Mirzaobodlik tajribali fermer yoshlarga mahorat darsi o‘tdi
O‘zLiDeP Sirdaryo viloyat Kengashi tomonidan Mirzaobod tumanidagi “Mahmud qizi Maftuna” fermer xo‘jaligida mahorat darsi o‘tkazildi. Unda tadbirkorlikni boshlamoqchi bo‘lgan, fermerlikka qiziquvchi 20 nafarga yaqin yoshlar ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida mazkur fermer xo‘jaligi rahbari Maftuna Mamajonova o‘z ish tajribasi, yerlarni ekin ekishga tayyorlashdan tortib, ularni parvarishlash, o‘z vaqtida sug‘orish, ozuqasini berish jarayonlari haqida ishtirokchilarga so‘zlab berdi.
Maftunaning aytishicha, dastlab Mirzaobod tumanining eng chekka hududi – Mirzo Ulug‘bek xo‘jaligidan 2 gektar yer olgan. Ammo ekin ekish uchun suv yo‘q. Suv bo‘lmasa qilingan barcha harakatlar besamar ketishi tayin. Shu bois dalaga yaqin yerdan oqib o‘tuvchi kanalga 3 ta nasos o‘rnatilib, dalaga suv chiqarilgan. Otasi, onasi va aka-ukalari ko‘magida yerga mineral o‘g‘itlar bergan. Lekin birinchi yil qilingan barcha urinishlar zoye ketgan.
“Echkichilikdan, issiqxonadan, tikuv sexlaridan olgan daromadimizga mashina olib qalbimdagi bulutlar tarqab ketdi. “Yerga haqiqiy mehr bersanggina u seni to‘ydiradi. Demak, biz hali unga yetarlicha mehr bera olmabmiz”, deya yana shahd bilan ishga kirishdik. Aksiga olib haydattirib, ozuqaga to‘ydirgan yerlarimizga anchagacha ekin ekolmay qoldik. Bahorda yoqqan tinimsiz yomg‘ir rejalashtirib qo‘ygan ishlarimizni amalga oshirishda biroz halal berdi. Ammo buning ham yo‘lini topdik. 1 gektar yerga 660 tup anor ko‘chatlari, dalaning chetlariga esa vodiydan olib kelingan eng sara uzum navlarini ekdik”, – deydi yosh fermer.
Ta’kidlash kerak, fermer qizga berilgan yerning bir qarichi ham bo‘sh emas. Erta bahorda ekilgan navnihol anor ko‘chatlaridagi besh-oltita hosil nishonalarini ko‘rib hayratingiz oshadi. Bodring va pomidor ko‘chatlari ham gullab turibdi. 2 gektar yerdagi bedazor, 200 tup bulg‘or qalampiri, baqlajon, mosh, loviya kabi ekinlar ham go‘yoki fermer qizning mehr taftidan bahra olayotgandek yashnab turibdi.
Uning ta’kidlashicha, ish ko‘lami oshgani sari ishchi kuchiga ham ehtiyoj ortib boraverar ekan. Shu bois Maftuna Rossiyada ishlab yurgan jiyanlarini ham chaqirib olib, ish bilan band qilib qo‘ydi. Kelini Yorqinoy, kelinoyisi Nargiza ham bugun ekkan nihollari atrofini yumshatish, kundalik yumushlarda faol ishtirok etyapti.

Master class from an experienced farmer from Mirzaabad
Syrdarya regional kengash of UzLiDeP organized a master class at “Mahmud qizi Maftuna” farm of Mirzaabad district. It was attended by 20 young people who want to engage in business and are interested in farming.
The head of the farm Maftuna Mamajonova told about her work experience, the process of planting, irrigation and fertilizing plants.
Maftuna gave information about the organization of her business. First, in the remote territory of Mirzaabad district – took 2 hectares of land in the farm «Mirzo Ulugbek». There was no water. Without water it is impossible to engage in agriculture. Installed 3 pumps on the flowing channel. With the help of family members, she applied mineral fertilizers to the fields. However, in the first year the work did not give a positive result.
“We bought a car from the income of keeping goats, greenhouses and sewing workshops. They say if you love the land, it will repay the good. So we have not given her love yet. With these thoughts, we again took up the work. Plowed, fertilized the soil, but did not have time to sow. Heavy spring rains prevented. But we also solved this problem. On 1 hectare, 660 pomegranate seedlings were planted, and the best grapes were planted along the edges,” – said the young farmer.
It should be noted that the farmer-girl rationally uses every inch of land. Young trees already have five or six fruits each. Cucumbers and tomatoes are blooming. On 2 hectares, a skilled farmer also grows clover, bell pepper, eggplants, mung, and beans.
The farmer notes that with increasing workload, the need for labor increases. In this regard, Maftuna intends to call nephews working in Russia. Members of the whole family and relatives help her to take care of the plantings.