Хоразмни ривожлантириш бўйича «ўсиш нуқталари» белгиланди (+фотогалерея)
Хоразм вилояти фаоллари билан ўтган йиғилишда долзарб ижтимоий-иқтисодий масалалар муҳокама қилинди. Ҳар бир шаҳар ва туман, маҳаллаларда мавжуд имкониятлардан келиб чиқиб, «ўсиш нуқталари» белгиланди.
Хусусан, Урганч шаҳрида тўқимачилик ва туризм, Хива шаҳрида туризм ва қурилиш материаллари, Гурлан туманида тўқимачилик ва иссиқхона хўжалиги, Янгибозор туманида иссиқхона ва мева-сабзавотни қайта ишлаш, Тупроққалъа туманида машинасозлик ва электр техникаси каби йўналишларни ривожлантириш мумкинлиги қайд этилди. Шу йўналишларда ишлаб чиқилган лойиҳаларни амалга ошириш учун ҳар бир ҳудудга вазирлик ва банклар раҳбарлари бириктирилди. Барча лойиҳалар 16 мингдан зиёд иш ўрни ташкил этиш имконини беради.
2021 йилда вилоятда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, ёшлар ва аёллар бандлигини ошириш мақсадларига 500 миллиард сўм кредит ресурси ажратилиши маълум қилинди.
Хоразм учун драйвер соҳалардан бири - туризм. Шу боис вилоятда меҳмонхона ўринларини кўпайтириш, салоҳиятли мамлакатлардан Урганчга доимий ва чартер рейслар ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Ички туризмни ривожлантириш учун транспорт хизматларини яхшилаш, хусусан, Фарғона водийсидан авиа ва темир йўл қатновини йўлга қўйиб, бунинг дастлабки даврида 30 фоизлик чегирма қўллаш бўйича кўрсатма берилди. Кейинчалик бу тажриба Термиз, Самарқанд ва Бухоро шаҳарлари бўйича ҳам қўлланилади.
Амударё устида Хоразмни Қорақалпоғистон билан боғлайдиган 413 метрлик кўприк, Қораўзак туманидан Шовот туманигача 79 километрлик темир йўл қурилиши айтилди. Келгуси уч йилда 2 минг 370 километр ички йўлларни таъмирлаш вазифаси қўйилди.
Ижтимоий масалаларга алоҳида эътибор қаратилди. Келгуси йили вилоят бўйича 2 минг хонадонли 100 та кўп қаватли уй-жой барпо этиш, ичимлик суви таъминотини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди.
Таълим, тиббиёт, маданият соҳаларини ривожлантиришга доир чора-тадбирлар белгиланди.
Президентимиз йиғилишда хоразмлик ёшлар билан алоҳида суҳбатлашди. Ҳар бирини эшитиб, таклифлари бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
- Қийин даврда, мураккаб шароитда яшаяпмиз. Ана шу шароитда ҳар бир туман, ҳар бир маҳалланинг ўз ўрни, марралари бор. Хоразмнинг марраси баланд бўлиши керак, - деди давлатимиз раҳбари.

Определены «точки роста» для развития Хорезма (+фотогалерея)
На совещании с активом Хорезмской области обсуждены актуальные социально-экономические вопросы. Исходя из имеющихся возможностей в каждом городе, районе и махалле определены «точки роста» региона.
В частности, указано на наличие перспектив для развития текстильного производства и туризма в городе Ургенче, туризма и индустрии стройматериалов в городе Хиве, текстильного производства и тепличного хозяйства в Гурленском, тепличного хозяйства и переработки плодоовощной продукции в Янгибазарском, машиностроения и электротехники в Тупраккалинском районах. Для осуществления проектов в указанных направлениях за каждым районом закреплены руководители министерств и банков. Реализация всех проектов позволит создать более 16 тысяч рабочих мест.
В 2021 году на развитие семейного предпринимательства, повышение занятости молодежи и женщин в области будут направлены кредитные ресурсы на 500 миллиардов сумов.
Один из «драйверов» экономики Хорезма - туризм. В связи с этим подчеркнута важность увеличения номерного фонда гостиниц, организации из-за границы постоянных и чартерных рейсов в Ургенч. В целях развития внутреннего туризма дано указание улучшить транспортное обслуживание, в частности, наладить авиа- и железнодорожное сообщение с Ферганской долиной, применять 30-процентную скидку на билеты в начальный период. В дальнейшем этот опыт будет применен в Термезе, Самарканде и Бухаре.
Планируется построить 413-метровый мост через Амударью, который соединит Хорезм с Каракалпакстаном, а также 79-километровую железную дорогу из Шаватского района в Караузякский. В ближайшие три года будет отремонтировано 2 370 километров внутренних автодорог.
Особое внимание уделено социальным вопросам. Поручено построить в следующем году 100 многоэтажных домов на 2 тысячи квартир и улучшить питьевое водоснабжение во всех районах области.
Определены меры по развитию сфер образования, медицины и культуры.
На совещании Президент отдельно побеседовал с молодежью области. Выслушав каждое предложение, глава государства дал соответствующие указания ответственным лицам.
- Мы живем в тяжелые времена, в сложных условиях. В таких условиях каждый район, каждая махалля имеет свое место и цели. Хорезм должен ставить перед собой высокие цели, - отметил глава нашего государства.