Sayyor qabul: O‘zLiDeP faollari 2-guruh nogironi A.Xidirovning uyini ta’mirlashda ko‘maklashadi
O‘zLiDeP Kattaqo‘rg‘on tuman Kengashi “Kattako‘rpa” mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi uchun sayyor qabul o‘tkazdi.
Unda partiya tuman Kengashi xodimlari, mahalliy kengash deputatlari, xotin-qizlar qo‘mitasi hamda tuman elektr tarmoqlari korxonasi vakillari ishtirok etdi.
Qabulda asosan fuqarolardan uy qurish uchun yer ajratish, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, eski simyog‘ochlarni ta’mirlash, odamlarni suyultirilgan gaz ballonlar bilan ta’minlash, ichki yo‘llarni ta’mirlash va boshqa masalalarga oid qator murojaatlar kelib tushdi.
Jumladan, “Kattako‘rpa” MFYda yashovchi R.Ergasheva, J.Eshov, Yu.Davirova, N.Axmedova, M.Boboyeva, S.Ochilova, S.Raxmatova hamda Xurshida Umarovalar mahallaga gaz balonlari o‘z vaqtida yetib kelmasligidan shikoyat qilishdi.
Mazkur murojaatlar yuzasidan O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari tomonidan tegishli tashkilotlarga so‘rov chiqarilishi belgilandi.
Shu mahallada yashovchi Zulayxo Majidova esa imkoniyati cheklangan farzandi 2-guruh nogironi To‘lg‘onoy Rashidova 5-sinfdan buyon ta’lim olishida uzilishlar bo‘layotganligidan arz qildi.
–Qizimga 5-sinfga qadar o‘qituvchisi har kuni kelib, dars o‘tib ketar edi. Boshlang‘ichni tugatgach, har bir fandan alohida o‘qituvchi ta’lim berishi bois qizimga ta’lim berishda uzilishlar bo‘lyapti. Hozir uning sinfdoshlari 8-sinfda o‘qishadi. Men bolamni sog‘ayib ketishiga umid qilib yashayman, – deydi Z.Majidova.
Bu masala bo‘yicha xalq noiblari tuman xalq ta’limi bo‘limi vakillari bilan telefon orqali bog‘lanib, muammoni joyida hal etishdi.
Sayyor qabul jarayonida partiya faollari Kattako‘rpa qishlog‘ida yashovchi 2-guruh nogironi 16 yoshli Azizbek Xidirov holidan ham xabar olishdi.
Azizbek Xidirov bolalikdan nogiron bo‘lishiga qaramay kitob o‘qishga, ta’lim olishga ishtiyoqi baland. U ota-onasi vafot etganligi bois opasi Umida Xidirovaning qaramog‘ida yashaydi. Umida Xidirova yosh bo‘lishiga qaramay oila qurmasdan nogiron ukasini bir necha yildan buyon parvarishlab kelyapti.
Suhbat va muloqotlar davomida u uyni ta’mirlashda amaliy ko‘mak so‘radi.Uning murojaati ushbu mahalla qoshida faoliyat yuritayotgan partiya boshlang‘ich tashkiloti faollari va tadbirkorlar ko‘magida hal etiladigan bo‘ldi.

Выездной прием: активисты УзЛиДеП оказали содействие в ремонте дома инвалида 2-группы А.Хидирова
Каттакурганским районным кенгашем УзЛиДеП организован выездной прием для населения схода граждан махалли  “Каттакурпа”.
В приеме приняли участие  работники районного кенгаша партии, депутаты  местного Кенгаша народных депутатов, представители Комитета женщин и предприятия электросетей.
На приеме рассматривались обращения граждан по вопросам выделения земельных участков под строительство домов, водоснабжения населения,  замене линий электропередач, обеспечения жителей баллонами сжиженного газа,  ремонта внутренних дорог.
Жители СГМ “Каттакурпа” Р.Эргашева, Ж.Эшов, Ю.Давирова, Н.Ахмедова, М.Бобоева, С.Очилова, С.Рахматова, Х.Умарова  обратились с жалобой на несвоевременную доставку  газовых баллонов.
Намечено, что по данному вопросу члены депутатской группы УзЛиДеП направят запрос в соответствующие организации.
Жительница этой махалли Зулайхо Мажидова обратилась с жалобой на прерывание  - начиная с 5 класса -  учебного процесса  в обучении ее дочери с ограниченными возможностями, инвалида 2-группы Тулгоной Рашидовой.
– До 5 класса  учитель регулярно проводил занятия. После окончания начальных классов занятия стали проводить учителя-предметники, но они приходят не регулярно.  Сейчас ее сверстники учатся в 8 классе. Я живу с надеждой, что моя дочь поправится, и  ей нужно образование, - сказала З.Мажидова.
По данному вопросу депутаты связались по телефону  с представителями районного учреждения народного образования и на месте решили проблему.
Активисты партии посетили жителя  кишлака Каттакурпа, инвалида 2-группы 16-летнего Азизбека Хидирова.
Инвалид с детства Азизбек Хидиров любит читать, стремится к знаниям. Родители у него умерли, он живет на иждивении сестры Умиды Хидировой. Умида Хидирова, несмотря на то, что молода, но уже несколько лет подряд  ухаживает за братом.
В ходе беседы попросила оказать практическую помощь  в ремонте дома.  Решением этого вопроса будут заниматься  предприниматели  и активисты действующей в этой махалле ППО.