Buloqboshilik dehqonlarning dardini kim eshitadi?
Ayni paytda buloqboshilik dehqonlarning boshi qotgan. Sababi, kech kuzda “yig‘im-terimdan yaxshi daromad olamiz” deya ne-ne umidlar bilan yerga urug‘ ekkan dehqonlar foyda tugul, ekin parvarishi uchun sarflagan mablag‘iga kuyib qolyapti. O‘tgan yili ichki bozorlarda boshqa sabzavotlar qatorida, sarimsoqpiyoz ham ancha xaridorgir bo‘lib turgan bir paytda Buloqboshida nega vaziyat shu darajaga yetdi?
–8 gektar maydonda dehqonchilik qilamiz. Shundan 4 gektariga to‘qsonbosti usulida sarimsoqpiyoz ekkan edik, – deydi “Qozoqboy Uchtepa” sabzavotchilik fermer xo‘jaligi rahbari Alisher Qozoqov. – Hosil yig‘ishtirib olingan hozirgi paytda ulgurji xaridorlar sarimsoqpiyozning kilogrammini 800-1000 so‘mdan sotib olmoqda. Axir bu – daromad tugul sarflagan harajatni ham qoplamaydiku. Sotmaylik, desak, bu ham ziyon. Chunki ekin ekayotganimizda 10 million so‘m atrofida harajat qilganmiz. Hosilni yig‘ishtirib olgunga qadar esa 30 million so‘mdan ziyod mablag‘ sarfladik. Bu faqat xarajatlarning o‘zi xolos. Bundan tashqari, uning mehnati-chi?! Sug‘orish mayliku-ya, ammo begona o‘tdan tozalash azob. To‘g‘risi, sarimsoqpiyoz ekishdan ko‘nglimiz sovib ketdi. Birgina meni emas, boshqa fermerlarning ham hafsalasi pir bo‘ldi.
Shu o‘rinda savol tug‘iladi. Xo‘sh, bugun u tashkilotdan, bu tashkilotga mahsulotini sotish uchun ko‘mak so‘rab yurgan fermerlarning muammosiga nega hamma befarq? Yoki tuman mutasaddilari va eksport bo‘yicha mas’ul bo‘lgan “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi hamda “O‘zagroeksport” aksiyadorlik jamiyati bundan bexabarmi? Qolaversa, Prezidentimizning tegishli qarori bilan ushbu masalada bir qator tashkilotlarga fermer va dehqonlarga bu masalada yordam ko‘rsatish borasida aniq vazifa yuklatilgan edi. Qani ular? Nimaga fermer va dehqonlarni o‘z muammosi bilan yakkama-yakka tashlab qo‘yishdi? Davlatimiz rahbari tomonidan tomorqaning har qarichidan unumli foydalanish, mahsulot yetishtirishdan tortib, uni saqlash, eksport qilish bo‘yicha qulay tizim yaratish, dehqonlarga har tomonlama ko‘mak berish bo‘yicha mutasaddilar oldiga qo‘ygan talab Buloqboshi tumaniga taalluqli emasmi? Xullas, savollar juda ko‘p. Ammo unga aniq javob olish mushkul.
Darvoqe, bugun bu muammo faqat Alisher akani qiynayotgani yo‘q. Aksincha hududdagi Uchtepa, Tinchlik va Zarg‘aldoq mahallalarida yashovchi 10 ming tonnagacha sarimsoqpiyoz yetishtirib qo‘ygan dehqonlarni ham qiynayapti. Lekin hali-hamon negadir mutasaddilar jim. Vaholanki bugun tuman aholisining ko‘pchiligi dehqonchilik ortidan kun kechiradi, ro‘zg‘or tebratadi, bolasini o‘qitadi.
–Aholimiz asosan dehqonchilik bilan tirikchilik qiladi, – deydi “Tinchlik” MFY raisi Abdumo‘min Ismatov. – Yetishtirgan hosil sotilsa fuqarolarimizning oilaviy daromadi ko‘payib, turmush sharoiti yanada yaxshilanadi. Biz ushbu holatga aniqlik kiritish maqsadida bir necha marotaba tuman hokimligiga murojaat qildik, hatto bunga mas’ullar bilan suhbatlashdik. Lekin hozirga qadar natijadan darak yo‘q.
Bugun Prezidentimiz har chiqishlarida “Davlat idoralari xalqqa xizmat qilishi kerak” degan fikrni bot-bot takrorlayapti. Bu ham bejiz emas, albatta. Chunki davlat rahbari bu bilan anchadan buyon uxlab yotgan rahbarlar uyg‘onsin, odamlarning katta-kichik muammolarni hal etsin deya ta’kidlayapti. Lekin ming afsuski, buloqboshilik fermerlarning arzi, murojaatiga hech kim quloq tutayotgani yo‘q.
Ushbu muammoli masalalarga tegishli mutasaddi tashkilotlar xususan, “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi hamda “O‘zagroeksport” aksiyadorlik jamiyatlaridan javob kutamiz!
Aniqrog‘i sizga ishonib bugun shu ahvolga tushgan dehqonlar javob kutib qoladi.
Bu kabi muammolar respublikamizning boshqa hududlarida ham mavjud. Bu haqda sizlarni xabardor qilib boramiz.
O‘zLiDeP Buloqboshi tuman Kengashi
1088
Абдусоқиев Аҳмад2018-08-07 18:32:54
Ушбу муаммоли масалаларнинг ижобий ечимларидан бири юртимизда қишлоқ - хўжалик маҳсулотларини қайта ишлаш корхоналарини кўпайтириш чораларини кўриш лозим деб ўйлайман. Ҳаммамизга маълумки, қишлоқ - хўжалик маҳсулотларини қайта ишлаб экспорт қилиш бир неча баробар даромад келтиради.
ЎзЛиДеП Термиз шаҳар кенгаши аппарат раҳбари Ойтуганов Абдуҳамид раҳбари2018-08-07 12:07:05
Кўпгина ҳақ гаплар айтилган лекин,деҳқонларнинг харажати ҳақида ҳам ўйлаш керак. Хозирги вақтдаги ёқилги ,минерал ўғитлар нархи жуда қиммат, маҳсулотдан олинадиган даромад ушбу нарсаларга ҳам боғлиқ. Иқтисодий Прогноз вазирлигини тузиш вақти келганлигини ҳаётнинг ўзи кўрсатиб турибди.
Акбар Якубов, Жиззах вилояти2018-08-07 11:13:31
Ушбу муаммоли масалаларга тегишли мутасадди ташкилотлар эътибор қаратган ҳолда масалани ижобий ҳал этиш лозим бўлади
Hayrullo2018-08-07 00:09:50
Bu yilgi dehqonchilik bo'yicha poliz ekinlarida foyda yahshi bo'ladi shekilli. Aziz vatandoshlar shuning uchun ham xamisha duo qilaylik barcha fermer dexqonlarimizning erlariga olloxdan barakot so'raylik! Aytishadiku ulug'larimiz. Duo bilan el ko'karar, yomg'ir bilan er.
Шоира Хасанова Жиззах вилояти Аёллар қаноти2018-08-06 19:07:15
Жуда долзарб мавзу кўтарилибди. Меҳнаткаш ва заҳматкаш фермерларимизнинг айни пайтдаги оғриқли масалаларига мутасаддилардан жавоб кутиб қоламиз.
Жиззах вилояти Х.Асатов2018-08-06 16:50:07
Биринчи ўринда дехқонларга амалий ёрдам кўрсатиш керак деб ўйлайман. Негаки, хар бир дехқон қилган мехнатига яраша хақ олиши керак.
Саидахон2018-08-06 16:11:02
Ҳосил йиғиштириб олинган ҳозирги пайтда улгуржи харидорлар саримсоқпиёзнинг килограммини 800-1000 сўмдан сотиб олмоқда дейилябди. 5000-10000 дан ким сотиб олади? бир икки йил олдин нархи 12000 сўмга хам чиқган эди. арзон бўлса халққа яхшику.
УзЛиДеП тахтакупир туман Кенгаши 2018-08-06 08:00:18
Тадбиркорга эътибор элга эътибор эмасми. Хурматли Президентимиз хар дойм халкимизга тадбиркорларни хурмат килишимиз хар дамда уларга кумакдош булишимиз лозим дея такрор ва такрор айтиб келмокда. Биз уйлаймиз шу маколадан сунг тез кунда махалла рахбарлари хулоса чикаради
Yangiboy2018-08-05 22:23:09
Хамма дехкон дехкон дейди. Оддий халкчи уларни ким уйлайди. Кечирасизлар-у, бизада дехкон дегани бу бойлик орттириб куша куша иморат килиш дегани эмасдур. Шу килган харажатига озгина фойда колса халкни дуосини олиб дехконлар бой булса ажабмас
Shohruh2018-08-05 13:13:41
Yuqoridagi holat kichkina bir misolki, dengizdan tomchi. Dehqonchilik mahsulotlari anchayin arzon. Bu yil ayniqsa. Birgina tarvuzning narxi ozgina oshganiga qancha gap soʻz?! Axir fermer ham uy-joy qursam, mashina olsam, farzandimni oʻqitsam deydi koʻp qatori...Menimcha eng maqbul yechim eksport tizimini yoʻlga qoʻyish Axir serquyosh yurtimizda pishgan har bir ne'mat butun dunyoda mashhur...(Fikrim kimgadir yoqmasa uzur).

Кто прислушается к проблеме дехкан?
В настоящее время булакбашинские дехкане столкнулись с проблемой и не могут найти выхода для ее решения. Дело в том, что земледельцы, посеявшие осенью семена и надеявшиеся получить хороший доход от урожая, остаются в убытке, а о получении прибыли даже нет и речи. В то время, как в прошлом году на внутренних рынках наряду с другими овощами был высок спрос на чеснок, почему в Булакбаши ситуация дошла до такого состояния?
–На 8 гектарах площади занимаемся земледелием. На 4 гектарах посеяли чеснок, – сказал руководитель овощеводческого фермерского хозяйства «Козокбой Учтепа» Алишер Козоков. – В настоящее время, когда собран урожай, оптовые покупатели платят за килограмм чеснока 800-1000 сум. Ведь это не возместит даже расходов, не говоря уже о доходе. Если не продавать, так это тоже ущерб. Так как во время сева мы затратили приблизительно 10 миллионов сум. До сбора урожая затратили более 30 миллионов сум. Это только лишь расходы. А кроме этого, сколько труда?! Ладно полив, как тяжело очищать поле от сорняков. Признаться, мы пожалели, что посеяли чеснок. Такого мнения и другие фермеры.
В связи с этим возникает вопрос. Итак, почему все равнодушны к проблеме фермеров, которые обивают пороги различных организаций с просьбой помочь им в сбыте продукции? Или об этом не знают в районном хокимияте и ответственные за экспорт холдинговая компания «Узбекозиковкатхолдинг» и акционерное общество «Узагроэкспорт»? Наконец, соответствующим Постановлением Президента страны на ряд организаций была возложена конкретная задача по оказанию помощи фермерам и дехканам в этом вопросе. Где они? Почему они оставили фермеров и дехкан бороться с  проблемами в одиночку? Разве не касается Булакбашинского района требование Главы нашего государства, выдвинутое перед должностными лицами по эффективному использованию каждой пяди земли, создания удобной системы - начиная от выращивания продукции до ее хранения и экспорта, всестороннего содействия дехканам? Таким образом, вопросов очень много. Но трудно получить на них конкретные ответы.
Кстати, сегодня эта проблема волнует не только Алишер-ака. Беспокоит она также дехкан махаллей «Учтепа», «Тинчлик» и «Заргалдок», которые собрали до 10 тысяч тонн урожая. Однако чиновники почему-то все еще молчат. Между тем, сегодня большая часть жителей района обеспечивает семьи за счет земледелия.
–Жители нашего района в основном занимаются земледелием, – сказал председатель МСГ «Тинчлик» Абдумумин Исматов. – Сбыт продукции – это залог увеличения доходов наших граждан, дальнейшего улучшения их уровня жизни. Мы с целью прояснения данной ситуации несколько раз обращались в районный хокимият, побеседовали с ответственными лицами. Однако до сих пор никаких результатов.
Сегодня Президент страны в каждом своем выступлении неоднократно повторяет «Государственные органы должны служить народу». Это, конечно, неспроста. Глава государства тем самым подчеркивает необходимость пробуждения «спящих» руководителей, решения ими различных проблем людей. Однако, к сожалению, никто не прислушивается к жалобам булакбашинцев.
Будем ждать ответа на эти проблемные вопросы от соответствующих организаций, в том числе и от холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг» и от акционерного общества «Узагроэкспорт»!
Точнее, будут ждать ответа дехкане, которые оказались в такой ситуации, поверив в вашу поддержку.
Подобные проблемы имеются и в других регионах республики, о которых мы будем вам сообщать.
Булакбашинский районный
Абдусоқиев Аҳмад2018-08-07 18:32:54
Ушбу муаммоли масалаларнинг ижобий ечимларидан бири юртимизда қишлоқ - хўжалик маҳсулотларини қайта ишлаш корхоналарини кўпайтириш чораларини кўриш лозим деб ўйлайман. Ҳаммамизга маълумки, қишлоқ - хўжалик маҳсулотларини қайта ишлаб экспорт қилиш бир неча баробар даромад келтиради.
ЎзЛиДеП Термиз шаҳар кенгаши аппарат раҳбари Ойтуганов Абдуҳамид раҳбари2018-08-07 12:07:05
Кўпгина ҳақ гаплар айтилган лекин,деҳқонларнинг харажати ҳақида ҳам ўйлаш керак. Хозирги вақтдаги ёқилги ,минерал ўғитлар нархи жуда қиммат, маҳсулотдан олинадиган даромад ушбу нарсаларга ҳам боғлиқ. Иқтисодий Прогноз вазирлигини тузиш вақти келганлигини ҳаётнинг ўзи кўрсатиб турибди.
Акбар Якубов, Жиззах вилояти2018-08-07 11:13:31
Ушбу муаммоли масалаларга тегишли мутасадди ташкилотлар эътибор қаратган ҳолда масалани ижобий ҳал этиш лозим бўлади
Hayrullo2018-08-07 00:09:50
Bu yilgi dehqonchilik bo'yicha poliz ekinlarida foyda yahshi bo'ladi shekilli. Aziz vatandoshlar shuning uchun ham xamisha duo qilaylik barcha fermer dexqonlarimizning erlariga olloxdan barakot so'raylik! Aytishadiku ulug'larimiz. Duo bilan el ko'karar, yomg'ir bilan er.
Шоира Хасанова Жиззах вилояти Аёллар қаноти2018-08-06 19:07:15
Жуда долзарб мавзу кўтарилибди. Меҳнаткаш ва заҳматкаш фермерларимизнинг айни пайтдаги оғриқли масалаларига мутасаддилардан жавоб кутиб қоламиз.
Жиззах вилояти Х.Асатов2018-08-06 16:50:07
Биринчи ўринда дехқонларга амалий ёрдам кўрсатиш керак деб ўйлайман. Негаки, хар бир дехқон қилган мехнатига яраша хақ олиши керак.
Саидахон2018-08-06 16:11:02
Ҳосил йиғиштириб олинган ҳозирги пайтда улгуржи харидорлар саримсоқпиёзнинг килограммини 800-1000 сўмдан сотиб олмоқда дейилябди. 5000-10000 дан ким сотиб олади? бир икки йил олдин нархи 12000 сўмга хам чиқган эди. арзон бўлса халққа яхшику.
УзЛиДеП тахтакупир туман Кенгаши 2018-08-06 08:00:18
Тадбиркорга эътибор элга эътибор эмасми. Хурматли Президентимиз хар дойм халкимизга тадбиркорларни хурмат килишимиз хар дамда уларга кумакдош булишимиз лозим дея такрор ва такрор айтиб келмокда. Биз уйлаймиз шу маколадан сунг тез кунда махалла рахбарлари хулоса чикаради
Yangiboy2018-08-05 22:23:09
Хамма дехкон дехкон дейди. Оддий халкчи уларни ким уйлайди. Кечирасизлар-у, бизада дехкон дегани бу бойлик орттириб куша куша иморат килиш дегани эмасдур. Шу килган харажатига озгина фойда колса халкни дуосини олиб дехконлар бой булса ажабмас