O‘zLiDeP: Янги Ўзбекистон – янгича бошқарув
Партия учун янги Ўзбекистон – шахс, бизнес ва хусусий секторнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қиладиган профессионал парламент фаолият кўрсатаётган ва “Инсон давлат учун эмас, давлат инсон учун” тамойили амал қилаётган мамлакатдир.
Парламентаризмни ҳар томонлама ривожлантириш ва мустаҳкамлаш, сиёсий партияларнинг ролини ошириш, халқ ҳокимиятини янада кучайтириш бу борадаги партиянинг устувор вазифаларидан бири ҳисобланади. O‘zLiDeP парламент сайловларида ғалаба қозонган партия нафақат Бош вазир номзодини, балки парламент қуйи палатаси Спикери номзоди, Ҳукумат таркибини таклиф этиши, сайловларнинг пропорционал тизимига ўтиш, ҳокимият органларининг ҳисобдорлигини ва очиқлигини таъминлаш мақсадида жамоат ва парламент назорати тўғрисидаги қонунларни замон талабларидан келиб чиқиб такомиллаштириш, қонун ижодкорлиги борасидаги фаолият сифатини тубдан ошириш, қонунчилик базасини тизимлаштириш ва қонуности ҳужжатлари сонини кескин қисқартириш, қонун ижодкорлигида “ақлли тартибга солиш” модели элементларини қўллаш, “қонуннинг ягона манбаи ва муаллифи халқ экан, қонунлар инсон ва жамият ҳаётини яхшилаш, эркинлаштириш учун қабул қилинади”, деган олижаноб ғояни ҳаётга жорий этиш каби ғояларни илгари сурмоқда.
Партия бу борада бизга тўғридан-тўғри, бевосита ишлайдиган қонунлар керак ва қонуности ҳужжатлари билан умуммажбурий нормалар белгилашни тўхтатиш зарур, деган қатъий позицияни ёқлайди.  Шунинг учун партия норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш жараёнида кенг жамоатчиликнинг иштирокини таъминлаш ҳамда жамоат ташкилотларининг бу борадаги ҳуқуқ ва мажбуриятларини аниқ белгилаб қўйиш мақсадида “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг жамоат муҳокамасини ташкиллаштириш тўғрисида”ги қонунни қабул қилишни таклиф этмоқда.
Бундан ташқари партия халқ депутатлари кенгашлари фаолиятини такомиллаштириш, уларнинг ваколатларини кенгайтириш, энг муҳими, мазкур тузилмаларнинг ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, реал даромадларнинг барқарор ўсиши, турмуш даражаси ва сифатини ошириш, маҳаллий бюджетни шакллантириш ҳамда назорат қилиш бўйича масъулиятини кучайтириш. Биз халқ вакиллик органларининг фуқаролар учун очиқлигини таъминлаш, “Электрон парламент” ва “Электрон халқ депутатлари кенгаши” каби концепцияларни ҳаётга изчил татбиқ этиш тарафдоридир.
Партия дунёнинг давлат бошқаруви сифати юқори даражага эга, ахборот-коммуникация технологиялари кенг жорий этилган 30 та давлати қаторига Ўзбекистоннинг киришига эришишни ўз олдига мақсад қилиб қўйган. Давлат хизмати  бу – фуқароларнинг профессионал хизмат фаолияти, унда ўз касбининг усталари ишлаши шарт, деган позициямизда қаттиқ турамиз.  Бу – давлат бошқаруви тизимининг самарали ва сифатли фаолият юритиши, жамиятнинг барқарор ривожланишини таъминлаш гаровидир!
Айни пайтда бу борада анчагина камчилик ва нуқсонларимиз мавжудлиги ҳаммага аён, айрим давлат ҳокимияти вакилларининг у ёки бу масаладаги “қовун тушириш” ҳолатлари ҳақида кўп ва хўп гапирилди, бу вазият ОАВ ва ижтимоий тармоқларда кенг ва қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди. Шунинг учун партиямиз менежментнинг замонавий усулларини ва корпоратив бошқарув тамойилларини жорий этиш, аутсорсинг дастурларини амалга ошириш, давлат хизматига замонавий фикрлайдиган, янгича тафаккурга эга, бошқарувнинг инновацион, янада мослашувчан моделларини, жумладан, лойиҳа моделини (Agile, Scrum, Kanban, PRINCE2 ва бошқалар) ишлаб чиқиш ва жорий этишга лаёқатли етук мутахассислар, сиёсий партиялар, хусусий сектор вакилларини, кучли хорижий экспертларни жалб қилишни кўзда тутувчи янги кадрлар сиёсатини амалга ошириш,  маъмурий ислоҳотлар концепцияси қоидаларининг тўлиқ ва самарали амалга оширилиши, ҳукумат, давлат институтлари ҳамда жойлардаги ижро ҳокимияти органлари фаолиятининг барқарорлиги ва самарадорлиги, давлат хизматларининг сифати ва тезкорлигини таъминлаш, барча давлат хизматларини BPR (Business process reengineering – бизнес жараёнини қайта ташкил этиш) тизими асосида соддалаштириш, давлат хизматларини кўрсатишга замонавий ахборот тизимларини кенг жорий этиш, “бир ойна” тамойили асосида кўрсатиладиган давлат хизматларини кенгайтириш, Ўзбекистоннинг изчил инновацион ва технологик ривожланишини таъминлаш мақсадида ушбу соҳанинг бошқарув тизимини такомиллаштириш ғояларини илгари суради.  Партия давлат ва хўжалик бошқаруви органлари фаолиятини тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, инвестицияларни жалб этиш, бюджет маблағлари тасарруф қилинишининг шаффофлиги, давлат мулкидан фойдаланишнинг самарадорлиги ва мақсадлилиги каби муҳим кўрсаткичлар асосида баҳолайди.
Партия ҳозирги ахборот жамияти шаклланиши шароитида, ахборот ва билимлар тараққиётнинг стратегик омилига айланган бир даврда мамлакат ривожланиши ва унинг рақобатбардошлигини таъминлаш замонавий ахборот-коммуникация ва “рақамли” технологиялар жамият ва давлат ҳаётининг барча жабҳаларига қанчалик жорий этилгани билан боғлиқ деб билади.
Хабарингиз бор, айни пайтда Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек туманидаги Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркида  ахборот технологиялари, молия технологиялари, логистика, электрон тижорат, электрон таълим, биотехнология ва бошқа йўналишлардаги илк лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Масалан, АҚШдаги транспорт корхоналарига логистика ҳамда кафе ва пиццерияларга аутсорсинг бўйича технологик хизмат кўрсатиш йўлга қўйилган. Технопаркнинг бу каби хизматлари арзонлиги, сифати қолишмаслиги билан хорижликларга маъқул бўлмоқда. Соҳа ривожига янада кенг шароит яратиш мақсадида бу ерда яна еттита лотда қурилиш қилиниб, IT-офислар, бизнес маркази, меҳмонхона ва бошқа бинолар барпо этиш режалаштирилган. Технопаркда йиллик ишлаб чиқариш қуввати 2020 йилда 10 миллион доллардан ортиши, 2025 йилда эса 100 миллион долларга етиши кўзда тутилган. Умуман олганда юртимизда келгуси 5 йил ичида дастурий маҳсулотлар экспортини 10 баробарга ошириш, мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотидаги ахборот технологиялари секторининг улушини камида 4 фоизга кўтариш режалаштирилган. Бундан ташқари, «Big data», яъни катта ҳажмли маълумотларга ишлов бериш ва «нарсалар интернети», ақлли видеокузатувлар ва жамоат жойларида мониторинг тизимини жорий этишни ўз ичига олган «ақлли» ва «хавфсиз» шаҳарлар технологияларини жорий этиш бўйича бир қатор лойиҳаларни амалга ошириш давом эттирилмоқда.  Хусусан шу йилнинг октябрь ойида Ўзбекистондаги илк ақлли меҳмонхоналар Tashkent Cityда жойлашган янги Конгресс-холл ва Hilton меҳмонхонаси иш бошлади. Ушбу замонавий биноларда бошқаришнинг турли воситаларини – кириш/чиқиш, иситиш ва вентиляция тизимларини бирлаштирувчи тўлиқ интеграциялашган, киберхавфсиз, булутли бошқариш тизими (BMS) ўрнатилган. «Хавфсиз шаҳар» лойиҳаси доирасида бутун республика бўйлаб йўл ҳаракати қоидалари бузилиши ҳолатларини видеоқайд этиш, турар-жой бинолари ва ижтимоий аҳамиятга эга объектларнинг хавфсизлигини мониторинг қилиш, автотураргоҳлар ва тўхташ жойларини тартибга солиш каби ишлар олиб борилмоқда. Яқинда эса Ўзбекистон ва БАА ихтисослаштирилган онлайн портал орқали аҳолига бепул масофавий таълим олиш имкониятини берувчи «Бир миллион ўзбек дастурчиси» (One Million Uzbek Coders) лойиҳасини ишга тушириб юборишди. Дастурнинг асосий мақсади – рақамли технологиялар бўйича мутахассислар авлодини тайёрлаш ва дастурлаш бўйича уларга керакли билим ва кўникмаларни беришдир.
Шунинг учун партия ушбу йўналишда “Рақамли Ўзбекистон 2030” дастурини жорий этиш, “катта маълумотлар” (“Big data”), “блокчейн”, “ақлли”, “хавфсиз” шаҳар, “интернет буюмлар” технологияларини кенг жорий қилиш, телекоммуникация инфратузилмасини янада ривожлантириш, ушбу асосда мамлакат ЯИМнинг 30 фоизга ўсиши ҳамда юртимизнинг “рақамли иқтисодиётга тайёрлик” ва “АКТ ривожланиши” халқаро индекслари бўйича илғор давлатлар қаторига киришини таъминлаш, мамлакатдаги барча аҳоли пунктлари ва таълим муассасаларига замонавий оптик толали интернет алоқа тизимини олиб кириш ва интернет хизматлари нархини пасайтириш, ташқи интернет каналлари орқали интернет трафиклари сотиб олиш ва мамлакатга тарқатиш бўйича монополлашувга йўл қўймаслик, аҳоли, тадбиркорлик субъектлари ва давлат органлари ўртасида ўзаро самарали мулоқотни шакллантириш, ортиқча сансалорлик ва бюрократизмнинг олдини олишга қаратилган “Электрон ҳукумат” концепциясини изчил амалга ошириш,  давлат органлари ва бошқа ташкилотлар фаолиятининг ахборот ресурслари ва технологияларини янада тараққий эттириш, соҳада давлат-хусусий шерикчилик механизмини ривожлантириш, хусусан, давлат кадастри ишларини юритишнинг тўлиқ рақамлаштирилишини таъминлаш ва мулкни рўйхатдан ўтказиш тартиб-таомилини соддалаштириш каби бир қатор комплекс чора-тадбирларни амалга оширишни  таклиф этмоқда.

Для партии Новый Узбекистан – это государство, в котором действуют профессиональный парламент, защищающий  права, свободы, законные интересы личности, бизнеса, частного сектора и принцип “Не человек для государства, а государство – для человека”.
Приоритетными задачами партии считаются всестороннее развитие и укрепление парламентаризма, усиление роли политических партий и народной власти.  УзЛиДеП выдвигает следующие идеи: победившая на парламентских выборах партия предлагает кандидатуру не только Премьер-министра, но и Спикера нижней палаты парламента, состав правительства, переход на пропорциональную систему выборов, совершенствование в соответствии с требованиями времени законов о парламентском контроле с целью обеспечения  отчетности и открытости органов власти, повышение качества работы в сфере законотворчества, систематизация  законодательной базы  и оптимальное сокращение числа подзаконных документов, применение в законотворчестве  модели “умного упорядочения”,  внедрение в жизнь принципа “народ – единственный источник и автор закона, законы принимаются для улучшения и либерализации жизни человека и общества”.
В этом направлении партия выступает сторонником твердой позиции – нам нужны прямо и непосредственно действующие законы и необходимо прекратить определение подзаконных документов  общеобязательными нормами. В этой связи с целью обеспечения  участия широкой общественности в процессе принятия нормативно-правовых документов  и определения прав и обязательств общественнх организаций в этом направлении партия предлагет  принять закон  “Об организации общественного обсуждения  нормативно-правовых документов”.
Также партия предлагает совершенствовать деятельность  кенгашей народных депутатов, расширить их полномочия, и главное, усилить ответственность этих структур за социально-экономическое развитие территорий, повышение уровня и качества жизни населения, формирование и контролирование  местного бюджета. Мы  - сторонники обеспечения открытости народных представительных органов для граждан, последовательного внедрения в жизнь  концепций  “Электронный парламент” и “Электронный кенгаш народных депутатов”.
Целью партии является  достижение вхождения Узбекистана  в число 30 стран мира, в которых высокий уровень качества государственного управления и широко внедрены  информационно0коммуникационные технологии. Мы твердо придерживаемся позиции о том, что Государственная служба – это профессиональная служебная деятельность граждан, которой должны заниматься  профессионалы своего дела. Это гарантирует эффективное и качественное ведение государственного управления и стабильного развития общества!
В настоящее время в этом направлении у нас есть ошибки и недостатки, много говорится о некомпетентности отдельных представителей в тех или иных вопросах, что служит предметом широкого обсуждения  в СМИ и социальных сетях. В этой связи партия предлагает внедрение современных методов менеджмента и принципа корпоративного управления, реализацию аутсорсинг-программ и новой кадровой политики, предусматривающей привлечение на государственную службу способных по-современному мыслить, обладающих новым мышлением квалифицированных специалистов, представителей политических партий, частного сектора, сильных зарубежных экспертов, способных  разрабатывать  и внедрять инноационные, более адаптированные  модели управления, в том числе проектные модели Agile, Scrum, Kanban, PRINCE2  и др., полную и эффективную реализацию норм концепции административных реформ,  обеспечение стабильной  и эффективной деятельности правительства, государственных институтов и местных органов исполнительной власти, качества и оперативности государственных услуг, упрощение всех видов государственных услуг на основе системы BPR (Business process reengineering – реорганизация бизнес-процесса), широкое внедрение современных информационных систем в службу государственных услуг, расширение предоставляемых по принципу “одно окно” государственных услуг, совершенствование системы управления этой сферы с целью обеспечения инновационного и технологического развития Узбекистана.  Партия оценивает деятельность органов государственного и хозяйственного управления по таким показателям, как поддержка предпринимательства, привлечение инвестиций, прозрачность распределения бюджетных средств, эффективное и целевое использование государственной собственности.
В условиях формирования  информационного общества, в период, когда информация и знания стали стратегическим фактором развития, партия  считает, обеспечение развития и конкурентоспособности страны зависит от уровня внедрения современных информационно-коммуникационных и  “цифровых” технологий во все сферы жизни общества и государств.
В настоящее время в созданном  в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента технологическом парке программного продукта и информационных технологий  успешно реализуются  первые проекты по информационным, финансовым технологим, логистике, электронной коммерции, электронному образованию, биотехнологиям и другим направлениям. К примеру, на основе аутсорсинга оказываются технологические услуги транспортным компаниям, кафе и пиццериям, действующим в США.  Иностранцам нравятся ценовая доступность и качество таких услуг технопарка. В целях создания условий для дальнейшего расширения сферы намечено строительство на территории технопарка IT-офисов, бизнес-центр, гостиницу и другие сооружения на семи лотах. Предусмотрено, что годовой объем произведенной здесь продукции превысит 10 миллионов долларов в 2020 году и достигнет 100 миллионов долларов в 2025 году. В целом по стране в ближайшие 5 лет планируется в 10 раз увеличить экспорт программного продукта, увеличить  долю сектора информационных технологий в валовом внутреннем продукте страны по меньшей мере на 4 процента.  Вместе с тем, продолжается реализация ряда проектов по внедрению  «Big data», то есть, обработке объемных сведений и технологий “умный” и “безопасный” город, вбирающих в себя “интернет вещей”, умное видеонаблюдение и систему мониторинга общественных мест.
В частности, в октябре текущего года в Узбекистане начали действовать  “умные” гостиницы, это – расположенные на территории Tashkent City новые  Конгресс-холл и гостиница Hilton. В этих современных зданиях установлены  интегрированные, кибербезопасные системы управления облачными сервисами (BMS). В рамках проекта “Безопасный город” проводится работа по обеспечению видеонаблюдения случаев нарушения правил дорожного движения по всей республике, мониторингу  безопасности жилых зданий и объектов социального значения, упорядочению автостоянок и парковочных мест.  Недавно при сотрудничестве Узбекистана и ОАЭ задействован  проект «Один миллион узбекских программистов» (One Million Uzbek Coders), предоставляющий населению возможность  получить бесплатное дистанционное образование посредством специализированного онлайн портала. Цель программы – подготовка поколения  специалистов по цифровым технологиям  и предоставление им необходимых знаний и навыков программирования.
Для этого партия предлагает проведение комплексных мер  по внедрению  программы  “Цифровой Узбекистан-2030”,  технологий “большие сведения” (“Big data”), “блокчейн”, “умный”, “безопасный” город, “интернет изделия”, дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры,  обеспечению на этой основе  увеличения объема ВВП страны  на 30 процентов и вхождения страны в ряд передовых государств по международным индексам  “готовность к цифровой экономике” и “развитие ИКТ”, введению во все населенные пункты и образовательные учреждения страны системы оптико-волоконной интернет связи и снижению цен на интерне услуги, недопущению закупки интернет трафиков  черех внешние интернет каналы и их распространения  в стране, формированию  эффективногго диалога между субъектами предпринимательства и государственными органами, реализации концепции “Электронное правительство” с целью предотвращения  волокиты и бюрокартизма, дальнейшему развитию информационных ресурсов и технологий деятельности государственнх органов и других организаций,   развитию в сфере механизма государственно-частного партнерства, в частности, полной цифровизации делопроизводства в государственном кадастре, упрощению порядка регистрации собственности.