Ғалла ҳосилдорлигини янада ошириш бўйича долзарб чора-тадбирлар белгилаб берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 февраль куни мамлакатимиз озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда муҳим бўлган ғалла парваришини тизимли ташкил этиш ва ҳосилга-ҳосил қўшиш бўйича амалга ошириладиган долзарб вазифаларга бағишланган йиғилиш ўтказди.
Маълумки, 2018 йилда об-ҳаво ўта иссиқ ва қуруқ келганига, жанубий вилоятларда сув танқис бўлганига қарамай фермерларимизнинг фидокорона меҳнатлари туфайли ҳар гектардан ўртача 45 центнердан ҳосил олиниб, жами 5 миллион 200 минг тоннадан ортиқ ғалла етиштирилди.
Бу йил эса ёғингарчилик миқдори ўтган йилга нисбатан икки марта, аввалги йилларга қиёсан 1,3 баробар юқори бўлмоқда. Толлимаржон сув омборида 1 миллиард куб метр, Чимқўрғон, Пачкамар ва бошқа сув омборларида ўтган йилга нисбатан 2-3 баробар кўп сув йиғилди, Сардоба сув омбори ишга туширилди. Бу мамлакатимизда ғалладан ўтган йилга нисбатан анча кўп ҳосил олиш мумкинлигини англатади.
Фермерларни рағбатлантириш учун 2019 йилда буғдойнинг ҳар бир тоннаси учун 1 миллион 200 минг сўм ёки ўтган йилга нисбатан 1,6 баробар юқори харид нархи белгиланди.
Катта ҳосил олган фермерларни давлат харид нархига 25 фоизгача, яъни ҳар бир тонна дон учун 300 минг сўмгача устама қўллашни назарда тутадиган рағбатлантириш тизими ташкил қилинди. Бу эса мўл ҳосил етиштиришга катта замин яратади.
Яна бир муҳим жиҳат – азотли, фосфорли ва калийли ўғитлар ўз вақтида жойларга етказиб берилди. Бир сўз билан айтганда, бу йилги шароитдан фойдаланиб, ҳосилдорликни ва дон етиштириш ҳажмини ўтган йилга нисбатан камида 30 фоизга ошириш учун барча шароит яратилди.
Лекин, шунча имкониятларга қарамай, ўрганишлар натижалари айрим вилоятларда ғалла ривожи қониқарсиз эканини кўрсатмоқда. Масалан, Қашқадарё вилоятининг Миришкор, Қарши, Ғузор, Чироқчи ва Косон туманлари, Самарқанд вилоятининг Булунғур, Жомбой, Пастдарғом туманлари, Жиззах вилоятининг Дўстлик, Шароф Рашидов, Зафаробод туманлари, Сирдарё вилоятининг Ховос, Оқолтин ва Гулистон туманларида ғалла ўсишдан ортда қолмоқда. Тошкент вилоятида ҳам ғалла экиш ишлари кечиктириб юборилган.
Йиғилишда йўл қўйилган бу каби ҳолатлар ҳар бир ҳудуд мисолида танқидий таҳлил қилиниб, камчиликларни бартараф этиш, ҳосилдорликни ошириб, қўшимча дон ишлаб чиқаришни таъминлаш бўйича зарур чора-тадбирлар кўриш лозимлиги қайд этилди.
Бу йил ғаллачилик учун ўта қулай келаётгани таъкидланиб, ҳосилдорликни ошириш, халқимизнинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича бир қатор топшириқлар берилди.
Ғаллачиликда илмий ёндашувлар асосида кластерлар ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Ғалла парвариши бўйича ташкил этилган республика ишчи гуруҳлари жойларга бориб, вилоятлар ва туманлар 4 та сектор раҳбарлари билан бирга ғалла ҳосилдорлигини камида 30 фоизга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиб, ижросини ташкил қилиши кераклиги қайд этилди.
“Ўзагрокимёҳимоя” жамияти вилоятлар ва туманлар ҳокимларига ғаллани гектарига 200 килограммдан азотли ўғитлар билан иккинчи озиқлантиришни жорий йил 10 мартгача тўлиқ якунлаш вазифаси топширилди.
“Ўзкимёсаноат” акциядорлик жамиятига ғаллани учинчи озиқлантириш учун талаб этиладиган азотли минерал ўғитларни жорий йил 1 мартга қадар тўлиқ жойларга етказиб бериш ва етарли захирасини яратиш, Сув хўжалиги вазирлигига сув сарфини камайтириш ва оқилона фойдаланиш юклатилди.
Йиғилишда вилоятлар ва туманлардаги 4 та сектор раҳбарлари ҳар бир фермер хўжалиги кесимида агротехник тадбирларни белгилаб, ҳосилдорликни ошириш ва қўшимча дон етиштиришни таъминлаш учун шахсан жавоб бериши таъкидланди.
891
Махмудов Жавлон ЎзЛиДеП Юқори Чирчиқ туман Кенгаши ижрочи котиби.2019-03-06 09:33:57
Президентимзнинг ғалла ҳосилдорлигини ошириш бўйича белгилаб берган вазифалари, хусусан ғалла харид нархининг кўтарилиши, ҳамда давлат харид нархига 25 фоизгача, яъни ҳар бир тонна дон учун 300 минг сўмгача устама қўллашни назарда тутадиган рағбатлантириш тизими ташкил қилинганлиги, энди фермер ҳар йилдагидан кўра кўпроқ ҳосил олиш учун меҳнат қилишга ҳаракат қилади, бунинг учун ғаллани ўз вақтида экиш, агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли бажариш лозим. Мамлакатимиз ғаллакорларига Президентимизнинг ташаббусига лаббай деб жавоб бериб, қилаётган меҳнатларида зафарлар тилаб қоламан.

Определены актуальные меры по дальнейшему повышению урожайности зерновых культур
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 февраля провел совещание, посвященное актуальным задачам системной организации выращивания и накопления урожая зерновых культур, имеющих важнейшее значение в обеспечении продовольственной безопасности страны.
Как известно, в 2018 году несмотря на аномально жаркую и сухую погоду, особенно маловодье в южных областях, благодаря самоотверженным усилиям наших дехкан удалось получить в среднем по 45 центнеров урожая с каждого гектара и вырастить в общей сложности свыше 5 миллионов 200 тысяч тонн зерна.
В этом году осадки наблюдаются вдвое больше по сравнению  с прошлым годом и в 1,3 раза больше, чем в предыдущие годы. В настоящее время в Талимарджанском водохранилище имеется 1 миллиард кубометров воды, в Чимкурганском, Пачкамарском и других водохранилищах – в 2-3 раза больше воды по сравнению с прошлым годом.
Введено в строй Сардобинское водохранилище. Это означает, что в стране можно получить намного больше урожая зерна, чем в минувшем году.
В 2019 году цена закупки одной тонны пшеницы установлена в размере 1 миллиона 200 тысяч сумов или в 1,6 раза больше, чем в прошлом году. Внедрен механизм стимулирования фермеров, собравших высокий урожай, предусматривающий применение надбавки к государственной закупочной цене в размере 25 процентов, то есть до 300 тысяч сумов за каждую тонну зерна. Это служит важным фактором выращивания богатого урожая.
На места своевременно доставлены азотные, фосфорные и калийные удобрения. Одним словом, созданы все возможности для того, чтобы, эффективно пользуясь хорошими условиями, увеличить урожайность и заготовку зерна минимум на 30 процентов по сравнению с прошлым годом.
Однако, как показывают результаты изучения, несмотря на широкие возможности в некоторых областях развитие пшеницы находится на неудовлетворительном уровне.
Отставание в росте наблюдается, к примеру, в Миришкарском, Каршинском, Гузарском, Чиракчинском и Касанском районах Кашкадарьинской области, Булунгурском, Джамбайском, Пастдаргомском районах Самаркандской области, Дустликском, Шароф-Рашидовском, Зафарабадском районах Джизакской области, Хавастском, Акалтынском и Гулистанском районах Сырдарьинской области. Работа по посеву колосовых проведена с запозданием и в Ташкентской области.
На совещании критически, на примере каждого региона проанализированы допущенные недостатки и отмечена необходимость принятия мер по повышению урожайности и обеспечению заготовки дополнительных объемов зерна.
Подчеркнуто, что этот год складывается весьма благоприятно для зерноводства, дан ряд поручений по повышению урожайности, обеспечению продовольственной безопасности страны. Отмечалась необходимость создания зерноводческих кластеров с применением научного подхода.
Указано, что республиканским рабочим группам по выращиванию зерновых культур необходимо с выездом на места разработать совместно с руководителями четырех секторов областей и районов «дорожные карты» по увеличению урожайности зерновых культур минимум на 30 процентов, а также организовать их исполнение.
Обществу “Узагрокимёхимоя” поручено совместно с хокимами областей и районов до 10 марта полностью завершить вторую подпитку зерновых азотными удобрениями из расчета 200 килограммов на гектар.
АО “Узкимёсаноат” поручено обеспечить до 1 марта доставку на места и создание резерва азотных минеральных удобрений для третьей подпитки зерновых, Министерству водного хозяйства – снизить расход и обеспечить рациональное использование воды.
На совещании отмечалось, что руководители четырех секторов в областях и районах несут персональную ответственность за выполнение агротехнических мероприятий в разрезе каждого района, повышение урожайности и обеспечение выращивания дополнительных объемов зерна.