Muammolar tizimli tahlil etiladi
O‘z oldimizga qo‘ygan ulkan maqsadlarni ro‘yobga chiqarish, xususan, yuksak taraqqiy etgan demokratik davlatlar qatoridan o‘rin olish uchun birinchi navbatda iqtisodiyotimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni, tarkibiy o‘zgarishlarni yanada chuqurlashtirish taqozo etiladi. Xususiy mulk va xususiy tadbirkorlik yo‘lidagi barcha g‘ov va to‘siqlarni yo‘q qilish biz uchun eng muhim, hal qiluvchi vazifalar sirasidan o‘rin olmoqda.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikka oid muammolarni tahlil qilish bo‘yicha ishlarning samarali amalga oshirilmasligi, vazirliklar, idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini muvofiqlashtirishning ta’sirchan mexanizmi mavjud emasligi va biznesni rivojlantirishga yo‘naltirilgan tashabbuslarning o‘z vaqtida lozim darajada qo‘llab-quvvatlanmayotganligi ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash masalalarining sifatli hal qilinishiga salbiy ta’sir etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining Tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish qabulxonalarini tashkil etilishi bu boradagi ishlarni butunlay yangi bosqichga olib chiqishi mumkinligini ta’kidlash kerak. Endilikda tadbirkorlar va chet ellik investorlarning murojaatlari bilan ishlash sifati hamda sur’ati oshadi, ishbilarmonlar bilan ochiq va to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot ta’minlanadi, bu esa hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi, aholining ish bilan bandligi oshishi, xalq farovonligi o‘sishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Shuningdek, yer uchastkalari va binolar, kreditlar ajratilishi, ruxsat beruvchi hujjatlarni olishdagi to‘siqlarni bartaraf etish, tadbirkorlikni rivojlantirish va chet el investitsiyalarini jalb etishga xalaqit berayotgan tizimli muammolarni monitoring qilish, umumlashtirish va tahlil etish, sohadagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha takliflar tayyorlash imkoniyati ham yuzaga kelmoqda.

Systemic problem solving
Deepening structural transformations and reforms in the economy are required to achieve the goals, in particular, to achieve a country's place in a number of developed countries. One of the most important, crucial tasks is elimination of barriers to development of private property and private entrepreneurship.
The low level of work on analyzing problems of small business and private entrepreneurship, the lack of an effective mechanism for coordinating the activities of ministries, departments, local executive authorities, and the inability to maintain business development initiatives in a timely manner and at the proper level have a negative impact on qualitative solutions to improve the business environment.
It should be noted that creation of reception offices of the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan to consider appeals from entrepreneurs will allow organizing the work in this direction at a qualitatively new level. Now the quality and pace of work with appeals of entrepreneurs and foreign investors will increase, a direct dialogue with business people will be ensured, which will positively affect the socio-economic development of the territories, increase the level of employment of people, and the welfare of people. It will also eliminate barriers in allocating land and buildings, credit facilities, obtaining permits, provide opportunities for monitoring, summarizing and analyzing systemic problems in development of entrepreneurship and attracting foreign investment, and preparing proposals for improving legislation. The innovations introduced will ensure the compliance of the business environment in our country with the requirements and principles of a market economy, will become the impetus for further active development of private business and improvement of people's living standards.