O‘zLiDeP YaTTlar faoliyati bilan bog‘liq huquqiy munosabatlarni bir qonun doirasiga birlashlashtirish tarafdori
25.04.2018, 16:53
Joriy yilning 25 aprel kuni O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasida “Yakka tartibdagi tadbirkorlik faoliyatining bugungi holati, ushbu faoliyatni rivojlantirish istiqbollari”ni o‘rganish yakunlariga bag‘ishlangan amaliy muloqot bo‘lib o‘tdi.
Muloqotda O‘zLiDeP fraksiyasi va mahalliy Kengashlardagi partiya deputatlik guruhi a’zolari, Oliy sud, Adliya vazirligi, Soliq va statistika qo‘mitalari, Savdo-sanoat palatasi xodimlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya kilish bo‘yicha vakil, tadbirkorlar va jurnalistlar ishtirok etdi.
Ta’kidlash kerak, O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya Qo‘mitasi tashabbusi bilan joriy yilning fevral-aprel oylarida 170 tuman va 30 ta shahardan yakka tartibdagi tadbirkorlik sub’ektlari faoliyati o‘rganilgan edi. O‘rganish jarayonida YaTTga oid amaldagi qonun hujjatlarini takomillashtirishga doir 15 tadan ortiq masala muhokama etildi. Jumladan, mahalliy hokimliklar tomonidan yakka tartibdagi tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, hududlarda faoliyat yuritayotgan yakka tartibdagi tadbirkorlar sonini aniqlashga va ishlamayotgan yoki ma’lum sabablarga ko‘ra faoliyatini to‘xtatgan tadbirkorlar muammolarini o‘rganishga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, yakka tartibdagi tadbirkorlarni ruyxatga olish ularning soliq va boshqa  majburiy to‘lovlar yuzasidan to‘lov qobiliyatini oshirish, YaTTlarga kredit ajratishda xalqaro tajribaga asosan ta’minotning muqobil shakllarini qo‘llash yuzasidan takliflar ishlab chiqildi. O‘rganilgan masalalar yuzasidan 600 ga yaqin deputatlik so‘rovi yuborildi.
Deputatlik so‘rovlari bo‘yicha olingan javob xatlari, tadbirkorlar taklif-mulohazalari, sohaga oid xalqaro tajribaga asosan O‘zLiDeP ishchi guruhi quyidagi takliflarni ilgari suradi.
Birinchidan, YaTTlar faoliyati bilan bog‘liq huquqiy munosabatlar Fuqarolik kodeksi, “Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni, Prezidentning farmon va qarorlari kabi 40 dan ziyod normativ-huquqiy hujjatlarlardagi tarqoq normalar asosida tartibga solinadi. Partiya ana shu tarqoq normalarni bir qonun doirasiga birlashlashtirish tarafdori.
Ikkinchidan, sudlarda yakka tadbirkorlar huquq va manfatlari himoyasini ta’minlanishini qoniqarli deb baholab bo‘lmaydi. Shuningdek, YaTTga solinadigan soliqlar, boshqa majburiy to‘lov va tariflar bo‘yicha xalqaro tajriba chuqur o‘rganilmagan. O‘zLiDeP mutaxassislar va ekspertlar ishtirokida xalqaro tajribani o‘rganib, milliy qonunchilik tizimiga singdirishni eng muhim sifatida baholaydi.
Shundan kelib chiqib, tadbirda yakka tartibdagi tadbirkorlik sub’ektlari huquqlari va manfaatlarini ifoda etish hamda ularning faoliyatiga ko‘maklashish, ular faoliyatini muvofiqlashtirib borish va himoya qilish maqsadida “Yakka tadbirkorlar uyushmasi”ni tuzish taklifi qo‘llab-quvvatlandi.
Tadbirda hunarmandlik faoliyatini rivojlantirish, hunarmandlik sub’ektlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri valyuta tushumlarini oshirish, hunarmadlik zonalarini tashkil etish to‘g‘risidagi taklif ham muhokama etildi.
Qizg‘in muhokamalarga boy bo‘lgan muloqot yakunida ishtirokchilar O‘zLiDePning “Yakka tartibdagi tadbirkorlik to‘g‘risida”gi qonuni loyihasi,  “Yakka tartibdagi tadbirkorlik faoliyati samaradorligini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezidenti qarori loyihasida ilgari surilgan takliflar qo‘llab-quvvatlandi. Shuningdek, deputatlari bilan hamkorlikda “Yakka tartibdagi tadbirkorlikni rivojlantirish Dasturi Yo‘l xarita”sini ishlab chiqish va tegishli Kengashlar sessiyalari kun tartibiga kiritishga kelishib olindi.
Amaliy muloqot yakunida yakka tartibdagi tadbirkorlar bilan yuzma-yuz muloqotlarni tizimli ravishda o‘tkazish va bu yo‘nalishda eng chekka hududlarda faoliyat ko‘rsatayotgan tadbirkorlik sub’ektlarini jalb etishga kelishib olindi.
1320
Ангор туманидаги Якка тартибдаги тадбиркор Бобокулов Эркин Гулмуратович2018-04-27 22:45:32
Партиямизнинг уз электорати манфаатларини химоя килиш йулидаги амалий ишларини куриб базида кувониб кетаман мен партиянинг ЯТТ лар фаолиятини ривожлантиришга доир амалга оширайотган ишларини куллаб кувватлайман.
Каримов Расул Азадович2018-04-27 11:18:01
Партиямиз томонидан бугунги кунда якка тартибдаги тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланаётган фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасида амалага ошиирлаётган ишлар, кўрилаётган чора-тадбирлардан биз тадбиркорлар бениҳоя хурсандмиз.
Ботир2018-04-26 19:25:04
Кўпгина ёпилган ЯТТ ларни ҳам қайта тиклаш имкониятлари туғилса мақсадга мувофиқ бўлар эди деб ўйлайман.Албатта уюшма тузилса ЯТТ лар учун бир тизим яратилган бўларди.

УзЛиДеП за объединение в рамках одного закона правовых отношений, связанных с деятельностью индивидуальных предпринимателей
26.04.2018, 09:19
В Исполнительном Комитете Политического Совета УзЛиДеП состоялся практический диалог, посвященный итогам изучения нынешнего состояния и перспектив развития индивидуальной предпринимательской деятельности.
В мероприятии приняли участие члены фракции УзЛиДеП и депутатской группы партии в местных Кенгашах народных депутатов, сотрудники Верховного суда, Министерства юстиции, налогового комитета и комитета статистики, Торгово-промышленной палаты, Уполномоченный по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан, предприниматели и журналисты.
Следует отметить, что по инициативе Исполнительного Комитета Политического Совета УзЛиДеП в феврале-апреле текущего года изучена деятельность субъектов индивидуального предпринимательства из 170 районов и 30 городов. В процессе изучения обсуждены более 15 вопросов касательно совершенствования законодательства об индивидуальной предпринимательской деятельности. В частности, уделено особое внимание осуществляемым мерам по развитию местными хокимиятами индивидуальной предпринимательской деятельности, уточнению количества индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на территории, изучению проблем предпринимателей, которые не действуют или приостановили деятельность по определенным причинам. Также разработаны предложения по регистрации индивидуальных предпринимателей, повышению их платежеспособности по уплате налогов и других обязательных платежей, применению альтернативных форм обеспечения при выделении кредита ИП на основе международного опыта. По изученным вопросам направлены около 600 депутатских запросов.
На основе полученных по депутатским запросам ответных писем, мнений и предложений предпринимателей, международного опыта касательно сферы рабочая группа УзЛиДеП выдвигает следующие предложения.
Во-первых, правовые отношения, связанные с деятельностью индивидуальных предпринимателей, упорядочивается нормами Гражданского кодекса, Закона Республики Узбекистан “О гарантиях свободы предпринимательской деятельности”, указов и постановлений Президента страны, всего более 40 нормативно-правовых актов. Партия является сторонником объединения в рамках одного закона таких норм.
Во-вторых, нельзя оценить удовлетворительным обеспечение в судах защиты прав и интересов индивидуальных предпринимателей. Также глубоко не изучен международный опыт по налогообложению ИП, другим обязаьельным платежам и тарифам. УзЛиДеП в качестве важнейшей задачи считает изучение международного опыта с участием специалистов и  экспертов, внедрение его в систему национального законодательства.
Исходя из этого, в мероприятии поддержано предложение о создании Ассоциации индивидуальных предпринимателей в целях выражения прав и интересов субъектов индивидуального предпринимательства, а также содействия, координации, защиты их деятельности.
В мероприятии также обсуждено предложение о развитии ремесленнической деятельности, повышении прямых валютных поступлений субъектам ремесленничества, организации ремесленнических зон.
В завершении диалога, прошедшего в духе оживленной дискуссии, участники поддержали предложения УзЛиДеП, изложенные в проекте закона “Об индивидуальном предпринимательстве”, проекте постановления Президента страны “О мерах по коренному улучшению эффективности индивидуальной предпринимательской деятельности”. Также решено совместно с депутатами разработать “дорожную карту” Программы развития индивидуального предпринимательства и внести в повестку дня сессий соответствующих Кенгашей.
1130
Ангор туманидаги Якка тартибдаги тадбиркор Бобокулов Эркин Гулмуратович2018-04-27 22:45:32
Партиямизнинг уз электорати манфаатларини химоя килиш йулидаги амалий ишларини куриб базида кувониб кетаман мен партиянинг ЯТТ лар фаолиятини ривожлантиришга доир амалга оширайотган ишларини куллаб кувватлайман.