Ma’lum bo‘lishicha, korxonani tashkil etishda Milliy bankning 3 million dollar krediti hamda loyiha tashabbuskorlarining 2 million dollar mablag‘i sarflangan.  Korxonaga Yaponiya, Italiya, Turkiya va Xitoydan turli operatsiyalarni bajara oladigan va ishni konveyer asosida tashkil etish imkonini beradigan 500 dan ziyod zamonaviy tikuv mashinasi hamda dastgohlar keltirilib o‘rnatilgan.
O‘zLiDeP Buxoro viloyat Kengashi tomonidan “Ekvatorial chodak group”da tashkil etilgan davra suhbatida bu haqda alohida ta’kidlandi.
Ishlab chiqarish bo‘limi menejeri Xasan Mexdining aytishicha, yiliga 1 million 500 ming donagacha jinsi shim ishlab chiqarayotgan korxona ayni paytda 500 nafarga yaqin xotin-qizning bandligi ta’minlangan. Ishchilarning samarali mehnat qilishi uchun ham barcha shart-sharoitlar mavjud. Oshxona faoliyati va olisdan qatnab ishlovchilar uchun transport xizmati yo‘lga qo‘yilgan.
“Ishlab chiqarilgan mahsulotlar tannarxi ko‘p omillarga, jumladan, barcha texnologik jarayon korxonaning o‘zida bajarilishiga ham bog‘liq. Korxonada kiyim-kechakni bo‘yash va qayta ishlov berish sexi tashkil etilgan. Qolaversa, sexda viloyatdagi turdosh korxonalarga shartnoma asosida ularning mahsulotlarini bo‘yash hamda xizmat ko‘rsatish hisobiga qo‘shimcha foyda olinadi. Yaqinda ish boshlagan poyabzal sexi Italiyaning zamonaviy uskunalari bilan jihozlangan”, – deydi korxona xodimlaridan biri Umid Nurov.
Tadbirda so‘z olgan O‘zLiDeP viloyat Kengashi bo‘lim mudiri Yulduz Karimova va boshqalar partiya tomonidan aholini tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb qilish, yoshlar tadbirkorligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida olib borilayotgan amaliy ishlar xususida to‘xtalib o‘tishdi.
Tadbir so‘ngida partiyaga a’zo bo‘lish istagini bildirgan ishchi-xodimlar O‘zLiDeP safiga qabul qilindi.

Ежегодная мощность предприятия “Ekvatorial chodak group” – изготовление 1,5 млн. штук джинсов
В настоящее время  численность населения Вабкентского района Бухарской области составляет более 136 тысяч человек. В прошлом году в районе задействован ряд субъектов малого бизнеса, среди которых особое место занимает предприятие  “Ekvatorial chodak group”.
Предприятие создано за счет кредитных средств  Национального банка страны в размере 3 миллиона долларов и средств  инициаторов проекта  в размере 2 миллиона долларов. На предприятии установлены завезенные из Японии, Италии, Турции и Китая более 500 швейных машинок и оборудования, рассчитанные на выполнение  различных операций и организации конвейерной работы.
Об этом речь шла в ходе состоявшегося  в “Ekvatorial chodak group” “круглого стола”, организованного  Бухарским областным Кенгашем УзЛиДеП.
Как отметил  менеджер  производственного отдела Хасан Мехди, на предприятии с ежегодной мощностью производства до 1 миллиона 500 тысяч джинсов, в настоящее время  обеспечена занятость 500 женщин.  Для эффективной работы швей созданы все необходимые условия. На предприятии действует столовая, для приезжающих на работу с отдаленных мест налажены транспортные услуги.
Себестоимость продукции зависит от многих факторов, в том числе, от выполнения всех технологических процессов непосредственно на предприятии. На предприятии действует цех крашения и обработки изделий.  На основе договоров в цехе предоставляют услуги по крашению продукции смежным предприятиям области, что обеспечивает дополнительных доход предприятия. “На предприятии недавно также начал действовать обувной цех, оснащенный  современным оборудованием итальянского производства”, - говорит  работник предприятия Умид Нуров.
Выступившие на мероприятии  заведующая отделом  областного кенгаша Юлдуз Каримова и другие  подробно рассказали о проводимой партией практической работе по широкому вовлечению  населения в предпринимательскую деятельность, всесторонней поддержке молодежного предпринимательства.
По завершении мероприятия состоялся прием  в ряды УзЛиДеП  рабочих и служащих предприятия, изъявивших желание  стать членами партии.