчатника и пшеницы на 26 тысячах гектаров.
Безусловно, в сельском хозяйстве ни один год не бывает простым и легким. Капризы природы, ограниченность водных ресурсов, борьба с вредителями растений требуют от каждого дехканина сил и энергии, умения и опыта. Наш народ хорошо знает и высоко ценит эти присущие вам достойные качества.
Выращенные в нынешнем году в стране около 6,5 миллиона тонн зерна, более 3 миллионов тонн хлопка-сырца, 21 тысяча тонн коконов, 22 миллиона тонн фруктов и овощей, произведенные 2,5 миллиона тонн мяса и свыше 11 миллионов тонн молочной продукции – это прежде всего результат вашего кропотливого добросовестного труда.
Говоря об этом, с удовольствием хочу отметить такие фермерские хозяйства, добившиеся высоких урожаев зерна, как “Бахромбек” Язъяванского района, “Даврон Намуна” Термезского района, “Содик Зафар саховати” Гиждуванского района, “Журабек Кумобод” Янгибазарского района, “Холмирза Болтабоев” Балыкчинского района, “Курама” Сайхунабадского района, “Азамат Сирож” Нарпайского района, “Шуртанбай-бахтли-эл” Нукусского района, “Улугдиёр келажаги” Кызылтепинского района, “Замин” Уйчинского района, “Сафаров Бахром” Пахтакорского района, а также зерноводческие кластеры “Арт софт текс” Папского и Мингбулакского районов, “Кахрамон” Риштанского района, “Сангзор бизнес парранда” Дустликского района, “Навоий асл чорваси” Навбахорского района и “Очил файз бизнес” Караулбазарского района.
В выращивании богатых урожаев хлопка примером для всех служат фермерские хозяйства “Миржалол Гулистон дурдонаси” Учкуприкского района, “Сафар обод боги” Кызылтепинского района, “Жахонгир Норбой угли” Гузарского района, “Холмурод угли Мансур” Багатского района, “Гофуржон ота” Наманганского района, “Абдусалом Хушматов” Нарпайского района, “Зоиржон Низомов” Булакбашинского района, “Навобод” Ромитанского района, “Худойкул угли Сулаймон” Сырдарьинского района, “Оллоберди Мурод” Аккурганского района, а также хлопково-текстильные кластеры “ТСТ кластер” Куйичирчикского района, “Тошбулок текс” Наманганского района, “Термез Жайхун кластер” Жаркурганского района, “Хантекс групп” Кургантепинского района и “Хазорасп текс” Хазараспского района.
Пользуясь случаем, от имени нашего народа и от себя лично выражаю глубокую благодарность всем дехканам и фермерам, которые, применив свои богатые знания, опыт и мастерство и эффективно использовав достижения науки, возвели высокий хирман.
Нынешнее сложное и тревожное время еще раз наглядно показало решающую роль и значение аграрной сферы во всем мире. Важнейшими задачами сегодня становятся гарантированное обеспечение населения сельскохозяйственной продукцией при рациональном использовании ресурсов и возможностей, создание в сфере новых рабочих мест, дальнейшее повышение заинтересованности сельчан в результатах своего труда, внедрение передовых подходов.
В связи с этим мы как никогда большое внимание уделяем модернизации и диверсификации экономики, в том числе сельского хозяйства, производству продовольственной продукции, финансовой поддержке фермерских хозяйств, кластеров и коопераций. Именно на это направлены принятые в нынешнем году 5 законов Республики Узбекистан и 12 указов, более 30 постановлений Президента и правительства.
Все вы хорошо знаете, что внедрение в сельскохозяйственную сферу рыночных механизмов, в частности, системы агрокластеров, в короткие сроки дает положительные результаты.
В настоящее время в стране действуют сотни кластеров: 97 специализированных хлопково-текстильных, 149 плодоовощных, 65 зерноводческих, 35 рисоводческих и 7 – по выращиванию лекарственных растений, а также 11 хлопково-текстильных коопераций. На основе кластерного метода организована заготовка продукции в 34 животноводческих, 10 птицеводческих, 36 рыбоводческих, 15 пчеловодческих фермерских хозяйствах. Наряду с этим созданные за последние два года 62 кластера в сфере шелководства произвели продукции почти на 600 миллиардов сумов.
За прошедший период этого года почти 11 тысяч, или 90 процентов, фермерских хозяйств страны преобразованы в многопрофильные хозяйства, тем самым обеспечена занятость около 37 тысяч человек.
Как известно, в последние годы мы приняли ряд постановлений по эффективному использованию населением приусадебных участков. В Министерстве по поддержке махалли и семьи, его территориальных подразделениях и сходах граждан махаллей была введена отдельная должность заместителя, ведающего вопросами приусадебных участков. В результате соответствующих мер в нынешнем году по республике обеспечен полный засев 432 тысяч гектаров участков, принадлежащих 4,5 миллиона гражданам. По предварительным подсчетам, на этих площадях выращено более 10 миллионов тонн продукции.
Государство предоставляет владельцам приусадебных участков субсидии и льготные кредиты для бурения артезианских скважин и строительства мини-теплиц, что стало еще одним направлением социальной поддержки населения. На эти цели из фонда при Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель выделено 65,5 миллиарда сумов, на поддержку предприятий по оказанию услуг приусадебным хозяйствам, сельскохозяйственных кооперативов и фермеров направлено около 110 миллиардов сумов.
Кроме того, в рамках программы “Каждому молодому дехканину – надел земли” 266 тысячам малообеспеченных семей и не занятой молодежи выделены 84 тысячи гектаров площадей, высвобожденных от колосовых культур, за ними закреплены фермерские хозяйства и предприятия по оказанию услуг приусадебным хозяйствам. Благодаря реализации этой программы выращено более 1 миллиона тонн продукции.
В результате проведенных реформ и структурных преобразований в этом году, несмотря на негативное воздействие пандемии, было экспортировано около 1,5 миллиона тонн плодовоощной продукции более чем в 70 стран на сумму свыше 822 миллиона долларов.
Безусловно, сегодня без внедрения в практику научных достижений и инновационных технологий невозможно развитие ни одной сферы. Это ставит перед нами такие актуальные задачи, как подготовка кадров, обладающих всесторонними современными знаниями, повышение их квалификации, освоение зарубежного опыта.
С этой целью проводится значительная работа по кардинальному повышению качества образования в специализирующихся на аграрной сфере высших учебных заведениях, налаживанию сотрудничества с ведущими вузами развитых стран, совершенствованию деятельности научных учреждений семеноводства, племеноводства и ветеринарии.
Начиная с 2020–2021 учебного года наряду с имеющимися сельскохозяйственными вузами квоты приема в бакалавриат по аграрным направлениям ввели Гулистанский, Бухарский, Каршинский, Наманганский, Самаркандский, Ферганский, Ургенчский государственные университеты.
На основе передового опыта на местах образованы мобильные лаборатории “Клиника почвы”, предоставляющие фермерским хозяйствам и кластерам необходимые услуги по предотвращению  засоления, водной и ветряной эррозии почвы, снижения содержания в ней питательных элементов, а также повышению плодородия и продуктивности земель.
Следует отметить, что государство покрывает часть затрат на внедрение водосберегающих технологий на хлопковых полях, а также в садах, на виноградных плантациях и в тепличных хозяйствах.
В целях переработки сельскохозяйственной продукции в текущем году на основе около 80 проектов стоимостью 677 миллиардов сумов и инвестиций в размере 1 триллиона 240 миллиардов сумов введены в строй 12 агрологистических центров и создано почти 3 500 новых рабочих мест. Наряду с этим в хлопководческих кластерах и  таких отраслях, как животноводство, птицеводство, рыбоводство, кролиководство, а также  за счет создания современных теплиц обеспечена занятость около 14 тысяч человек.
Большая работа проводится в животноводческой отрасли по улучшению племеноводства, роста поголовья породистого скота, развитию специализированных фермерских хозяйств, выделению для этой сферы государственных субсидий. Так, за прошедший период на эти цели животноводческим хозяйствам было выделено около 20 миллиардов сумов субсидий.
Хочу подчеркнуть, что сегодня, когда на глобальном уровне возрастает угроза дефицита продовольствия, в нашей стране мы имеем возможность не только обеспечить потребности внутреннего рынка, но и вдвое увеличить объем выращиваемой сельскохозяйственной продукции, а также повысить ее экспорт.
Нашими приортетными задачами на перспективу будут реализация комплексных программ устойчивого развития сельского хозяйства, дальнейшее увеличение ассортимента продукции и объема ее экспорта за счет применения современных технологий.
Мы усилим  внимание к сохранению плодородия почв, обеспечению сферы необходимой техникой и улучшению качества агросервиса, совершенствованию подготовки специалистов, обладающих передовыми знаниями и навыками, и их переподготовки.
Одной из важнейших задач останется внедрение в сферу достижений науки и современных технологий.
Убежден, что самоотверженные труженики сельского хозяйства и впредь будут направлять все свои знания и опыт, силы и возможности на обеспечение продовольственной безопасности страны, благополучия нашего народа.
Уважаемые дехкане и фермеры, ирригаторы и работники хлопково-текстильных кластеров!
Еще раз искренне поздравляю вас с Днем работников сельского хозяйства – праздником труда и урожая.
Желаю всем вам крепкого здоровья, счастья, больших успехов в вашем ответственном и благородном труде, мира и благополучия вашим семьям.