Deputat bilan uchrashuvda yog‘ingarchilik kunlarida jismoniy tarbiya darslari o‘tilmayotgani aytildi
14.03.2018, 17:48
Shumanay tuman “Bekjap” OFY aholisi Xalq deputatlari tuman Kengashiga O‘zLiDePdan saylangan deputat Bekbergen Qidirniyazov bilan uchrashdi. Uchrashuvda 32-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida sport zali yo‘qligi, bu esa yog‘ingarchilik kunlarida jismoniy tarbiya darslarini o‘tilmasligiga sabab bo‘layotgani ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, muloqot davomida Shumanay tuman suv tarmoqlari korxonasidan hududga ichimlik suvi tortib kelinganiga qaramay, 4 ta xo‘jalik suv tarmog‘iga ulanmay qolgani aytildi. Bundan tashqari, saylovchilar Kimyo shaxobchasiga tortib kelingan ichimlik suvi tarmog‘idan truba tortish orqali suv olib kelishda amaliy yordam so‘radi.
– O‘g‘lim anchadan buyon buyrak xastaligidan aziyat chekadi, – deydi Yerejep  Halilayev. – Shifokorlarning aytishicha, uni tezda operatsiya qilish kerak ekan. O‘g‘limni 2017 yilning dekabr oyida muddatli harbiy xizmatga jo‘natish uchun belgilangan 4 mln 218 ming so‘mni to‘laganim sababli, uning operatsiyasiga pul topib berolmayapman. O‘zimiz saylagan deput bilan muloqot tashkil etilayotganini eshitib, katta umid bilan bu yerga oshiqib keldim. Deputatlar ko‘magi bilan o‘g‘limni davolatib, uni yana hayotga qaytarsam armonim qolmasdi.
Muloqotda bildirilgan barcha murojaatlar O‘zLiDeP deputati tomonidan nazoratga olindi va mutasaddi idoralarga deputatlik so‘rovi yuboriladigan bo‘ldi.

Во время встречи с депутатом было сказано, что в дождливые дни не проводятся уроки физкультуры
Жители схода граждан аула “Бекжап” Шуманайского района встретились с депутатом от УзЛиДеП в районном Кенгаше народных депутатов Бекбергеном Кидирниязовым. В беседе отмечалось, что в общеобразовательной средней школе №32 нет спортивного зала, из-за чего в непогожие дни не проводятся уроки физкультуры.
Также в ходе диалога говорилось о том, что несмотря на прокладку сети питьевой воды Шуманайским районным предприятием водоканала, 4 хозяйства остаются не подключенными к водосети. Кроме того, избиратели обратились за практической помощью в прокладке водопровода к городку химиков.
– Мой сын страдает почечным заболеванием, – говорит Ережеп  Халилаев. – По словам медиков, его необходимо незамедлительно прооперировать. В декабре 2017 года мы оплатили сумму контракта в 4 млн. 218 тысяч сумов для прохождения сыном срочной военной службы, теперь мы не можем найти средств для его операции. Услышав о том, что организуется диалог с избранным от нашей территории депутатом, мы поспешили на встречу с надеждой на решение нашего вопроса. Был бы очень благодарен, если при содействии депутатов мой сын смог бы излечиться.
Прозвучавшие в ходе диалога все обращения взяты под контроль депутата от УзЛиДеП, решено направить депутатский запрос в соответствующие организации.