Korrupsiyaga qarshi kurashish
Prezidentimizning “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mamlakatimizda og‘ishmay amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-siyosiy hamda sotsial-iqtisodiy islohotlar samaradorligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Ta’kidlash lozimki, 2016 yilning oktabr oyida davlatimiz rahbari O‘zbekis­ton Respublikasi Prezidentligiga nomzod sifatida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining VIII s’ezdidagi saylovoldi ma’ruzasida O‘zbekistonning barqaror rivojiga xavf tug‘dirayotgan tahdidlar orasida aynan davlat hokimiyatini obro‘sizlantirib, iqtisodiyotning o‘sishi va tadbirkorlik rivojiga jiddiy to‘siq bo‘lib kelayotan korrupsiya muammosiga barchamizning e’tiborimizni qaratgandi. Aynan shu davrdan boshlab mamlakatimizda bu salbiy illat bilan murosasiz kurashish borasida bir qator qadamlar qo‘yildi.
Darhaqiqat, ko‘p vaqt o‘tmay, ya’ni 2016 yilning noyabr oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilindi. Mazkur qonun hujjatining samaradorligini ta’minlash maqsadida “Korrupsiya­ga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonunning qoidalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida Prezident qarori ham e’lon qilindi.
Kuni kecha e’lon qilingan farmon ana shu ishlarning mantiqiy davomi bo‘lib, unda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida yaratilgan tizimni yanada takomillashtirish masalasi qo‘yilgan, hal etish mexanizmlari ham ochib berilgan. Ushbu farmonning aynan “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” davlat das­turi doirasida e’lon qilinishi diqqatga sazovordir. Iqtisodiyotni yanada o‘stirish, xalq farovonligini oshirish, mamlakatda investitsiya muhitini yaxshilash borasidagi strategik vazifalarni hal etish korrupsiya­ga qarshi kurashish sohasida davlat siyosatining samarali amalga oshirilishini taqozo etadi. Korrupsiyaga qarshi kurashish nafaqat davlatning vazifasi, balkim jamiyat ham mazkur jarayonda faol ishtirok etishi lozim. Shuning uchun ham farmonda aynan partiya­larning bu boradagi rolini kuchaytirish alohida ko‘rsatib o‘tilgan.
Darhaqiqat, partiyamizning saylovoldi dasturida korrupsiya va uning har qanday ko‘rinishi bilan murosasiz kurash olib borishga alohida urg‘u berilgan. Mamlakatda mazkur illatga barham berilmas ekan, iqtisodiyotni rivojlantirish, sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, chet el investitsiyalarini jalb etish hamda o‘rta sinfni shakllantirish nihoyatda og‘ir kechadi.
Partiyamiz va Qonunchilik palatasidagi fraksiyamiz mazkur farmondan kelib chiqadigan vazifalarni ijrosini ta’minlash hamda bu borada tegishli nazoratni amalga oshirish yuzasidan quyidagi chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishi maqsadga muvofiq deb hisoblaymiz:
1. Davlat organlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida ishlab chiqiladigan tegishli qarorlarni tayyorlashda elektorat manfaatini himoya qilgan holda ishtirok etish;
2. “Davlat xaridlari to‘g‘risida” hamda “Davlat-xususiy sherikchilik to‘g‘risida”gi qonunlar ijrosini ta’minlashda korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan amalga oshirilgan ishlar monitoringini o‘tkazish va lozim bo‘lsa parlament eshituvi darajasida mazkur masalalarni o‘rganish;
3. “Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida”gi qonun doirasida tadbirkorlik sub’ekt­larining manfaatlarini himoya qilish yo‘nalishida faoliyat yuritib kelayotgan nodavlat notijorat tashkilotlar vakillarini jalb etgan holda davlat organlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan jamoatchilik eshituvlarini tashkil etishga ko‘maklashish;
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar xalq deputatlari kengashlari, tuman va shahar xalq deputatlari kengashlarining korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyalari tarkibiga tadbirkorlik sub’ektlarining manfaatlarini himoya qilish yo‘nalishida faoliyat yuritib kelayotgan nodavlat notijorat tashkilotlar vakillarini kiritish choralarini ko‘rish;
5. Yilning har choragida tadbirkorlik sub’ektlaridan kelib tushadigan korrupsiya bilan bog‘liq murojaatlar tahlilini o‘tkazish va tegishli choralar ko‘rish;
6. Yosh tadbirkorlar ishtirokida “Men korrupsiyaga qarshiman” shiori ostida seminar, davra suhbati va boshqa ommaviy tadbirlar o‘tkazish.
Fikrimizcha, ana shunday chora-tadbirlar rejasini partiyamizning viloyat, tuman va shahar tashkilotlari joylardagi mahalliy kengashlardagi partiya guruhlari bilan hamkorlikda tashkil etsa, yanada samarali bo‘ladi.

Anti-corruption improves
The Decree of the President “On measures for further improving the anti-corruption system in the Republic of Uzbekistan” serves to ensure the effectiveness of the country's socio-political and socio-economic reforms.
In October 2016, the Head of the state as a candidate for the post of President of the Republic of Uzbekistan in his pre-election report at the VIII Congress of the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan among the threats to the stable development of Uzbekistan, noted corruption – a serious obstacle to economic growth and business development. Since that period, the country has been working on an uncompromising fight against corruption.
In November 2016, the Legislative Chamber of the Oliy Majlis adopted the law “On countering corruption”. In order to ensure the effectiveness of the document, the resolution of the President “On measures for implementing the rules of the Law “On countering corruption” was announced.
The recently adopted decree became a logical continuation of activities carried out in this direction, the decree outlines tasks for further improving the anti-corruption system, the mechanisms for their implementation. It is noteworthy that the decree was announced within the framework of the State Program “Year of Active Investments and Social Development”. To solve such strategic tasks as achieving economic growth, improving the welfare of people, and improving the investment environment, effective implementation of the state policy in the sphere of combating corruption is required. The fight against corruption is not only the task of the state. Active participation of society is necessary in this process. In this regard, the decree specifically states the strengthening of the role of parties in this direction.
In the pre-election program of the party, the fight against corruption and its various manifestations is noted. If this problem is not eliminated in the country, it is difficult to achieve the development of the economy, formation of a healthy competitive environment, and attraction of foreign investments.
In order to ensure the execution of tasks outlined in the decree and organization of appropriate control in this direction, the party and party faction in the Legislative Chamber consider it expedient to develop a plan of the following activities:
1. Participation in preparation of anti-corruption resolutions developed by the state governing bodies, while protecting the interests of the electorate;
2. Monitoring the ongoing activity on prevention of corruption while ensuring the implementation of laws “On public procurement” and “On public-private partnership” and, if necessary, studying this issue at the level of parliamentary hearings;
3. Within the framework of the law “On Public Control”, assistance in organizing public hearings on anti-corruption work conducted by government agencies with involvement of representatives of non-governmental non-profit organizations engaged in protecting the interests of business entities;
4. Introduction into the composition of the Jokargy Kenges of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city council of people's deputies, district and city councils of people's deputies of representatives of non-governmental non-profit organizations engaged in protecting the interests of business entities;
5. In each quarter of the year, conducting an analysis and taking measures on incoming complaints from business entities related to corruption;
6. Conduction of workshops, dialogues and other public events under the motto “I am against corruption” with participation of young entrepreneurs.
We consider effective the implementation of the action plan in cooperation with regional, district, city party organizations, party groups in local kengashes.