Poytaxtimizda “Bizning eng katta tayanchimiz va suyanchimiz, hal qiluvchi kuchimiz – yoshlar!” shiori ostida forum o‘tkazildi
29.05.2019, 10:20
OʻzLiDeP Toshkent shahar Kengashi yoshlar bilan ishlash bo‘limi tomonidan “Bizning eng katta tayanchimiz va suyanchimiz, hal qiluvchi kuchimiz – yoshlar!” shiori ostida “Yoshlar bandligini ta’minlash eng muhim vazifamiz” mavzusida yoshlar forumi o‘tkazildi.
Forumda partiya Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi va Toshkent shahar Kengashi mas’ul xodimlari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengash deputatlari, Savdo-sanoat palatasi Toshkent shahar hududiy boshqarmasi vakillari, uyushmagan yoshlar hamda jurnalistlar ishtirok etdi.
Forum davomida mamlakatimizda yoshlarga oid olib borilayotgan siyosatning ustuvor yo‘nalishlari, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan ishlar yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Ma’ruzalarda yoshlarga e’tiborni kuchaytirish, yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni targ‘ib qilish, yosh tadbirkorlarning istiqbolli g‘oyalari va loyihalarini ro‘yobga chiqarish, uyushmagan yoshlar bandligini ta’minlash masalalariga alohida urg‘u berildi.
Forum ishida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy kengash  deputatlari, partiya mas’ullari ishtirokida yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazildi. Unda davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan 5 tashabbus xususida so‘z yuritildi. Endilikda ushbu tajribani yurtimizning barcha hududlarida keng joriy qilish masalalari muhokama qilindi.
OʻzLiDeP Toshkent shahar Kengashi yoshlar bilan ishlash bo‘lim mudiri Sarvarxon Ibroximxonovning ma’lum qilishicha, mazkur forum uyushmagan yoshlarni mehnat yarmarkasiga keng jalb qilish, yoshlar tadbirkorligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ish o‘rinlari yaratish va yoshlar bandligini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan. Shuningdek, forum doirasida uyushmagan yoshlarni kichik biznes va xususiy tadbirkorlik faoliyatiga qiziqtirish, o‘z biznesini tashkil etish uchun iqtisodiy va huquqiy sharoit yaratish, ularning mamlakatimiz kelajagi yo‘lidagi intilishi, izlanishlari, jamoat ishlaridagi faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratishdir.
“Yoshlar forumida qatnashgan borki, poytaxtlik iqtidorli yoshlar yaratgan ixtirolarni ko‘rib, kelajak haqidagi tasavvurlari yanada boyidi. Ayniqsa, ularning ixtirochilari o‘zimizning yoshlar ekani barchaning ko‘ksini g‘ururga to‘ldirdi. Forum doirasida tashkil etilgan bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasida esa  Toshkent shahridagi 60 ga yaqin tadbirkorlik sub’ekti 500 dan ziyod bo‘sh ish o‘rni bilan qatnashdi. Yarmarka davomida 250 nafar uyushmagan yoshlar va kasb-hunar kolleji bitiruvchilariga yo‘llanma berildi”, – deydi  S.Ibroximxonov.
Forum davomida ishtirokchilar mamlakatimizda yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirildi.

В столице состоялся форум под девизом “Наша главная опора, решающая сила – молодежь!”
Ташкентским городским Кенгашем УзЛиДеП под девизом  “Наша главная опора, решающая сила – молодежь!” организован молодежный фестиваль «Главная задача – обеспечение занятости молодежи».
В форуме приняли участие  ответственные работники  Исполнительного комитета Политического Совета  и Ташкентского городского Кенгаша партии, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса и местного кенгаша, представители  Ташкентского городского управления Торгово-промышленной палаты, неорганизованная молодежь, журналисты.
В ходе форума состоялся обмен мнениями о приоритетных направлениях молодежной политики страны, работе по всесторонней поддержке, защите прав и интересов  молодежи. В докладах были затронуты вопросы  усиления внимания к молодежи, пропаганды чтения среди молодых людей, реализации перспективных идей и проектов молодых предпринимателей, обеспечения занятости неорганизованной молодежи.
В рамках форума проводилась встреча депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и местного кенгаша,  ответственных работников партии с молодежью. На встрече говорили о выдвинутых главой государства 5 инициативах. Обсуждался вопрос широкого внедрения этого опыта на всех территориях республики.
Как сказал заведующий  отделом по работе с молодежью Ташкентского городского кенгаша УзЛиДеП  Сарвархон Иброхимхонов, форум организован с целью привлечения неорганизованной молодежи к участию в ярмарках труда, обеспечения всесторонней поддержки молодых предпринимателей и занятости молодежи. Вместе с тем, форум направлен на формирование заинтересованности неорганизованной молодежи  в малом бизнесе и частном предпринимательстве, создание экономических и правовых условий для организации бизнеса, поддержку устремлений и активного участия молодежи в общественной работе.
“Практически все участники форума увидев изобретения столичной одаренной молодежи, обогатили  свое мнение о будущем. Особенно многих тронул тот факт, что большинство изобретателей – это молодежь нашей страны. В рамках форума проводилась ярмарка труда, на которой 60 субъектов предпринимательства города Ташкента предложили более 500 свободных рабочих мест. В ходе ярмарки 250 человек из числа неорганизованной молодежи и выпускников колледжей получили направления на работу”, – сказал С.Иброхимхонов.
На форуме участники ознакомились с проводимой в стране работой  по поддержке молодых предпринимателей.