Bundan bir kun avval www.uzlidep.uz saytida chop etilgan “Buloqboshilik dehqonlarning dardini kim eshitadi?” sarlavhali maqolani barcha maslakdoshlarimiz qatori O‘zLiDeP Qibray tuman Kengashi faollari sinchkovlik bilan o‘qidi. Ochig‘i, maqolada bugungi kundagi eng dolzarb masala ko‘tarilgan. Chunki bu muammo faqatgina buloqboshilik dehqonlarni  emas, balki  bizni fermerlarni ham qiynab kelyapti.
Sababi, maqola chop etilganidan so‘ng, partiyamizga shu masala bo‘yicha Qibray tumanidagi fermerlar tomonidan ham murojaatlar kelib tushdi. Unda aytilishicha, Buloqboshida bo‘lgani kabi Qibrayda ham huddi shu ahvol emish. Shu bois, mutasaddilarni faollikka chorlash va dehqonlarni qiynayotgan muammolarga tezroq yechim topish maqsadida Qibray tumaniga borishga majbur bo‘ldik.
Tashrif davomida Prezidentimizning 2017 yil 21 avgustdagi “2018 yil hosili uchun avgust piyozi va sarimsoqpiyoz hamda to‘qsonbosti usulida sabzavot ekinlarini joylashtirish, ekish uchun talab etiladigan moddiy-texnika resurslarini o‘z muddatida yetkazib berish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash borasida tumanda olib borilayotgan ishlar bilan tanishdik. Afsuski, tumanda mazkur hujjat ijrosini ta’minlash bo‘yicha bir qator muammolar borligi aniqlandi.
Xususan, “Qibray Impeks” fermer xo‘jaligi rahbari Abdusamad Ubaydullayev 2 gektarga yaqin yer maydonida dehqonchilik qiladi. Shundan 70 sotig‘iga sarimsoqpiyoz ekkan.  Ko‘rsatilgan sug‘orish va o‘g‘itlash ishlari natijasida 8 tonnadan ortiq hosil olgan. Biroq bu foyda tugul, ekin parvarishi uchun sarflagan mablag‘ni ham qoplamaydi. Chunki fermer hosilni yig‘ib olgunga qadar 19 mln. so‘mdan ortiq mablag‘ sarflagan.
–Hosilku mo‘l, lekin uni sotish muammo, – deydi fermer. –Mahalliy bozordan haridor topdik, ammo ular biz aytgan narxga rozi bo‘lishmadi. Ichki bozorda sarimsoqpiyoz ko‘pligi bois narx tushib ketgan. Eksport qilishni o‘ylab, Malayziya davlatidan talab borligini aniqladik. Lekin ular ham biz aytgan narxni  berolmasliklarini ma’lum qilishdi. Axir mahsulotni ziyoniga sotolmaymizku. 8 tonna mahsulotni 800 so‘mdan sotgan taqdirimizda ham 6 mln. 400 ming so‘m bo‘lar ekan. Hisoblab ko‘rsak, foyda tugul 12 mln. so‘mdan ortiq zarar ko‘rarkanmiz.
Muloqot chog‘ida fermerga bu jarayonni tuman hokimligi yoki sektor rahbarlari o‘rgandimi, Prezidentimizning №3230 sonli qarori asosida kontraktatsiya shartnomalarini imzoladingizmi?, degan savol bilan murojaat qildik. Biroq ular: “Ekishdan avval topshiriq bergandi, ammo undan keyin ularni ko‘rmadik, shartnoma ham imzolaganimiz yo‘q”,  dedi.
Vaholanki, Prezidentimizning bu boradagi qarori bilan ushbu masalada bir qator tashkilotlar, xususan, “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi hamda “O‘zagroeksport” aksiyadorlik jamiyatiga fermer va dehqonlarga bu masalada yordam ko‘rsatish borasida aniq vazifa yuklatilgan edi.
Xo‘sh, bugun mazkur tashkilotlar bu muammoga yechim topayaptimi? Davlat rahbari tomonidan berilgan topshiriqlar ijrosiga kirishganmi? Nega ular fermer va dehqonlarni qiynayotgan muammolarga befarq? Viloyat, tuman mutasaddilarichi?
Shu va boshqa savollarga javob topish uchun tuman hokimiyatiga yo‘l oldik. Ammo u yerdan shu masalaga mas’ul bo‘lgan xodimlarni topa olmadik. Shundan so‘ng tumandagi O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi raisi vazifasini bajaruvchi Nig‘matilla Soatov bilan suhbatlashdik.
Ular hududda haqiqatdan ham hokimiyat qo‘ygan reja asosida sarimsoqpiyoz ekib, bugungi kunda uni sotishda qiyinchilikka uchrayotgan fermerlar borligini tasdiqladi. Ushbu muammoni hal etish bo‘yicha 2 ta eksportyor jalb qilinganini, ular sarimsoqpiyozning 1 kilogrammi uchun 1000 so‘mdan 1500 so‘mgacha narx taklif qilishayotganligini aytdi. Agar fermer o‘z mahsulotini shu narxda sotsa, daromad tugul sarflagan harajati ham chiqmaydiku. Axir fermerlar ham to‘y qilishi, bolasini o‘qitishi, so‘nggi rusumdagi mashina olishi kerak-ku! Lekin ichki bozorlarda sarimsoqpiyozning narxi bu ahvolda bo‘lsa, fermer qachon mashina oladi, qachon imorat soladi?
Nega yuqorida qayd etilgan Prezidentimiz qarori bilan mazkur masalaga mas’ul etib belgilab qo‘yilgan tashkilotlar, viloyat, tuman mutasaddilari dehqonlarning dardiga jiddiy e’tibor qaratmayapti? Bu bo‘yicha tashkil etilgan maxsus komissiya a’zolarichi?
Savollar ko‘p, ularga tegishli soha vakillari o‘z vaqtida javob berishlarini, dehqonlarni qiynayotgan ushbu muammoni hal etish borasida tezroq amaliy ishga kirishishlarini istar edik.

КТО ВИНОВАТ В ПРОБЛЕМЕ? или что делать с чесноком кибрайским фермерам!
Опубликованную на днях на сайте www.uzlidep.uz статью под заголовком «Кто прислушается к проблеме дехкан?»  прочитали и активисты Кибрайского районного Кенгаша УзЛиДеП. Откровенно говоря, в статье поднят самый актуальный вопрос сегодняшнего дня. Поскольку эта проблема волнует не только булакбашинских фермеров, но и всех фермеров в целом.
Дело в том, что после опубликования статьи в партию по данному вопросу поступили обращения и от фермеров Кибрайского района. В них говорится о том, что, как и в Булакбаши, такое же положение дел и в Кибрае. Поэтому в целях побуждения должностных лиц к активности и скорейшего поиска путей решения волнующих дехкан проблем мы отправились в Кибрайский район.
В ходе служебной поездки мы ознакомились с проводимой в районе работой по обеспечению исполнения Постановления Президента РУ № ПП-3230 «О мерах по своевременной поставке материально-технических ресурсов, требующихся для посева и помещения августовского лука и чеснока для урожая 2018 года, а также овощных культур по методу туксонбости» от 21 августа 2017 года. К сожалению, выявлено наличие ряда проблем по обеспечению исполнения в районе данного Постановления.
В частности, руководитель фермерского хозяйства «Qibray Impeks»  Абдусамад Убайдуллаев почти на 2 гектарах земельной площади занимается земледелием. Из них на 70 сотках выращивает чеснок. В результате проведения мер по орошению и удобрению, получен урожай в более чем 8 тонн. Однако это не приносит не только прибыль, но и не покрывает даже средств, потраченных на уход за посевами.
–Урожай богатый, но проблема – в его продаже, – сказал фермер. – Нашли покупателей на внутреннем рынке, но они не согласились с нашей ценой. Из-за изобилия чеснока на внутреннем рынке, цены упали. Решив заняться экспортом продукции, выявили наличие спроса на товар в Малайзии. Но и они сообщили о том, что не могут заплатить запрашиваемую нами сумму. Ведь не можем же мы продать продукцию с убытком. Даже в случае продажи 8 тонн продукции по 800 сум, мы выручим 6 млн. 400 тысяч сум. При подсчете становится ясным, что мы не получим не только прибыль, но и понесем убыток.
В ходе беседы мы обратились к фермеру с вопросом о том, изучен ли этот вопрос руководством районного хокимията или руководителем сектора, заключен ли договор-контрактации на основе вышеуказанного Постановления. Однако он ответил: «До сева дали поручение, но после этого мы их не видели, договор также не составили».
Между тем, соответствующим Постановлением Президента РУ по данному вопросу на ряд организаций, в частности, на холдинговую компанию «Узбекозиковкатхолдинг» и на акционерное общество «Узагроэкспорт» возложена конкретная задача по оказанию помощи фермерам и дехканам.
Итак, данные организации находят ли сегодня решение данной проблеме? Приступили ли они к исполнению данных руководителем страны поручений? Почему они равнодушны к волнующим фермеров и дехкан проблемам? А должностные лица области, района?
В поисках ответа на эти и другие вопросы мы направились в районный хокимият. Однако мы не нашли на месте работников, ответственных за данный вопрос. После этого мы побеседовали с исполняющим обязанности районного Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков  Узбекистана Нигматиллой Соатовым.
Он действительно подтвердил то, что фермеры на основе определенного хокимиятом обязательства посеяли чеснок, в настоящее время столкнулись с трудностями по сбыту выращенной продукции. Он сказал, что для решения данной проблемы привлечены 2 экспортера, что они за килограмм чеснока предлагают от 1000 до 1500 сум. Если фермер продаст продукцию по такой цене, то он не возместит даже своих расходов, не говоря уже о получении прибыли.
Почему определенные вышеуказанным Постановлением Президента РУ ответственные за данный вопрос организации, должностные лица области, района не уделяют серьезного внимания проблеме дехкан? А члены организованной в этом направлении специальной комиссии?
Вопросов много, и мы хотели бы получить ответ на них от представителей сферы, увидеть практическую работу по решению волнующей дехкан данной проблемы.
Активисты партии продолжают изучать положение дел в этом направлении.
Кибрайский районный
1826
Илхом2018-08-09 00:05:30
Хур булган нарса пул булади. Сабр килинг чиснокдан биров зарар курмаган.
Нумонжон2018-08-08 00:48:59
Ассалому алейкум. Мен хам Кибрай тумани фермерларининг биридан яхши ният килиб ер ижарага олиб картошка 1 гектар, саримсокпиез 1гектар экдим, емон булмади лекин сотишда муаммоларга дуч келдим. Ун тоннадан ортик картошка саккиз тоннадан ортик саримсокпиезим ер билан битта булиб етибди, афсус. Килосини юз сумдан сотишга тайерман аммо сарф харажат, мехнат, минерал угит, бир кунлик ишчи хаки уртача 60 минг сум энди фермерга ер ижара хаккини беришим, ( мендан хар куни сурайди ижара хакини) кайси очик мозорга боришни билмай колдим, дехкончилик киламан деб карзга боттим. Мен Сизларга дардимни езиб сал таскин топдим, агар иложи булса ердам беринглао, фойдадан умидим йук хеч булмаса сарф харажатим ва ер ижара пули копланса хам яхши буларди хар калай карзларимдан узилиб колардим. Тугрисини езсам Сизларга, олдиндан узр дейман. МИНГ ЛАНАТ БУЛСИН УША МЕН ДЕХКОНЧИЛИК КИЛИШГА КАРОР КИЛГАН КУНГА МИНГ ЛАНАТ.