Ayollar salomatligi jamiyat – poydevori
O‘zLiDeP Xazorasp tuman Kengashi “Ayollar qanoti” tomonidan “Sog‘lom ona va bola – farovon va kuchli jamiyat tayanchi” mavzusida tumanidagi 38 sonli oilaviy poliklinikada yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda yoshlar, partiyaning faol xotin-qizlari ishtirok etdi.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad – mamlakatimizda ona va bola solamatligini muhofaza qilish, oilada sog‘lom muhitni shakllantirish, erta nikoh qurishni oldini olish, har xil yuqumli kasalliklarning kelib chiqish sabablari va salbiy oqibatlarini oldini olishda hamda xotin-qizlarni tibbiy bilimlarini oshirishdan iborat.
– Mamlakatimizda barcha sohalar singari sog‘liqni saqlash sohasiga ham katta e’tibor qaratilmoqda, – deydi Xazorasp tumanidagi 38 sonli oilaviy poliklinika mudiri, O‘zLiDeP faoli Muyassar Rahimova. – Ona va bola salomatligini ta’minlash, farzand ko‘rish yoshidagi qizlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, homilador ayollarning irsiy va tug‘ma kasalliklarini aniqlashda “Ona va bola skrining” dasturi hayotga tatbiq etilishi kerakligi alohida ta’kidlandi.
Sog‘liqni saqlash tizimida olib borilayotgan amaliy ishlar natijasida so‘ngi yillarda 6-15 yoshdagi bolalar orasida o‘tkir yuqumli kasalliklar 38,1, pnevmoniya bilan og‘rigan bolalar 36,7, bronxit bilan kasallanish 30,8 foizga kamaydi.

Здоровье женщины – фундамент общества
“Женским крылом” Хазораспского районного Совета УзЛиДеП в семейной поликлинике №38 проведено мероприятие на тему “Здоровая мать и ребенок – опора благополучного и сильного общества”. Во встрече приняли участие молодежь, активистки партии.
Основная цель проведения мероприятия заключается в охране здоровья матери и ребенка в стране, формировании здоровой атмосферы в семье, предупреждении ранних браков, повышении медицинских знаний женщин по вопросам причин происхождения и профилактики негативных последствий различных инфекционных заболеваний.
– В нашей стране наряду со всеми сферами также большое внимание уделяется системе здравоохранения, – сказала заведующая семейной поликлиникой №38 Хазораспского района, активист УзЛиДеП Муяссар Рахимова. – Особо отмечалось, что в укреплении здоровья матери и ребенка, проведении медицинского осмотра женщин фертильного возраста, выявлении наследственных и врожденных заболеваний у беременных женщин необходимо претворение в жизнь программы “Скрининг матери и ребенка”.
В результате проводимой в системе здравоохранения работы за последние годы среди детей в возрасте 6-15 лет заболеваемость острыми инфекционными заболеваниями снизилась на 38,1 процента, пневмонией - на 36,7, бронхитом - 30,8 процента.