O‘zLiDeP “Ayollar qanoti” eng olis qishloqda yashovchi xotin-qizlarga o‘quv seminar o‘tkazdi
O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi “Ayollar qanoti” Prezidentimizning “Xotin-qizlarning mehnat huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirish va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorining mazmun-mohiyatini xotin-qizlar orasida targ‘ib qilishga qaratilgan seminar tashkil etdi.
– Yaqin ikki yil davomida mamlakatimizda xotin-qizlarning huquqlari va qonuniy manfaatlariga so‘zsiz rioya etilishini ta’minlash, mehnat huquqini kafolatlash va ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda, – deydi O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi ayollar bilan ishlash bo‘limi mudiri E.Bekimbetova. – Mazkur Qarorda tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan ayollarimiz uchun zarur maslahat va tavsiyalar berish maqsadida tadbirkorlik markazlarining tashkil qilinishi ko‘rsatib o‘tilgani muhim ahamiyat kasb etadi. Bugungi seminarni “Ziyoda-Nur” o‘quv-markazida bejizga tashkil qilmadik. Undan ko‘zlangan asosiy maqsad tadbirkorlik sub’ektlariga uyda o‘tirgan xotin-qizlarni jalb qilib, tadbirkorlikning sir-asrorlarini o‘rgatish, o‘z bizneslarini yo‘lga qo‘yishda yaqindan ko‘maklishdan iborat.
– O‘tgan yili aprel oyida tikuvchilik, pazandalik, sartaroshlik va bezash kurslari bo‘yicha ushbu o‘quv-markazimizni tashkil qilgandim, – deydi “Ziyoda-Nur” o‘quv markazi rahbari Z.Utenazarova. – Prezidentimiz qarorida berilgan imtiyozlardan foydalangan holda yana qo‘shimcha litsenziya olib yosh onalar maktabi, massaj, tibbiyot, qoraqalpoq milliy naqshlari, buxgalteriya va kompyuter kurslarini ham ochdim. Ushbu o‘quv markazimiz faoliyatini kengaytirish maqsadida shu yilning mart oyida erkaklar sartaroshxonasi, oshpazlik, mebel, poyabzal ustoxonalari kurslarini ham tashkil qildik. Hozirda o‘quv markazimizda 1 ming 500 nafarga yaqin yoshlar tahsil olmoqda. Yoshlarimiz hunar o‘rganib bo‘lganlaridan so‘ng kelajakda o‘zlari mustaqil ravishda ish faoliyatini olib borishadi. Yaqin kunlarda ushbu o‘quv markazini yanada kengaytirish maqsadida rus, ingliz va mobil telefonlarni ta’mirlash kurslarini ham tashkil qilishni rejalashtirganman.
Seminar ishtirokchilari ushbu o‘quv markazi faoliyati bilan yaqindan tanishib, o‘zlariga yetarlicha bilim va ko‘nikma hosil qilishdi.
Qolaversa, ushbu o‘quv-markaz qoshida yangi BPT tashkil qilinib, partiyaga a’zo bo‘lganlarga guvoxnomalar topshirildi.

UzLiDeP Women’s Wing training workshop for women from remote villages
The Women's Wing of Karakalpak Republican Kengash of UzLiDeP organized a workshop aimed at explaining the essence and meaning of the Resolution of the President “On measures for further strengthening the guarantees of women's labor rights and supporting entrepreneurial activities”.
– In the past two years, large-scale work has been carried out in the country to ensure the strict observance of the rights and legitimate interests of women, guarantee the right to work and support women's entrepreneurship, – said head of department for working with women of Karakalpak Kengash of UzLiDeP E. Bekimbetova. – It is significant that the Resolution specifies the organization of business centers, where women who wish to engage in business can get the necessary advice and guidance. There is a reason for the organization of the workshop at Ziyoda-Nur training center. The purpose of the workshop is to involve housewives in business entities, to train them in this type of activity, to assist in setting up their own business.
– In April last year, I organized this training center, which has courses in sewing, culinary, hairdressing, and design, – says Z. Utenazarova, head of Ziyoda-Nur training center. – Using the privileges specified in the Resolution of the President, I received an additional license and opened a school for young mothers, courses of massage, medicine, Karakalpak national patterns, accounting, computer literacy. In order to expand the center, in March of this year we opened barbershops, organized courses for cooks, and workshops for the repair of furniture and shoes. Currently, 1,500 people study at the training center. The youth will master the professions and in the future will begin an independent activity. In the near future, we will expand the training center, open Russian, English language courses, repair mobile phones.
The workshop participants became familiar with the activities of the training center and gained some knowledge in business issues.