O'zLiDeP “Ayollar qanoti” tomonidan o‘tkazib kelinayotgan “Ishbilarmon ayol” ko‘rik-tanlovning Navoiy shahar bosqichi bo‘lib o‘tdi.
– Dastlab akam bilan qo‘lda o‘ynatadigan qo‘g‘irchoq yasab, bozorga sotganmiz, - deydi tanlovning ikkinchi o‘rin g‘olibasi Latofat Xusanova. – Xaridorlarimiz bu ishni davom ettirishimizga undadi. Asta-sekin bog‘chalarga ham olib bordim. 2013 yilda yakka tartibdagi tadbirkor bo‘ldim. O‘z faoliyatimni kengaytirish maqsadida 2017 yili bankdan 15 mln. so‘m kredit olib, uning evaziga kerakli asbob-uskunalar keltirdim. Buning natijasida 5 nafar fuqaro ishli bo‘ldi. Viloyatimizdagi barcha bog‘chalarni o‘zimiz yaratgan qo‘g‘irchoqlar bilan ta’minlab keldik. Hozirda bizning qo‘g‘irchoqlarimizga xorijliklarning ham qiziqishi ortgani sababli MDX davlatlariga eksport qila boshladik. Dunyo miqyosidagi ko‘rgazmalarda o‘z milliy qo‘g‘irchog‘larimiz bilan ishtirok etib kelmoqdaman.
Ko‘rik-tanlovning yakuniy natijasiga ko‘ra, bir necha tarmoqlardan tashkil topgan tajribali tadbirkor Diloro Botirova 1-o‘rinni, Milliy qo‘g‘irchoqlar yo‘nalishida ish olib borayotgan Latofat Husanova 2- o‘rinni va milliy ko‘rpa-to‘shaklar tikib, xalqimiz farovonligiga o‘z hissasini qo‘shib kelayotgan Mavjuda Ochilova 3- o‘rinni qo‘lga kiritdi.

Entrepreneur from Navoi Latofat Khusanova exports national toys to the CIS countries
Navoi city stage of “Ishbilarmon ayol” (Businesswoman) competition was held by the Women's Wing of UzLiDeP.
– At first my brother and I made puppets and sold them on the market, – said Latofat Khusanova, who won the second place at the competition. – Buyers called us to continue this business. Then I began to provide kindergartens with dolls. In 2013, I became a private entrepreneur. In order to expand activities in 2017, I received a bank loan in the amount of 15 million soums and bought the necessary equipment. As a result, I created 5 jobs. All kindergartens are provided with dolls created by us. The CIS countries became interested in our dolls, and we have established exports. I represent national dolls at international exhibitions.
According to the results of the competition, the 1st place was taken by an experienced entrepreneur Dilorom Botirova, who organized several activities, the 2nd place by Latofat Khusanova, producing national dolls, the 3rd place by Mavjuda Ochilova, producing mattresses and blankets.