Qorao‘zakda subvensiyaning hissasi 48 foizdan 42 foizga kamaydi
Bu haqda Xalq deputatlari Qarao‘zak tuman Kengashidagi O‘zLiDeP  deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishida ma’lum qilindi.
Yig‘ilishda O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya Qo‘mitasi mas’ul xodimlaridan tashkil topgan ishchi guruh va Xalq deputatlari tuman Kengashidagi partiya deputatlik guruhi a’zolari tuman moliya bo‘limi rahbari D.Pirniyazovaning hisobotini eshitdi.
Hisobotda ta’kidlanganidek, tumanda  mahalliy budjet parametr ko‘rsatkichi 12 mlrd. 407,6 mln.  so‘m miqdorida belgilangan bo‘lib, haqiqiy tushum 13 mlrd. 259,8 mln. so‘mni tashkil etgan. Natijada budjetning daromatlari rejasi 106 foizga,  harajatlar esa, 41 mlrd. 194,7 mln.  so‘mga, ya’ni 102 foizga ortig‘i bilan bajarilgan.
– Mahalliy budjet daromadlarini kengaytirish, hududlarni subvensiyadan chiqarish bo‘yicha ishlab chiqilgan Dasturga muvofiq, yil yakunida budjetdan olinadigan subvensiya hissasini 48 foizdan 42 foizga kamaytirishga erishdik, – deydi D.Pirniyazova. – Shuningdek, tumanda sanoat, qishloq xo‘jaligi va servis xizmatlarini ko‘rsatishga ixtisoslashgan 95 korxona tashkil etish hamda 18 korxonani moliyaviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash rejasi to‘la-to‘kis amalga oshirildi. Bu kabi korxonalarning ishga tushishi hamda ularni modernizatsiyalash hisobidan, mahalliy budjetga 781,2 mln. so‘m qo‘shimcha daromad undirildi.
Yig‘ilishda ishchi guruh a’zolari va deputatlar tuman moliya bo‘limi rahbari hisoboti bo‘yicha o‘zlarining fikr-mulohazalarini bildirdi.

В Караузяке доля субвенции снижена с 48 до 42 процентов
Об этом сообщено на очередном заседании депутатской группы УзЛиДеП в Караузякском районном Кенгаше народных депутатов.
На заседании рабочая группа в составе ответственных работников Исполнительного Комитета Политического Совета УзЛиДеП и члены депутатской группы партии в районном Кенгаше народных депутатов заслушали отчет руководителя районного финансового отдела Д.Пирниязовой.
Как отмечалось в отчете, в районе показатель параметра местного бюджета определен в размере 12 млрд. 407,6 млн.сум, реальное поступление составило 13 млрд. 259,8 млн. сум. В результате план доходной части бюджета выполнен на 106 процентов, расходной - на 41 млрд. 194,7 млн.сум, то есть на 102 процента.
– Согласно программе по расширению доходов местного бюджета, выведению территорий из субвенции, к концу года достигли снижения доли субвенции, получаемой из бюджета, с 48 до 42 процентов, – сказала Д.Пирниязова. – Также в районе выполнен план по созданию 95 предприятий, специализированных в сфере промышленности, сельского хозяйства и оказания услуг, а также финансовой поддержке 18 предприятий. За счет задействования таких предприятий и их модернизации в местный бюджет поступил дополнительный доход в 781,2 млн.сумов.
На заседании члены рабочей группы и депутаты высказали свои мнения и суждения по отчету руководителя районного финансового отдела.