O‘zLiDeP fraksiyasi 2018 yilgi Davlat byujeti loyihasini muhokama qildi
Unda Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi muhokamasiga kiritilishi rejalashtirilgan 2018 yilgi soliq va budjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari, O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining loyihasi atroflicha muhokama qilindi.
Deputatlar, tegishli vazirlik va idoralar vakillari hamda soha mutaxassislari ishtirok etgan yig‘ilishda fraksiyaning O‘zLiDeP Saylovoldi dasturida qayd etilgan ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirish bilan bog‘liq pozitsiyasi belgilab olindi. Binobarin, partiya Saylovoldi platformasida makroiqtisodiy siyosatni davom ettirish maqsadida Davlat budjeti mutanosibligini ta’minlash, iqtisodiyot va xo‘jalik sub’ektlari uchun soliq yukini yanada kamaytirish, samarasiz soliq imtiyozlarini bekor qilish, soliq ma’muriy boshqaruvini yaxshilash, moliya bozori barqarorligini ta’minlashga qaratilgan mo‘‘tadil qat’iy pul-kredit siyosatini amalga oshirish, mahalliy budjetlarning daromadlar qismini mustahkamlash, butun soliq tizimini soddalashtirish va uning aniq-ravshan, tushunarli bo‘lishini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilgan.
Yig‘ilishda 2018 yilgi budjet va soliq siyosatini takomillashtirishning asosiy yo‘nalishlari 2017-2021 yillarda mamlakatimizni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalardan kelib chiqqan holda shakllantirilganligi ta’kidlandi.
Asosiy moliyaviy hujjatda 2018 yil uchun soliq siyosatining asosiy yo‘nalishlarida xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar va aholi daromadlariga soliq yukini yanada kamaytirish maqsadida foyda solig‘i hamda davlat maqsadli jamg‘armalariga ajratmalarning umumiy stavkasini pasaytirish, ko‘char mulkni yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqdan, soliq stavkasini 5 foiz miqdorida saqlagan holda, ozod qilish, yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun qat’iy belgilangan soliq stavkalarini pasaytirish, o‘simlik yog‘i bo‘yicha aksiz solig‘i stavkasini 50 foizga qisqartirish, jismoniy shaxslar daromadidan olinadigan soliq yuki darajasini fuqarolarning shaxsiy jamg‘arib boriladigan hisob raqamlariga ajratma miqdorini 1 foizdan 2 foizgacha oshirish hisobiga kamaytirish ko‘zda tutilmoqda.
Fraksiya a’zolari 2018 yilda budjet mablag‘larini rejalashtirishning samaradorligini oshirish, ulardan foydalanishda yuqori natijalarga erishish hamda budjetlararo munosabatlarni takomillashtirishga qaratilgan choralarni amalga oshirishni davom ettirish ko‘zda tutilayotganiga alohida e’tibor qaratishdi.
Ta’kidlandiki, 2018 yilda Davlat budjeti daromadlari 62,2 trln. so‘mni yoki YaIMga nisbatan 21,4 foizni tashkil etadi. Davlat budjetiga tushumlar YaIM nominal o‘sishiga mos ravishda 25,9 foizga ortadi. Bevosita, soliqlar bo‘yicha tushumlarni prognoz qilishda foyda solig‘i bilan obodonlashtirish va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish soliqlarining birlashishi hisobga olindi.
Iqtisodiyot xarajatlarining asosiy qismini tashkil etayotgan 2 741,8 mlrd. so‘m hajmdagi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligining suv xo‘jaligi ob’ektlarini saqlash xarajatlari bilan bog‘liq masalaga fraksiya a’zolari alohida e’tibor qaratishdi. Bunda joriy yilga nisbatan 9,4 foizga o‘sish bilan yoki yalpi ichki mahsulotga nisbatan 0,9 foiz miqdorida belgilash nazarda tutilmoqda.
Sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash jamg‘armasining 2018 yilgi prognoz ko‘rsatkichlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «2008-2022 yillar davrida sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yanada yaxshilash va suv resurslaridan oqilona foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida» qarorida belgilangan maqsadli parametrlar asosida prognoz qilingan. Dastur doirasida Sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash jamg‘armasidan yerlarning meliorativ holatni yaxshilash tadbirlari uchun 2018 yilda 553,4 mlrd. so‘m mablag‘ ajratish rejalashtirilmoqda.
E’tiborga molik jihati, ushbu tadbirlarni amalga oshirish natijasida 276,0 ming gektar sug‘oriladigan yerlarning meliorativ holati yaxshilanishiga, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining hosildorligi hamda fermer xo‘jaliklarining daromadlari oshishiga erishiladi.
Yig‘ilish so‘nggida kun tartibidagi asosiy masala va qizg‘in kechgan muhokamalar yuzasidan O‘zLiDeP fraksiyaning tegishli qarori qabul qilindi.

Фракция УзЛиДеП обсудила проект госбюджета на 2018 год
На нем всесторонне обсуждены планируемые к внесению на обсуждение очередного заседания Законодательной палаты проекты основных направлений налоговой и бюджетной политики на 2018 год, Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов Республики Узбекистан.
На заседании с участием депутатов, представителей соответствующих министерств и ведомств, а также специалистов сферы, определена позиция фракции в связи с реализацией приоритетных направлений, изложенных в Предвыборной программе УзЛиДеП. В связи с этим, в Предвыборной платформе партии в целях продолжения макроэкономической политики уделено особое внимание обеспечению сбалансированности Государственного бюджета, дальнейшему снижению налогового груза для экономики и хозяйствующих субъектов, отмене неэффективных налоговых льгот, улучшению налогового административного управления, реализации последовательной денежно-кредитной политики, направленной на обеспечению устойчивости финансового рынка, укреплению доходной части местных бюджетов, упрощение целой налоговой системы и обеспечение ее ясности.
На заседании отмечалось, что основные направления совершенствования бюджетной и налоговой политики на 2018 год сформированы исходя из приоритетных задач, намеченных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В основном финансовом документе предусматривается снижение общей ставки налога на прибыль и отчислений в государственные целевые фонды в целях дальнейшего снижения налогового бремени на доходы хозяйствующих субъектов и населения в основных направлениях налоговой политики на 2018 год, освобождение движимого имущества от налога, которым облагается имущество юридических лиц, с сохранением 5-процентной налоговой ставки, снижение налоговой ставки, строго установленном для индивидуальных предпринимателей, сокращение на 50 процентов ставки акцизного налога по растительному маслу, уменьшение уровня налогового бремени с дохода физических лиц, размера отчислений на личные накопительные расчетные счета граждан с 1 процента до 2 процентов.
Члены фракции обратили особое внимание на то, что предусматривается реализация мер, направленных на повышение эффективности планирования бюджетных средств на 2018 год, достижение высоких результатов в их использовании и совершенствование межбюджетных отношений.
Подчеркивалось, что в 2018 году доходы Государственного бюджета составят 62,2 трлн.сумов или 21,4 процента относительно ВВП. Поступления в Государственный бюджет соответственно номинальному росту ВВП вырастут на 25,9 процента. В прогнозировании поступлений непосредственно по налогам учтено объединение налога на прибыль с налогами на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры.
Члены фракции обратили особое внимание на вопрос, связанный с расходами на содержание объектов водного хозяйства Министерства сельского и водного хозяйства в объеме 2 741,8 млрд.сумов, составляющих основную часть расходов экономики. При этом предусматривается определение роста на 9,4 процента   относительно текущего года или в размере 0,9 процента относительно ВВП.
Прогнозные показатели Фонда мелиоративного улучшения орошаемых земель на 2018 год прогнозированы на основе целевых параметров, намеченныхв постановлении Президента Республики Узбекистан о мерах по дальнейшему улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель и рациональному использованию водных ресурсов в период 2008-2022 годов. В рамках программы для мер по мелиоративного улучшению земель из Фонда улучшения мелиоративного состояния орошаемых земель в 2018 году планируется выделение 553,4 млрд.сумов.
Примечательно, что в результате реализации данных мер достигнуто улучшение мелиоративного состояния 276,0 тысяч гектаров орошаемых земель, повышение урожайности сельхозпродукции и увеличение доходов фермерских хозяйств.
В завершении заседания по основному вопросу повестки дня и обсуждениям принято соответствующее решение фракции УзЛиДеП.