Ваҳима қилманг, ҳаммага етади
Мамлакатимизда коронавирус пандемияси натижасида карантин эълон қилинди. Фуқароларнинг саломатлигини асраш йўлида бир қатор чекловлар ҳам қўйилмоқда. Лекин дорихона, шифохоналар, зарурий истеъмол махсулотларини ишлаб чиқариш корхоналари, бозорлар, озиқ-овқат дўконлари бир маромда ишламоқда. Нарх-наво ҳам мунтазам назорат қилиб келинмоқда. Шу кунга қадар ҳокимликлар, солиқ ва бошқа мутасадди идоралар вакиллари, депутатлар томонидан тадбиркор ва савдогарлар билан суҳбатлар ўтказилиб, нарх-навонинг асоссиз оширилишига йўл қўймаслик, аҳолини ваҳимага солувчи миш-мишлар тарқалишининг олдини олиш бўйича тарғибот ва тушунтириш ишлари олиб борилди.
ОАВ орқали ҳам мамлакатимизда катта озиқ-овқат заҳиралари мавжудлиги, айниқса, рўзғорда муҳим бўлган маҳсулотлар, гўшт, картошка, ун, ёғ ва яна бир нечта истеъмол товарларининг мунтазамлилигини таъминлашга ҳар қачонгиданда катта эътибор қаратилаётганлиги тўғрисида бот-бот ахборотлар берилмоқда.
Шундай бўлсада, ижтимоий тармоқларда карантин муносабати билан картошка, пиёз ва сабзи маҳсулотларининг тақчиллиги юзага келиши, бу эса, нархларнинг кўтарилишига сабаб бўлиши мумкинлиги тўғрисида ноҳолис хабарлар тарқалди.
Айрим “журналист дўстларимиз” бозорларда одамларнинг картошка сотиб олиш учун турнақатор бўлиб навбатга турганликларини тасвирга олиб, аҳоли ўртасида ваҳима уйғотувчи ахборотларни сиздиришга ҳам улгуришди.
Аслида вазият улар талқин қилганидек мураккаб эмас. Иқтисодчи олимлар бу ҳолатни маҳсулотга талабнинг кескин ортиши, оддийроқ қилиб айтганда, карантин вақтида кўчага чиқмаслик учун озиқ-овқат ғамлаш васвасасининг натижаси, деб изоҳлашмоқда.
Шундан келиб чиқиб, O'zLiDeP депутатлари карантин қоидаларини бузмаган ҳолда, ўз округларидаги дўкон ва бозорларда картошканинг бугунги кундаги сотилиш нахрларини ўрганишди. Мисол учун:
Қорақалпоғистон Республикаси “Нукус” деҳқон бозорида 1 кг картошка 3,5-5 минг сўмдан;
Андижон вилояти “Эски шаҳар” деҳқон бозорида 4-5 минг сўмдан;
Самарқанд шаҳридаги деҳқон бозорида ҳам 3,5-5 минг сўмдан;
Фарғона вилояти “Олтиариқ” деҳқон бозорида 3,5-4 минг сўмдан;
Тошкент шаҳридаги “Миробод” деҳқон бозорида эса 2 минг 800 сўмдан сотилаётганига гувоҳ бўлишди.
Депутатларнинг айтишича, ўтган йилги ҳосилдан олинган картошканинг нархи кундан-кунга пастлаб бориши мумкин. Сабаби, жойларда томорқачи ва деҳқонларимиз томонидан жорий йилги янги картошка ҳосили сотувга чиқарилмоқда. Мазкур ҳосилдан заҳирага ҳам жамланади. Демак, ваҳима қилишга асло ҳожат йўқ.
Аҳолини озиқ-овқат билан таъминлаш давлатнинг муҳим стратегик вазифаси саналади. Бу вазифа ижросини таъминлаш эса, қаттиқ назоратга олинган. Шундай экан, кўнгилни ҳотиржам қилиб, ортиқча ваҳимага берилмайлик. Бу офатни енгиб ўтиш учун энг аввало, аҳил бўлишимиз, халқимизга хос бўлган оғир-вазминлик билан иш тутишимиз муҳимдир.

Не беспокойтесь, всем всего хватит
В связи с пандемией  коронавируса в нашей стране объявлен карантинный режим. В целях защиты здоровья граждан установлены отдельные ограничения. В обычном режиме  работают  только аптеки, больницы,  предприятия по производству товаров первой необходимости,  рынки, продовольственные магазины.  Контролируются цены. Хокимы, депутаты,  специалисты налоговых и других ведомств провели беседы  с предпринимателями и торговцами, разъяснили недопустимость необоснованного завышения цен, распространения неверной информации, вызывающей панику среди населения.
В средствах массовой информации  регулярно публикуются  статьи  о наличии в стране достаточного продовольственного резерва, постоянном обеспечении  рынков и торговых точек  продуктами первой необходимости -  мясом, картофелем,  мукой, маслами и другими видами товаров.
Несмотря на это в социальных сетях  распространилась неверная информация о возможном дефиците  картофеля, лука, моркови, что может вызвать повышение цен на    многие виды продукции.
Отдельные наши «друзья-журналисты»  успели  выложить снимки людской очереди за картофелем, вызывающие панику среди населения.
На самом деле ситуация  не так сложна, как ее трактуют.  Ученые-экономисты   востребованность  продукции объясняют   результатом  стремления   к созданию запасов, чтобы во время карантина не выходить на улицу.
Исходя из сложившейся ситуации депутаты УзЛиДеП  не нарушая  карантинных правил изучили цены на картофель в магазинах и на рынках своих округов. Например, цена 1 кг картофеля:
На дехканском рынке  “Нукус” Республики Каракалпакстан  3,5-5 тысяч сумов;
На дехканском рынке  “Эски шахар” Андижанской области - а 4-5 тысяч сумов;
На дехканском рынке    города Самарканд - 3,5-5 тысяч сумов;
На дехканском рынке  “Олтиарик” Ферганской области - 3,5-4 тысяч сумов;
На дехканском рынке   “Миробод” города Ташкента - 2 800 сумов.
Как сказали депутаты,   изо дня в день будут снижаться цены на картофель урожая прошлого года.  На местах  в продаже уже есть картофель  нового урожая.  Создается и резерв нового урожая. И поэтому нет места панике и беспокойству.
Продовольственное обеспечение населения – это  важная стратегическая задача  государства. И обеспечение исполнения  этой задачи строго контролируется. И поэтому давайте не будем беспокоиться, будем сохранять спокойствие.  Для преодоления  пришедшей к нам беды, прежде всего, нам нужно сплотиться и действовать с присущим нашему народу чувством выдержки и степенности.