O'zLiDeP “Ayollar qanoti” tomonidan o‘tkazib kelinayotgan “Ishbilarmon ayol” ko‘rik-tanlovning Navoiy shahar bosqichi bo‘lib o‘tdi.
– Dastlab akam bilan qo‘lda o‘ynatadigan qo‘g‘irchoq yasab, bozorga sotganmiz, - deydi tanlovning ikkinchi o‘rin g‘olibasi Latofat Xusanova. – Xaridorlarimiz bu ishni davom ettirishimizga undadi. Asta-sekin bog‘chalarga ham olib bordim. 2013 yilda yakka tartibdagi tadbirkor bo‘ldim. O‘z faoliyatimni kengaytirish maqsadida 2017 yili bankdan 15 mln. so‘m kredit olib, uning evaziga kerakli asbob-uskunalar keltirdim. Buning natijasida 5 nafar fuqaro ishli bo‘ldi. Viloyatimizdagi barcha bog‘chalarni o‘zimiz yaratgan qo‘g‘irchoqlar bilan ta’minlab keldik. Hozirda bizning qo‘g‘irchoqlarimizga xorijliklarning ham qiziqishi ortgani sababli MDX davlatlariga eksport qila boshladik. Dunyo miqyosidagi ko‘rgazmalarda o‘z milliy qo‘g‘irchog‘larimiz bilan ishtirok etib kelmoqdaman.
Ko‘rik-tanlovning yakuniy natijasiga ko‘ra, bir necha tarmoqlardan tashkil topgan tajribali tadbirkor Diloro Botirova 1-o‘rinni, Milliy qo‘g‘irchoqlar yo‘nalishida ish olib borayotgan Latofat Husanova 2- o‘rinni va milliy ko‘rpa-to‘shaklar tikib, xalqimiz farovonligiga o‘z hissasini qo‘shib kelayotgan Mavjuda Ochilova 3- o‘rinni qo‘lga kiritdi.

Предприниматель из Навои Латофат Хусанова экспортирует национальные игрушки в страны СНГ
Состоялся Навоийский городской этап смотра-конкурса “Ишбилармон аёл”, проводимого “Женским крылом”  УзЛиДеП.
– Сначала мы с братом изготавливали  куклы-марионетки и продавали на рынке,  - сказала, занявшая второе место на конкурсе, Латофат Хусанова. – Покупатели призвали нас к продолжению этого дела. Потом стала обеспечивать куклами детские сады. В 2013 году  стала частным предпринимателем. В целях расширения деятельности в 2017 году получила кредит банка в объеме 15 млн. сум и купила необходимое оборудование. В результате создала 5 рабочих мест. Все детские сады обеспечили созданными нами куклами. Нашими куклами заинтересовались в странах СНГ, и мы наладили экспорт. Представляю национальные куклы на международных выставках.
По итогам смотра-конкурса, 1-е место заняла опытный предприниматель Дилором Ботирова, организовавшая несколько видов деятельности, 2-е место – изготавливающая национальные куклы Латофат Ҳусанова, 3-место – производящая матрацы и одеяла Мавжуда Очилова.