VIDEO: Mingbuloqdagi “Yoshlar soworking markazi”da O’zLiDeP burchagi tashkil etildi
O‘zLiDeP Namangan viloyat Kengashi Mingbuloq tumanidagi “Yoshlar coworking markazi”da “Yoshlar-kelajagimiz” Davlat dasturi doirasida “Yoshlarning biznes g‘oyalarini amalga oshirishda O‘zLiDePning ustuvor vazifalari” mavzusida amaliy uchrashuv tashkil etdi.
Partiya “Yoshlar qanoti” faollari ishtirokida bo‘lib o‘tgan amaliy muloqotda yoshlarning biznes g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash va ularni hayotga tatbiq etishda O‘zLiDeP tomonidani amalga oshirilayotgan partiyaviy loyihalar haqida so‘z yuritildi.
Ma’lumot o‘rnida aytish kerakki, Mingbuloq tumanidagi “Yoshlar coworking markazi” viloyatda birinchilardan bo‘lib tashkil etilgan. Ayni paytgacha markaz ko‘magida bir guruh iqtidorli, izlanuvchan, faol yoshlar tadbirkorlik tashabbuslarini va biznes g‘oyalarini hayotga tatbiq etishdi.
- “Yoshlar-kelajagimiz” jamg‘armasi tuman kengashi tomonidan 2018 yil mobaynida dastur doirasida manzilli ro‘yxatga kiritilgan 12 nafar yoshlardan 9 nafariga imtiyozli kreditlar ajratildi, - deydi ushbu jamg‘armaning tuman kengashi bosh mutaxassisi Mavlon Mamasobirov. - Ushbu loyiha tashabbuskorlariga jami 868 million so‘m kredit mablag‘lari ajratilib, o‘z bizneslarini yo‘lga qo‘yishdi. Buning natijasida 46 nafar yoshlar uchun yangi ish o‘rinlari yaratildi.
2019 yil uchun “Yoshlar-kelajagimiz” jamg‘armasi tuman filiali komissiyasi tomonidan 6 mlrd 479 million so‘mlik 51 ta loyihalar o‘rganib chiqilgan bo‘lsa, hozirgi kunda 7 nafar loyiha tashabbuskorlariga Xalq banki tuman bo‘limi tomonidan 1 mlrd 285 million so‘mlik mablag‘lar ajratildi. Bu orqali 297 nafar yangi ish o‘rinlari yaratilishi rejalashtirgan.
Tadbir davomida ishtirokchilar markaz faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Tadbir yakunida partiyaga a’zo bo‘lish istagini bildirgan 10 nafar yoshlar partiya safiga qabul qilinib, quyi bo‘g‘in faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Eng quvonarlisi, “Yoshlar soworking markazi”da O‘zLiDeP burchagi tashkil etildi.

Namangan Regional Kenhash of UzLiDeP in the Youth Co-Working Center of Mingbulak District organized a practical meeting on “The priority objectives of UzLiDeP for implementing the youth business ideas within the framework of Yoshlar-kelajagimiz (Youth is our future) State Program.
At the meeting with participation of activists of the “Youth Wing” of the party, the projects implemented by UzLiDeP on supporting and implementing the business ideas of young people were discussed.
For reference: Mingbulak district was one of the first districts where Youth co-working centers were established. To date, with the assistance of the center, a group of active young people have already implemented their entrepreneurial and business ideas.
- In 2018, 9 out of 12 young people included in the address list were given preferential loans by the district council of Yoshlar-kelajagimiz foundation, - says the chief specialist of the district council of the Foundation Mavlon Mamasobirov. - The project initiators have set up their own business with credit funds in the amount of 868 million soums. As a result, 46 jobs were created for young people.
The district branch of “Yoshlar-kelajagimiz” Foundation for 2019 plans to study 51 projects in the amount of 6 billion 479 million soums, currently the initiators of 7 projects have allocated loans in the amount of 1 billion 285 million soums to the initiators of 7 projects. On this basis, it is planned to create 297 new jobs.
At the event, participants became familiar with the activities of the Center. Following the event 10 people became members of the party and the work of the lower level of the party was established. In the Youth coworking center, a corner of UzLiDeP is organized.