O‘zLiDeP “Ayollar qanoti” tomonidan o‘tkazib kelinayotgan “Ishbilarmon ayol” ko‘rik-tanlovining Mirzaobod tuman bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Ko‘rik-tanlovda “Haqiqat”, “Yangi ovul”, “Toshkent”, “Bog‘iston”, “Yangi yo‘l” mahalla fuqarolar yig‘inlarida istiqomat qiluvchi yigirma nafarga yaqin tadbirkor, hunarmand, fermer ayollar qatnashdi. Hay’at a’zolari ishtirokchilarning faoliyatini Nizom qoidalari asosida o‘rganib chiqdilar.
“Mahmud qizi Maftuna orzusi” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi rahbari  Maftuna Mamajonova, dizayner Ra’no Boymirzayeva, tikuvchi O‘g‘iloy Bekmirzayeva va boshqalarning faoliyati ko‘rik-tanlov ishtirokchilarining e’tiborini tortdi.
Tumanning “Yangiobod” mahalla fuqarolar yig‘inida istiqomat qilayotgan Ozoda Yo‘lbarsova o‘tgan yili “Turonbank” Sirdaryo  viloyati bo‘limidan 23 million so‘m miqdorida kredit olib ish boshlagandi. Uning mo‘‘jazgina sexida ishlab chiqarilayotgan non va non mahsulotlari qisqa vaqtda o‘z xaridorlarini topdi. 5 ta ishchi mehnat qilayotgan makaron sexida ishlab chiqarilayotgan 4 xildagi makaron mahsulotlariga Guliston shahri bozorlarida  talab  kun sayin ortib bormoqda.
Ushbu tanlovda faol ishtirok etgan “Mahmud qizi Maftuna orzusi” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi rahbari Maftuna Mamajonovaning faoliyati va erishgan yutuqlari barchani birdek havasini uyg‘otdi.
- Tadbirkorlikni o‘z mablag‘im hisobiga boshlab, bankning 10 milion so‘mlik krediti evaziga uni rivojlantirdim. 2017 yilda  faoliyatimni echkichilikdan boshladim. 20 ta echki sotib olgandim. Ikki yarim yil ichida echkilarim soni 235 boshga yetdi. Undan tashqari 1 gektar yerda anorchilik, 1 gektar yerda uzumchilik xo‘jaligini tashkil etdim. 3 gektar maydonga ekilgan bedazor atrofiga echkilar uchun qo‘ra qurdim. Echkichilikdan kelgan mablag‘ hisobiga tikuvchilik ustaxonasini tashkil qildim va o‘n nafar qishloq ayollarini ish bilan ta’minladim.
Maftunaning qurt tayyorlash  sexida 4 nafar qishloq yoshlari ish bilan band.1,5 sotixlik issiqxonada ham ikki-uch nafar qishloq yoshlarini bandligi ta’minlangan. Yaqinda 20 ta tuyaqush sotib olinganligi  hisobiga ishchilar soni yana uch-to‘rt nafarga ortdi.
Tanlov yakuniga ko‘ra yosh ishbilarmon qiz Maftuna Mamajonova “Ishbilarmon ayol” ko‘rik-tanlovining tuman bosqichi g‘olibi deb topildi va viloyat bosqichida ishtirok etadigan bo‘ldi.
Shuningdek, ko‘rik-tanlovda ishtirok etgan Ra’no Baymuratova ikkinchi, Nilufar Bozorboyeva uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritishdi.

Молодая предприниматель из Мирзаабадского района Мафтуна Мамажонова – участница областного этапа смотра-конкурса “Женщина-предприниматель”
02.05.2019, 18:54
Молодая предприниматель из Мирзаабадского района  Мафтуна Мамажонова – участница областного этапа смотра-конкурса “Женщина-предприниматель”
Состоялся Мирзаабадский районный этап смотра-конкурса “Женщина-предприниматель”, который проводится “Женским крылом” УзЛиДеП.
В смотре-конкурсе приняли участие более двадцати женщин-предпринимателей, ремесленниц, фермеров из сходов граждан махаллей “Хақикат”, “Янги овул”, “Тошкент”, “Богистон”, “Янги йул”. На основе Положения о конкурсе члены жюри  ознакомились с деятельностью участниц.
Внимание жюри привлекла деятельность руководителя фермерского хозяйства “Махмуд кизи Мафтуна орзуси”   Мафтуны Мамажоновой, дизайнера Раъно Боймирзаевой, швеи Угилой Бекмирзаевой и других участниц конкурса.
Жительница схода граждан районной  махалли  “Янгиобод” Озода Юлбарсова начала свою деятельность в прошлом году благодаря взятому кредиту в Сырдарьинском областном отделении “Туронбанк”а в объеме  23 миллионов сум. За короткий срок хлеб и хлебная продукция, производимая в ее цехе, нашла своего покупателя. В цехе по производству макарон работает 5 человек, на  4 вида продукции этого цеха большой спрос на рынках города Гулистан.
Особое внимание было обращено на деятельность и достижения руководителя фермерского хозяйства “Махмуд кизи Мафтуна орзуси”   Мафтуны Мамажоновой.
- Начинала предпринимательскую деятельность за счет собственных средств, а развивала за счет банковского кредита в объеме 10 миллионов сум. В  2017 приступила к откорму коз, для этого закупила 20 голов. За два с половиной года в хозяйстве  стало   235 голов коз. Вместе с тем, на 1 гектаре начала выращивать гранатовые деревья, на 3 гектарах клеверных полей построила загон для коз. За счет получаемого дохода открыла швейную мастерскую, в которой работают десять женщин.
Еще Мафтуна организовала цех по заготовке курта, в котором работают  4 жителя кишлака. На 1,5 сотках построена небольшая теплица, в которой работает 3 человека. А недавно закупили 20 страусов, и число работников увеличилось на  четыре человека.
Мафтуна Мамажонова признана победителем районного этапа смотра-конкурса “Женщина-предприниматель”, она примет участие в областном этапе конкурса.