Ўзбекистон – ШҲТ: муҳим ташаббуслар майдони
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ўзининг 18 йиллик санасини Қирғизистон пойтахти Бишкекда нишонламоқда. Ўтган вақт мобайнида мазкур ташкилот барқарор ва соғлом руҳда ривожланиб, халқаро майдонда энг нуфузли тузилмалардан бирига айланди.
ШҲТнинг илк олти аъзоси — Хитой, Ўзбекистон, Россия, Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистондан кейин 2017 йилда яна икки мамлакат — Ҳиндистон ва Покистон қўшилди. Ҳозирги вақтда ШҲТда 8 та аъзо-давлат, 4 та кузатувчи-давлат ва 6 та мулоқот учун ҳамкор-давлат фаолият юритмоқда. Ўз фаолияти давомида ушбу ташкилот жуғрофий ва аҳоли сони жиҳатидан дунёдаги энг йирик тузилмага айланиб, Евросиёнинг бешдан уч қисмини ва дунё аҳолисининг қарийб ярмини қамраб олди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти фаолияти йўлга қўйилганидан буён Хитой билан бошқа ШҲТга аъзо давлатлар ўртасидаги савдо айланмаси 20 баробар ортиб, 2018 йил якунлари бўйича 12 миллиард АҚШ долларидан 255 миллиард АҚШ долларига етди. Ташкилотга аъзо давлатларнинг ялпи ички маҳсулотини дунё мамлакатлари билан қиёслаганда 20 фоиздан ошади.
Бу муваффақиятлар замирида, аввало ШҲТга аъзо-давлатларнинг турли цивилизациялар тўқнашуви, “совуқ уруш” ва бошқа салбий қолиплардан воз кечиб, конструктив ҳамкорликни, ўзаро ҳурмат, тенг ҳуқуқлилик, адолат ва ўзаро манфаатли муносабатларни йўлга қўйганлиги асосий омил бўлиб хизмат қилди. Ўзаро ишонч, ўзаро манфаат, тенглик, маслаҳат, маданий хилмахилликни ҳурмат қилиш ҳамда умумий ривожланиш истаги — ШҲТнинг асосий ғояси бўлиб келмоқда.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар билан кенг кўламли ва ўзаро манфаатли муносабатларни изчил ривожлантириш Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсатининг энг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгилаб берилган устувор мақсад ва вазифаларни амалга ошириш йўлида олиб борилаётган фаол ташқи сиёсат мамлакатимиз тараққиётида муҳим аҳамиятга эга бўлиб, иқтисодиётимизнинг барқарор ривожланишига, халқимизнинг тинч ва осуда ҳаётини таъминлашга ҳамда Ватанимизнинг халқаро майдонда муносиб ўрин эгаллашига хизмат қилиб келмоқда.
Ўтган йилнинг июнида Хитойнинг Циндао шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТ саммитида Ўзбекистон ташаббуси билан ишлаб чиқилган ШХТга аъзо давлатлар ўртасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳамкорлик Концепцияси ҳамда ШХТга аъзо-давлатлар раҳбарларининг ёшларга Қўшма мурожаатида белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар Дастурининг қабул қилиниши, муҳим аҳамиятга эга бўлган ушбу масалаларни ҳал этишда мамлакатимизнинг фаол иштирокини яна бир бор кўрсатиб берди.
Жорий йилнинг 13-14 июнь кунлари Бишкек шаҳрида бўлиб ўтган Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг 19-мажлисида давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг иштирок этиши Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли тузилма доирасидаги фаол позициясини мустаҳкамлаш ҳамда   барча аъзо мамлакатлар билан бирдамлик, ўзаро ишонч ва кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш учун янги имкониятлар яратади.
Саммит доирасида минтақа мамлакатлари ўртасидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш, гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши курашишни кучайтириш, ахборот технологиялари соҳаси, шунингдек, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, соғлиқни сақлаш ва спорт йўналишларида алоқаларни йўлга қўйиш бўйича ҳужжатлар тўпламининг имзоланиши ташкилотга аъзо давлатларнинг умумий манфаатларига хизмат қилади.
Хулоса ўрнида шуни таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари саммитида илгари сурган ташаббуслари, ўтказилган олий даражадаги учрашувлар ва имзоланган хужжатлар албатта мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро манфаатли, ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлашга, иқтисодиётимизни барқарор ўсишини таъминлашга ҳамда Ватанимизнинг халқаро майдондаги нуфузини янада оширишга замин яратади.

Узбекистан – ШОС: Площадка важных инициатив
Шанхайская организация сотрудничества празднует свое  18-летие  в столице Кыргызстана Бишкеке.  За прошедший период организация развиваясь в стабильном здоровом духе, стала одной из престижных структур на международной арене.
Первыми членами ШОС были шесть государств – Китай, Узбекистан, Россия, Казахстан, Таджикистан и Кыргызстан, затем в  2017 году в нее вступили  еще две страны – Индия и Пакистан. В настоящее время  В ШОС действуют  8 государств-членов,  4 государства в качестве наблюдателей и 6 государств–партнеров для ведения диалога.  В ходе своей деятельности организация в географическом аспекте и по численности  населения стран  стала крупнейшей структурой в мире, охватившей 3/5 части  Евразии и почти половину населения мира.
Со времени деятельности  Шанхайской организации сотрудничества  торговый оборот между Китаем и государствами-членами ШОС возрос в 20 раз и по итогам  2018 года составил  255 миллиардов долларов США. Общий валовый продукт  государств-членов ШОС  по сравнению со странами мира возрастет на 20 процентов.
Основой успехов, прежде всего, служат  отказ государств-членов ШОС   от конфликтов разных цивилизаций, «холодной войны» и других негативных форм противостояний и налаживание  конструктивного сотрудничества, равноправных, справедливых и взаимно заинтересованных отношений. Взаимное доверие, равноправие, консультативность, уважение разнообразия культур, стремление к общему развитию  стали главной идеей ШОС.
Последовательное развитие  взаимно заинтересованных отношений с государствами-членами ШОС является одним из важных направлений  внешней политики Республики Узбекистан. Активная внешняя политика Республики Узбекистан, проводимая в рамках реализации  намеченных в Стратегии действий приоритетных целей и  задач, играет важную роль в развитии страны  и служит стабильному развитию экономики, обеспечению мирной жизни народа и занятию страной достойного места на международной арене.
Принятие на состоявшемся  в июне прошлого года  в китайском городе Циндао саммите ШОС  разработанной по инициативе Узбекистана Концепции сотрудничества  государств-членов ШОС   в сфере  защиты окружающей среды  и Программы действий  по реализации задач, намеченных в Совместном обращении глав государств-членов ШОС   к молодежи еще раз доказывает активное участие нашей страны в решении этих важных задач.
Участие главы нашего государства Шавката Мирзиёева  в состоявшемся  13-14 июня нынешнего года в Бишкеке 19-заседании глав государств-членов ШОС  предоставило новые возможности для укрепления  активной позиции Узбекистана в рамках этой престижной структуры и дальнейшего развития доверительного и многогранного сотрудничества  со всеми государствами-членами этой организации.
Подписание в рамках саммита  ряда документов о дальнейшем углублении сотрудничества между странами региона, усилении борьбы с незаконным оборотом  наркотических средств, налаживании связей  в сферах информационных технологий, защиты окружающей среды,  здравоохранения и спорта будет способствовать  общим интересам государств-членов организации.
В заключении следует отметить, инициативы, выдвинутые  Президентом Республики Узбекистан на саммите  глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, состоявшиеся встречи высокого уровня и подписанные документы  безусловно создадут прочную основу для укрепления  связей сотрудничества между нашими странами, обеспечения стабильного роста экономики нашей страны  и повышения ее авторитета на международной арене.