Sho‘rlangan va qurg‘oqchil yerlarning har gektaridan 100-120 ming dollargacha foyda olishning imkoni bor
04.12.2017, 18:30
Farg‘onada bo‘lib o‘tgan ilmiy amaliy konferensiya bizni ana shunday xulosa qilishga undadi
“...faqat bitta qishloq xo‘jalik ekiniga qaram bo‘lib qolmasdan, daromad, foyda nuqtai nazaridan o‘zini oqlamagan paxta maydonlarini qisqartirib, ularning o‘rniga nimaiki daromad keltirsa, nimaiki eksportbop bo‘lsa, nimaiki odamlar hayotini farovon qiladigan bo‘lsa, ayni shu ekinni ekamiz. Lekin bu ishlarni izchil va samarali amalga oshirish, ularning pirovard natijasini ta’minlash uchun barcha mas’uliyat va javobgarlikni faqat ijro organlariga tashlab qo‘yish ham to‘g‘ri bo‘lmaydi. Bu masalalarda tadbirkor va ishbilarmonlar, fermerlar, xususiy mulk, jumladan, intellektual mulk egalarining huquq va manfaatlarini himoya qilaman, deb maydonga chiqqan O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining o‘rni va ishtiroki, amaliy ta’siri aniq sezilishi zarur.”
Davlatimiz rahbari bu fikrlarni Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalar hamda O‘zbekiston Ekologik harakati vakillari bilan bo‘lgan  videoselektor yig‘ilishida aytgan edilar.
Ochig‘ini aytamiz: parlamentimiz tarixida tub burilish yasagan mazkur yig‘ilish va unda belgilangan vazifalar haqida juda ko‘p va xo‘p yozdik. Ayniqsa, deputatlarning o‘z saylovchilari bilan uchrashayotgani, xalq bilan muloqot qilishi va aholini o‘ylantirayotgan muammolarga yechim topayotgani haqida kunda-kunora davriy va internet nashrlari orqali o‘qib boryapmiz. Ammo ma’ruzada tilga olingan boshqa masalalar bo‘yicha yozishga ulgurmaganimiz rost. Inchunun o‘sha uchrashuvda belgilab berilgan vazifalarni bajarish uchun siyosiy partiyalar ham, davlat tashkilotlari ham o‘zlarini tayyorlab olishlari kerak edi. Reja tuzib, hamkorlik hujjatlari va qo‘shma dasturlar ishlab chiqish va taraqqiyotimizning yangi bosqichiga moslashish hammamizdan ozgina vaqt talab etgani rost gap. Bu masalaning bir tomoni. Ikkinchi tomoni esa mazkur yig‘ilishda tilga olingan masalalar mamlakatimiz taraqqiyotining bir-ikki yillik rivojlanish dasturi emas. Unda belgilangan vazifalar besh-o‘n yillarga tatiydi.
Vaqt o‘tgani sayin, oldimizda qo‘yilgan vazifalarning ulkanligini anglaganimiz sari partiyamizning nafaqat siyosiy hayotda, balki ijtimoiy hayotda ham faol bo‘lishi kerakligini tushinib boryapmiz. Jumladan, agrar sohada ham. Partiyamiz mazkur yo‘nalishda yangi g‘oyalar bilan maydonga chiqishi, soha mutaxassislari, olimlar va ekspertlar bilan mustahkam hamkorlik qilishi va shu orqali asosiy elektoratimiz bo‘lgan – fermer va yer egalariga yelkadosh bo‘lishi lozimligini borgan sari teranroq anglayapmiz.
“Markaziy Farg‘onada qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish istiqbollari” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy anjumani ana shunday xulosalarimizni yanada musthkamladi. O’zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi, O‘zbekiston fanlar akademiyasi, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi va boshqa mutasaddi tashkilotlar bilan o‘tkazilgan ilmiy-amaliy anjuman partiyamizning yerdan foydalanish masalasida mas’uliyati yuksak ekanini yana bir bor namoyish etdi.
– O’zLiDeP fermerlar, intellektual mulk egalari va ijro hokimiyati vakillari uchun muloqot maydonini yaratib berishi kerak, – deydi partiya Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi vazifasini bajaruvchi B.Yakubov. – Xususan, Markaziy Farg‘onadek iqlim sharoiti og‘ir, yerning unumdorligi past bo‘lgan hududlarda ekin ekishda olimlar bilan maslahatlashib, ularning tavsiyalari bilan yerga urug‘ qadasak nur ustiga a’lo nur bo‘ladi. Bu bir tarafdan tadbirkorlik sub’ektlari – fermerlarning yerdan ko‘proq daromad olishlarini ta’minlasa, ikkinchi tomondan yerlarning meleorativ holatini yaxshilash, sho‘rlanish darajasini kamaytirish va suv resurslaridan oqilona foydalanish imkonini yaratadi. Ko‘r-ko‘rona sho‘rlangan va qurg‘oq yerlarda ham paxta yoki g‘alla ekadigan davrlar o‘tib ketdi.
Mamlakatimiz taraqqiyotining yangi davrida nafaqat agrar sohadagi, balki barcha tizimdagi muammolar ochiqchasiga muhokama etilyapti, ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq taklif-tavsiyalar, fikr-mulohazalar o‘rtaga tashlanmoqda. Farg‘onada o‘tkazilgan ilmiy-amaliy amaliy konferensiyada ham ana shu ruhni sezish mumkin edi. Amaliy muloqotlarda o‘rtaga tashlangan har bir fikr qizg‘in muhokama etildi. Shuni ishonch bilan aytish mumkinki, mazkur tadbirda qatnashgan ma’ruzachi ham, tashkilotchi ham, tinglovchi ham zerikib qolmadi.
– Konferensiyada aytilgan har bir fikrni yon daftarimga qayd etib bordim, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, O’zLiDeP fraksiyasi a’zosi Islomjon Zokirov. – Yana bir fikrni e’tirof etsam: iqlim sharoiti og‘ir, sho‘rlangan yerlarda tadbirkorlik qilayotgan elektoratimiz vakillariga imtiyozlarni yanada ko‘paytirish tarafdoriman. Shuningdek, suvsizlikka chidamli ekinlarni ekib dehqonchilik qilayotgan tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘llab-quvvatlashimiz kerak. Ularga qonunchilik yo‘li bilan ko‘rsatilgan har qanday ko‘mak agrar soha taraqqiyotini kafolatlaydi. Bu yo‘nalishda Xalq deputatlari mahalliy Kengashlaridagi O’zLiDeP deputatlik guruhi imkoniyatlaridan ham kengroq foydalanamiz.
Konferensiyada Markaziy Farg‘onada yerlarning sho‘rlanish darajasini kamaytirishga xizmat qiladigan va suvsizlikka chidamli ekin turlari haqida ham so‘z bordi. Olimlar va soha mutaxassislarining fikricha, hududda pista, yong‘oq, chilonjiyda, oq jo‘xori, daykon, chuchukmiya, goji singari ekinlarni ekish ham katta daromad keltiradi, ham Markaziy Farg‘ona iqlim sharoitlariga to‘la mos keladi.
– Pista boshqa o‘simliklar o‘sa olmaydigan suvsiz joylarda ham meva beradi, – deydi O‘zbekiston fanlar akademiyasi xodimi Qishloq xo‘jalik fanlari nomzodi Akrom Abdurahmonov. – Ming yildan ziyod yashaydigan pista daraxti bargidan ildiziga qadar inson salomatligi uchun juda foydali. Mag‘zida 60 foizgacha yog‘, 20 foiz oqsil, qand moddalari va inson uchun foydali o‘nlab mikroelementlar bo‘lib, yuqori kaloriyali parhez mahsulot hisoblanadi. Inson tanasida xolesterin miqdorini me’yoriga solish, prostata va ko‘krak bezi saratonining oldini olish xususiyatiga ham ega. Jazirama, quruq ob-havoga va sovuqqa chidamli bu daraxtlar tabiatni asrash, mikroiqlimni yaxshilashga ham ijobiy ta’sir qiladi.
Konferensiya ishtirokchilari pistachilikni serdaramod soha ekaniga alohida e’tibor qaratishdi. Ta’kidlanishicha, 1 kilogram pistaning jahon bozoridagi narxi 10 dollardan 24 dollargacha baholanadi. Jumladan, 1 kilogarm pista Chexiyada 11, Turkiya va Germaniyada 12 dollardan sotilmoqda.
To‘g‘risini aytamiz: konferensiya tugagandan so‘ng Markaziy Farg‘onada yetishtirish mumkin bo‘lgan mahsulotlarning dunyo bozoridagi narxlari bilan qiziqdik. Bilganlarimizni aytsak, konferensiya ahamiyatini siz ham teranroq his etsangiz kerak. Darvoqe, maqolamizning qolgan qismini tushunishingiz uchun qo‘lingizga kalkulyator olishingizga va biz yozgan raqamlar ustida qo‘shish va ko‘paytirish amallarini bajarishingizga to‘g‘ri keladi. Monitorida paydo bo‘layotgan raqamlar konferensiyaning ahamiyatini tushunishingizga yordam berishiga mana biz kafilmiz.
O‘zbekiston fanlar akdemiyasi tomonidan Markaziy Farg‘ona yerlarida ekish tavsiya etilgan yong‘oqning 1 kilogrammi AQShda naqd 14 dollardan sotilyapti. 15-20 yoshli bir tup yong‘oq daraxti 180-200 kilogram meva berishini inobatga olsak, bitta yong‘oq daraxtidan 2800 dollargacha daromad olish mumkin. Endi shunday daraxtdan o‘nta bo‘lsa-chi, yuzta bo‘lsa-chi...
Hududda ekish tavsiya etilgan daraxtlardan yana biri – Chilonjiyda. 400 yildan ortiq yashaydigan 44 gradus saraton va 28 gradusli qahratonda ham chidamli bu o‘simlik yozyovonlik fermerlar uchun daromad “kaliti”dir. Chilonjiydaning dunyo bozoridagi narxini bilasizmi? 8-10 dollar atrofida. Bir tup chilonjiyda 1 tonnagacha hosil beradi. Qolganini o‘zingiz hisoblayvering.
Kunda ko‘rib ko‘zimiz o‘rganib qolgan oq jo‘xori ham yozyovonlik tadbirkorlarning cho‘ntagini pulga to‘ldirishi aniq. Dunyo bozorida oq jo‘xorining bir kilogrami 4-8 dollar turadi. Yaxshi omilkor bo‘lsangiz, bir gektar yerdan 20 tonnagacha hosil olasiz.
Yuqoridagi raqamlardan shunday xulosaga kelamiz: sho‘rlangan va qurg‘oqchil yerlarning har gektaridan 100-120 ming dollargacha foyda olishning imkoni bor. Ishonmasangiz, yuqoridagi raqamlarni yana bir bor ko‘zdan kechiring, hisoblab chiqing. “Nega bu haqida oldinroq o‘ylamagan ekanmiz?” deyapsizmi. Konferensiya ishtirokchilari ham ayni shu fikrda. Ular ham xuddi siz va biz kabi Prezidentimizning “foyda nuqtai nazaridan o‘zini oqlamagan paxta maydonlarini qisqartirib, ularning o‘rniga nimaiki daromad keltirsa, nimaiki eksportbop bo‘lsa, nimaiki odamlar hayotini farovon qiladigan bo‘lsa, ayni shu ekinni ekamiz” degan fikrlari oqil, odil va to‘g‘ri ekaniga ishonch hosil qilishdi.
Konfenrensiya so‘nggida aytilgan fikr bilan maqolamizga ham yakun yasaymiz. “O’zLiDeP har bir hududning tibbiy iqlim sharoiti, yer unumdorligi va suv manbalarini inobatga olgan holda bu kabi ilmiy-amaliy uchrashuvlarni o‘tkazishga alohida e’tibor qaratadi.” Oddiy qilib aytganda, O’zLiDeP ilmiy jamoatchilikning intellektual salohiyatidan keng foylangan  holda o‘z elektorati daromadlarini yanada ko‘paytirishga astoyidil bel bog‘lagan. Demak, bu kabi konferensiyalar hali boshlanishi. Hali partiyamizning yerdan samarali foydalanish haqidagi amaliy ishlari haqida ko‘p yozamiz. Bizni kuzatishda davom eting!

С каждого гектара засоленных и засушливых земель есть возможность получения прибыли до 100-120 тысяч долларов
20.12.2017, 11:29
Состоявшаяся в Фергане научно-практическая конференция призвала нас сделать такие выводы
Глава нашего государства на видеоселекторном совещании с участием представителей палат Олий Мажлиса, политических партий и Экологического движения Узбекистана говорил о том, что мы не должны быть зависимыми только от одного вида сельхозкультур, а должны сокращать не оправдавшие себя с точки зрения дохода, прибыли хлопковые поля, и засевать их такими сельхозкультурами, которые приносили бы хороший доход, были ориентированы на экспорт, служили процветанию народа и страны. Однако будет несправедливым возложить всю ответственность за последовательную и эффективную реализацию этих дел, обеспечение их конечного результата только на исполнительные органы. В этих вопросах должна ощущаться роль и участие, практическое влияние Либерально-демократической партии Узбекистана, выступившей на арену с целью защиты прав и интересов предпринимателей и деловых людей, владельцев частной, в частности, интеллектуальной собственности.
Откровенно говоря, мы весьма подробно писали об этом заседании, которое стало коренным поворотом в истории нашего парламента, и о намеченных в нем задач. Особенно, в периодической печати и интернет-изданиях мы знакомимся с тем, как депутаты проводят встречи с избирателями, проводят диалог с народом и находят пути решения проблем населения. Однако и правда то, что мы еще не писали об упомянутых в докладе других вопросах. Между тем, для выполнения задач, намеченных в той встрече, и политические партии, и государственные органы должны были подготовиться. Разработка плана, документов о сотрудничестве и совместных программ и созвучные действия новому этапу нашего развития требует от всех нас совсем немного времени. Это одна сторона вопроса. А вторая заключается в том, что изложенные на данном собрании вопросы – это программа не одного-двух лет развития нашей страны. Намеченные в ходе заседания задачи нацелены на пять-десять лет.
С истечением времени мы еще глубже осознаем важность поставленных перед нами задач, и соответственно мы понимаем, что наша партия должна проявлять активность не только в политической жизни, но и социальной. В частности, также и в аграрной сфере. Мы с каждым днем все более глубже осознаем, что наша партия в данном направлении должна выходить на арену с новыми идеями, активно сотрудничать со специалистами сферы, учеными и экспертами, и посредством этого быть поддержкой для нашего основного электората – фермеров и владельцев приусадебных земель.
Республиканская научно-практическая конференция на тему “Перспективы выращивания сельхозпродукции в Центральной Фергане” еще более закрепила такие наши выводы. Данный форум, организованный Исполнительным комитетом Политического Совета УзЛиДеП совместно с Комитетом Законодательной палаты  Олий Мажлиса по аграрным и водохозяйственным вопросам, Академией наук Узбекистана, Министерством сельского и водного хозяйства Узбекистана и другими ответственными организациями, еще раз продемонстрировала высокую ответственность нашей партии в вопросе землепользования.
– УзЛиДеП должна создать площадку диалога для фермеров, владельцев интеллектуальной собственности и представителей исполнительной власти, – сказал исполняющий обязанности председателя Исполнительного комитета Политического Совета партии Б.Якубов. – В частности, будет целесообразным, если в таком регионе, как Центральная Фергана со сложными климатическими условиями, низкоурожайными землями, советоваться с учеными в деле сева сельхозкультур, закладывать семена в землю по их рекомендациям. С одной стороны, если обеспечить получение субъектами предпринимательства – фермерами большего дохода с земель, с другой стороны – создает возможность для улучшения мелиоративного состояния земель, снижения уровня засоленности и рационального использования водных ресурсов. Прошли те временами, когда на засоленных и засушливых территориях также выращивали хлопок или зерно.
На новом этапе развития нашей страны открыто обсуждаются не только проблемы аграрной сферы, но и всей системы, выдвигаются новые предложения и рекомендации, мнения и суждения по их устранению. На состоявшейся в Фергане научно-практической конференции также ощущался этот дух. Каждое мнение, высказанное в ходе практических диалогов, было активно обсуждено. Можно с уверенностью сказать, что на данном мероприятии было всесторонне интересно, как докладчикам, так и организаторам и слушателям.
-Изложенную на конференции каждую мысль я записывал в своем блокноте, – говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Исломжон Зокиров. – Хотелось бы отметить, что мы являемся сторонниками дальнейшего увеличения льгот для представителей нашего электората, осуществляющих предпринимательскую деятельность на засоленных землях со сложными климатическими условиями. Также мы должны поддерживать субъектов предпринимательства, которые занимаются земледелием, выращивая устойчивые к маловодью сельхозкультуры. Любая помощь, оказанная им на законной основе, гарантирует развитие аграрной сферы. В этом направлении мы будем еще более шире использовать возможности депутатской группы УзЛиДеП в местных Кенгашах народных депутатов.
На конференции также говорилось о видах посевов, служащих снижению уровня засоленности земель Центральной Ферганы и устойчивых к маловодью. По мнению ученых и специалистов сферы, выращивание на территории фисташек, орехов, белой кукурузы, дайкона и других культур принесет большой доход, а также полностью соответствует климатическим условиям Центральной Ферганы.
– Фисташки дают плоды и в засушливых территориях, где невозможно выращивание других культур, – сказал сотрудник Академии наук Узбекистана, кандидат сельскохозяйственных наук Акром Абдурахмонов. – Фисташковое дерево, живущее более тысячи лет, чрезвычайно полезно для здоровья человека, начиная от листьев до корней. В ядре фисташек содержатся до 60 процентов масел, 20 процентов – белка, сахара и десятки микроэлементов, полезных для здоровья человека, считаются высококалорийным диетическим продуктом.
Участники конференции обратили особое внимание на высокодоходность фисташковой отрасли. По их словам, стоимость 1 килограмма фисташек на мировом рынке составляет от 10 до 24 долларов. В частности, 1 килограмм фисташек в Чехии стоит 11, в Турции и Германии - 12 долларов.
Должны признаться, что после завершения конференции мы поинтересовались ценами на мировом рынке продукции, которую можно выращивать в Центральной Фергане. Если говорить о том, что мы знаем, возможно и вы более глубже почувствуете значимость конференции. Кстати, для того, чтобы вы поняли остальную часть нашей статьи, то вам придется взять в руки калькулятор и выполнить действия прибавления и умножения приведенных нами чисел.
1 килограмм ореха, рекоменданного к посеву Академией наук Узбекистан на землях Центральной Ферганы, продается в США по 14 долларов. Если учесть, что 15-20-летняя орешина может дать 180-200 килограммов плодов, то одно дерево может принести до 2800 долларов дохода. А теперь, если таких деревьев десять, сто...
Еще одно рекомендованное к севу на данной территории – это джийда. Это дерево, живущее более 400 лет в 44-градусную жару и 28-градусный холод, является “ключом” дохода для язъяванских фермеров. Цена джийды на мировом рынке составляет 8-10 долларов. Одно дерево дает до 1 тонны урожая. Остальное можете подсчитать сами.
Привычная для нас белая кукуруза также источник значительного дохода для язъяванских предпринимателей. На мировом рынке цена за килограмм белой кукурузы составляет 4-8 долларов. Если вы предприимчивы, то с гектара земли можете получить до 20 тонн урожая.
Из вышеприведенных цифр можем сделать такой вывод: с каждого гектара засоленных и засушливых земель можно получить до 100-120 тысяч долларов прибыли. Если не верите, то еще раз подсчитайте вышеприведенные цифры. Вы наверное задаетесь вопросом: “Почему мы об этом пораньше не подумали?”. Участники конференции такого же мнения. Они также убедились в правильности и мудрости слов руководителя нашей страны о том, что мы должны сокращать не оправдавшие себя с точки зрения дохода, прибыли хлопковые поля, и засевать их такими сельхозкультурами, которые приносили бы хороший доход, были ориентированы на экспорт, служили процветанию народа и страны.
Свою статью мы завершим мыслью, сказанной в завершении конференции. “УзЛиДеП будет уделять особое внимание проведению таких научно-практических встреч, с учетом климатических условий, плодородия и водных ресурсов каждого региона”. Иными словами, УзЛиДеП, широко используя  интеллектуальный потенциал научной общественности, нацелена на дальнейшее увеличение доходов своего электората. Следовательно, такие конференции – это лишь начало. Мы еще будем много писать о практической работе по эффективному использованию земель. Будьте всегда с нами, наблюдайте за нами!