Andijon viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari A.Egamberdiyev O‘zLiDeP deputatlariga hisobot berdi
Andijon viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari  A.Egamberdiyev  O‘zLiDeP deputatlariga hisobot berdi
Xalq deputatlari Andijon viloyat Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda deputatlar viloyat hokimining birinchi o‘rinbosari Abdujabbor Egamberdiyevning Prezidentimizning 2016 yil 5 oktyabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatini jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qiligga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini nazorat tahlil tarzida o‘rganish va uning natijalari bo‘yicha hisobotini eshitdi.
Hisobotda ta’kidlanganidek, “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da tadbirkorlikni rivojlantirish, uning huquqiy himoyasini ta’minlash iqtisodiy sohadagi islohotlarning asosini tashkil etmoqda. Buni viloyatimizda ishlab chiqarilayotgan yalpi ichki mahsulotning 72, sanoatning 34,4 va qishloq xo‘jaligida 99,7 foizi kichik biznes sub’ektlariga to‘g‘ri kelayotganida ham ko‘rish mumkin. Umumiy iqtisodiyotda ish bilan band bo‘lgan 1 million 319 ming nafar ishlovchining 84,5 foizi aynan ularda ekanligi quvonarli.
–Ayni chog‘da viloyatimizda 20 ming 67 ta kichik biznes sub’ektlari faoliyat ko‘rsatmoqda, – deydi A.Egamberdiyev. – Keyingi yillarda sohaga qaratilayotgan alohida e’tibor natijasida ularning safi yanada kengayapti. Birgina o‘tgan yilning birinchi choragida 643 ta yangi kichik biznes sub’ektlari tashkil etildi. Joriy yilning yanvar-fevral oylarida 19 ta tadbirkorlik sub’ektlariga amaliy yordam ko‘rsatildi. Natijada 13 tasining faoliyati qayta tiklandi va 6 tasi yangi tashkil etildi. Bundan tashqari, hozirgi kunda viloyatda eksport faoliyati bilan shug‘ullanayotgan 150 dan ortiq tadbirkorlik sub’ektlari mavjud bo‘lib, o‘tgan davr mobaynida ular tomonidan 20 million AQSh dollarlik mahsulotlar eksport qilindi.
Deputatlik guruhi a’zolari, tadbirkorlar, davlat xizmatlari markazlari, bank, soliq va boshqa tizimlar vakillari ishtirokidagi eshituv yig‘ilishida ishbilarmonlik muhitining ishonchli himoyasiga qaratilgan me’yoriy  hujjatlar yuzasidan ham tushuntirishlar berildi.
Yig‘ilishda kun tartibidagi masalalar yuzasidan O‘zLiDeP deputatlik guruhining tegishli qarori qabul qilindi.

Первый заместитель хокима Андижанской области А.Эгамбердиев представил отчет депутатам от УзЛиДеП (ВИДЕО)
05.04.2018, 17:03
Состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Андижанском областном Кенгаше народных депутатов.
На заседании депутатами был заслушан отчет первого заместителя хокима области Абдужаббора Эгамбердиева об изучении в контрольно-аналитическом порядке исполнения указа Президента страны от 5 октября  2016 года о дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению деловой среды.
Как отмечалось в отчете, в “Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий” развитие предпринимательства, обеспечение его правовой защиты составляют основу реформ в экономической сфере. Это можно также видеть на примере того, что на долю субъектов малого бизнеса в области приходится 72 процента регионального внутреннего продукта, 34,4 – в промышленности и 99,7 процента в сельском хозяйстве. Отрадно, что 84,5 процента 1 миллиона 319 тысяч, работающих в экономике, трудятся в данных субъектах.
–В настоящее время в нашей области осуществляют деятельность 20 тысяч 67 субъектов малого бизнеса, – сказал А.Эгамбердиев. – В результате особого внимания, уделяемого в последние годы в сфере, еще более расширяются их ряды. Только в первом квартале прошлого года было организовано 643 новых субъектов малого бизнеса. В январе-феврале текущего года оказана практическая помощь 19 субъектам предпринимательства. В результате восстановлена деятельность 13 из них и заново организованы 6. Кроме того, в настоящее время в области действуют более 150 субъектов предпринимательства, занимающихся экспортной деятельностью, за минувший период ими экспортировано продукции на 20 миллионов долларов США.
В заседании с участием членов депутатской группы, предпринимателей, представителей центров государственных услуг, банков, налоговых и других органов также были даны разъяснения по нормативным документам, направленным на надежную защиту бизнес-среды.
На заседании по вопросам повестки дня было принято соответствующее решение депутатской группы УзЛиДеП.