O‘zLiDeP deputatlari Xorazm viloyati MTM boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosarining hisobotidan qoniqmadi
24.04.2019, 15:59
Xalq deputatlari Xorazm viloyat Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi va Xalq deputatlari Xorazm viloyat Kengashi Mahalliy budjetni shakllantirish va ijro etish, iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish va tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha doimiy komissiyasining qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2017—2021 yillarda Maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorida belgilab berilgan vazifalar ijrosi keng muhokama qilindi.
Uchrashuvda so‘z olganlar maktabgacha ta’lim sohasida davlat-xususiy sheriklik shakllarini yanada kengaytirish, oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim muassasalari faoliyati bo‘yicha ruxsatnoma berish tartibi, MTMlarning faoliyatini tashkil etish va rivojlantirishga doir imtiyozli bank kreditlari, soliq imtiyozlari, ushbu soha rivojiga ajratilayotgan investitsiyalar hajmi borasida amalga oshirilayotgan ishlar xususida atroflicha ma’lumot berishdi.
- O‘tgan yili viloyatimizda 3-7 yoshdagi bolalar soni 145 345 nafar bo‘lib, shundan 47 054 nafari 309 ta davlat, 11 ta nodavlat, 1 ta davlat xususiy sherikchiligi asosidagi maktabgacha ta’lim muassasalariga qamrab olindi, - deydi Xorazm viloyati Maktabgacha ta’lim boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Furqat Ro‘zmetov. - Bugungi kunda viloyatimizdagi 50 500 nafar maktab yoshidagi bolalar 381 ta maktabgacha ta’lim muassasalariga qamrab olindi. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan maktabgacha ta’lim muassasalari 134 taga, qamrab olingan bolalar soni 20 800 nafarni tashkil etadi. Joriy yilning oxirigacha yana qo‘shimcha 30 mingdan ortiq 3-7 yoshdagi bolalar maktabgacha ta’lim muassasalariga jalb qilinishi ko‘zda tutilgan.
Partiya deputatlik guruhlari vakillari ushbu sohada uchrayotgan ayrim muammolar, xususan, tadbirkorlarning yer olish, hujjatlarning rasmiylashtirish, kreditlarning o‘z vaqtida ajratilmayotganligi borasida tanqidiy fikrlar bildirib o‘tishdi.

Депутаты УзЛиДеП признали неудовлетворительным отчет заместителя начальника Хорезмского областного управления ДОУ
26.04.2019, 18:22
Депутаты УзЛиДеП  признали неудовлетворительным отчет заместителя начальника  Хорезмского областного управления  ДОУ
Состоялось совместное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Хорезмском областном кенгаше народных депутатов и  постоянной комиссии по вопросам формирования и исполнения  местного бюджета, реализации экономических реформ и развития предпрринимательства Хорезмского областного кенгаша народных депутатов.
На заседании обсуждалось исполнение задач, намеченных в Постановлении Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему  совершенстованию  системы дошкольного образования в 2017—2021 годах”.
Выступившие на заседании подробно говорили о работе по дальнейшему расширению форм государственно-частного партнерства в системе дошкольного образования, порядке выдачи разрешений на деятельность семейных негосударственных дошкольных образовательных учреждений, льготных банковских кредитах на организацию и развитие деятельности ДОУ, налоговых льготах, объеме инвестиций, выделяемых на развитие сферы.
- В прошлом году в области количество детей в возрасте 3-7 лет составило  145 345, из них  47 054  охвачены 309 государственными, 11 негосударственными, 1 действующим на основе государственно-частного партнерства дошкольными образовательными учреждениями, - говорит заведующий Управлением дошкольного образования Хорезмской области Фуркат Рузметов. – Сегодня  в области  50 500 детей дошкольного возраста охвачены  381 дошкольными образовательными учреждениями. До конца текущего года предусмотрен дополнительный охват дошкольными образовательными учреждениями более 30 тысяч детей в возрасте 3-7 лет.
Представители депутатской группы партии высказали критические замечания о проблемах в сфере, в частности, о преградах в получении предпринимателями земельных участков, регистрации документов, несвоевременном предоставлении кредитов.
Хорезмским областным Кенгашем народных депутатов принято соответствующее решение и исполнение поставленных вопросов взято на депутатский контроль.