O‘zLiDeP aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqdi
Joriy yilning 13 iyun kuni Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi hamda partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraktsiyasining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma besh yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi Qaroridan kelib chiquvchi O‘zLiDePning dolzarb vazifalari muhokama qilindi.
Majlisda alohida ta’kidlanganidek, aynan istiqlol tufayligina O‘zbekiston ulkan muvaffaqiyatlarga erishdi. Mamlakatimiz qudrati va iqtisodiy salohiyati kun sayin ortib borayotgani, oxirgi yillarda yalpi ichki mahsulotimizning o‘sish sur’atlari 8 foizdan kam bo‘lmasdan kelayotgani, xalqimiz hayotining darajasi va sifati izchil ortib borayotganiga butun jahon guvoh bo‘lmoqda.
Ushbu taraqqiyot modelining samaradorligi har qanday qaramlikdan xalos bo‘lgan O‘zbekiston o‘tmishda qashshoq, o‘zini ta’minlashga huquqi va imkoni bo‘lmagan mamlakatdan mustaqil va suveren davlat darajasiga ko‘tarilganida o‘z aksini topdi. Majlisda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston jadal va barqaror sur’atlar bilan rivojlanib, to‘liq o‘z kuchi va salohiyatiga tayangan, xalqimizning tinch va osoyishta hayotini himoya qilishga qodir mamlakat sifatida xalqaro hamjamiyatda munosib o‘rin egallagan davlatga aylandi. Mustaqillik yillarida milliy iqtisoditimiz qariyb 6 barobar, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan real daromadlar 12 barobardan ziyod oshdi. 1990 yilda aholimizning iste’mol tovarlari, avvalo bug‘doy, kartoshka, go‘sht, sut va qandolat mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyoji asosan import hisobidan ta’minlangan bo‘lsa, bugungi kunda bu mahsulotlarning 96 foizi o‘zimizda ishlab chiqarilmoqda.
Fuqarolik jamiyatini barpo etish, hayotimizning barcha sohalarini yangilash, iqtisodiyotni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish borasida amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlarning muvaffaqiyati va samarasini butun jahon e’tirof etmoqda. Har qadamda xalqimizning buyuk yaratuvchanlik salohiyati, mamlakatimizning iqtisodiy va intellektual qudrati, shahar va qishloqlarimizning zamonaviy qiyofasi ko‘zga tashlanadi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraktsiyasi a’zosi Ilhom Nosirov ta’kidlaganidek, «Mustaqillikka erishganimizga, milliy davlatchiligimiz tiklanganiga 25 yil to‘ldi. Prezidentimiz Islom Karimovning oqilona rahnamoligida tanlangan taraqqiyot yo‘limiz naqadar to‘g‘ri ekanlgini tarixning o‘zi tasdiqlamoqda. O‘tgan davrda O‘zbekiston jahondagi mustaqil va suveren davlatlar qatoridan munosib o‘rin egallagadi, o‘zini oqlamagan eski, mustabid tuzumdan butunlay voz kechib, chuqur o‘ylangan, milliy manfaatlarimizga to‘la javob beradigan islohotlarga asoslangan, butun dunyoda “o‘zbek modeli” degan nom bilan tan olingan taraqqiyot strategiyasi amalga oshirildi. Ilgarigi qoloq, iqtisodiyoti biryoqlama rivojlangan, paxta yakkahokimligi halokatli darajada avj olgan agrar o‘lkadan bugungi kunda izchil taraqqiy etib borayotgan zamonaviy industrial mamlakatga aylandi.
O‘zLiDeP a’zolari davlatimiz rahbarining “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma besh yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarori bilan puxta tanishib chiqdi. Biz uchun dasturiy ahamiyatga ega bo‘lgan hujjatni ro‘yobga chiqarishga partiya munosib hissa qo‘shishi lozim. Partiya deputatlik korpusi mamlakatimizning jahon maydonidagi raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan muhim dastur va chora-tadbirlarning mazmun-mohiyatini jamoatchilikka yetkazish ishlarida faol ishtirok etadi.
Alohida ta’kidlash joizki, O‘zLiDeP deputatlik korpusi yaqinlashib kelayotgan sanaga bosib o‘tgan yo‘limizga xolisona baho berish, partiya elektorati o‘rtasida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlarning yorqin natijalarini yoritish, saylovchilar bilan yanada faol ishlash, oldimizga qo‘ygan oliy maqsad – eng taraqqiy topgan davlatlar qatoriga kirish borasida partiyamiz oldida turgan vazifalarni belgilab olish uchun imkoniyat sifatida qaraydi.”
Tadbir ishtirokchilari 25 yil avval mustaqillikka erishganimiz kelajakka puxta zamin yasash, har tomonlama yetuk va barkamol, hech kimdan kam bo‘lmagan, hayotga dadil kirib boradigan, boshlangan ishlarni yakuniga yetkazishga qodir bo‘lgan yangi avlodni shakllantirish imkonini berganini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan majlisda partiya elektorati va faollariga davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini bosiqchma-bosqich qisqartirish, Konstitutsiyamizda mustahkamlab qo‘yilgan xususiy mulk ustuvorligini ta’minlash, kichik biznesa va xususiy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish borasidagi O‘zLiDeP pozitsiyasini tushuntirishga qaratilgan tadbirlarga alohida e’tibor qaratildi. O‘zLiDePning qishloq xo‘jaligiga tubdan yangi iqtisodiy munosabatlarni joriy etish, fermerlik harakatini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar yaratish, uni qishloq taraqqiyotidagi hal qiluvchi ijtimoiy-siyosiy kuchga aylantirishga doir jarayonlarga nisbatan yondashuvi ham tushuntirish ishlarining markaziy mavzularidan biri bo‘ladi.
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi a’zosi O‘tkir Bo‘taevning aytishicha, «Partiyamiz eng ulug‘, eng aziz bayramni munosib nishonlashda faol ishtirok etishni muhim deb biladi. Bu boradagi ishlarda partiya faollari va elektoratiga mustaqillikka qadar respublikamizda umuman mavjud bo‘lmagan, bugun esa jamiyatimizning qudratli tayanchiga aylanib borayotgan mulkdorlar, ya’ni o‘rta sinfni jadal shakllantirish yo‘lida olib borilayotgan ishlarni tushuntirishga alohida e’tibor qaratiladi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 56,5 foizga yetgani, ayni shu tarmoqda ish bilan band aholining 77,9 foizi mehnat qilib, mamlakatimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shmoqda.
Partiyaning Yoshlar va Ayollar qanotinidan ham katta faollik talab etiladi. Mustaqilligimizning ulkan muvaffaqiyatlaridan biri – mustaqil, yangicha fikrlaydigan, zamonaviy bilim va kasblarni chuqur o‘zlashtirayotgan, ertangi kunimizning hal qiluvchi kuchi sifatda maydonga chiqayotgan, Vatanimiz taqdiri va kelajagi uchun ma’suliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan yosh avlod shakllandi. O‘zLiDeP mamlakatimizning barcha hududlarida yosh avlodni sog‘lom va barkamol shaxslar sifatida tarbiyalashga qaratilgan yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyatini tushuntirishga qaratilgan kompleks tadbirlarni tashkil etishni rejalashtirgan.»
Muhokama yakunida partiyaning “Go‘zal va betakrorimsan, muqaddas Vatanim, jonim senga fido, O‘zbekistonim!” degan bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan tashkiliy-amaliy, ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar hamda targ‘ibot-tashviqot ishlarining chora-tadbirlar rejasi tasdiqlab olindi. O‘zLiDeP hududiy kengashlariga aholining keng qatlamlari va elektorat ishtirokida Mustaqillik kuniga bag‘ishlangan partiyaviy tadbirlarni o‘tkazish belgilandi. Amalga oshirilayotgan ishlar miqyosini kengaytirish maqsadida partiya faollaridan iborat maxsus guruhlar tuzildi.
Majlisda “Biz - kichik biznes, xususiy tadbirkorlik va fermerlik harakati vakillari – Vatan taraqqiyoti, xalq osoyishtaligi va farovonligi uchun mas’ulmiz” shiori ostidagi tadbirkorlar va fermerlar muloqot forumi kabi partiya loyihalarini amalga oshirish ishlarini yanada faollashtirish masalasi alohida muhokama etildi. O‘zLiDeP Yoshlar va Ayollar qanoti tomonidan “Mustaqillikka mening hissam” shiori ostida yoshlar forumi, “Ishbilarmon talaba” va “Ishbilarmon ayol” kabi partiyaviy loyihalari doirasida seminarlar o‘tkazilishi belgilab olindi.
Muxtasar qilib aytganda, Vatanimiz ko‘p asrlik tarixidagi buyuk sanaga aylangan, yangi demokratik davlat va jamiyat barpo etish davrini boshlab bergan eng ulug‘, eng aziz bayramni munosib kutib olish maqsadida O‘zLiDeP tomonidan hamyurtlarimiz va jahon hamjamiyatiga olib borilayotgan islohotlar mazmuni va mohiyatini yetkazish, jamiyatimizda bunyodkorlik va ertangi kunga ishonch muhitini mustahkamlash, partiyadoshlarimizni yangi, yanada yuksak marralar sari ruhlantirishga qaratilgan keng miqyosli ishlar amalga oshiriladi.

Specific measures of UzLiDeP are worked out
Uzbekistan is on the eve of an unforgettable historic date – the twenty-fifth anniversary of independence. The twenty-five years – is a very short period of time in historical measures for the process of formation of a state. However, during this short period Uzbekistan, undoubtedly, has overcome a distance equal to centuries. UzLiDeP believes that in this great day the people of Uzbekistan have returned a sense of national identity, pride and honor, the right to control the destiny of our country, the sacred religion, values, customs and traditions, will remain forever in the history and will be written in golden letters in the annals of our country.
Another evidence of this attitude is the Presidential Decree “On preparing and organizing celebrations of the 25th anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan”, which marks the beginning of an active preparation for a worthy celebrating the great date in the centuries of the glorious history of our country.
In this connection on June 13 of this year the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP and its faction in the Legislative Chamber of Oliy Majlis of Uzbekistan organized a joint meeting dedicated to the preparation and celebration of the 25th anniversary of the state independence of Uzbekistan.
It was noted at the event that thanks to gradual and purposeful implementation of thoroughly elaborated strategy, based on five well-known principles and acknowledged as «the Uzbek model of development» throughout the world, macroeconomic stability and high economic growth rated are ensured in Uzbekistan. Our country is placed fifth among the countries with fastest developing economies and this has been duly acknowledged by world community and international financial institutions. Gross domestic product (GDP) of Uzbekistan grew by 8%.
Today, one can cite many examples of greatest of our accomplishments over the past period. Confirmation of the heights and outcomes we have achieved for the twenty five years is that Uzbekistan’s economy has grown almost 6 times, the real income per capita more than 12 times, significantly increased gold reserves of the country. If in 1990 the needs of the population in food products, primarily grain, potatoes, meat, dairy and confectionery products, covered mainly by imports, it is now 96 per cent of these products are produced in our country.
Member of UzLiDeP faction in the Legislative Chamber of Oliy Majlis of Uzbekistan Vladislav Tsvetkov noted, «History itself proves how correct was chosen the country path traversed under the visionary leadership of Islam Karimov. During this period, Uzbekistan has taken a worthy place among sovereign and independent States in the world. Since the early years of independence Uzbekistan has chosen its own path of development – the so-called Uzbek Model of transition to socially oriented market economy. Uzbekistan from backward in the recent past, agrarian republic with a one-sided hypertrophied economy based on the monopoly of cotton production, has become a modern industrialized countries with rapidly growing economies and high potential.
We in UzLiDeP have carefully studied the resolution "On the preparation and celebration of the 25th anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan" and in this regard deputies UzLiDeP should take an active participation on implementation of appropriate outreach activities to raise awareness among the population and inform them on the essence and significance of ongoing fundamental reforms in Uzbekistan, huge successes and milestones achieved for the last period in building a new, democratic state and civil society».
It was noted that the acquisition of 25 years of independence Uzbekistan has created a solid foundation for our future, the formation of harmoniously developed, physically and spiritually healthy generation of young people who master modern knowledge and professions, have independently thinking mind, becoming the decisive force in our lives and, crucially, able to take responsibility for the future of the country.
Therefore, at the event special attention was paid to the issues of UzLiDeP participation in the implementation of appropriate outreach activities to raise awareness among the population and inform them on the essence and significance of ongoing fundamental reforms in Uzbekistan, ​​ huge successes and milestones achieved for the last period in building a new, democratic state and civil society.
Member of Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP Viktor Pak emphasized, «Our party believes it is important to take an active part in the celebration of our dearest holiday in the life of our country. A major role in this work will be given to clarifying among the population about inviolability of private property which provides everyone a chance to show the individual talents and abilities and it is one of the most important priorities of development of the national economy. If at the dawn of independence, the share of small business in GDP did not reach two per cent, at the present time, it was 56.5 percent. It employs more than 77.9 percent of the total employed population.
Youth and women wings of the party should take their active part, because one of the important achievements of independence - is the formation of harmoniously developed, physically and spiritually healthy generation of young people who master modern knowledge and professions, have independently thinking mind, becoming the decisive force in our lives and, crucially, able to take responsibility for the future of the country. UzLiDeP has planned to implement in all regions of the country a range of measures aimed at the disclosure of youth policy to educate the younger generation healthy and harmonious development of personality».
In general, at the meeting was noted that the UzLiDeP in order to worthily mark the 25th anniversary of Uzbekistan's independence will hold a series of events that embody the noble idea of ​​«My life, my destiny - my dear, unique Uzbekistan! ». In particular, UzLiDeP will actively implement its projects under the slogan "We are the representatives of small business, private entrepreneurship and farming movement - responsible for the development, peace and prosperity of the country!", “My contribution to the maintenance of Independence", "Woman entrepreneur", "Student entrepreneur", etc.