“Qirg‘iz”da 70 dan ortiq xonadon issiqxonani daromad manbaiga aylantirgan
O‘zLiDeP Chiroqchi tuman Kengashi “Har bir oila – tadbirkor” Dasturi doirasida “Qirg‘iz” MFY hududidagi “Qirgiz” qishlog‘ida uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida mahallada o‘z tomorqasida limon ekib daromad olayotgan 70 dan ziyod xonadon borligi aniqlandi. E’tiborlisi, aksariyat tomorqa egalari dastur doirasida imtiyozli kredit olib, limonchilikka qo‘l urishgan.
– O‘tgan yili 0,01 gektar yer maydoniga issiqxona tashkil etib, limon ko‘chati ekkan edik, – deydi shu mahallada yashovchi M.Murodova. –Hosil barakali bo‘ldi, yaxshi daromad oldik. Shu kunlarda “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida 17 mln. so‘mlik kredit olib, yana 0,03 gektar maydonga qo‘shimcha limon ko‘chatlari o‘tkazishni rejalashtiryapmiz.
– “Har bir oila – tadbirkor” Dasturida aholiga tijorat banklari tomonidan imtiyozli kreditlar taqdim etish bo‘yicha aniq, sodda va hayotiy normalar belgilangan, – deydi “Qirg‘iz” MFYning xotin-qizlar bo‘yicha mutaxassisi Zebo Jo‘rayeva. – Asosiysi, oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha imtiyozli kreditni rasmiylashtirish uchun ortiqcha qog‘ozbozlik, yugur-yugurlar talab etilmaydi. Bu esa tadbirkorlar sonini oshirish va aholi bandligini ta’minlashda yaxshi samara bermoqda.
Ma’lumot uchun, bugungi kunda “Qirg‘iz” MFYda 2 ming 912 nafar aholi istiqomat qiladi. Ularning aksariyati tadbirkorlik bilan shug‘ullanib, oilasi daromadiga hissa qo‘shib kelayotir.

В МСГ “Киргиз” более 70 домохозяйств превратили теплицы в источник дохода
Чиракчинским районным Советом УзЛиДеП в рамках программы “Каждая семья – предприниматель” проведена встреча в селе Киргиз на территории МСГ “Киргиз”.
В ходе встречи стало известно, что в более 70 домохозяйствах в личном подворье выращиваются лимоны. Примечательно, что большая часть владельцев приусадебных земель в рамках программы, получив льготный кредит, наладили выращивание лимонов.
– В прошлом году на 0,01 гектаре земельной площади организовали теплицу, высадили саженцы лимонов, – сказала жительница данной махалли М.Муродова. – Урожай был богатым, мы получили весомый доход. В эти дни в рамках программы “Каждая семья – предприниматель” получили кредит в 17 млн.сумов, за счет чего планируем дополнительно на 0,03 гектарах площади расширить лимонарий.
– В программе “Каждая семья – предприниматель” намечены конкретные меры по предоставлению коммерческими банками льготных кредитов населению, – сказала специалист МСГ “Киргиз” Зебо Жураева. – Самое основное, для оформления льготного кредита по развитию семейного предпринимательства не требуется излишней волокиты. Это дает хорошие результаты в расширении рядов предпринимателей и обеспечении занятости населения.
К сведению, в настоящее время в МСГ “Киргиз” проживают 2 912 жителей. Большая часть из них занимается предпринимательством, вносит вклад в бюджет семьи.