O‘zLiDeP “Ayollar qanoti” eng olis qishloqda yashovchi xotin-qizlarga o‘quv seminar o‘tkazdi
O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi “Ayollar qanoti” Prezidentimizning “Xotin-qizlarning mehnat huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirish va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorining mazmun-mohiyatini xotin-qizlar orasida targ‘ib qilishga qaratilgan seminar tashkil etdi.
– Yaqin ikki yil davomida mamlakatimizda xotin-qizlarning huquqlari va qonuniy manfaatlariga so‘zsiz rioya etilishini ta’minlash, mehnat huquqini kafolatlash va ayollar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda, – deydi O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi ayollar bilan ishlash bo‘limi mudiri E.Bekimbetova. – Mazkur Qarorda tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan ayollarimiz uchun zarur maslahat va tavsiyalar berish maqsadida tadbirkorlik markazlarining tashkil qilinishi ko‘rsatib o‘tilgani muhim ahamiyat kasb etadi. Bugungi seminarni “Ziyoda-Nur” o‘quv-markazida bejizga tashkil qilmadik. Undan ko‘zlangan asosiy maqsad tadbirkorlik sub’ektlariga uyda o‘tirgan xotin-qizlarni jalb qilib, tadbirkorlikning sir-asrorlarini o‘rgatish, o‘z bizneslarini yo‘lga qo‘yishda yaqindan ko‘maklishdan iborat.
– O‘tgan yili aprel oyida tikuvchilik, pazandalik, sartaroshlik va bezash kurslari bo‘yicha ushbu o‘quv-markazimizni tashkil qilgandim, – deydi “Ziyoda-Nur” o‘quv markazi rahbari Z.Utenazarova. – Prezidentimiz qarorida berilgan imtiyozlardan foydalangan holda yana qo‘shimcha litsenziya olib yosh onalar maktabi, massaj, tibbiyot, qoraqalpoq milliy naqshlari, buxgalteriya va kompyuter kurslarini ham ochdim. Ushbu o‘quv markazimiz faoliyatini kengaytirish maqsadida shu yilning mart oyida erkaklar sartaroshxonasi, oshpazlik, mebel, poyabzal ustoxonalari kurslarini ham tashkil qildik. Hozirda o‘quv markazimizda 1 ming 500 nafarga yaqin yoshlar tahsil olmoqda. Yoshlarimiz hunar o‘rganib bo‘lganlaridan so‘ng kelajakda o‘zlari mustaqil ravishda ish faoliyatini olib borishadi. Yaqin kunlarda ushbu o‘quv markazini yanada kengaytirish maqsadida rus, ingliz va mobil telefonlarni ta’mirlash kurslarini ham tashkil qilishni rejalashtirganman.
Seminar ishtirokchilari ushbu o‘quv markazi faoliyati bilan yaqindan tanishib, o‘zlariga yetarlicha bilim va ko‘nikma hosil qilishdi.
Qolaversa, ushbu o‘quv-markaz qoshida yangi BPT tashkil qilinib, partiyaga a’zo bo‘lganlarga guvoxnomalar topshirildi.

Учебный семинар “Женского крыла” УзЛиДеП для женщин отдаленных кишлаков
“Женским крылом” Каракалпакского Республиканского Кенгаша УзЛиДеП организован семинар, направленный на разъяснение сути и значения  Постановления  Президента “О мерах по дальнейшему усилению гарантий трудовых прав женщин и поддержке предпринимательской деятельности”.
– В последние два года в стране проведена масштабная работа по обеспечению неукоснительного соблюдения прав и законных интересов женщин, гарантированию права на труд и поддержке женского предпринимательства, – говорит заведующая отделом по работе с женщинами  Каракалпакского кенгаша УзЛиДеП Э.Бекимбетова. – Знаменательно, что в Постановлении указана организация центров предпринимательства, где женщины, желающие заниматься  предпринимательством, могут получить необходимые консультации и рекомендации. Мы не без основания организовали семинар в учебном центре  “Зиёда-Нур”. Цель семинара – вовлечение домохозяек  в субъекты предпринимательства, обучение их этому виду деятельности, содействие в налаживании собственного бизнеса.
– В апреле прошлого года организовала этот учебный центр, в котором  есть курсы швейного, кулинарного, парикмахерского дела, дизайна, - говорит  руководитель  учебного центра “Зиёда-Нур” З.Утеназарова. – Пользуясь льготами, указанными в Постановлении Президента, получила дополнительную лицензию и открыла школу молодых матерей,  курсы массажа, медицины, каракалпакских национальных узоров, бухгалтерии, компьютерной грамотности. В целях расширения центра  в марте текущего года  открыли мужскую парикмахерскую, организовали курсы поваров, мастерские по ремонту мебели, обуви. В настоящее время в учебном центре обучаются 1500 человек. Молодежь овладеет профессиями и в дальнейшем  начнет самостоятельную деятельность. В ближайшее время будем расширять учебный центр, откроем курсы  русского, английского языков, ремонта мобильных телефонов.
Участники семинара ознакомились с деятельностью  учебного центра и получили определенные знания в вопросах предпринимательства.
При учебном центре организовали  ППО, вступившим в ряды членов партии вручили партийные билеты.
Пресс-служба Каракалпакского Республиканского
Рахманова Гульнара Арзеновна УзЛиДеП Тахтакупир тумани2019-04-22 09:08:48
УзЛиДеП нинг катори кун кундан фаол хотин кизлар ва ешлар билан тулишиб бораетганлиги партиямизнинг ютуги эканлиги бизни кувонтиради. Хакикатдан хам замон билан тенг кадам куйган талапчанг тадбиркорларимиз сони купаймокда. Сиёсий ва хукукий саводхонлигини оширишда ва янги карор фармойишлар мазмун мохиятини электоратимизга таргиб килишда барчага куч кувват тилаймиз