Muammolar tizimli tahlil etiladi
O‘z oldimizga qo‘ygan ulkan maqsadlarni ro‘yobga chiqarish, xususan, yuksak taraqqiy etgan demokratik davlatlar qatoridan o‘rin olish uchun birinchi navbatda iqtisodiyotimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni, tarkibiy o‘zgarishlarni yanada chuqurlashtirish taqozo etiladi. Xususiy mulk va xususiy tadbirkorlik yo‘lidagi barcha g‘ov va to‘siqlarni yo‘q qilish biz uchun eng muhim, hal qiluvchi vazifalar sirasidan o‘rin olmoqda.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikka oid muammolarni tahlil qilish bo‘yicha ishlarning samarali amalga oshirilmasligi, vazirliklar, idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini muvofiqlashtirishning ta’sirchan mexanizmi mavjud emasligi va biznesni rivojlantirishga yo‘naltirilgan tashabbuslarning o‘z vaqtida lozim darajada qo‘llab-quvvatlanmayotganligi ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash masalalarining sifatli hal qilinishiga salbiy ta’sir etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining Tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish qabulxonalarini tashkil etilishi bu boradagi ishlarni butunlay yangi bosqichga olib chiqishi mumkinligini ta’kidlash kerak. Endilikda tadbirkorlar va chet ellik investorlarning murojaatlari bilan ishlash sifati hamda sur’ati oshadi, ishbilarmonlar bilan ochiq va to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot ta’minlanadi, bu esa hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, aholining ish bilan bandligi oshishi, xalq farovonligi o‘sishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Shuningdek, yer uchastkalari va binolar, kreditlar ajratilishi, ruxsat beruvchi hujjatlarni olishdagi to‘siqlarni bartaraf etish, tadbirkorlikni rivojlantirish va chet el investitsiyalarini jalb etishga xalaqit berayotgan tizimli muammolarni monitoring qilish, umumlashtirish va tahlil etish, sohadagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha takliflar tayyorlash imkoniyati ham yuzaga kelmoqda.

Системное решение проблем
Для реализации поставленных целей, в частности, достижения занятия страной места в ряду развитых государств, в первую очередь требуется  углубление  структурных преобразований и реформ в экономике. Одной из важнейших, решающих задач является устранение преград на пути развития частной собственности и частного предпринимательства.
Низкий уровень работы по анализу  проблем малого бизнеса и частного предпринимательства, отсутствие действенного механизма  координации деятельности  министерств, ведомств, местных органов исполнительной власти, неумение своевременно и на должном уровне  поддерживать инициативы  по развитию бизнеса негативно воздействуют  на качественное решение  вопросов по улучшению деловой среды.
Следует отметить, создание приемных Премьер-министра  Республики   Узбекистан по рассмотрению  обращений предпринимателей позволит организовывать  работув этом направлении на качественно новом уровне. Теперь повысятся качество и темп работы  с обращениями предпринимателей и иностранных инвесторов,  будет обеспечен прямой диалог с деловыми людьми,  что позитивно скажется  на социально-экономическом развитии территорий,  повышении уровня занятости людей,  и благосостояния народа. Также будут устранены преграды при выделении земельных участков и зданий, кридитов,  получении разрешительных документов, предоставляться возможности  для мониторинга, обобщения и анализа системных проблем в развитии предпринимательства и привлечении иностранных  инвестиций, подготовки предложений по совершенствованию законодательных актов. Вводимые новшества обеспечат соответствие  деловой среды  в нашей стране  требованиям и принципам рыночной экономики, станут толчком  для дальнейшего активного развития частного бизнеса и повышения уровня жизни народа.