O‘zLiDeP tashabbusi bilan Namanganda 40 dan ortiq xotin-qiz tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
Mustaqillikning ilk yillaridanoq, yurtimizda sog‘lom ona — sog‘lom bola masalasi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Keng ko‘lamli umummilliy dasturlar doirasida amalga oshirilayotgan ishlar ayollar salomatligini mustahkamlash, sog‘lom bolalar tug‘ilishiga zarur shart-sharoitlar yaratishda muhim omil bo‘lmoqda.
2017 yil  4 aprel kuni davlatimiz rahbari tomonidan imzolangan “2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasida onkologiya xizmatini yanada rivojlantirish va aholiga onkologik yordam ko‘rsatishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaror mazkur yo‘nalishdagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tardi. O‘tgan davr mobaynida hujjat ijrosini ta’minlash borasida davlat va nodavlat tashkilotlari tomonidan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati ­– O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Namangan viloyat Kengashi tashabbusi bilan viloyat Sog‘liqni saqlash Boshqarmasi hamkorligida o‘tkazilgan tadbir ham mazkur qaror ijrosiga bag‘ishlandi.
- Bugun ayollar orasida ko‘p uchraydigan kasalliklardan biri - ko‘krak bezi saratoni kasalligidir, ­- deydi oliy toifali shifokor  Bahrom Ro‘zimov. – Shu bois o‘tgan vaqt davomida ushbu kasallikning oldini olish borasida tizimli ishlar amalga oshirildi. Masalan, 2017 yil oktabr oyidan hozirgi kunda qadar 421 nafar ayollar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Bugungi tadbir ham 40 dan ortiq xotin-qizlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishga hamda ularga kerakli maslahatlar berishga imkoniyat yaratib berdi.
Tadbirda xotin-qizlar salomatligini mustahkamlash, ona va bola salomatligini muhofaza qilishga qaratilgan bunday tadbirlarni viloyatning barcha tumanlarida o‘tkazishga kelishib olindi.

По инициативе УзЛиДеП в Намангане проведен медицинский осмотр более 40 женщин и девушек (+ВИДЕО)
С первых лет независимости в нашей стране вопрос «здоровая мать – здоровый ребенок» поднят в ряд приоритетных направлений государственной политики. Осуществляемая работа в рамках широкомасштабных общенациональных программ служит важным фактором в укреплении здоровья женщин, создании необходимых условий для рождения здоровых детей.
Постановление главы нашего государства от 4 апреля 2017 года  о мерах по дальнейшему развитию онкологической службы и совершенствованию оказания онкологической помощи населению в Республике Узбекистан в 2017-2021 годах повысил на новый этап работу в этом направлении. За прошедший период в деле обеспечения исполнения документа осуществлена масштабная работа государственными и негосударственными организациями.
Данное мероприятие, проведенное по инициативе Наманганского областного Совета Движения предпринимателей и деловых людей ­– Либерально-демократической партии Узбекистана совместно с областным управлением здравоохранения, было посвящено исполнению данного постановления.
- Сегодня одним из часто встречающихся заболеваний среди женщин является рак молочной железы, ­- сказал врач высшей категории Бахром Рузимов. – Поэтому за минувший период осуществлена системная работа в деле профилактики данного заболевания. Например, с октября 2017 года по настоящее время проведен медосмотр 421 женщин. Сегодняшнее мероприятие также послужило проведению медицинского осмотра более 40 женщин и девушек, получению необходимых консультаций.
В мероприятии решено провести подобные мероприятия, направленные на укрепление здоровья женщин, охрану здоровья матери и ребенка, во всех районах области.