O‘zLiDeP “Krossfit” bo‘yicha yoshlar o‘rtasida musobaqa o‘tkazdi
O‘zLiDeP Toshkent shahar va tuman Kengashlari hamkorligida “Street sport”,  “Sog‘lom hayotga qadam tashla!” shiori ostida o‘tkazib kelinayotgan aksiyalari yoshlarda katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Mazkur aksiya O‘zbekiston Respublikasi Mudofa vaziriligi Qurolli kuchlar akademiyasida tashkil etildi.
Unda xalq deputatlari Chilonzor tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari, O‘zLiDeP Toshkent shahar Kengashi xodimlari, sport ustalari, O‘zbekiston Respublikasi Mudofa vaziriligi Qurolli kuchlar akademiyasi kursantlari qatnashdi.
Mutaxasislarning aytishicha, kam harakatlilik va noto‘g‘ri ovqatlanish oqibatida mamlakatimiz aholisining yarmi ortiqcha vaznga ega, 46 foizida qon tarkibida me’yoridan ortiq xolesterin mavjud. Yana 31 foizida esa qon bosimi yuqori. Shuningdek, aholi kundalik ovqat ratsionida meva-sabzavot iste’moli yetarli emas. Bu muammolar tufayli O‘zbekistonda yillik o‘lim holatlarining 78 foizi aynan yuqumsiz kasalliklar ulushiga to‘g‘ri kelmoqda.
“Mazkur aksiya Toshkent shahrining barcha tumanlarida, jamoat joylarida bo‘lib o‘tmoqda. Mahallalarda — “Salomatlik maydonchalari”, hududlarda uyushmagan yoshlar bilan “Salomatlik darslari”, ta’lim muassasalarida “Tamakisiz hudud uchun ovoz beramiz” aksiyalari, alkogol va tamaki mahsulotlarini sotish qoidalariga rioya qilish, jamoat transportlarida tamakisiz hudud yaratish, giyohvandlikni oldini olish bo‘yicha ommaviy reydlar olib borilmoqda”, – deydi xalq deputatlari Chilonzor tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruh a’zosi Alisher Muksimov.
Tadbirda shuningdek, “Krossfit” sporti bo‘yicha yoshlar o‘rtasida musobaqa tashkil etilib, g‘olib va sovrindorlar tashkilotchilar tomonidan esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

УзЛиДеП организовала соревнования по “Кроссфит” среди молодежи
При сотрудничестве Ташкентского городского и районного кенгашей партии под девизами “Street sport”,  “Шаг к здоровой жизни!” проводятся акции, вызывающие большой интерес среди молодежи.
Очередная акция организована в академии  Вооруженных Сил министерства обороны Республики Узбекистан.
В ней приняли участие члены депутатской группы УзЛиДеП в Чиланзарском районном Кенгаше  народных депутатов,  работники Ташкентского городского кенгаша УзЛиДеП, мастера спорта, курсанты академии  Вооруженных Сил министерства обороны Республики Узбекистан.
По данным специалистов, половина населения страны страдает от избытка веса, накопленного в результате малоподвижности и несбалансированного питания, у 46 процентов – превышение нормы  содержания холестерина в крови,  31 процент людей страдает гипертонией. Вместе с тем отмечается недостаточный объем  плодоовощной продукции в ежедневном пищевом рационе населения. В связи с этими проблемами ежегодно  78 процентов  случаев смертности в Узбекистане приходится на долю  не инфекционных заболеваний.
- Акции проводится во всех районах, общественных местах города Ташкента. В махаллях организовываются акции “Площадки здоровья”, в регионах – “Уроки здоровья” для неорганизованной молодежи, в образовательных учреждениях - “Голосуем за область без сигарет”,  вместе с тем, проводятся массовые рейды по контролю за соблюдением  правил реализации алкоголя и табака, недопущению курения в общественном транспорте, предупреждению наркомании, – говорит член депутатской группы УзЛиДеП в Чиланзарском районном Кенгаше народных депутатов  Алишер Муксимов.
В рамках мероприятий были организованы  спортивные соревнования среди молодежи “Кроссфит”, победителям и призерам которых вручили памятные подарки организаторов.