Президентимизнинг Сурхондарёга ташрифи доирасида белгилаб берилган вазифалар ижросини таъминлашда астойдил ҳаракат қиламиз
01.05.2019, 17:01
Эшқобил СОБИРОВ, Халқ депутатлари Сурхондарё вилоят Кенгашидаги O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси:
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ҳамда аввал берилган топшириқлар ижроси билан танишиш мақсадида 30 апрель ва 1 май кунлари Сурхондарё вилоятига ташриф буюрди.
Таъкидлаш жоизки, Давлатимиз раҳбари 2018 йил 19-20 январь кунлари Сурхондарё вилоятига ташрифи чоғида кўплаб истиқболли лойиҳалар билан танишиб, туман ва шаҳарларда қурилиш-бунёдкорлик ишлари кўламини сифат жиҳатидан кенгайтириш, саноат, қишлоқ хўжалиги, туризм, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳаларини жадал ривожлантириш, аҳоли учун муносиб турмуш шароити яратиш юзасидан тегишли вазифаларни белгилаб берган эди.
Ўтган вақт мобайнида мазкур топшириқлар ижроси юзасидан муайян ишлар амалга оширилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва сервис йўналишларида умумий қиймати 3 триллион 12 миллиард сўмлик 423 та лойиҳа ишга туширилиб, 7 мингга яқин иш ўрни яратилди.
Ушбу топшириқлар ижроси доирасида вилоятда цемент ишлаб чиқариш ўзлаштирилди. Гранит ва габбро тошларини қазиб олиш ва қайта ишлаш корхонаси барпо этилди. Замонавий таълим, тиббиёт муассасалари, иссиқхоналар қурилиб, турли зироатлар етиштириш, чорвачилик ва паррандачилик соҳаларини ривожлантириш, аҳолини арзон, сифатли уй-жой билан таъминлашга эътибор янада кучайди. Олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида жорий йилнинг дастлабки чорагида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан ялпи ҳудудий маҳсулот 3,4, саноат 2, қурилиш 25,5, хизматлар 4,2 фоизга ошди.
Тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этишга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, жорий йилнинг биринчи чорагида вилоятда 42 та лойиҳага 23,6 миллион долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестиция жалб қилинди. Саноат соҳасида 16,2 миллион доллар, қишлоқ хўжалигида 3,62 миллион, хизмат кўрсатиш ва сервис соҳасида 3,16 миллион доллар миқдорида хорижий инвестиция ўзлаштирилди.
Президентимизнинг вилоятимизга ташрифи давомида Сариосиё туманидаги Тўполанг гидроэлектр станцияси, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига қарашли Сариосиё туманидаги Шарғун кўмир конида амалга оширилаётган ишлар ва бир қатор йирик корхоналар фаолияти билан яқиндан танишди. “Шарғункўмир” АЖни модернизация қилиш инвестиция лойиҳаси, Бойсун тошкўмир ва Шеробод туманидаги Кўҳитанг конларида кўмир қазиб чиқаришни ташкил этиш, Сариосиё тумани ва Шарғун шаҳарчасини 2019-2020 йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш лойиҳалари тақдимоти ҳам ўтказилди.
Вилоятимизда бу каби амалга оширилаётган катта лойиҳалар, инвестицияларнинг киритилиши, йирик корхоналарнинг барпо этилиши минглаб янги иш ўринларини яратилишига, аҳолимиз фаровонлигини таъминлашга, нафақат вилоятимизни балки, Ўзбекистон иқтисодиётини юксалтиришга катта хизмат қилади.
Партиямиз депутатлик гуруҳи аъзолари Давлатимиз раҳбари томонидан белгилаб берилган топшириқларнинг ижросини таъминлашда ўз фаоллигини кўрсатади. Шу билан бирга вилоятимиз иқтисодий салоҳиятини ошириш, аҳоли фаровонлигини таъминлаш, ҳудудларда янги ишлаб чиқариш корхоналари, тадбиркорлик субъектлари ташкил қилинишида хорижий инвесторларни жалб қилиш, янги инвестиция лойиҳаларнинг ҳар бири устидан қатъий депутатлик назоратини олиб боришда астойдил ҳаракат қилади.
Алишер РЎЗИЕВ, O‘zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши раиси вазифасини бажарувчи:
Давлатимиз раҳбари Сурхондарё вилоятига ташрифи давомида йирик лойиҳалар билан танишиш баробарида ҳудудларимиз аҳоли фаровонлигини таъминлаш мақсадида томорқаларда замонавий усулдаги иссиқхоналарни ташкил қилиш, мева-сабзавот маҳсулотларни етиштириш, қайта ишлаш, сақлаш ва экспортини йўлга қўйиш ҳамда чорвачилик, паррандачиликни ривожлантириш борасида амалга оширилиши режалаштирилган янги лойиҳаларни ҳам кўздан кечирди, бу борада мутасадди ташкилотлар раҳбарлари олдига қатор устувор вазифалар белгилаб берилди.
Президентимиз Сариосиё ва Бойсун туманларида мева-сабзавот етиштиришни кўпайтириш, хонадонларда чорва боқишни кенг йўлга қўйиб, оилаларнинг ўзини ўзи таъминлашга ўтиши лозимлигини таъкидлади.
Шу билан бир қаторда барча мутасадди ташкилотлар раҳбарлари, туман ҳокимликлари кичик-кичик инвестиция лойиҳаларини жалб қилиб, экспорт ва солиқ тушумини кўпайтириши лозимлиги, бу орқали эса ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича марраларимиз ва эришадиган натижаларимиз бугунгидан ўн карра баланд бўлишлигини алоҳида қайд этиб ўтдилар.
Сурхондарё вилоятида эртаги қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш ва экспортга чиқариш, аҳоли томорқасидан самарали фойдаланиш, агросаноат кластери ташкил этиш ва бошқа қатор лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Бу борада O‘zLiDeP фаоллари ҳам республикамизнинг барча ҳудудларида ҳар бир хонадонларда бўлиб, аҳоли томорқаларидан самарали фойдаланиш борасида тизимли ишларни олиб боряпти. Энг чекка ҳудуд аҳоли вакиллари учун тажрибали томорқачилар иштирокида маҳорат дарслари, семинарлар ўтказиб келинмоқда.
Президентимиз томонидан томорқалардан самарали фойдаланиш борасида берилган топшириқлар ижросини таъминлашда партия вакиллари, депутатлик гуруҳлари, фаолларидан таркиб топган ишчи гуруҳлар бундан кейин ҳам тизимли равишда бу каби амалий ишларни олиб боришда астойдил ҳаракат қилади.

Обеспечить исполнение задач, намеченных в рамках поездки Президента по Сурхандарьинской области
Эшкобил СОБИРОВ, член депутатской группы УзЛиДеП  в Сурхандарьинском областном Кенгаше народных депутатов:
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с ходом работ по социально-экономическому развитию регионов, строительству и исполнению ранее порученных заданий, 30 апреля -1 мая пребывал в Сурхандарьинской области.
Уместно отметить, что в ходе состоявшейся 19-20 января 2018 года поездки по Сурхандарьинской области глава государства ознакомился с рядом перспективных проектов и наметил задачи по повышению качества и расширению масштабов  строительной работы в районах и городах, активному развитию промышленной, сельскохозяйственной, туристской и сервисной сфер,  созданию условий достойной жизни населению.
В промышленной, сельскохозяйственной, туристской и сервисной сферах  задействовано 423 проекта общей стоимостью  3 триллиона 12 миллиардов сум и создано почти 7 тысяч рабочих мест.
В рамках исполнения поставленных задач в области освоено производство цемента. Построено предприятие по добыче и обработке гранита и габброкамня. Особое внимание уделено созданию современных учреждений образования, здравоохранения, строительству теплиц и выращиванию зелени, развитию животноводства и птицеводства, обеспечению населения  качественным доступным жильем. В результате проводимых реформ  в первом квартале сего года  относительно этого же периода прошлого года, объем валового регионального продукта возрос на 3,4, промышленного производства - на 2, строительства – на 25,5, предоставляемых услуг – на 4,2 процента.
Уделено внимание привлечению прямых иностранных инвестиций. В первом квартале текущего года  на реализацию в области 42 проектов привлечены прямые иностранные инвестиции в объеме 23,6 миллиона долларов. В промышленной сфере освоены иностранные инвестиции в объеме 16,2 миллиона долларов, в сельском хозяйстве - 3,62 миллиона, в сфере услуг и сервиса - 3,16 миллиона долларов.
В ходе поездки по области Президент ознакомился с деятельностью  гидроэлектростанции “Тополог” и угольного рудника Шаркун системы акционерного общества “Узбекистан Темир уларе” в Сарыасийском районе и рядом других крупных предприятий. Состоялась презентация инвестиционного проекта по модернизации АО “Шаргункумир”, а также проектов по добыче угля в рудниках Бойсун тошкумир и Кухитанг Шерабадского района, социально-экономическому развитию  Сарыасийского района и поселка Шаргун в 2019-2020 годах.
Реализация в области масштабных проектов, привлечение инвестиций, строительство крупных предприятий служат созданию новых рабочих мест, повышению уровня жизни населения и развитию экономики не только области, но всего Узбекистана.
Члены депутатской группы партии проявляют активность в обеспечении исполнения намеченных главой государства решений. Они способствуют повышению экономического потенциала области и уровня жизни населения, созданию в области новых производственных предприятий, привлечению иностранных инвестиций для организации субъектов предпринимательства, устанавливают  депутатский контроль над выполнением каждого нового инвестиционного проекта.
Алишер РУЗИЕВ, исполняющий обязанности председателя Сурхандарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП:
В ходе поездки по Сурхандарьинской области глава государства ознакомился с реализуемыми крупными  и запланированными в целях обеспечения благосостояния населения новыми проектами по строительству современных теплиц на приусадебных землях, налаживанию выращивания, переработки и экспортирования плодоовощной продукции,  развитию  животноводства, птицеводства и наметил приоритетные задачи, которые предстоит реализовать руководителям  соответствующих организаций.
Президент отметил необходимость увеличения заготовок плодоовощной продукции в Сарыасийском и Байсунском районах, налаживания откорма скота в хозяйствах и перехода семей на самообеспечение.
Вместе с тем отметил, что руководителям всех должностных организаций, хокимам районов следует  привлекать малые иностранные инвестиции и увеличивать экспортные  и налоговые поступления, благодаря чему  мы сможем достигнуть высоких рубежей  в социально-экономическом развитии регионов.
Так же состоялась презентация ряда проектов по заготовке и экспортированию ранней сельскохозяйственной продукции, эффективному использованию приусадебных земель, организации агропромышленного кластера.
В этом направлении весомая выгода от использования приусадебных земель. Для жителей самых отдаленных регионов организовывают мастер-классы и семинары с участием опытных земледельцев.
Представители партии, депутатские группы, рабочие группы в составе активистов  будут продолжать практическую работу по обеспечению исполнения намеченных Президентом задач по налаживанию эффективного использования приусадебных земель.