Ваҳима қилманг, ҳаммага етади
Мамлакатимизда коронавирус пандемияси натижасида карантин эълон қилинди. Фуқароларнинг саломатлигини асраш йўлида бир қатор чекловлар ҳам қўйилмоқда. Лекин дорихона, шифохоналар, зарурий истеъмол махсулотларини ишлаб чиқариш корхоналари, бозорлар, озиқ-овқат дўконлари бир маромда ишламоқда. Нарх-наво ҳам мунтазам назорат қилиб келинмоқда. Шу кунга қадар ҳокимликлар, солиқ ва бошқа мутасадди идоралар вакиллари, депутатлар томонидан тадбиркор ва савдогарлар билан суҳбатлар ўтказилиб, нарх-навонинг асоссиз оширилишига йўл қўймаслик, аҳолини ваҳимага солувчи миш-мишлар тарқалишининг олдини олиш бўйича тарғибот ва тушунтириш ишлари олиб борилди.
ОАВ орқали ҳам мамлакатимизда катта озиқ-овқат заҳиралари мавжудлиги, айниқса, рўзғорда муҳим бўлган маҳсулотлар, гўшт, картошка, ун, ёғ ва яна бир нечта истеъмол товарларининг мунтазамлилигини таъминлашга ҳар қачонгиданда катта эътибор қаратилаётганлиги тўғрисида бот-бот ахборотлар берилмоқда.
Шундай бўлсада, ижтимоий тармоқларда карантин муносабати билан картошка, пиёз ва сабзи маҳсулотларининг тақчиллиги юзага келиши, бу эса, нархларнинг кўтарилишига сабаб бўлиши мумкинлиги тўғрисида ноҳолис хабарлар тарқалди.
Айрим “журналист дўстларимиз” бозорларда одамларнинг картошка сотиб олиш учун турнақатор бўлиб навбатга турганликларини тасвирга олиб, аҳоли ўртасида ваҳима уйғотувчи ахборотларни сиздиришга ҳам улгуришди.
Аслида вазият улар талқин қилганидек мураккаб эмас. Иқтисодчи олимлар бу ҳолатни маҳсулотга талабнинг кескин ортиши, оддийроқ қилиб айтганда, карантин вақтида кўчага чиқмаслик учун озиқ-овқат ғамлаш васвасасининг натижаси, деб изоҳлашмоқда.
Шундан келиб чиқиб, O'zLiDeP депутатлари карантин қоидаларини бузмаган ҳолда, ўз округларидаги дўкон ва бозорларда картошканинг бугунги кундаги сотилиш нахрларини ўрганишди. Мисол учун:
Қорақалпоғистон Республикаси “Нукус” деҳқон бозорида 1 кг картошка 3,5-5 минг сўмдан;
Андижон вилояти “Эски шаҳар” деҳқон бозорида 4-5 минг сўмдан;
Самарқанд шаҳридаги деҳқон бозорида ҳам 3,5-5 минг сўмдан;
Фарғона вилояти “Олтиариқ” деҳқон бозорида 3,5-4 минг сўмдан;
Тошкент шаҳридаги “Миробод” деҳқон бозорида эса 2 минг 800 сўмдан сотилаётганига гувоҳ бўлишди.
Депутатларнинг айтишича, ўтган йилги ҳосилдан олинган картошканинг нархи кундан-кунга пастлаб бориши мумкин. Сабаби, жойларда томорқачи ва деҳқонларимиз томонидан жорий йилги янги картошка ҳосили сотувга чиқарилмоқда. Мазкур ҳосилдан заҳирага ҳам жамланади. Демак, ваҳима қилишга асло ҳожат йўқ.
Аҳолини озиқ-овқат билан таъминлаш давлатнинг муҳим стратегик вазифаси саналади. Бу вазифа ижросини таъминлаш эса, қаттиқ назоратга олинган. Шундай экан, кўнгилни ҳотиржам қилиб, ортиқча ваҳимага берилмайлик. Бу офатни енгиб ўтиш учун энг аввало, аҳил бўлишимиз, халқимизга хос бўлган оғир-вазминлик билан иш тутишимиз муҳимдир.

Don’t worry, there will be no shortage in food products
In connection with the coronavirus pandemic, a quarantine regime has been declared in Uzbekistan. Certain restrictions have been established in order to protect citizens’ health. Only pharmacies, hospitals, enterprises for production of basic goods, markets, grocery stores are working as usual. Prices are controlled. Khokims, deputies, specialists from tax and other agencies held talks with entrepreneurs and traders, explained the inadmissibility of unreasonably high prices, dissemination of incorrect information, causing panic among the population.
Articles are regularly published in the media about the availability of sufficient food reserves in the country, constant provision of markets and outlets with basic necessities – meat, potatoes, flour, oils and other types of goods.
Despite this, incorrect information was spread on social networks about a possible shortage of potatoes, onions, carrots, which can cause an increase in prices for many types of products.
Some of our “journalist friends” managed to upload pictures of crowded queue for potatoes, causing panic among the population.
In fact, the situation is not as complicated as it is interpreted. Economists explain the demand for products as a result of the desire to create stocks in order not go outside during quarantine.
Based on the current situation, UzLiDeP deputies studied the prices for potatoes in stores and in the markets of their districts without violating the quarantine rules. For example, the price for 1 kg of potatoes:
At Nukus dehkan market of the Republic of Karakalpakstan – 3.5-5 thousand UZS;
At Eski Shahar dehkan market of Andijan region – 4-5 thousand UZS;
At dehkan market of the city of Samarkand – 3.5-5 thousand UZS;
At Altiarik dehkan market in Fergana region – 3.5-4 thousand UZS;
At Mirabod dehkan market of Tashkent city – 2800 UZS.
According to deputies, prices for potatoes from the harvest of the last year will decrease day by day. Potatoes of a new crop are already on sale at places. A reserve of a new crop is also being created. And so there is no reason to panic.
Food provision of the population is an important strategic task of the state. Ensuring the execution of this task is strictly controlled. And therefore, let’s not worry, remain calm. To overcome the misfortune that has come to us, first of all, we need to unite and act with a feeling of endurance inherent in our people.