Ўзбекистон Республикаси Президенти Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари, стратегия ва молия вазирини қабул қилди
13.02.2018, 22:04
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2018 йил 13 февраль куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари, стратегия ва молия вазири, икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси Ким Донг Ённи қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик барқарор суръатлар билан кенгайиб, анъанавий дўстона алоқалар ва стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётганини чуқур мамнуният билан қайд этди.
Корея Республикасига 2017 йил ноябрь ойида амалга оширилган тарихий ташриф ва унинг якунлари бўйича эришилган келишувлар Ўзбекистон – Жанубий Корея ўзаро манфаатли ҳамкорлигини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга хизмат қилгани ва аниқ амалий мазмун билан бойитгани алоҳида таъкидланди.
Ўтган йили ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 1,3 миллиард доллардан ошди. Тасдиқланган "йўл харитаси"га мувофиқ, бугунги кунда мамлакатимизда замонавий ишлаб чиқаришни ташкил этиш ва инфратузилмани модернизация қилиш бўйича умумий қиймати 6 миллиард доллардан зиёд 60 дан ортиқ инвестиция лойиҳалари тайёрланмоқда ва амалга оширилмоқда.
Ўзаро ҳамкорликнинг ўтган даврида Ўзбекистон иқтисодиётига Жанубий Кореядан жами 7 миллиард долларлик инвестициялар жалб қилинди, Корея Республикаси компаниялари иштирокида 500 дан ортиқ корхона ташкил этилди.
Жанубий Кореянинг илғор тажрибаси, билим ва технологияларини мамлакатимиз иқтисодиётининг турли тармоқлари ва ижтимоий соҳасига жорий этишга қаратилган қўшма дастур ва тадбирлар фаол рўёбга чиқарилмоқда. Ушбу мамлакатнинг етакчи мутахассислари Ўзбекистон вазирлик, идора ва ташкилотларига маслаҳатчи сифатида жалб қилинган.
Маданий-гуманитар, фан-таълим ва туризм соҳаларидаги алмашинувлар кенгаймоқда.
Учрашувда савдо-иқтисодий, инвестиция, инновация, банк-молия ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Корея Республикаси раҳбарияти ва халқини Пхёнчхан шаҳрида қишки Олимпия ўйинлари бошлангани муносабати билан самимий табриклади, ушбу нуфузли халқаро спорт тадбирининг муваффақиятли ўтишига тилак билдирди.
Ўз навбатида, Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари, Ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун чуқур миннатдорлик билдириб, Президент Мун Чжэ Иннинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Меҳмон Ўзбекистон раҳбарияти Корея Республикаси фуқароларига визасиз тартиб жорий этиш ҳақида қарор қабул қилгани учун самимий миннатдорлик билдирди. Бу, шубҳасиз, мамлакатимизга сайёҳлар оқимини салмоқли даражада ошириш ва ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидлади.
Учрашув якунида Ким Донг Ён Жанубий Корея мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кенг миқёсли ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр эканини қайд этди.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Премьер-министра, министра стратегии и финансов Республики Корея
13.02.2018, 22:06
Сегодня, 13 февраля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Премьер-министра, министра стратегии и финансов Республики Корея, сопредседателя двусторонней Межправитель-ственной комиссии Ким Донг Ёна, пребывающего в нашей стране с рабочим визитом.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил наблюдаемую устойчивую динамику расширения двустороннего многопланового сотрудничества, последовательное укрепление многовековых уз дружбы и отношений стратегического партнёрства между двумя государствами.
Было особо подчеркнуто, что исторический визит на высшем уровне в Республику Корея в ноябре 2017 года и достигнутые по его итогам договорённости позволили вывести узбекско-корейское взаимовыгодное сотрудничество на качественно новый уровень, наполнив его конкретным практическим содержанием.
В прошлом году объёмы взаимного товарооборота превысили 1,3 миллиардов долларов. В соответствии с утверждённой «Дорожной картой» сегодня ведётся подготовка и реализация свыше 60 инвестиционных проектов по созданию современных производств и модернизации инфраструктуры в нашей стране на общую сумму более 6 миллиардов долларов.
Всего за годы сотрудничества в экономику Узбекистана привлечены южнокорейские инвестиции в объёме 7 миллиардов долларов, создано более 500 предприятий с участием компаний Республики Корея.
Активно реализуются совместные программы и мероприятия, направленные на внедрение передового южнокорейского опыта, знаний и технологий в различные отрасли экономики и социальную сферу республики. Ведущие специалисты из Республики Корея привлечены в качестве консультантов и советников министерств, ведомств и организаций Узбекистана.
Расширяются культурно-гуманитарные, научно-образовательные и туристические обмены.
В ходе встречи состоялся предметный обмен мнениями по перспективам дальнейшего расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, банковско-финансовой и других сферах.
Президент Республики Узбекистан искренне поздравил Руководство и народ Республики Корея с началом Зимних Олимпийских игр в г. Пхёнчхане и пожелал успешного проведения этого яркого международного спортивного мероприятия.
В свою очередь, заместитель Премьер-министра Республики Корея, сопредседатель Межправительственной комиссии выразил глубокую благодарность главе нашего государства за тёплый приём и передал тёплые приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Мун Чжэ Ина.
Он выразил искреннюю признательность Руководству Узбекистана за принятое решение о введении безвизового режима для граждан Республики Корея, что, безусловно, будет способствовать существенному увеличению туристического потока в нашу страну и укреплению деловых контактов.
В завершение встречи Ким Донг Ён подтвердил готовность южнокорейской стороны к дальнейшему укреплению отношений стратегического партнёрства и расширению полномасштабного взаимовыгодного сотрудничества между двумя государствами.