Наманганнинг меҳнаткаш, фаол, илмли халқи яхши яшашга муносиб
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 26-27 июнь кунлари Наманган вилоятида бўлди.
Ташрифнинг иккинчи куни Президентимиз иштирокида Наманган шаҳрида вилоят ва туман ҳокимлари, соҳа ва тармоқлар раҳбарлари, жамоатчилик вакиллари билан йиғилиш бўлиб ўтди.
– Кейинги пайтларда анъанага айланганидек бир-биримиз билан очиқча гаплашиб, муаммоларни маҳаллалардан бошлаб туманлар миқёсида ўртага ташласак, шу асосида бир йилга режа қилиб олсак, ўйлайманки ушбу йиғилишимиздан кўзланган натижага эришамиз. Энг катта мақсад-муддаомиз – одамларни рози қилиш. Шу боис бугун вилоят фаоллари, ҳар бир туман мутасаддилари ўзларининг таклифларини бериши керак. Келгуси йилга қандай режалар қиламиз, қандай имкониятларимиз бор, бугун шуларни гаплашамиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз жойларда ютуқлар борлигини, ўзгаришлар бўлаётганини, лекин булар ҳали кўзлаган марраларимизга мос эмаслигини таъкидлади.
– Тўғри гапни гапирган одам – ислоҳотларга хайрихоҳ. Аччиқ гаплардан тўғри хулосалар чиқариб йўлимизни топиб олишга ҳаракат қилсак, энг катта маррамиз шу бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда эскича тушунчада қолиб кетган раҳбарлар йўқ эмаслиги қайд этилди. Пандемия шароитида юзага келган инқироз пайтида иқтисодиётни тиклаш жуда оғир масала экани, бу жойлардаги ижро органлари мутасаддиларидан катта масъулият талаб қилиши таъкидланди. Наманган вилоятини ривожлантириш бўйича энг мақбул йўлни топиб, иқтисодиётни юргизиш, иш ўринлари яратиб, аҳолининг бандлигини таъминлаш энг катта масала бўлиб қолаётгани айтиб ўтилди.
Йиғилишда Наманган вилоятида камбағалликни қисқартириш, таълим муассасалари битирувчиларини касб-ҳунарга қамраб олиш ва аҳоли даромадларини кўпайтириш бўйича ҳозирги аҳвол пухта таҳлил қилиниб, амалга ошириладиган долзарб вазифалар белгилаб берилди.
Бугунги кунда вилоятда ўсиш нуқталарини аниқлаш ва ишга солиш, шу орқали аҳоли фаровонлигини ошириш олиб борилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг энг муҳим шарти ҳисобланади. Президент бу борада вилоятда ташкил этилиши зарур бўлган ишларга алоҳида эътибор қаратди.
Жумладан, саноат, кичик ва ўрта бизнес, ҳунармандчилик, хизмат кўрсатиш соҳалари вилоят иқтисодиётини ривожлантириш ва аҳоли даромадларини оширишнинг энг муҳим драйверлари бўла олади. Ушбу соҳалар бўйича Наманганда катта тажриба бор. Шунга мувофиқ, вилоятда тадбиркорликни ривожлантириш орқали муҳтож оилаларнинг 12 мингдан ортиқ ишсиз аъзоларини банд қилиш ва йил охирига қадар камбағал оилалар сафидан чиқариш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди. Хусусан, савдо ва хизмат кўрсатиш соҳасидаги 600 та тадбиркор фаолиятини тиклаш орқали 2 мингта ходим иш жойига қайтади.
Давлатимиз раҳбари туман ва шаҳарлар кесимида вилоятда хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш ва ушбу лойиҳалар учун 80 миллиард сўм маблағ ажратилишини қайд этди. Ушбу маблағга қўшимча равишда яна 100 миллиард сўм ажратилади. Карантин шароитида тушуми камайган тадбиркорларни айланма маблағ билан таъминлашга 2,3 триллион сўм, жорий йилда оилавий тадбиркорликни ривожлантиришга 350 миллиард сўм кредитлар йўналтирилади.
Вилоятда заргарлик саноатини ривожлантириш, Наманган шаҳрида 2 йилда 4 мингта янги иш ўрни яратиладиган замонавий заргарлик маркази ташкил этиш, бу ерда «устоз-шогирд» тамойили асосида ишсиз юрган ёшларни ҳунармандчиликка жалб қилиш бўйича топшириқлар берилди.
2020-2021 йилларда Чортоқ туманини комплекс ривожлантириш, ҳудуддаги фойдаланилмай ётган 3 минг гектар ерни ўзлаштириш ва тупроқ-иқлим шароитига мос экинларни жойлаштириш чоралари кўрилади.
Вилоятда 2020-2021 йилларда қиймати 16,3 триллион сўм бўлган 1953 та ҳудудий лойиҳа амалга оширилиб, 55 минг янги иш ўрни яратилади. Шундан жорий йилда умумий қиймати 8,3 триллион сўм бўлган 1652 та лойиҳа ҳаётга жорий этилиб, 35 мингта янги иш ўрни ташкил этилади.
Бугунги кунда Европадаги машҳур брендлар Наманганнинг костюм-шимларини тан олмоқда. Шу боис, йирик тўқимачилик корхоналарига ер ажратилиб, вилоятда пахтани чуқур қайта ишлаш ва тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришга ўтилмоқда.
Президент пахта-тўқимачилик кластерлари ушбу эътиборга муносиб ҳаракат қилишлари, кўпроқ даромад олиб, одамларни иш билан таъминлаши зарурлигини таъкидлади.
Вилоятда қуёнчилик, асаларичилик, чорвачилик, паррандачилик бўйича истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш белгиланди. Наманган туманида 4806 та хонадонда иссиқхоналар ташкил этиш, йил охиригача чорвачилик йўналишида қиймати 386 миллиард сўм бўлган 84 та лойиҳани амалга оширишни якунлаш топширилди.
Бунда четдан 13 минг бош наслли қорамол, 13 минг бош жўн йўналишидаги эчки ва шунча қўй олиб келиб, Поп ва Чуст туманларидаги хонадонларга тарқатилади. Йиллик қуввати 10 минг тонна сут ва минг тонна гўштни қайта ишлаш бўйича янги қувватлар ишга туширилади.
Йиғилишда уй-жой ва инфратузилма қурилиши, аҳолини ичимлик сув билан таъминлаш, таълим, маданият соҳаларини ривожлантириш, инқирозга қарши халқаро молия институтлари маблағларини жалб қилиш, янги корхоналарни барпо этиш бўйича инвестиция лойиҳаларини кўпайтириш, экспортни кенгайтириш юзасидан вазифалар белгиланди.
Наманган вилояти нуфуси йилдан-йилга кенгайиб бормоқда. Бу эса ҳудудни демографик бошқариш, ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришда қийинчилик туғдирмоқда. Шу муносабат билан Президент Наманган шаҳри таркибида Давлатобод туманини қайта ташкил этишни таклиф қилди.
– Наманганнинг фаол, меҳнаткаш, илмли халқи яхши яшашга муносиб. Бунинг учун давлатимиз барча имкониятларни ишга солади, – деди пировардида Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, иқтисодиёт тармоқлари мутасаддилари, ҳокимлар ҳисоботи эшитилди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Наманган вилоятининг рамзий дарвозаларидан бири ҳисобланган Наманган темир йўл вокзалида амалга оширилган қурилиш-реконструкция ишларини кўздан кечирди.
Маҳаллий аҳоли ва хорижлик сайёҳларга темир йўл транспорти хизматини кўрсатиш сифати ва самарадорлигини ошириш мақсадида вокзалда 24 миллиард сўмлик бунёдкорлик ишлари бажарилди.
Вокзалдаги кутиш заллари, буфет, тиббиёт пункти, она ва бола хонаси, электрон маълумотлар маркази, кутубхона, миллий совғалар, газета-журналлар шохобчаси, юкларни вақтинчалик сақлаш хизмати каби барча бўлимлар замонавий андозаларда ташкил этилди. Бундан ташқари, мажмуага қўшимча равишда ўттиз уч ўринли меҳмонхона қуриб битказилди.
Ушбу ишлар натижасида Наманган темир йўл вокзали замонавий қиёфа касб этиб, бир вақтнинг ўзида 250 нафар, суткасига 2,5 минг нафар йўловчига замонавий хизмат кўрсатиш имкониятига эга бўлди.
Вокзал Фарғона водийси ҳалқа темир йўли бўйлаб тезкор электропоездлар қатновида водий шаҳарлари ва мамлакатимизнинг бошқа ҳудудлари билан транспорт боғланишида муҳим бўғин бўлиб хизмат қилади.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Наманган вилоятига ташрифи якунига етди.

Трудолюбивый, активный, образованный народ Намангана достоин лучшей жизни
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, реализацией крупных проектов на местах и диалога с населением 26-27 июня посетил Наманганскую область.
Во второй день визита Президент в городе Намангане провел совещание с участием хокимов области и районов, руководителей сфер и отраслей, представителей общественности, предпринимателей и молодежи.
– Думаю, мы добьемся желаемого результата от этого совещания, если будем говорить друг с другом открыто, затронем вопросы на всех уровнях – от махаллей до районов и на этой основе наметим план на следующий год. Наша главная цель – удовлетворение потребностей людей. В этой связи сегодня активисты области, должностные лица каждого района должны озвучить свои предложения. Мы поговорим о наших планах на следующий год, о том, какие у нас есть возможности, – сказал глава государства.
Президент отметил, что на местах достигнуты определенные результаты, но они еще не соответствуют целям, которые мы поставили перед собой.
– Кто говорит правду, тот сочувствует реформам. Найти свой путь, сделав правильные выводы из критики, – вот самое большое подспорье для нас, – заявил Шавкат Мирзиёев.
На совещании отмечалось, что все еще есть руководители, не способные отказаться от устаревшего стиля работы. Подчеркивалось, что восстановление экономики в условиях кризиса, вызванного пандемией, является очень сложной задачей, которая требует большой ответственности от должностных лиц исполнительных органов на местах. Отмечалось, что актуальными остаются вопросы поиска оптимальных путей развития Наманганской области, перезапуска экономики, создания рабочих мест и обеспечения занятости.
На совещании глубоко проанализирована проводимая в Наманганской области работа по сокращению бедности, трудоустройству выпускников учебных заведений, повышению доходов населения, а также определены актуальные задачи.
Сегодня выявление и задействование точек роста региона и посредством этого повышение благосостояния населения являются важнейшим условием проводимых экономических реформ. Президент уделил особое внимание работе, которая должна быть проделана в регионе в этом направлении.
В частности, промышленность, малый и средний бизнес, ремесленничество, сфера услуг способны выступить драйверами экономического развития региона и увеличения доходов. В Намангане накоплен большой опыт в этих сферах. Соответственно, должностным лицам поручено обеспечить занятость более 12 тысяч безработных членов малообеспеченных семей путем развития предпринимательства, вывести эти семьи из бедности до конца года. 2 тысячи человек вернутся на работу после возобновления деятельности 600 предпринимателей в сфере торговли и услуг.
Глава государства отметил, что для области разрабатывается программа развития сферы услуг в разрезе районов и городов, на эти проекты будет выделено 80 миллиардов сумов. На эти цели будет выделено дополнительно 100 миллиардов сумов. 2,3 триллиона сумов будет направлено на обеспечение оборотными средствами предпринимателей, выручка которых снизилась из-за карантина, на развитие семейного предпринимательства в этом году выделят 350 миллиардов сумов.
Поставлены задачи по развитию ювелирной промышленности в области, созданию современного ювелирного центра в Намангане, который за 2 года создаст 4 тысячи новых рабочих мест и в котором безработная молодежь будет осваивать ювелирное ремесло по принципу «наставник-ученик».
В 2020-2021 годах будут приняты меры по всестороннему развитию Чартакского района, освоению 3000 гектаров неиспользуемых земель, размещению на них сельскохозяйственных культур, подходящих местным почвенно-климатическим условиям.
В области будут реализованы 1953 проекта на сумму 16,3 триллиона сумов, будет создано 55 тысяч новых рабочих мест. В частности, уже в текущем году намечено осуществить 1 652 проекта на 8,3 триллиона сумов и создать 35 тысяч новых рабочих мест.
Сегодня известные европейские бренды уделяют все больше внимания наманганским костюмам. Поэтому выделяются земли под крупные текстильные предприятия, совершается переход к глубокой переработке хлопка и производству готовой продукции.
Президент подчеркнул, что хлопково-текстильные кластеры должны работать достойно этого внимания, приумножать доходы и обеспечивать людей работой.
В регионе планируется реализовать перспективные проекты в области кролиководства, пчеловодства, животноводства и птицеводства. Намечено строительство теплиц в 4806 домах в Наманганском районе, реализовать до конца года 84 проекта в сфере животноводства на сумму 386 миллиардов сумов.
Так, из-за рубежа будут завезены и розданы домашним хозяйствам Папского и Чустского районов 13 тысяч голов породистого крупного рогатого скота и столько же голов овец и коз шерстяной породы. Будут запущены новые мощности по переработке 10 тысяч тонн молока и тысячи тонн мяса в год.
На совещании определены задачи по строительству жилья, развитию инфраструктуры, обеспечению питьевой водой, повышению качества образования и культуры, привлечению средств международных финансовых институтов, расширению инвестиционных проектов для строительства новых предприятий и увеличению экспорта.
Население Наманганской области увеличивается с каждым годом. Это повышает нагрузку на социально-экономическую инфраструктуру, усложняет управление регионом. В связи с этим Президент предложил восстановить Давлатабадский район в составе города Намангана.
– Жители Намангана – трудолюбивые, активные, образованные – достойны хорошей жизни. Для ее обеспечения государство задействует все возможности, – сказал в заключение Шавкат Мирзиёев.
На мероприятии были заслушаны отчеты заместителей Премьер-министра, министров, ответственных лиц экономического комплекса и хокимов.
Глава государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с железнодорожным вокзалом Намангана, считающимся символическими воротами области, после выполненных здесь строительно-реконструкционных работ.
В целях повышения качества и эффективности оказываемых населению и иностранным туристам услуг железнодорожного транспорта на вокзале осуществлена реконструкция на сумму 24 миллиарда сумов.
На вокзале в соответствии с современными требованиями оснащены залы ожидания, буфет, медицинский пункт, комната матери и ребенка, справочный центр, библиотека, газетный киоск, магазин сувениров, отдел временного хранения багажа. Комплекс также включает гостиницу на 33 места.
В результате проделанной работы Наманганский железнодорожный вокзал приобрел современный вид и располагает возможностью одновременного предоставления услуг 250 пассажирам, в день – 2,5 тысячи пассажиров.
Вокзал станет важным узлом новой кольцевой линии скоростных электропоездов, которая свяжет города Ферганской долины, а также укрепит их транспортные связи с другими регионами страны.