Давлат дастури иқтисодий барқарорлик ва жамият ривожига хизмат қилади
Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев “2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастури тўғрисида”ги Фармонни тасдиқлади.
Умумий қиймати 16,2 триллион сўм ва 8,1 миллиард АҚШ долларига тенг кенг кўламли лойиҳаларни амалга татбиқ этишни назарда тутган мазкур Фармон мамлакатимиз иқтисодиётини янада ривожлантириш, халқимиз фаровонлигини таъминлаш ва энг асосийси, жамиятимизнинг янада гуллаб-яшнашида муҳим пойдевор бўлиб хизмат қилади.
Таъкидлаш жоизки, O’zLiDeP Навоий вилоят Кенгаши томонидан “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” Давлат дастури лойиҳаси муҳокамаси бўйича барча туман ва шаҳарларимизда ўқув-семинарлари ва давра суҳбатлари ўтказилди. Муҳокамалар давомида 50 га яқин билдирилган фикр-мулоҳаза ва таклифлар умумлаштирилиб Сиёсий Кенгаш Ижроия қўмитасига тақдим этилди.
Энг долзарб чора-тадбирларни ўз ичига олган, ҳар томонлама пухта ўйланган Давлат дастури режасига мувофиқ, иқтисодиётни ривожлантириш ва инвестицияларни жалб этиш соҳасига эътибор қаратсак, мамлакатимизда ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини тубдан яхшилаш мақсадида зарур шарт-шароитларни яратиш, “яширин” иқтисодиётга бутунлай барҳам бериш ҳамда иқтисодиётимизни жадал суръатлар билан ривожлантиришга салоҳияти етадиган малакали кадрларни тайёрлаш айни пайтдаги энг долзарб масала сифатида кўрсатиб ўтилган.
Дарҳақиқат, хорижий инвесторлар учун имтиёзлар яратиш, уларнинг фаолиятига тўсқинлик қиладиган омилларни зудлик билан бартараф этиш ҳамда уларга ҳар томонлама ёрдам бериш сармоядор инвесторларни мамлакатимизга жалб этишнинг энг самарали усулидир.
Юртбошимиз таъкидлаганидек, аввало иқтисодиётни ривожлантирмай туриб, молиявий фаровонликка эришиб бўлмайди. Халқ бой бўлса, мамлакат бой бўлади. Бугун ҳар бир кишидан тадбиркорликни, ишбилармонликни даврнинг ўзи тақозо этмоқда. Янги иш ўринларини яратишда ишбилармонларимизнинг қўшаётган ҳиссаси беқиёс албатта.    Жамиятимизда ишбилармонлик муҳитини кенгайтириш орқали ишсизлик муаммосини бартараф этишимиз муқаррар.
Жонажон юртимизнинг ҳар томонлама равнақ топишига дастуруламал бўлиб хизмат қиладиган бу фармонда белгилаб берилган барча чора-тадбирларни ҳаётга татбиқ этишда ҳар биримиздан катта масъулият талаб қилади. Бу йўлда O‘zLiDeP вакиллари ҳам фаол иштирок этиб, ҳамфикр бўлиб иш тутади. Вилоятимизда тадбиркорлар ва ишбилармонларнинг самарали фаолият юритишлари учун янги имкониятлар яратиш ва уларнинг манфаатларини ҳимоя қилишда жонбозлик кўрсатади.

Государственная программа будет служить экономической стабильности и процветанию общества
Президент Шавкат Мирзиёев подписал Указ «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития».
Данный документ, предусматривающий реализацию широкомасштабных проектов на общую сумму 16,2 триллиона сумов и 8,1 миллиарда долларов США, будет служить належной основой дальнейшего развития экономики нашей страны, обеспечению благосостояния народа и, самое главное, дальнейшему процветанию общества.
Следует отметить, что Навоийским областным Кенгашем УзЛиДеП в городах и районах региона проведены “круглые столы” и учебные семинары по обсуждению и разъяснению задач Государственной программы «Год активных инвестиций и социального развития». В ходе мероприятий участниками были выдвинуты около 50 мнений и предложений, которые в обобщенном виде представлены Исполнительному комитету Политического Совета партии.
В соответствии с планом глубоко продуманной Государственной программы, охватывающей актуальные мероприятия, запланирована большая работа в сфере развития экономики и привлечения инвестиций. В качестве самых актуальных задач определены меры по коренному улучшению предпринимательской и инвестиционной среды, искоренению “теневой” экономики и подготовке высоковалифицированных кадров, способных активными темпами развивать национальную экономику.
Несомненно, создание льгот и преференций для зарубежных инвесторов, оперативное снятие барьеров, препятствующих их деятельности, их всесторонняя поддержка является самой эффективной мерой привлечения инвесторов.
Как отмечает глава государства, нельзя достичь финансового благополучия без развития экономики. Если народ богат, то и государство будет богатым и мощным. Сама жизнь требует сейчас от каждого предприимчивости и инициативности. Сложно переоцнить вклад деловых людей в создании новых рабочих мест. Именно путем расширения предпринимательской среды в нашей стране можно решить проблему безработицы.
От каждого из нас требуется большая ответственность в деле реализации задач, определенных в данном документе, являющимся ключевым в деле всестороннего развития нашей страны. Представители Навоийского областного Кенгаша УзЛиДеП в качестве единомышленников также примут активное участие в этом деле, сделают все необходимое, чтобы оказать всяческое содействие эффективной деятельности предпринимателей и деловых людей региона, защищать их права и интересы.