O‘zLiDeP ko‘magida uchqo‘rg‘onlik 35 nafar yoshlar ishli bo‘ldi
Uchqo‘rg‘onlik Bahodir Karimov kasb-hunar kollejini tamomlaganiga ikki yil bo‘lgan bo‘lsada, hozirga qadar u o‘ziga munosib ish topishga qiynalayotgan edi. O‘zLiDeP Uchqo‘rg‘on tuman Kengashi, tuman hokimligi hamda aholi bandlikka ko‘maklashish markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mehnat yarmarkasida Bahodir “Uchqo‘rg‘on Don” AJ korxonasidan o‘ziga munosib ish topdi.
- Mehnat yarmarkasida 47 ta tadbirkorlik sub’ektlari, korxona va tashkilot, MTM va XTB vakillari 70 dan ortiq bo‘sh ish o‘rinlari bilan qatnashib, yoshlarga mavjud ish o‘rinlari va undagi yaratilgan qulayliklar haqida batafsil ma’lumotlar berishdi, - deydi Aholi bandlika ko‘maklashish markazi, ushbu markaz qoshidagi BPT rahbari Mansurjon Raximov. - Bu orqali yoshlarni ish bilan bandligini ta’minlash, ularni bo‘sh vaqtlarini unumli o‘tkazib, daromad topishlariga ko‘maklashishni maqsad qilganmiz.
- Bugungi tashkil etilgan yarmarkada mutaxassisligim bo‘yicha ish topganimdan judayam hursandman, - deydi Dilfuza Raximova. - Tumanimizda joylashgan 17-MTMga ishga qabul qilindim. O‘z mehnatim orqali oilam daromadiga ko‘makdosh bo‘lishimga sababchi bo‘lgan barcha tashkilotchilarga minnatdorchiligimni bildiraman.
Ta’kidlash kerak, O‘zLiDeP uyushmagan yoshlarni aniqlab, ularning munosib ish o‘rniga ega bo‘lishiga ko‘maklashishni ustuvor vazifasi deb biladi. Ayni shu maqsadda tashkil etilgan mazkur mehnat yarmarkasida esa 35 nafar uyushmagan yoshlar muqim ish joyiga ega bo‘lishdi.

35 residents of Uchkurgan are employed with the assistance of UzLiDeP
A resident of Uchkurgan Bakhodir Karimov graduated from a vocational college two years ago, but he could not get a job. At the labor fair organized by Uchkurgan district Kengash of UzLiDeP together with the district khokimiyat and the Employment Promotion Center, Bakhodir got a job at the enterprise of Uchkurgan Don JSC.
– The labor fair was attended by 47 business entities, enterprises and organizations, representatives of preschool education institutions and the regional Department of Public Education with the offer of more than 70 jobs, who told about the work and conditions created, – says the head of the Center for Employment Promotion and the leader of the PPO Center Mansurjon Rakhimov. – Our goal is youth employment, organization of free time for young people and assistance in obtaining additional income.
– I am glad that I have found a job in the specialty at the fair, – says Dilfuza Rakhimova. – Now I will work in the district 17th preschool education institution. I am grateful to all the organizers of the fair for the fact that now I will contribute with my work to the family budget.
It is worth noting that one of the important tasks of UzLiDeP is to identify unorganized youth and assist in their employment. And as proof of the labor fair, 35 people from among the unorganized youth received jobs.