O‘zLiDeP deputati so‘rovidan so‘ng Orzugul Meliyevaga uzluksiz tibbiy nazorati ko‘rsatiladigan bo‘ldi
16.04.2019, 17:30
Samarqand shahri “Istiqbol” ko‘chasi 12 -xonadonda yashovchi Kenja Raimova 34 yildan buyon nabirasi (birinchi guruh nogironi) Orzugul Meliyevani parvarishlab keladi. Onaxonning aytishicha, Orzugul bir yoshga to‘lganida noto‘g‘ri tashhis tufayli falaj bo‘lib qolgan. Onasi esa uni tarbiyalashdan bosh tortgan.
Joriy yilning yanvar oyi oxirida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Adham Shodmonov  tomonidan samarqandlik saylovchilar uchun uyushtirilgan qabulda 80 yoshli onaxon Kenja Raimova bilan uchrashib, uning muammolarini tingladi.
Onaxonning aytishicha, 2017 yil O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qaroriga ko‘ra, nogiron qiz Orzugul Meliyevaga Samarqand shahridagi “Rudakiy” 1-uydan yashash joyi ajratilgan va rasmiylashtirilib berilgan. Lekin hozirga qadar fuqaroga uy berilganicha yo‘q.
Shuningdek, u nogiron O.Meliyeva samarqandlik tibbiyot sohasi mas’ullarining e’tiboridan chetda qolganidan norozi. Shu bois,  Rossiyaning San-Peterburg shahridagi G.A.Alberxt nomidagi ilmiy reablitatsiya markazida Orzugulni GRANT yoki homiylik yordamida davolatishda ko‘mak so‘radi.
Mazkur murojaat yuzasidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Adham Shodmonov Samarqand viloyat hokimligiga so‘rov yubordi.
Deputatlik so‘roviga javoban, Orzigul Meliyevaga 2018 yilning 2- fevralidagi Samarqand shahar hokimining qaroriga asosan, G‘ulom Karimov ko‘chasi 9-manzilda joylashgan ko‘p qavatli binodan yashash joyi 16,65 kv.metr, umumiy foydalanish maydoni 35,35 kv.metrni tashkil etgan 1-xonali uy ajratilganini ma’lum qilingan.
Shuningdek, so‘rovdan so‘ng Samarqand shahar tibbiyot birlashmasining 2019 yil 19 fevraldagi “Uzluksiz  tibbiy nazorat tashkil etish to‘g‘risida”gi buyrug‘iga asosan, Samarqand shahridagi 3 – son  oilaviy poliklinikasi tomonidan birinchi guruh nogironi O.Meliyevaga muntazam tibbiy nazorati tashkil etish yillik rejasi ishlab chiqilgan.
Unga ko‘ra, murojaatchining nabirasiga bir nafar nevropatolog, bir nafar davolash gimnastikasi (LFK) vrachi va massajist hamshira biriktirilib, 3 kunda, haftada, bir oyda o‘tkaziladigan tibbiy ko‘rik va sog‘lomlashtirish muolajalari rejasi ishlab chiqilgan.

Kenja Raimova, residing at the city of Samarkand, st. Istiqbol, house 12, has been caring for granddaughter Orzugul Meliyeva (disabled person of the first group) for 34 years. An elderly woman told that at the age of one Orzugul had an incorrect diagnosis and as a result she became disabled. The girl’s mother abandoned her upbringing.
In January this year, a deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Adkham Shodmonov, during a reception organized for Samarkand voters, met with 80-year-old Kenja Raimova and listened to her problems.
In 2017, in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan, the disabled girl Orzugul Meliyeva was officially allocated a place to stay at No. 1, Rudakiy Street, Samarkand. However, to date, the place of residence is not provided.
Responsible persons of the medical sphere of the city of Samarkand do not pay enough attention to the health status of the disabled O. Meliyeva. In this regard, she asked to organize treatment of Orzugul under a grant or with the assistance of sponsors in the Federal Scientific Center of Rehabilitation of the Disabled named after G.A. Albrecht in the Russian city of Saint Petersburg.
According to this appeal, a deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Adkham Shodmonov sent a request to Samarkand regional khokimiyat.
In response to a request in accordance with the resolution of Samarkand regional khokimiyat of February 2, 2018, Orzugul Meliyeva was allocated a 1-room apartment in a high-rise building on Gulom Karimov Street with a total area of ​​35.35 square meters and a living area of ​​16.65 square meters.
At the same time, in accordance with the order of Samarkand City Medical Association “On organization of continuous medical control” of February 19, 2019, the 3-family polyclinic of the city of Samarkand developed an annual plan of continuous medical monitoring for O. Meliyeva.
In accordance with this plan, a neuropathologist, a therapy physician, a masseuse were attached to the girl, as well as appropriate health procedures and a monthly medical examination were scheduled for 3 days and a week.