Mazkur loyihalarning 3 tasi O‘zbekistonning chet eldagi elchixonalari bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan bo‘lsa, 82 tasi hududiy loyihalarni tashkil etadi. Ushbu loyihalarni amalga oshirilishi natijasida 1888 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Tasdiqlangan dasturga muvofiq, 2019 yil davomida 65 ta loyiha amalga oshirilishi belgilangan bo‘lib, loyihalarning umumiy qiymati 265,1 mlrd. so‘mni tashkil etadi. Loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirilishi xalq deputatlari Chortoq tuman Kengashidagi O’zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari tomonidan nazorat qilib borilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, ayni paytda “Xanifa aya” fermer xo‘jaligi tomonidan Avstriya davlatidan 64 bosh zotli, naslli qoramollar olib kelinib, parvarishlanmoqda. Shuningdek, “Daehan Cotton Yarns” qo‘shma korxonasi tomonidan loyiha tashabbuskorining o‘z mablag‘lari hisobidan 480,0 mln. so‘m hamda 167,0 ming AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritilishi natijasida kalava ip ishlab chiqarish, paypoq va qo‘lqop ishlab chiqarish sexlari ishga tushirildi. Buning natijasida 54 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
–Chortoq tumani so‘lim tabiati, o‘ziga xos iqlimi bilan boshqa tumanlardan ajralib turadi. Shu boisdan tumanda turizmni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi xalq vakili Abdumutalli Mahkamov. –Mana, ayni chog‘da ham “Chortoq Resort” MChJ shaklidagi qo‘shma korxona tomonidan 160 o‘rinli sanatoriya va sog‘lomlashtirish markazi, 65 o‘ringa mo‘ljallangan 4 yulduzli “Mehmonxona” bino-inshootlarini qurilish ishlari olib borilmoqda.
Ma’lumot uchun, bugun tumanda 10 ga yaqin sihatgoh va davolanish maskanlari faoliyat yuritmoqda. Endilikda “Sulton Uvays Karoniy”, “Sulton Said”, “Langar ota”, “Bibi Naima” va “Sadamozor” kabi ziyoratgohlarda keng qamrovli ta’mirlash, obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda.

В текущем году в Чартаке будет реализовано 65 проектов общей стоимостью 265,1 млрд. сум
В Чартакском районе  в  2019-2020 годах в соответствии с программой социально-экономического развития района  будет реализовано 85 проектов. В том числе в сфере промышленности - 25,  сфере услуг - 25, сфере сельского хозяйства – 35 проектов.
3 из них будут реализовываться  в сотрудничестве  с посольствами Узбекистана за рубежом, 82 – составят региональные проекты. В результате реализации проектов будет создано 1888 новых рабочих мест.
В соответствии с утвержденной программой в 2019 году намечена реализация 65 проектов, общая стоимость которых составит 265,1 млрд. сум. Своевременное выполнение проектов контролируется  членами депутатской группы УзЛиДеП в Чартакском районном Кенгаше народных депутатов.
В настоящее время фермерским  хозяйством “Ханифа ая” закуплены в  Австрии, и откармливаются  62 головы породистого скота. Совместным предприятием “Daehan Cotton Yarns” за счет средств инициаторов проекта в объеме  480,0 млн. сум и инвестиций в объеме 167,0 тысяч долларов США открыты цеха по производству  пряжи, носок, перчаток. В результате создано 54 новых рабочих мест.
–Чартакский район отличается  красивой природой и умеренным климатом. Поэтому в районе уделяется особое внимание развитию туризма, - говорит депутат Абдумуталли Махкамов. – В настоящее время совместным предприятием в форме ООО  “Chortoq Resort” ведется строительство 160-местного санатория и оздоровительного центра, рассчитанного на 65 мест  4-звездочной гостиницы.
Для справки: в настоящее время в районе действуют 10 санаториев и лечебных учреждений. Теперь начата масштабная работа по ремонту и благоустройству  мест поклонений “Султон Увайс Кароний”, “Султон Саид”, “Лангар ота”, “Биби Наима” и “Садамозор”.