Poytaxtimizda “Bizning eng katta tayanchimiz va suyanchimiz, hal qiluvchi kuchimiz – yoshlar!” shiori ostida forum o‘tkazildi
29.05.2019, 10:20
OʻzLiDeP Toshkent shahar Kengashi yoshlar bilan ishlash bo‘limi tomonidan “Bizning eng katta tayanchimiz va suyanchimiz, hal qiluvchi kuchimiz – yoshlar!” shiori ostida “Yoshlar bandligini ta’minlash eng muhim vazifamiz” mavzusida yoshlar forumi o‘tkazildi.
Forumda partiya Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi va Toshkent shahar Kengashi mas’ul xodimlari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengash deputatlari, Savdo-sanoat palatasi Toshkent shahar hududiy boshqarmasi vakillari, uyushmagan yoshlar hamda jurnalistlar ishtirok etdi.
Forum davomida mamlakatimizda yoshlarga oid olib borilayotgan siyosatning ustuvor yo‘nalishlari, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan ishlar yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Ma’ruzalarda yoshlarga e’tiborni kuchaytirish, yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni targ‘ib qilish, yosh tadbirkorlarning istiqbolli g‘oyalari va loyihalarini ro‘yobga chiqarish, uyushmagan yoshlar bandligini ta’minlash masalalariga alohida urg‘u berildi.
Forum ishida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy kengash  deputatlari, partiya mas’ullari ishtirokida yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazildi. Unda davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan 5 tashabbus xususida so‘z yuritildi. Endilikda ushbu tajribani yurtimizning barcha hududlarida keng joriy qilish masalalari muhokama qilindi.
OʻzLiDeP Toshkent shahar Kengashi yoshlar bilan ishlash bo‘lim mudiri Sarvarxon Ibroximxonovning ma’lum qilishicha, mazkur forum uyushmagan yoshlarni mehnat yarmarkasiga keng jalb qilish, yoshlar tadbirkorligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ish o‘rinlari yaratish va yoshlar bandligini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan. Shuningdek, forum doirasida uyushmagan yoshlarni kichik biznes va xususiy tadbirkorlik faoliyatiga qiziqtirish, o‘z biznesini tashkil etish uchun iqtisodiy va huquqiy sharoit yaratish, ularning mamlakatimiz kelajagi yo‘lidagi intilishi, izlanishlari, jamoat ishlaridagi faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratishdir.
“Yoshlar forumida qatnashgan borki, poytaxtlik iqtidorli yoshlar yaratgan ixtirolarni ko‘rib, kelajak haqidagi tasavvurlari yanada boyidi. Ayniqsa, ularning ixtirochilari o‘zimizning yoshlar ekani barchaning ko‘ksini g‘ururga to‘ldirdi. Forum doirasida tashkil etilgan bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasida esa  Toshkent shahridagi 60 ga yaqin tadbirkorlik sub’ekti 500 dan ziyod bo‘sh ish o‘rni bilan qatnashdi. Yarmarka davomida 250 nafar uyushmagan yoshlar va kasb-hunar kolleji bitiruvchilariga yo‘llanma berildi”, – deydi  S.Ibroximxonov.
Forum davomida ishtirokchilar mamlakatimizda yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirildi.

Tashkent hosts a forum under the motto “Our main support, the decisive force is youth!”
Tashkent city Kengash of UzLiDeP organized a youth festival “The main task is to provide youth employment” under the motto “Our main support, the decisive force is youth!”.
The forum was attended by senior officials of the executive committee of the political council and Tashkent city kengash of the party, deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the local kengash, representatives of Tashkent city government of the Chamber of Commerce and Industry, unorganized youth, journalists.
At the forum, views were exchanged on priority directions of the country's youth policy, activity on comprehensive support, protection of the rights and interests of young people. The reports included the issues of increasing attention to young people, promoting reading among youth, implementing promising ideas and projects of young entrepreneurs, and providing employment for unorganized young people.
The forum included a meeting of deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and the local Kengash, responsible party workers with young people. At the meeting, the initiatives forwarded by the Head of the state were discussed. The issue of widespread introduction of this experience in all territories of the country was discussed.
Head of department for working with youth of Tashkent city Kengash of UzLiDeP Sarvarkhon Ibrokhimkhonov said that the forum was organized to attract unorganized young people to participate in labor fairs, to provide comprehensive support for young entrepreneurs and youth employment. At the same time, the forum is aimed at forming an interest of unorganized young people in small business and private entrepreneurship, creating economic and legal conditions for organizing business, supporting aspirations and active participation of young people in public work.
“Almost all participants of the forum, having seen the inventions of Tashkent’s talented youth, enriched their opinion about the future. Especially many were touched by the fact that most inventors are youth of our country. Within the framework of the forum a labor fair was held, in which 60 business entities of the city of Tashkent offered more than 500 vacancies. During the fair, 250 people from among the unorganized youth and college graduates were offered jobs”, - said S. Ibrokhimkhonov.
At the forum, participants got acquainted with activities carried out in the country to support young entrepreneurs.