O‘zLiDeP deputati so‘rovidan so‘ng Orzugul Meliyevaga uzluksiz tibbiy nazorati ko‘rsatiladigan bo‘ldi
16.04.2019, 17:30
Samarqand shahri “Istiqbol” ko‘chasi 12 -xonadonda yashovchi Kenja Raimova 34 yildan buyon nabirasi (birinchi guruh nogironi) Orzugul Meliyevani parvarishlab keladi. Onaxonning aytishicha, Orzugul bir yoshga to‘lganida noto‘g‘ri tashhis tufayli falaj bo‘lib qolgan. Onasi esa uni tarbiyalashdan bosh tortgan.
Joriy yilning yanvar oyi oxirida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Adham Shodmonov  tomonidan samarqandlik saylovchilar uchun uyushtirilgan qabulda 80 yoshli onaxon Kenja Raimova bilan uchrashib, uning muammolarini tingladi.
Onaxonning aytishicha, 2017 yil O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qaroriga ko‘ra, nogiron qiz Orzugul Meliyevaga Samarqand shahridagi “Rudakiy” 1-uydan yashash joyi ajratilgan va rasmiylashtirilib berilgan. Lekin hozirga qadar fuqaroga uy berilganicha yo‘q.
Shuningdek, u nogiron O.Meliyeva samarqandlik tibbiyot sohasi mas’ullarining e’tiboridan chetda qolganidan norozi. Shu bois,  Rossiyaning San-Peterburg shahridagi G.A.Alberxt nomidagi ilmiy reablitatsiya markazida Orzugulni GRANT yoki homiylik yordamida davolatishda ko‘mak so‘radi.
Mazkur murojaat yuzasidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Adham Shodmonov Samarqand viloyat hokimligiga so‘rov yubordi.
Deputatlik so‘roviga javoban, Orzigul Meliyevaga 2018 yilning 2- fevralidagi Samarqand shahar hokimining qaroriga asosan, G‘ulom Karimov ko‘chasi 9-manzilda joylashgan ko‘p qavatli binodan yashash joyi 16,65 kv.metr, umumiy foydalanish maydoni 35,35 kv.metrni tashkil etgan 1-xonali uy ajratilganini ma’lum qilingan.
Shuningdek, so‘rovdan so‘ng Samarqand shahar tibbiyot birlashmasining 2019 yil 19 fevraldagi “Uzluksiz  tibbiy nazorat tashkil etish to‘g‘risida”gi buyrug‘iga asosan, Samarqand shahridagi 3 – son  oilaviy poliklinikasi tomonidan birinchi guruh nogironi O.Meliyevaga muntazam tibbiy nazorati tashkil etish yillik rejasi ishlab chiqilgan.
Unga ko‘ra, murojaatchining nabirasiga bir nafar nevropatolog, bir nafar davolash gimnastikasi (LFK) vrachi va massajist hamshira biriktirilib, 3 kunda, haftada, bir oyda o‘tkaziladigan tibbiy ko‘rik va sog‘lomlashtirish muolajalari rejasi ishlab chiqilgan.

После депутатского запроса УзЛиДеП Орзугул Мелиевой назначили постоянный медицинский контроль
Кенжа Раимова, проживающая по адресу город Самарканд, ул. “Истикбол”, дом 12,  на протяжении 34 лет ухаживает за внучкой  Орзугул Мелиевой (инвалид первой группы). Пожилая женщина рассказала, в годовалом возрасте Орзугул поставили неверный диагноз и в результате она стала инвалидом.  Мать девочки отказалась от ее воспитания.
В январе текущего года депутат Законодательной  палаты Олий Мажлиса Адхам Шодмонов в ходе организованного для самаркандских избирателей приема встретился с 80-летней Кенжа Раимовой и выслушал ее проблемы.
В 2017 году в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан девушке-инвалиду Орзугул Мелиевой официально выделили место для проживания в доме №1 по улице “Рудакий” города Самарканд. Однако до настоящего времени место жительства не предоставлено.
Так же ответственные лица медицинской сферы города Самарканд  не уделяют должного внимания состоянию здоровья инвалида О.Мелиевой. В этой связи она попросила организовать лечение Орзугул по гранту или при содействии спонсоров в научном реабилитационном центре имени Г.А.Альберхта в российском городе Санкт-Петербург.
По данному обращению депутат Законодательной  палаты Олий Мажлиса Адхам Шодмонов направил запрос в Самаркандский областной хокимият.
В ответ на запрос  в соответствии с постановлением Самаркандского областного хокимията от 2 февраля 2018 года Орзугул Мелиевой выделили 1-комнатную квартиру в многоэтажном доме на улице Гулома Каримова  с общей площадью 35,35 кв.м и жилой площадью 16,65 кв.м.
Вместе с тем, в соответствии с приказом Самаркандского городского медицинского объединения “Об организации непрерывного медицинского контроля” от 19 февраля 2019 года, 3-семейной поликлиникой  города Самарканд для инвалида первой группы О.Мелиевой разработан годовой план непрерывного медицинского контроля.
В соответствии с этим планом к девушке прикрепили невропатолога, врача по лечебной гимнастике (ЛФК), медсестру-массажистку, а также намечено проведение в 3 дня и в неделю соответствующих оздоровительных процедур и ежемесячного медицинского осмотра.