Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф хотирасига эҳтиром
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Чилонзор туманида барпо  этиладиган масжидга Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф номи бериладиган бўлди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳридаги бунёдкорлик ишлари билан танишуви жараёнида мазкур масжид майдонига ташриф буюрди.
Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф нафақат юртимизда, балки бутун ислом оламида тан олинган олим эди, деди Шавкат Мирзиёев. Ҳаётини муқаддас динимиз арконларини ўрганишга ва тарғиб этишга, халқимиз, ёшларимизни диний маърифат руҳида тарбиялашга бағишлади.
Дарҳақиқат, Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф 1989 йилда, жуда қийин ва мураккаб даврда Ўрта Осиё ва Қозоғистон мусулмонлари диний идораси раиси, муфтий бўлди. Бу давр исломий илмлар, диний қадрият ва анъаналар қайта тикланган давр сифатида тарихимизда алоҳида ўрин тутади.
У киши ислом оламида маълум ва машҳур бўлган “Мухтасари Виқоя”, “Кифоя”, “Мазҳаблар – бирлик рамзи”, “Мазҳабсизлик – ислом шариатига таҳдид солувчи энг хатарли бидъат” каби китобларни ўзбек тилида шарҳлаб, ўша мураккаб йилларда кўпдан-кўп беҳуда ихтилофларнинг олдини олишга катта ҳисса қўшган.
Муфтий вазифасида у киши халқаро миқёсда ҳам кенг фаолият юритиб, кўплаб ислом мамлакатлари билан маданий-маърифий алоқаларни йўлга қўйиш ва ривожлантиришга эришган.
Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф ҳам муфтий, ҳам собиқ Иттифоқ Олий кенгаши депутати сифатида ҳукуматга мусулмонларнинг ҳақ-ҳуқуқларини ҳурмат қилиш, улар учун зарур шароитлар яратиш масалалари кўтарилган махсус баённома тақдим этган.
Мустабид мафкура ҳукмрон бўлган ўша оғир замонда бундай ташаббус билан чиқиш, ҳеч шубҳасиз, катта жасорат эди, деди Президентимиз. Бунинг натижасида шўро ҳукуматининг мусулмонларга нисбатан сиёсати ўзгарган, масжид ва мадрасалар очилган, ҳаж зиёратига борувчилар кўпайган. 1990 йилда Марказий Осиё республикаларидан 500 нафар мусулмон Тошкент шаҳри орқали ҳаж зиёратига боришга муваффақ бўлган эди. Агар ўша даврда бутун собиқ Иттифоқ бўйича ҳар йили бор-йўғи 20-30 киши ҳажга борганини ҳисобга олганда, бу жуда катта натижа бўлган.
У кишининг дунё мусулмонлари ўртасидаги обрў-эътибори жуда баланд эди. Бу улуғ ватандошимиз Бутундунё мутафаккир уламолари йиғинининг Ижроия қўмитаси аъзоси, Бутунжаҳон мусулмон уламолари халқаро уюшмаси, Бутундунё Ислом уюшмаси каби нуфузли ташкилотларнинг, Иордания қироллик академиясининг ҳам аъзоси эди. У киши миср Араб Республикасининг “Нил лаври” олтин нишонига сазовор бўлганди. Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, замонавий Ўзбекистон тарихида исломий илмлар бўйича ҳеч ким бу даражада юксак мавқега кўтарилмаган.
Бу улуғ аллома турли диний-маърифий мавзуларда 100 дан зиёд китоблар ёзган. Шайх ҳазратларининг ҳикматга тўла сўзлари, суҳбатлари, радио ва телевидение, матбуот саҳифаларидаги доимий чиқишлари, кўплаб китоблари, жумладан, аудиокитоблари орқали юртимиздаги ҳар бир хонадонга кириб борган.
Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф ўзининг илми, сўзи ва ибратли амаллари билан она Ватанга, динимиз равнақига чин дилдан ҳалол хизмат қилиш бўйича катта бир мактаб яратиб кетдилар, десак, тўғри бўлади. У кишининг илм ва ҳаёт йўли, бой меросини ўрганиш ва халқимизга етказиш – барчамизнинг бурчимиздир.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ушбу масжид лойиҳаси билан танишар экан, уни янада такомиллаштириш, бунда халқимиз ва уламоларнинг таклифларини ҳам ўрганиш зарурлигини таъкидлади.

По инициативе Президента Шавката Мирзиёева строящаяся в Чиланзарском районе мечеть будет носить имя Шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа.
Глава нашего государства в ходе ознакомления с созидательной работой в Ташкенте посетил место строительства данной мечети.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф был ученым, не только широко известным в нашей стране, но и признанным во всем исламском мире, сказал Шавкат Мирзиёев. Он посвятил свою жизнь изучению и пропаганде основ нашей священной религии, воспитанию  молодежи в духе просвещенного ислама.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф в 1989 году, в очень сложное время, стал председателем, муфтием Духовного управления мусульман Средней Азии и Казахстана. Тот период занимает особое место в нашей истории как время возрождения исламских наук, религиозных традиций и ценностей.
Будучи автором комментариев на узбекском языке к известным в исламском мире книгам, таким как  “Мухтасари Викая”, “Кифая”, “Мазхабы - символ единства”, “Не следование мазхабу - самая опасная бидъа, угрожающая исламскому шариату", он внес большой вклад в разрешение многих ненужных разногласий в те сложные годы.
В качестве муфтия вел широкую международную деятельность, смог наладить и развить культурно-просветительские связи со многими исламскими странами.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф как муфтий и как депутат Верховного Совета бывшего союза внес правительству обращение, где излагались вопросы уважения прав мусульман, создания для них необходимых условий.
Выступление с такой инициативой в то время, когда господствовала тоталитарная идеология, без сомнений, было огромным подвигом, сказал Президент нашей страны. В результате этого советское правительство изменило политику в отношении мусульман, открылись мечети и медресе, увеличилось количество паломников, отправляющихся в хадж. В 1990 году из республик Центральной Азии через город Ташкент совершить хадж удалось 500 мусульманам. Это очень большой результат, учитывая, что в те времена ежегодно в хадж отправлялись всего 20-30 человек со всего союза.
Шейх Мухаммада Садык пользовался огромным уважением и авторитетом среди мусульман всего мира. Наш выдающийся соотечественник был членом таких авторитетных организаций, как Исполнительное бюро Собрания исламских улемов и мыслителей мира,  Всемирный союз мусульманских улемов, Всемирная Исламская Лига, Королевская академия Иордании. Был удостоен золотой медали "Лавр Нила" Арабской Республики Египет. Следует особо отметить, что никто в истории современного Узбекистана не достиг таких высот в исламских науках, как он.
Выдающийся ученый написал более 100 книг на различную религиозно-просветительскую тематику. Мудрые слова, беседы, выступления на радио и телевидении, книги, в том числе аудиокниги шейха заняли прочное место в жизни наших соотечественников.
Своими глубокими познаниями, добрыми наставлениями и примерными поступками Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф является образцом добросовестного служения во имя Родины и развития религии. Изучение его жизни и научной деятельности, приобщение народа к его наследию - почетный долг.
Президент Шавкат Мирзиёев, знакомясь с проектом мечети, отметил необходимость его дальнейшего совершенствования, изучения при этом предложений населения и религиозных деятелей.