Qomusimiz - baxtimiz
Yangiyer shahar akademik litseyida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 25 yilligi munosabati bilan “Qomusimiz-baxtimiz” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
O’zLiDeP Yangiyer shahar Kengashi tashabbusi bilan O‘zbekiston yoshlar ittifoqi shahar Kengashi, Ma’naviyat va ma’rifat markazi shahar bo‘limi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining mazmun-mohiyatini keng targ‘ib etish orqali yoshlarning siyosiy-huquqiy bilimini oshirish, ijtimoiy-siyosiy jarayonlarda faolligini ta’minlash, ularni vatanga muhabbat, yurtga sadoqat, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlariga hurmat ruhida tarbiyalash masalalariga e’tibor qaratildi.
Tadbirda qayd etilganidek, mustaqil davlatchilikning belgisi hisoblanmish Konstitutsiya, avvalo, millatning yuzi, halqning erkin ifodasi, jamiyat taraqqiyotining asosidir. Tom ma’noda, yangi demokratik davlat barpo etish maqsadida qabul qilingan Konstitutsiyamizning g‘oyasi, asosiy prinsip va qoidalari umume’tirof etilgan halqaro talablar bilan birga, xalqimizning ming yillar davomida shakllanib kelgan qadriyatlarini ham o‘zida mujassam etgan.
Mamlakatimizda jamiyat va davlat hayotining barcha sohalari qatori yoshlar masalasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarilib, ularning ta’lim olishi, kasb-hunar egallashi, o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ishlashi va sog‘lig‘ini muhofaza qilishi, oila qurishi, yashash joylariga ega bo‘lishi kabi bir qator masalalar davlat tomonidan kafolatlash va qondirishga qaratilgan keng qamrovli tadbirlar tizimi amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Bugungi tadbirimizda Konstitutsiyamizning mazmun-mohiyati, unda belgilangan yoshlarga oid huquq va erkinliklar, davlat va jamiyat oldidagi burch va vazifalar, majburiyatlar targ‘iboti samaradorligini yanada oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi, deydi O’zLiDeP Yangiyer shahar Kengashi apparat rahbari Nurbek Razzoqov. Zero, mamlakatimizda erishilayotgan barcha yutuq va marralar, yosh avlodimiz xalqaro miqyosda qo‘lga kiritayotgan ulkan muvaffaqiyatlar zamirida asosiy qonunimizda belgilangan huquq va kafolatlar ifodasi mujassam.
Tadbirda mazkur akademik litsey o‘quvchilari tomonidan Bosh qomusimizga cheksiz hurmat va iftixor tuyg‘ulari ifodalangan she’rlar o‘qildi, mutaxassislar tomonidan tayyorlangan viktorina savollari esa o‘quvchi-yoshlarning bilimlari yana bir bor sinovdan o‘tkazdi. Eng faol qatnashgan yoshlarimiz partiyaning esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Конституция – основа нашего счастья
В академическом лицее города Янгиера в связи с 25-й годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан проведено духовно-просветительское мероприятие на тему “Конституция – основа нашего счастья”.
В мероприятии, организованном по инициативе Янгиерского городского Совета УзЛиДеП совместно с городским советом Союза молодежи Узбекистана, городским отделением Центра духовности и просветительства, уделено особое внимание вопросам повышения политико-правовых знаний молодежи путем широкой пропаганды сути и значения Конституции Республики Узбекистан, обеспечения ее активности в общественно-политических реформах, воспитания молодого поколения в духе преданности Родине, уважения Конституции Республики Узбекистана и законов.
Как отмечалось в мероприятии, Конституция является символом независимой государственности, прежде всего, лицом нации, свободным волеизъявлением народа, основой развития общества. Идея, основные принципы и правила Конституции, принятой в целях построения нового демократического государства, наряду с общепризнанными международными требованиями, также воплотили в себе сформировавшиеся на протяжении тысячелетий ценности нашего народа.
В нашей стране наряду со всеми сферами жизни общества и государства молодежный вопрос поднят на уровень государственной политики, отмечалось, что на системной основе реализуются широкомасштабные меры, направленные на гарантирование со стороны государства и удовлетворение ее потребностей на получение образования, овладение профессией, работу по специальности и охрану здоровья, создание семьи, наличие жилья.
-На сегодняшнем мероприятии было обращено внимание на дальнейшее повышение эффективности пропаганды сути и значения нашей Конституции, прав и свобод молодежи, ее долга и ответственности перед государством и обществом, – сказал руководитель аппарата Янгиерского городского Совета партии Нурбек Раззоков.  Ибо, в основе достигаемых в нашей стране всех успехов и рубежей, огромных успехов молодого поколения в международном масштабе воплощены права и гарантии, определенные в нашем Основном Законе.
В мероприятии учащимися данного академического лицея были прочтены стихи, отражающие глубокое уважение и гордость за наш Основной закон, подготовленные специалистами вопросы викторины еще раз проверили знания учащейся молодежи. Самой активной молодежи вручены памятные подарки партии.