Prezidentimiz Buxoro viloyatiga tashrifi chog‘ida viloyat markazining tarixiy qismida turizmni yanada rivojlantirishga o‘z taklif-tavsiyalarini berdilar. Yurtboshimizning turizmni rivojlantirish borasida aytgan bu fikrlari sayyohlarning betakror tarixiy yodgorliklari, milliy hunarmandchilik an’analari bilan dunyoga mashhur bo‘lgan Buxoroi sharifga bo‘lgan qiziqishini yanada oshirishi shubhasiz.
Ta’kidlash kerak, viloyatda 2018 yilda turizmni yanada rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq, 61 loyihani hayotga tatbiq etish ko‘zda tutilgan. Jumladan, 32 mehmonxona, 12 motel, 10 istirohat bog‘i barpo etilib, “Buxoro Palas”, “Varaxsha” va “Zarafshon” mehmonxonalari rekonstruksiya qilinadi. Bundan tashqari, turizm bo‘yicha xalqaro va milliy tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirish, restoranlar qurish, sayyohlarga xizmat ko‘rsatuvchi transport vositalari xarid qilish, madaniy meros ob’ektlarini tadbirkorlarga ijaraga berish, havo sharida sayohatni tashkil qilish, G‘ijduvon, Shofirkon, Vobkent va Jondor tumanlarida qishloq turizmini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. Bu maskanlarda sayyohlar va mehmonlarga ko‘rsatiladigan xizmat sifatini yaxshilash va boshqa bir qator jihatlar bo‘yicha mahalliy vakillik organlaridagi O’zLiDeP deputatlik guruhlari deputatlik nazoratiga olinadi.
Viloyat markazida tarixiy va madaniy meros ob’ektlarini tadbirkorlarga ijaraga berish,  Buxoro bo‘ylab havo sharida sayohatlarni tashkil qilish, G‘ijduvon, Shofirkon, Vobkent va Jondor tumanlarida qishloq turizmini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilganligi ham elektoratimiz vakillari – tadbirkorlarga keng imkoniyatlar eshigini ochishi shubhasiz. Bu boradagi ustuvor loyihalar ijrosi viloyatga xorijiy va mahalliy sayyohlar oqimini sezilarli darajada ko‘paytiradi hamda tarmoqda xizmatlar eksporti hajmini oshiradi.
Shu o‘rinda Prezidentimizning Buxoro viloyatiga o‘tgan yilgi tashrifi chog‘ida viloyat markazining sayyohlik infratuzilmasini yanada rivojlantirish maqsadida berilgan topshiriqlar bosqichma-bosqich bajarilayotganini ta’kidlash kerak. Shaharning tarixiy qismida hunarmandlar mavzesini qurish, Haqiqat va Xo‘janurobod ko‘chalarini kengaytirib, saylgohga aylantirish, Poyikalon va Mirarab madrasalarini qayta ta’mirlash bo‘yicha berilgan topshiriqlar shular jumlasidandir.
Bir so‘z bilan aytganda, Prezidentimizning viloyatimizda tashrifi davomida aytgan fikr-mulohazalari xalqimiz turmush farovonligini oshirish, el-yurt ma’murchiligiga erishish, qo‘hna va hamisha navqiron Buxoroi Sharifning obro‘-e’tiborini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.

Предложения Президента нашей страны послужат дальнейшему повышению туристского потенциала древней Бухары
22.02.2018, 15:59
Президент нашей страны в ходе поездки в Бухарскую область высказал свои предложения и рекомендации по дальнейшему развитию туризма в исторической части областного центра. Эти мысли главы нашего государства в деле развития туризма, несомненно, еще более повысят интерес туристов к неповторимым историческим памятникам древней и вечно молодой Бухары, известной в мире своими традициями национального ремесленничества.
Следует отметить, что в соответствии с Концепцией дальнейшего развития туризма в области в 2018 году предусмотрена реализация 61 проекта. В частности, будут построены 32 гостиницы, 12 мотеля, 10 парков культуры и отдыха, будет реконструированы гостиницы “Бухоро Палас”, “Варахша” и “Зарафшон”. Кроме того, намечены расширение сотрудничества с международными и национальными туристскими организациями, строительство ресторанов, закупка транспортных средств для обслуживания туристов, предоставление в аренду предпринимателям объектов культурного наследия, организация экскурсий на воздушном шаре, налаживание сельского туризма в Гиждуванском, Шафирканском, Вабкентском и Джондорском районах.  Работа в этом направлении будет взята под депутатский контроль депутатских групп УзЛиДеП в местных представительных органах.
Планирование мер по предоставлению предпринимателям в аренду объектов исторического и культурного наследия в областном центре, организации экскурсии туристов на воздушном шаре, налаживанию сельского туризма в Гиждуванском, Шафирканском, Вабкентском и Джондорском районах, несомненно, создаст широкие возможности предпринимателям – представителям нашего электората. Исполнение приоритетных проектов в этом направлении в ощутимой степени увеличит поток иностранных и отечественных туристов в область, повысит экспортный объем услуг в отрасли.
В этой связи следует отметить поэтапную реализацию поручений, данных  Президентом страны в ходе поездки в Бухарскую область в прошлом году с целью дальнейшего развития туристической инфраструктуры областного центра. К их числу относятся поручения по возведению квартала ремесленников в исторической части города, расширению улиц Хакикат и Хужануробод и преобразованию их в аллеи для отдыха и гуляний, реконструкции медресе Пойикалон и Мирараб.
Одним словом, высказанные Президентом нашей страны мнения и суждения в ходе посещения области служат дальнейшего повышению уровня и качества жизни народа, популяризации древнего и вечно молодого города Бухары в мировом масштабе.