Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi (O‘zLiDeP) 2017 — 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi – yangilanishning amaliy harakatlar dasturlari ustuvor yo‘nalishlarining faol amalga oshirilayotgani O‘zbekistonning har tomonlama puxta o‘ylangan va ishlab chiqilgan qat’iy liberal islohotlar yo‘lini tutgani, mamlakatimizning yangi qiyofasini shakllantirishga kirishganidan dalolat ekanini alohida ta’kidlaydi.
Biz davlat organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari, fuqarolik jamiyati institutlari Harakatlar strategiyasini samarali amalga oshirish, davlat va jamiyatning barcha sohalarini rivojlantirish borasida amalda bir yoqadan bosh chiqarib, faol ish olib borayotganini qayd etamiz. Davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish, chuqur ma’muriy islohotlarni amalga oshirish, sud-huquq tizimini tubdan ko‘rib chiqish, sudlarning chinakam mustaqilligi va erkinligini ta’minlash, iqtisodiyotni liberallashtirish, qulay ishbilarmonlik va inves­titsiya muhitini shakllantirish, millatlararo totuvlikni ta’minlash, chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy tashqi siyosatni amalga oshirish borasida tizimli, o‘zaro muvofiqlashtirilgan va mutanosib tadbirlar amalga oshirilmoqda.
O‘zLiDeP Harakatlar strategiyasi doirasida ilgari surilgan vazifalarning to‘laqonli ijrosini ta’minlashda o‘zining siyosiy mas’ulligini to‘la his qilgan holda, ana shu maqsadlar yo‘lida vakillik va ijro organlaridagi o‘zining barcha imkoniyatlarini ishga solishini alohida ta’kidlaydi.
Toshkent shahar xalq deputatlari tuman Kengashlariga saylovlar – davlat hokimiyatining demokratik asoslarini liberallashtirish va mustahkamlash bilan bog‘liq chinakam tarixiy voqeadir. Biz buni poytaxtimiz hokimiyat vakillik organlari va jamoatchiligining Toshkentdagi sotsial-iqtisodiy va ijtimoiy-siyosiy islohotlarni ro‘yobga chiqarish, tuman Kengashlari tomonidan mahalliy budjetni shakllantirish va ijrosini ta’minlash, tumanlarni rivojlantirish istiqbolli dasturlarini amalga oshirish, mahalliy soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarni belgilash ustidan nazorat o‘rnatish borasidagi rolining kuchayishi uchun ulkan imkoniyat deb bilamiz. Saylovlarda saylovchilar erkin ovoz berish yo‘li bilan o‘zlarining ertangi kunini va poytaxtimizni istiqbolda rivojlantirish yo‘lini belgilaydilar.
Mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotidagi faol ishtirokidan, barcha sohalarda erishilgan va erishilayotgan marralar va Harakatlar strategiyasida belgilangan maqsad va vazifalar hamda Toshkentni rivojlantirish istiqbollaridan kelib chiqib, O‘zLiDeP o‘z oldiga Toshkent jahondagi rivojlangan megapolislar safidan o‘zining munosib o‘rnini egallashini ta’minlashnibosh maqsad, vazifa sifatida qo‘yadi.
Shu maqsadda Toshkent shahrini rivojlantirishning uzoq muddatli dasturini ishlab chiqishni va amalga oshirishni taklif qilamiz.
Dastur shaharni sotsial-iqtisodiy barqaror rivojlantirishni ta’minlash, uni tadbirkorlik, moliya va biznes bo‘yicha yetakchi xalqaro markazlardan, jahonda tan olingan yirik fan va madaniyat, maorif va ma’naviyat markazlaridan biriga aylantirish, shuningdek, aholisi hayotining yuksak sifatini ta’minlashga yo‘naltirilgan bo‘lishi kerak deb hisoblaymiz.
Biz ushbu dasturda tayanadigan asosiy tamoyillar: poytaxtimizda istiqomat qiluvchi har bir odamga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish; barcha masalalarni ilg‘or tajribaga asoslangan holda samarali va tejamkorlik bilan hal qilish; iqtisodiyotning muhim manbai sifatida xususiy tashabbuslarni, biznesni rag‘batlantirish; qarorlar qabul qilinishi va shaharni boshqarish jarayonlariga fuqarolik jamiyati institutlari va fuqarolarning o‘zlarini imkon qadar kengroq jalb etish; hokimiyat organlarining hisobdorligini va ochiqligini ta’minlash.
PARTIYaNING BOZOR ISLOHOTLARINI ChUQURLAShTIRISh, IQTISODIYoTNI LIBYeRALLAShTIRISh VA TOShKYeNTNING RAQOBATBARDOShLIGINI OShIRISh BORASIDAGI USTUVOR VAZIFALARI
Bu yo‘nalishda O‘zLiDeP quyidagi g‘oyalarni ilgari suradi:
Yaqin istiqboldagi Toshkent – investitsiyalarni jalb etish hamda biznesni rivojlantirish uchun eng jozibador shaharga aylanadi
Bizning maqsadimiz – Toshkentni iqtisodiyoti samarali, jadal va barqaror rivojlanayotgan, iqtisodiyoti yangicha shakl – “ilmga asoslangan iqtisodiyot”, “innovatsiyaga asoslangan iqtisodiyot” va qudratli “axborot hamjamiyati”ga tayanuvchi shaharga aylantirish. Biz ushbu maqsadlarga erishish uchun quyidagi eng muhim vazifalarni amalga oshirish lozim deb hisoblaymiz: tadbirkorlik faoliyatiga monelik qilayotgan barcha to‘siqlarni bartaraf etish hamda tadbirkorlik rivoji uchun qulay sharoit yaratish; iqtisodiyotning yuksak texnologiyalar va innovatsiyaga asoslangan sektorlarida biznesni qo‘llab-quvvatlash, sanoat ishlab chiqarishini modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish hududlaridagi sanoat zonalarini rivojlantirish va qayta tashkil etish; investitsiyalarni jalb etish.
Biz qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhiti – shahrimizni va uning iqtisodiyotini jadal va barqaror rivojlantirishning muhim garovi ekaniga qat’iy ishonamiz. Xususiy mulk huquqlarining ishonchli himoyasini va kafolatlarini ta’minlash, barcha to‘siqlar va cheklovlarga barham berish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish borasida to‘la erkinlik berish, “Odamlar boy bo‘lsa – davlat boy bo‘ladi” tamoyilining ijrosini amalda ta’minlash – iqtisodiy va sotsial siyosatning eng muhim yo‘nalishlariga aylanmog‘i darkor.
Bizning idealimiz – tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladigan soliq va moliya-bank siyosatini yanada takomillashtirish. Bizning ustuvor vazifamiz – iqtisodiyot va xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar zimmasidagi soliq yuklamalarini pasaytirishga oid kursni davom ettirish, soliq solish tizimini soddalashtirish, soliq ma’muriyatchiligi va nazoratining zamonaviy uslublarini joriy etish, samarasiz soliq imtiyozlarini bekor qilish, vaqtinchalik moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelgan insofli soliq to‘lovchilar – xo‘jalik yurituvchi sub’ekt­larga “soliq ta’tili” taqdim etilishiga ko‘maklashish.
Biz uchun ustuvor masala – aholi turmush darajasining yuksalishi va yaxshilanishiga, hududlarni jadal va kompleks rivojlantirishga xizmat qiladigan iqtisodiyot tarmoqlarini, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni barqaror rivojlantirish orqali shahar va tuman budjetlarining daromad qismini kengaytirish.
Biz ishonamizki, banklar korxonalar va tadbirkorlarning rivojlanishidan manfaatdor chin hamkorlariga aylanishi darkor. Biz uchun muhim ustuvor vazifa – aholining banklarga ishonchini oshirish, omonatlarni va omonatlarning investitsiyaga aylanishini rag‘batlantirish, tijorat banklarining investitsiyaviy imkoniyatlarini mustahkamlash, istiqbolli investitsiya loyihalarini, shuningdek, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarini kreditlashini kengaytirish. Biz poytaxtimizda tadbirkorlik sub’ektlari va aholi keng qatlamlariga mo‘ljallangan imtiyozli kreditlardan keng foydalanishni ta’minlashga doir tadbirlarni qat’iy deputatlik nazoratiga olamiz.
O‘zLiDeP banklar bilan bir qatorda bozor infratuzilmalarining boshqa institutlari ham tezkor rivojlanmog‘i darkor, deb hisoblaydi. Bular – xizmat ko‘rsatishning yangi turlarini joriy etish va sifatini oshirish orqali konsalting, marketing, injiniring, lizing, sug‘urta singari moliya xizmatlari, shuningdek, kapitalni va korxonalar, moliya institutlari hamda aholining bo‘sh turgan resurslarini jalb etishning muqobil manbasi sifatida fond bozorlaridir.
Biz yangilanayotgan Toshkentning zamonaviy markaziga aylanib, zamonaviy biznes, moliya va shahar sayyohlik infratuzilmasining jadal rivojlanishini ta’minlashga xizmat qiladigan “Tashkent city” xalqaro biznes markazini barpo etish borasidagi vazifalarni amalga oshirishda faol ishtirok etamiz.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik – poytaxtning kuchli va yangi iqtisodiyoti asosi
Biz uchun ustuvor masala – kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning shahar hududiy yalpi mahsulotidagi ulushini izchillik bilan oshirib borish, tadbirkorlik sub’ektlarini, ayniqsa, ularni o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘yayotgan davrda qo‘llab-quvvatlashning samarali tizimini yaratish, tarmoq yo‘nalishlarini ishlab chiqarish va innovatsiya kompaniyalari tomonga ko‘paytirish, aholini tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish.
Bizning maqsad va vazifamiz – kichik biznesning sanoat ishlab chiqarishidagi ulushini ko‘paytirish, yirik sanoat korxonalari va kichik biznes o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini rivojlantirish. Biz yirik ishlab chiqarish korxonalari atrofida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining sanoat korxonalarini faol jalb etgan holda yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulot ishlab chiqaruvchi korxonalar tizimini yaratish tarafdorimiz. O‘zLiDeP sanoat guruhlarini yaratishni rag‘batlantirishni taklif qiladi, toki, istiqbolda bunday guruhlar yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar eksporti hajmini jadal oshirish orqali jahon bozorida munosib o‘rin egallash uchun barcha zarur resurslarni ishga sola olsin.
Toshkent – yangi innovatsion iqtisodiyot taraqqiy etgan shahar
Biz uchun ustuvor masala poytaxtimiz iqtisodiyotida sanoatning, yuqori texnologiyalarga asoslangan ilmtalab ishlab chiqarishning ulushini sezilarli darajada ko‘paytirish. Biz shahar iqtisodiyotida eksportga yo‘naltirilgan tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchi, tugal texnologik jarayonga ega ishlab chiqarish korxonalari yetakchi o‘rin tutishi zarur, deb hisoblaymiz. Bunda asosiy e’tibor asosan mamlakatimizning tabiiy va xomashyo salohiyatiga tayanadigan, ilg‘or zamonaviy texnologiyalarni qo‘llovchi ishlab chiqarish korxonalarini rivojlantirishga qaratilmog‘i zarur.
Biz yangi raqobatbardosh ishlab chiqarishlar va kichik korxonalarni rivojlantirish, muhandislik kommunikatsiyalari va zarur infratuzilmalar o‘tkazish yo‘li bilan ularning muayyan hududda jamlanishini ta’minlash, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, ilmiy-texnologik va innovatsion salohiyatni mustahakamlashga qaratilgan tadbirlarni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Ayni maqsadlarda faoliyat ko‘rsatayotgan erkin iqtisodiy zonalar, texnoparklar va kichik sanoat zonalari samaradorligini oshirish, yangilarini barpo etishni biz yuqori texnologiyali yangi ishlab chiqarishlarni o‘zlashtirish, ishlab chiqarish, muhandislik-kommunikatsiya, yo‘l-transport, sotsial infratuzilmalarini va logistika xizmatlarini jadal rivojlantirishni ta’minlashning muhim omili, deb bilamiz.
Partiya ayni paytda ushbu masalalarni innovatsiyaga asoslangan iqtisodiyotga o‘tish, ilmiy-texnologik va innovatsion tadbirkorlikni barqaror rivojlantirishni ta’minlashning muhim yo‘li deb biladi. Biz innovatsiyani modernizatsiyaning eng muhim omili va XXI asrda iqtisodiy taraqqiyot aynan innovatsiya­lar negizida ta’minlanadi, deb ishonamiz.
Biz texnologiyalar yo‘nalishida keskin chora-tadbirlar amalga oshirilishi muhimligini e’tirof etamiz. Biz iqtisodiyotning axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanishga asoslangan tarmoqlarini shakllantirish va jadal rivojlantirish borasida qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlaymiz. Bizning ustuvor vazifamiz – poytaxtimiz hududiy ichki mahsulotida AKT sektori ulushining jadal o‘sishiga erishish. Biz ayni paytda Mirzo Ulug‘bek tumanidagi innovatsiya markazi faoliyatini samarali tashkil etish va dasturiy mahsulotlar eksporti hajmlarini jadal oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratmoqdamiz.
Biz axborot texnologiyalari mahsulotlarini ishlab chiquvchilar va ularga buyurtma beruvchilarga imtiyozlar va preferensiya­lar taqdim etish, mamlakatimiz va xorij investitsiyasini jalb qilishni rag‘batlantirish, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va ularning imkoniyatlaridan yanada samaraliroq foydalanish tarafdorimiz. “Axborot texnologiyalari” bo‘yicha mutaxassislikka ega bo‘lgan oliy ta’lim muassasalari va kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ishga joylashtirishga, jumladan, iqtidorli yoshlarni ularning “start-ap” loyihalarini ro‘yobga chiqarishida qo‘llab-quvvatlash yo‘li bilan alohida e’tibor qaratamiz.
Toshkent – energiya samaradorligiga asoslangan iqtisodiyotga ega shahar
Poytaxtimiz sanoati, iqtisodiyotining raqobatbardoshligini oshirishdagi eng muhim vazifa – energiya va resurslar sarfini kamaytirish, ishlab chiqarishga energiya tejaydigan texnologiyalarni keng joriy etish, qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishni kengaytirish, iqtisodiyot tarmoqlarida mehnat unumdorligini oshirish. Biz bu sohada noyob, tiklanmaydigan resurslarga tejamkorlik bilan yondoshishni ta’minlashga, muqobil energiya resurslarini izlab topish va joriy etishga yo‘naltirilgan uzoq muddatli dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Biz quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratamiz: muqobil energiya manbalaridan foydalanayotgan jismoniy va yuridik shaxslarni moddiy rag‘batlantirish; aholi o‘rtasida energiya resurslariga tejamkor munosabatni, energiya tejaydigan texnologiyalar va muqobil energiya manbalaridan foydalanishni targ‘ib qilish; energiya tejaydigan mahsulotlar, jihozlar va tizimlar ishlab chiqariladigan loyihalarni amalga oshirish.
Hurmatli saylovchilar – aziz hamshaharlar!
Biz partiyamizning saylovlardagi ishtiroki bilan bog‘liq bo‘lgan iqtisodiy sohadagi ustuvorliklarimiz bilan sizni qisqa tarzda tanishtirishga harakat qildik.

ВМЕСТЕ МЫ БЛАГОУСТРОИМ НАШ РОДНОЙ ГОРОД
(Целевые задачи участия Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана на выборах в представительные органы власти в городе Ташкенте в 2017 году)
Статья первая
Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана (УзЛиДеП) подчеркивает, что активная реализация приоритетов Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах – программы реальных действий обновления, свидетельствует, что страна осуществляет решительные либеральные реформы, привержена формированию своего нового облика.
Мы отмечаем реальную консолидацию усилий государственных органов, негосударственных некоммерческих организаций, институтов гражданского общества, направленных на эффективную реализацию Стратегии действий, развитие всех сфер государственной и общественной жизни. Реализуются системные и взаимосвязанные, взаимообусловленные меры по совершенствованию системы государственного и общественного строительст­ва, проведению глубоких административных реформ, коренному пересмотру судебно-правовой системы, обеспечению подлинной независимости и самостоятельности судов, либерализации экономики, формированию благоприятной деловой и инвестиционной среды, обеспечению межнационального согласия, осуществлению взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики.
УзЛиДеП в качестве политической силы осознает свою отвест­венность за успешную реализацию задач, выдвинутых в рамках Стратегии действий, и полностью задействует для этого все свои возможности в представительных и исполнительных органах власти.
Выборы в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента – это поистине историческое событие, связанное с либерализацией и укреплением демократических основ государственной власти. Мы его рассматриваем через призму усиления роли представительных органов власти и общественности столицы в реализации социально-экономических и общественно-политических реформ в Ташкенте, установления контроля районными Кенгашами за формированием и исполнением местного бюджета, реализацией перспективных программ развития районов, установлением размеров местных налогов и других обязательных платежей. На выборах избиратели путем свободного волеизъявления определят свое завтра и путь дальнейшего развития столицы.
Активно участвуя в общественно-политической жизни страны, оценивая достигнутые рубежи во всех сферах и целевые задачи, определенные в Стратегии действий, состояние и перспективы развития города Ташкента, УзЛиДеП ставит перед собой главную целевую задачу – обеспечить занятие Ташкентом достойного места среди развитых мегаполисов мира.
В этих целях мы предлагаем разработать и реализовать долгосрочную программу развития города Ташкента.
По нашему мнению, она должна быть направлена на обеспечение устойчивого социально-экономического развития города, превращение его в один из ведущих международных деловых, финансовых и бизнес-центров, признанных в мире крупных центров науки и культуры, просвещения и духовности, а также на обеспечение высокого качества жизни населения.
Основные принципы, на которых строится эта прог­рамма, – забота о каждом жителе нашей столицы; эффективные и экономичные решения всех вопросов на основе передовой практики; стимулирование частной инициативы, бизнеса как драйвера экономики; максимальное вовлечение институтов гражданского общества, самих граждан в процессы принятия решений и управления городом; подотчетность и открытость органов власти.
ПриоритетНЫЕ ЗАДАЧИ партии в сфере углубления рыночных реформ, либерализации экономики и повышения конкурентоспособности Ташкента
В данном направлении партия выдвигает следующие идеи:
Ташкент близкого будущего – город прив­лекательный для инвестиций и развития бизнеса
Наша цель – превратить Ташкент в город с эффективной, динамично и устойчиво развивающейся экономикой, экономикой нового типа – «экономикой знаний», «инновационной экономикой» и мощной базой «информационного общества». Достижение этой цели мы видим через призму реализации ключевых задач: устранение барьеров и создание благоприятных условий для предпринимательской деятельности; поддержка бизнеса в высокотехнологичных и инновационных секторах экономики, модернизация промышленного производства, развитие промышленных зон; привлечение инвестиций.
Мы уверены в том, что благоприятный деловой и инвестиционный климат – залог динамичного и устойчивого развития нашего города и его экономики. Обеспечение надежной защиты прав и гарантий частной собственности, устранение всех преград и ограничений, предоставление полной свободы на пути развития малого бизнеса и частного предпринимательства, реализация на практике принципа «Чем богаче люди – тем сильнее государство» – все это должно стать важнейшим вектором экономической и социальной политики.
Наш идеал – налоговую и финансово-банковскую политику, служащая развитию предпринимательства. Наш
приоритет – поддержка курса на снижение налоговой нагрузки на экономику, упрощение системы налогообложения, внедрение современных методов налогового администрирования и контроля, упразднение неэффективных налоговых льгот.
Мы уверены в том, что приоритетом налоговой политики долж­ны стать профилактика налоговых правонарушений, полный переход на бесконтактное электронное обслуживание налогоплательщиков и субъектов предпринимательства, предоставление «налоговых каникул» добросовестным налогоплательщикам – хозяйствующим субъектам, столкнувшимся с временными финансовыми затруднениями.
Наш приоритет – расширение доходной базы городского и районных бюджетов за счет обеспечения устойчивого развития отраслей экономики, малого бизнеса и частного предпринимательства, что должно служить повышению уровня жизни населения, ускоренному и комплексному развитию территорий.
Мы уверены в том, что банки должны стать подлинными партнерами предприятий и предпринимателей, заинтересованными в их развитии. Важнейшая задача для нас – повышение доверия населения к банковской системе, стимулирование сбережений и их трансформации в инвестиции, укрепление инвестиционных возможностей коммерческих банков, расширение кредитования перспективных инвестиционных проектов, а также субъектов малого бизнеса и частного предпринимательст­ва.
УзЛиДеП считает, что наряду с банками быстро должны развиваться и другие институты рыночной инфраструктуры – консалтинговые, маркетинговые, инжиниринговые, лизинговые, страховые и иные виды финансовых услуг за счет внед­рения их новых видов, а также фондовые рынки как альтернативный источник привлечения капиталов и размещения свободных ресурсов предприятий, финансовых институтов и населения.
Мы примем активное участие в реализации задач по созданию международного делового центра «Tashkent city»,
который должен стать современным центром обновляемого
Ташкента и способствовать обеспечению динамичного развития современного бизнеса, финансовой инфраструктуры города.
Малый бизнес и частное предпринимательст­во – основа сильной, новой экономики столицы
Наш приоритет – последовательное повышение доли малого бизнеса и частного предпринимательства (МБЧП) в валовом региональном продукте города, создание эффективной системы поддержки субъектов предпринимательства, особенно в период становления их деятельности, изменение их отраслевой принадлежности в сторону увеличения производственных и инновационных компаний, широкое вовлечение населения в предпринимательскую деятельность.
Наша целевая задача – увеличение доли малого бизнеса в промышленном производстве, развитие промышленной кооперации между крупными промышленными предприятиями и малым бизнесом. Мы – за формирование вокруг крупных производств цепочек добавленной стоимости с активным вовлечением промышленно-производственных субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. УзЛиДеП предлагает стимулировать создание промышленных групп, которые в перспективе могли бы за счет ускоренного продвижения экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью задействовать все необходимые ресурсы для занятия достойной ниши на мировом рынке.
Ташкент – город с новой инновационной экономикой
Наша приоритетная задача – существенное увеличение доли высокотехнологичных наукоемких производств в экономике столицы. Мы считаем, что преобладающее место в экономике города должны получить производства с законченным технологическим циклом, выпускающие готовую экспортоориентированную продукцию. При этом приоритет должен быть отдан развитию производств, применяющих передовые современные технологии.
Мы поддерживаем меры, направленные на развитие новых конкурентоспособных производств и малых предприятий, обеспечение их концентрации на отдельных территориях – в промышленных зонах с подведенными инженерными коммуникациями и необходимой инфраструктурой, углубление промышленной кооперации, укрепление научно-технологического и инновационного потенциала.
Создание в этих целях новых и повышение эффективности действующих свободных экономических зон, технопарков, малых промышленных зон мы рассматриваем как важнейший фактор освоения новых высокотехнологичных производств, обеспечения ускоренного развития производственной, инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной, социальной инфраструктур и услуг логистики.
Партия рассматривает эти вопросы также через призму формирования основ для перехода к инновационному типу экономики, обеспечения устойчивого развития научно-технологического и инновационного предпринимательства. Мы уверены, что инновации являются главным фактором модернизации и что в ХХI веке экономический прогресс обеспечивается на их базе.
Мы признаем важность прорывов в технологическом нап­равлении. Мы поддерживаем меры, направленные на создание благоприятных условий для формирования и активного развития отраслей экономики, основанных на использовании информационно-коммуникационных технологий. Наш приоритет – активное увеличение доли сектора ИКТ в валовом региональном продукте столицы. Также мы уделяем особое внимание вопросам эффективной организации деятельности Инновационного центра в Мирзо-Улугбекском районе, устойчивому и динамичному увеличению объема экспорта программных продуктов.
Мы – за стимулирование привлечения отечественных и зарубежных инвестиций, внедрение и более эффективное использование возможностей современных ИКТ. Особое внимание уделяем вопросам трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений и профессиональных колледжей по направлению «Информационные технологии», в том числе путем поддержки одаренной молодежи в реализации ими стартап-проектов.
Ташкент – город с энергоэффективной экономикой
Важнейшая задача при повышении конкурентоспособности промышленности, экономики столицы – сокращение ее энергоемкости и ресурсоемкости, широкое внедрение в производство энергосберегающих технологий, расширение использования возобновляемых источников энергии, повышение производительности труда в отраслях. Мы поддерживаем разработку и реализацию долгосрочных программ в этой сфере, направленных на обеспечение бережного отношения к уникальным невоспроизводимым ресурсам, поиска и внедрения альтернативных энергетических ресурсов.
Мы уделяем особое внимание вопросам: материального стимулирования физических и юридических лиц, использующих альтернативные источники энергии; пропаганды среди населения бережного отношения к энергоресурсам, использования энергосберегающих технологий и альтернативных источников энергии; реализации проектов по производству энергосберегающей продукции, оборудования и систем.
Уважаемые избиратели – жители Ташкента!
Мы постарались вкратце ознакомить вас с приоритетными задачами УзЛиДеП в экономической сфере, которые наши депутаты будут реализовывать в случае вашей поддержки их на предстоящих выборах в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента.
Для достижения этих целей УзЛиДеП выдвинул из своих рядов в качестве кандидатов в депутаты самых достойных.
Мы убеждены, что все вместе мы создадим новый облик нашего родного города.
Голосуйте за кандидатов от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана!