O‘zLiDeP faoli chiqindidan energiya olish texnologiyasini ishlab chiqdi
O‘zLiDeP Toshkent shahar Kengashi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti bilan hamkorlikda “Innovatsion g‘oyalar – kelajak poydevori” mavzuida tadbir tashkil etdi.
Unda partiya “Yoshlar qanoti” faoli Dmitriy Kim kursdoshlari bilan birga ishlab chiqqan “Elektr energiyasi va yonilg‘i uchun xomashyo tayyorlash sohasida innovatsion g‘oyalari” loyihasini taqdimot qildi.
Ta’kidlanishicha, g‘oyaning maqsadi – chiqindilardan elektr energiyasi ishlab chiqarishdan iborat bo‘lib, u uch bosqichda amalga oshiriladi. Birinchi bosqichda chiqindilar saralanadi. Ikkinchi bosqichda maxsus pechga jo‘natiladi. Uchunchi bosqichda esa yoqiladi. Olingan quvvat generatorga ketadi. Generator quvvatni elektr energiyasiga aylantiradi.
–Atrof-muhitga chiqarilayotgan chiqindilarning ko‘pligini ko‘rib, qanday qilib ulardan samarali foydalanish mumkinligini o‘ylab qoldim, – deydi D. Kim. – Axir bular tayyor xomashyo. Bir oy davomida g‘oyani shakllantirdik va loyiha tayyorladik. Endi uni amalga oshirish va zavod qurish uchun 40 sotix yer maydoni kerak, xolos. Agar loyihani hayotga tatbiq qilsak, ekologiyani asrash bilan birga, yaxshigina foyda ham ko‘rish mumkin.
Darvoqe, yosh tadbirkor issiqxona va aholi turar joylarini isitish uchun qulay va arzon yonilg‘i yaratish g‘oyasi ustida ishlamoqda. Ishlab chiqilgan texnologiya – bu innovatsion issiqxona presslangan g‘o‘zapoyasi va har xil chiqindilar hisobiga isitiladi. Agar g‘o‘zapoya ushbu texnologiya bo‘yicha presslansa, undan 3 barobar ko‘proq quvvat beruvchi yonilg‘iga ega bo‘lish mumkin. Bu nafaqat issiqxonalarga alternativ yonilg‘i, balki prom zavodlarga va uylarga ishlatish uchun ham juda qulaydir.
Ta’kidlash kerak, D.Kimning g‘oyalari nafaqat foyda keltiradi, balki mamlakatimizni yanada obod qilishga xizmat qiladi.
Sarvar IBROHIMXONOV,
Kengashi yoshlar bilan  ishlash
1522
Икромжон2018-04-23 12:37:48
Барча тумани ва шахарларда юқоридаги каби тадбриллар амалга оширилса мамалакатимиз иқтисодий тараққиётига хизмат қиладиган иқтидорли ёшлар кўпроқ кашф этилади.

Активист УзЛиДеП разработал технологию получения энергии из отходов
Ташкентским городским Советом УзЛиДеП совместно с Сингапурским институтом развития менеджмента в городе Ташкенте организовано мероприятие на тему “Инновационные идеи – фундамент будущего”.
В нем активист “Молодежного крыла” партии Дмитрий Ким представил разработанный им совместно с однокурсниками проект “Инновационные идеи в сфере выработки сырья для электроэнергии и топлива”.
Отмечалось, что цель идеи – выработка электроэнергии из отходов, процесс осуществляется в три этапа. На первом этапе отходы сортируются. На втором этапе отправляются в специальную печь. На третьем этапе сжигаются. Полученная мощность направляется в генератор, который превращает ее в электроэнергию.
–Видя огромное количество выбрасываемых в окружающую среду отходов, подумал о необходимости их эффективного использования, – сказал Д. Ким. – Ведь это – готовое сырье. В течение месяца мы формулировали идею и разработали проект. Теперь для его реализации и строительства завода необходима площадь в 40 соток. Реализация проекта наряду с охраной экологии также принесет хорошую прибыль.
Кстати, молодой предприниматель думает над идеей создания удобного и доступного топлива для обогрева теплиц и жилья. Разработанная технология – инновационная теплица обогревается за счет прессованных стеблей хлопчатника и различных отходов. Если стебли хлопчатника будут прессоваться на основе данной технологии, то из них могут получать топливо с мощностью более чем в 3 раза. Это альтернативное топливо удобно и выгодно не только для обогрева теплиц, но и для промышленных заводов и домов.
Следует отметить, что идеи Д.Кима не только принесут прибыль, но и послужат дальнейшему благоустройству нашей страны.