O‘zLiDeP ko‘magida uchqo‘rg‘onlik 35 nafar yoshlar ishli bo‘ldi
Uchqo‘rg‘onlik Bahodir Karimov kasb-hunar kollejini tamomlaganiga ikki yil bo‘lgan bo‘lsada, hozirga qadar u o‘ziga munosib ish topishga qiynalayotgan edi. O‘zLiDeP Uchqo‘rg‘on tuman Kengashi, tuman hokimligi hamda aholi bandlikka ko‘maklashish markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan mehnat yarmarkasida Bahodir “Uchqo‘rg‘on Don” AJ korxonasidan o‘ziga munosib ish topdi.
- Mehnat yarmarkasida 47 ta tadbirkorlik sub’ektlari, korxona va tashkilot, MTM va XTB vakillari 70 dan ortiq bo‘sh ish o‘rinlari bilan qatnashib, yoshlarga mavjud ish o‘rinlari va undagi yaratilgan qulayliklar haqida batafsil ma’lumotlar berishdi, - deydi Aholi bandlika ko‘maklashish markazi, ushbu markaz qoshidagi BPT rahbari Mansurjon Raximov. - Bu orqali yoshlarni ish bilan bandligini ta’minlash, ularni bo‘sh vaqtlarini unumli o‘tkazib, daromad topishlariga ko‘maklashishni maqsad qilganmiz.
- Bugungi tashkil etilgan yarmarkada mutaxassisligim bo‘yicha ish topganimdan judayam hursandman, - deydi Dilfuza Raximova. - Tumanimizda joylashgan 17-MTMga ishga qabul qilindim. O‘z mehnatim orqali oilam daromadiga ko‘makdosh bo‘lishimga sababchi bo‘lgan barcha tashkilotchilarga minnatdorchiligimni bildiraman.
Ta’kidlash kerak, O‘zLiDeP uyushmagan yoshlarni aniqlab, ularning munosib ish o‘rniga ega bo‘lishiga ko‘maklashishni ustuvor vazifasi deb biladi. Ayni shu maqsadda tashkil etilgan mazkur mehnat yarmarkasida esa 35 nafar uyushmagan yoshlar muqim ish joyiga ega bo‘lishdi.

При содействии УзЛиДеП трудоустроены 35 жителей Учкургана
Житель Учкургана Баходир Каримов два года назад закончил профессиональный колледж, но не мог устроиться на работу. На ярмарке труда, организованной  Учкурганским районным кенгашем УзЛиДеП совместно  с районным хокимиятом и Центром содействия занятости населения, Баходир получил работу на предприятии АО “Учкургон Дон”.
- На ярмарке труда  с предложением более 70 рабочих мест приняли участие 47 субъектов предпринимательства, предприятий и организаций,  представители учреждений дошкольного образования и областного Управления народного образования, которые рассказали о работе и созданных условиях, - говорит руководитель Центра содействия занятости населения и лидер ППО Центра Мансуржон Рахимов. – Наша цель – трудоустройство молодежи, организация свободного времени молодых людей и содействие в получении дополнительного дохода.
- Рады, что на ярмарке нашла работу по специальности, - говорит Дилфуза Рахимова. – Теперь я буду работать в районном 17- учреждении дошкольного образования. Я благодарна всем организаторам ярмарки за то, что теперь я своим трудом буду вносить вклад в бюджет семьи.
Уместно отметить, одной из важных задач УзЛиДеП является выявление неорганизоланной молодежи и оказание помощи в ее трудоустройстве. И как доказательство на состоявшейся ярмарке труда рабочие места получили 35 человек из числа неорганизованной молодежи.