O‘zLiDeP yosh kashfiyotchilar, tadbirkor va fermerlar uchrashuvini tashkil etdi
O‘zLiDeP Jizzax viloyat Kengashi Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan hamkorlikda Prezidentimizning “2019-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Farmoni targ‘ibotiga bag‘ishlangan tadbir tashkil etdi.
Partiya tashkil topganining 15 yilligi arafasida o‘tkazilgan tadbirda Xalq deputatlari viloyat Kengashidagi partiya deputatlik guruhi a’zolari, viloyat Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari Kengashi vakillari, Jizzax davlat politexnika institutining o‘qituvchi va talabalari hamda tadbirkor va ishbilarmonlar qatnashdi.
Tadbirda so‘z olganlar mamlakatimizda innovatsion g‘oyalar va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash borasida yaratilgan shart-sharoitlar, dolzarb loyihalarni moliyalashtirish tartiblari to‘g‘risida atroflicha ma’lumotlar berdi.
Tadbir davomida shuningdek, yosh olim va kashfiyotchilarning yangi loyihalari taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
–Tadbirda olimlarimiz va talabalarimiz tomonidan ishlab chiqilgan 5 ta yangi loyiha taqdimotini o‘tkazdik, – deydi Jizzax politexnika instituti ilmiy ishlar bo‘yicha prorektori Sirojiddin Tovboyev. – Ularning ko‘pchiligi aynan mahalliy sharoitlarni hisobga olgan holda ishlab chiqilgan. Shu boisdan, institutimiz olimlari va kashfiyotchi yoshlari vohadagi sanoat korxonalari, tadbirkorlik sub’ektlari va fermer xo‘jaliklariga mo‘ljallangan yangi innovatsion g‘oyalarga asoslangan loyihalarni ishlab chiqarishga harakat qilmoqda. Bu borada O‘zLiDeP bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish juda muhim.
–Bugungi tadbirda shamol elektro stansiyalarni joylashtirish va ishlab chiqarish innovatsion loyihamni tadbirkor va fermerlar e’tiboriga havola qildim, – deydi Jizzax politexnika instituti talabasi Botir Xoldorov. – Maqsadimiz – ular bilan birgalikda loyihani yanada takomillashtirish va ishlab chiqarishga jalb qilishdan iborat.
Tadbirda ishtirokchilar mavzuga oid o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob olishdi.
Saidaxon UMARALIYEVA,
Mening ovozim – Vatanim kelajagi
21.09.2019, 11:51
Joriy yilda mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan saylovlarda 2 milliondan ortiq yoshlar ilk marotaba ishtirok etadi

УзЛиДеП организовал встречу с молодыми изобретателями, предпринимателями и фермерами
Джизакским областным Советом УзЛиДеП совместно с Министерством инновационного развития организовано мероприятие, посвященное разъяснению Указа Президента страны об утверждении Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан в 2019-2021 годах.
В мероприятии, организованном в канун 15-летия образования партии, приняли участие члены депутатской группы партии в областном Кенгаше народных депутатов , представители областного Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, преподаватели и студенты Джизакского государственного политехнического института, предприниматели.
Выступившие в мероприятии подробно говорили о созданных в нашей стране условиях для поддержки инновационных идей и инициатив, порядке финансирования актуальных проектов.
В рамках мероприятия также состоялась презентация новых проектов молодых ученых и изобретателей.
–В мероприятии мы провели презентацию 5 новых проектов, разработанных нашими учеными и студентами, – сказал проректор Джизакского политехнического института по научной работе Сирожиддин Товбоев. – Большая часть из них разработана с учетом местных условий. Поэтому ученые и молодые изобретатели нашего института стремятся разработать проекты на основе новых инновационных идей, рассчитанные для промышленных предприятий области, субъектов предпринимательства и фермерских хозяйств. В этом направлении важное значение имеет сотрудничество с УзЛиДеП.
–В ходе сегодняшнего мероприятия вниманию предпринимателей и фермеров я представил свой инновационный проект по установке и использованию ветряных электростанций, – сказал студент Джизакского политехнического института Ботир Холдоров. – Наша цель – дальнейшее совместно с ними совершенствование проекта и привлечение к производству.