O‘zLiDeP rahbari Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari holidan xabar oldi
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi raisi Aktam Xaitov xalq deputatlari Surxondaryo viloyat Kengashidagi partiya deputatlik guruhi a’zolari bilan birgalikda Termiz shahri Mehrobod mahallasida yashovchi Said ota To‘rayev xonadonida bo‘lib, uning holidan xabar oldi.
Suhbat va muloqotlar davomida ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Said ota To‘rayev yig‘ilganlarga urushning zahmatli, og‘ir mashaqqatli kunlari haqida so‘zlab berdi. O‘z navbatida, O‘zLiDeP rahbari Said otaga partiyaning qimmatbaho sovg‘alarini taqdim etdi.
Shu kuni partiya vakillari Termiz tumanidagi “Quyoshli yurt” mahallasida yashovchi ikkinchi jahon urushi qatnashchilari Norqo‘chqor Yo‘ldoshev hamda “Do‘stlik” mahallasida istiqomat qiluvchi Kenja bobo Sultonovlar xonadonida ham bo‘ldi.
–1942 yilning ayni bahor paytida frontga ketdim. Urushda dushman bilan jang qilib, chap oyog‘im va chap qo‘limdan og‘ir yaralandim. Shu sabab, 1944 yilning qish faslida uyga qaytib keldim, – deydi Kenja ota Sultonov.

Руководитель УзЛиДеП навестил участников Второй мировой войны
Председатель Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП Актам Хаитов с членами депутатской группы партии в Сурхандарьинском областном кенгаше навестили жителя махалли Мехробод города Термеза Саид ота Тураева.
Участник Второй мировой войны Саид ота Тураев рассказал о тяжелых днях войны. Руководитель УзЛиДеП преподнес  Саиду ота подарки партии.
В этот день представители партии также навестили участников Второй мировой войны:   Норкучкора Юлдошева, проживающего в махалле “Куешли юрт” и Кенжа бобо Султонова, проживающего в махалле  “Дустлик” Термезского района.
–Я ушел на фронт весной 1942 года. В сражениях с врагом получил тяжелые ранения в левую руку и левую ногу. В связи с этим зимой 1944 года вернулся на родину, - сказал  в ходе беседы Кенжа ота Султонов.
В области продолжается чествование участников Второй мировой войны, им преподносят подарки областного, районных и городских кенгашей партии.