O‘zLiDeP deputati “Ilonsoy – Siyob bozor” yo‘nalishida avtobus qatnovini yo‘lga qo‘yish uchun so‘rov yubordi
15.08.2018, 18:49
Samarqand tumani “Navruz” MFY hududidagi “Ilonsoy” qishlog‘ida 54 ta xonadon bo‘lib, ularda 158 nafar aholi istiqomat qiladi.
Lekin shunga qaramay bugun hududda tadbirkorlik sub’ekti ham, aholiga maishiy xizmat ko‘rsatish markazi va savdo do‘konlari ham mavjud emas. Eng yomoni, qishloqda bolalar bog‘chasi va umumiy o‘rta ta’lim maktabi yo‘q.
To‘g‘ri, “Obod qishloq” dasturi doirasida hududda “Mahalla markazi”, “Nuroniylar choyxonasi”, savdo do‘konlari, 20 o‘rinli xammom, maktab va maktabgacha ta’lim muassasasi, dorixona, kichik futbol maydonchasi qurish rejalashtirilgan.  Biroq hozirga qadar natijadan darak yo‘q.
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi va partiyaning viloyat Kengashi, xalq deputatlari viloyat, tuman Kengashidan iborat ishchi guruh a’zolarining o‘rganishlari natijasida bu yerda ham ko‘plab muammolar to‘planib qolgani oydinlashdi.
Oqova va ichimlik suvi tanqisligi, gaz ballonlarning o‘z vaqtida yetib kelmasligi, ichki yo‘llarning ta’mirtalabligi, yoshlarning tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanishi uchun yetarli sharoit yaratilmagani shular jumlasidandir.
Yana bir gap. Shu vaqtga qadar “Ilonsoy-Siyob bozori” yo‘nalishi bo‘yicha jamoat transporti yo‘lga qo‘yilmagan. Natijada maktab o‘quvchilari qishloqdan 15 km uzoqlikda joylashgan Gulobod qo‘rg‘onidagi 38-o‘rta maktabga, aholi esa Siyob dehqon bozoriga qatnayapti.
Ishchi guruh a’zolarining o‘rganish yakunlari partiya viloyat Kengashida muhokama qilinib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan Xalq deputatlari Samarqand tuman Kengashidagi partiya deputatlik guruhi a’zolari tomonidan tegishli tashkilotlarga deputatlik so‘rovi yuborildi.
1609
Бахтиёр Мустафаев ЎзЛиДеП фаоли, Самарқанд шаҳри2018-08-19 09:56:46
Биргина “Илонсой” қишлоғида шунча муаммолар бор экан, шу ҳудуддан сайланган депутат қаерга қараяпди?. Бу борада барча депутатларимизни фаолликка чақириб қолган бўлардим.
Қ.Эшқораева Навоий вилояти, Учқудуқ тумани ижрочи котиб2018-08-16 09:52:36
Самарқанддаги мавжуд муаммоларга депутатлик сўровлари юборилганлиги мутасадди ташкилот ходимларини сергаклантирса ажаб эмас. Ўйлайманки тез орада "Илонсой" қишлоғи аҳолисини қийнаётган мавжуд муаммолар ижобий ечим топади.

В центре внимания депутата от УзЛиДеП насущные проблемы избирателей
В селе «Илонсой» на территории МСГ «Навруз» Самаркандского района имеются 54 домохозяйства, в них проживают 158 человек.
Однако до настоящего времени нет ни одного субъекта предпринимательства, пункта бытового обслуживания и торговых магазинов. Огорчительно, что на селе нет детского сада, общеобразовательной школы.
Действительно, в рамках программы «Благоустроенное село» здесь намечено строительство центра «Махалла маркази», «Нуронийлар чойхонаси», торговых магазинов, бани, школы и дошкольного образовательного учреждения, аптеки, площадки для мини-футбола. Однако до сих пор нет никаких результатов.
Членами рабочей группы в составе представителей Исполнительного Комитета Политического совета УзЛиДеП и областного Кенгаша партии, депутатов областного, районного Кенгашей народных депутатов изучено положение дел и выявлены множество проблем.
Имеются ждущие своего решения проблемы по обеспечению населения питьевой водой, газовыми баллонами, ремонта внутренних дорог, создания необходимых условий для предпринимательской деятельности молодежи.
И еще один вопрос: до настоящего времени не налажено движение общественного транспорта по маршруту «Илонсой-Сиёб бозори». В итоге школьники посещают среднюю школу №38, находящуюся на расстоянии в 15 километров, а жители ездят на дехканский рынок Сиёб, самостоятельно.
Итоги изучения членами рабочей группы были обсуждены на заседании областного Кенгаша партии и в целях устранения выявленных недостатков членами депутатской группы партии в Самаркандском районном Кенгаше народных депутатов, будет направлен депутатский запрос в соответствующие организации.