Андижонда инвестиция оқимини кўпайтириш учун яна бир амалий қадам ташланди
Сир эмаски, иқтисодиётни эркинлаштириш ва модернизациялаш, шу орқали жаҳон стандартларига жавоб берадиган маҳсулот ишлаб чиқаришга эришиш хорижий инвестицияларни, биринчи галда, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш бўйича қулай шарт-шароитлар яратишни талаб этади. Бундай долзарб вазифаларни амалга оширишда эса эркин иқтисодий зоналар муҳим аҳамиятга эга.
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, эркин иқтисодий зоналарни ташкил этиш мамлакат ички бозоридаги иқтисодий жараёнларни фаоллаштиришга йўналтирилган чет эл сармоясини жалб қилиш билан бирга:
- инновацион фаолиятни ривожлантириш, илғор техноло­гия­ларни жорий қилиш;
- саноат маҳсулотлари экспортини қўллаб-қувватлаш ва валюта тушумини кўпайтириш;
- маҳсулотларнинг янги турларини ишлаб чиқаришни ўзлаштириш, маҳаллий маҳсулот ва хизматларнинг ички ва ташқи бозорларда халқаро сифат, сертификатлаштириш, қадоқлаш талабларини жорий этиш орқали рақобатдошлигини ошириш;
-  хомашё ресурсларини чуқур қайта ишлаш ва янги иш жойларини барпо этиш;
- малакали ишчи-муҳандислар, хўжалик ва бошқарув кадрларини тайёрлаш, малакасини ошириш каби бир қатор муҳим масалаларни ҳал қилиш имконини беради.
Президентимизнинг “Андижон-фарм” эркин иқтисодий зонасини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони ва унда белгиланган вазифаларни амалга оширилиши айни шу мақсадларга энг биринчи навбатда тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилишга хизмат қилади.
Фармоннинг алоҳида эътиборга молик жиҳати шундаки, унда Ҳиндистон Республикаси етакчи компанияларининг тўғридан-тўғри инвестициялари ва илғор технологиялари жалб этилади. Бу жуда тўғри танлов. Негаки бугунги кунда Ҳиндистон фармацевтика соҳасида илғор натижаларни қўлга киритаётган етакчи мамлакатлардан саналади. Мисол учун, жаҳоннинг етакчи консалтинг компанияси “GlobalDate“ олиб борган тадқиқотга кўра, 2020 йилга бориб Ҳиндистон фармацевтика бозорининг умумий қиймати 55 миллиард долларга чиқиши айтилмоқда. Компания вакилларининг баёнотига кўра айни пайтда бутун дунёда ишлаб чиқарилаётган дори-дармон воситаларининг 20 фоизи Ҳиндистон ҳиссасига тўғри келмоқда.
Бугун Ҳиндистонда фармацевтика соҳасида фаолият олиб бораётган компаниялар сони 20 мингдан зиёд ва бу кўрсаткич йилдан-йилга кўпайиб бормоқда. Хусусан, “Cipla“, “Ranbaxy“, “Nicholas Piramal“, “Sun Pharma“, “Dr.Reddyʼs“, “Wokhardt“, “Torrent Pharma“, “Lupin“ каби йирик компаниялар Ҳиндистон фармацевтика бозорининг лидерлари бўлиб, дори-дармон савдосининг 36 фоиз улуши айнан улар қўлида. Аҳамиятли жиҳати ҳозирда шу каби йирик фармацевтика компаниялари 60 дан зиёд мамлакатда ўз корхоналари мавжуд.
Юқоридагиларга асосланиб шуни дадил айтиш мумкинки, Ўзбекистон ва Ҳиндистон фармацевтика соҳасида катта истиқболга эга. Ўртадаги ўзаро ишонч ва тажриба икки мамлакат ишбилармонларининг “Андижон-фарм” эркин иқтисодий зонаси негизида янги лойиҳаларни ҳаётга татбиқ қилишда муҳим пойдевор бўлади.
Фармонда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси зиммасига ҳам қатор вазифалар юкланди. Биламиз ушбу ташкилотлар ва O‘zLiDeР ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандумлари имзоланган. Шундан келиб чиққан ҳолда келгусида ушбу вазирлик ва қўмита билан биргаликда “Андижон-фарм” эркин иқтисодий зонасида тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этиш ҳолатини доимий равишда ўрганиб бориш, бу борада амалга оширилаётган ишлар юзасидан депутатлик назоратини ўрнатиш ва мавзу юзасидан тегишли ташкилотлар ҳисоботларини тинглашга алоҳида эътибор қаратишимиз лозим. Зеро, мамлакатимизда иқтисодий ислоҳотлар самарадорлигини оширишда, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этишнинг ўзига хос ва бетакрор механизмини жорий қилиш мақсадлари кўзланган Фармоннинг бажарилишида катта масъулият билан фаол қатнашиб, парламент назоратини изчил олиб бориш, тадбиркорлар манфаатларини ишончли ҳимоя қилишда фидойилик кўрсатиш устувор вазифаларимиздан саналади.

Андижан: СЭЗ будет способствовать притоку инвестиций
В деле либерализации и модернизации экономики, достижения выпуска отвечающей международным стандартам продукции большую роль играет создание необходимых условий для притока иностранных прямых инвестиций. Наиболее удобной формой для этого являются свободные экономические зоны (СЭЗ).
СЭЗ наряду с привлечением иностранного капитала способствуют активизации экономических процессов внутри страны, развитию инновационной деятельности, внедрению передовых технологий, экспорту промышленной продукции, освоению выпуска новой продукции, глубокой переработки внутренного сырьевого ресурса, созданию новых рабочих мест, подготовке и повышению квалификации кадров различных специальностей, выполняют ряд других задач.
Достижению именно этих целей будет способствовать реализация задач, определенных в Указе главы нашего государства “О создании свободной экономической зоны “Андижон-фарм”.
Важной особенностью данного документа является то, что он предусматривает привлечение прямых инвестий и передовых технологий ведуших фармацевтических компаний Республики Индия. Выбор этой страны не случаен. К настоящему времени Индия добилась на международном масштабе впечатляющих успехов в фармацевтической отрасли. Так, по данным международной консалтинговой компании “GlobalDate“, к 2020 году фармацевтический рынок Индии будет оцениваться в 55 миллиардов долларов. Как отмечают исследователи, Индия уже сейчас имеет 20 процентную долю международного рынка лекарственных средств.
Свыше 20 тысяч – именно столько компаний и фирм осуществляют деятельность на фармацевтическом рынке Индии и это число увеличивается с каждым годом. Лидерами отрасли считаются “Cipla“, “Ranbaxy“, “Nicholas Piramal“, “Sun Pharma“, “Dr.Reddyʼs“, “Wokhardt“, “Torrent Pharma“, “Lupin“, на которых приходится 36 процентная доля рынка. Представительства индийских фармкомпаний действуют в более чем 60 государствах.
Основываясь на этих данных, можно с уверенностью утверждать, что сотрудничества Узбекистана и Индии в сфере фармацевтики имеет огромный потенциал. Взаимодоверие и опыт будут способствовать реализации множества новых проектов на базе СЭЗ “Андижан-фарм”.
В соответствии с Указом Президента ряд важных задач возложены на Министерство экономики и промышленности и Государственный комитет по инвестициям Республики Узбекистан. Как известно, между эти ведомствами и УзЛиДеП подписаны меморандумы сотрудничества. Исходя из этого, партия совместно с ними будет осуществлять постоянную работу по изучению состояния притока иностранных инвестиций, установлению депутатского контроля и организации заслушиваний отчетов ответственных руководителей о ходе реализации задач Указа главы государства.
Ведь контроль за осуществлением данного документа, направленный на внедрение уникальных механизмов привлечения иностранных инвестиций, защита прав и интересов предпринимателей входит в круг приоритетных интересов нашей партии.