Korrupsiyaga qarshi kurashish
Prezidentimizning “O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mamlakatimizda og‘ishmay amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-siyosiy hamda sotsial-iqtisodiy islohotlar samaradorligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Ta’kidlash lozimki, 2016 yilning oktabr oyida davlatimiz rahbari O‘zbekis­ton Respublikasi Prezidentligiga nomzod sifatida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasining VIII s’ezdidagi saylovoldi ma’ruzasida O‘zbekistonning barqaror rivojiga xavf tug‘dirayotgan tahdidlar orasida aynan davlat hokimiyatini obro‘sizlantirib, iqtisodiyotning o‘sishi va tadbirkorlik rivojiga jiddiy to‘siq bo‘lib kelayotan korrupsiya muammosiga barchamizning e’tiborimizni qaratgandi. Aynan shu davrdan boshlab mamlakatimizda bu salbiy illat bilan murosasiz kurashish borasida bir qator qadamlar qo‘yildi.
Darhaqiqat, ko‘p vaqt o‘tmay, ya’ni 2016 yilning noyabr oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilindi. Mazkur qonun hujjatining samaradorligini ta’minlash maqsadida “Korrupsiya­ga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonunning qoidalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida Prezident qarori ham e’lon qilindi.
Kuni kecha e’lon qilingan farmon ana shu ishlarning mantiqiy davomi bo‘lib, unda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida yaratilgan tizimni yanada takomillashtirish masalasi qo‘yilgan, hal etish mexanizmlari ham ochib berilgan. Ushbu farmonning aynan “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” davlat das­turi doirasida e’lon qilinishi diqqatga sazovordir. Iqtisodiyotni yanada o‘stirish, xalq farovonligini oshirish, mamlakatda investitsiya muhitini yaxshilash borasidagi strategik vazifalarni hal etish korrupsiya­ga qarshi kurashish sohasida davlat siyosatining samarali amalga oshirilishini taqozo etadi. Korrupsiyaga qarshi kurashish nafaqat davlatning vazifasi, balkim jamiyat ham mazkur jarayonda faol ishtirok etishi lozim. Shuning uchun ham farmonda aynan partiya­larning bu boradagi rolini kuchaytirish alohida ko‘rsatib o‘tilgan.
Darhaqiqat, partiyamizning saylovoldi dasturida korrupsiya va uning har qanday ko‘rinishi bilan murosasiz kurash olib borishga alohida urg‘u berilgan. Mamlakatda mazkur illatga barham berilmas ekan, iqtisodiyotni rivojlantirish, sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, chet el investitsiyalarini jalb etish hamda o‘rta sinfni shakllantirish nihoyatda og‘ir kechadi.
Partiyamiz va Qonunchilik palatasidagi fraksiyamiz mazkur farmondan kelib chiqadigan vazifalarni ijrosini ta’minlash hamda bu borada tegishli nazoratni amalga oshirish yuzasidan quyidagi chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishi maqsadga muvofiq deb hisoblaymiz:
1. Davlat organlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida ishlab chiqiladigan tegishli qarorlarni tayyorlashda elektorat manfaatini himoya qilgan holda ishtirok etish;
2. “Davlat xaridlari to‘g‘risida” hamda “Davlat-xususiy sherikchilik to‘g‘risida”gi qonunlar ijrosini ta’minlashda korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan amalga oshirilgan ishlar monitoringini o‘tkazish va lozim bo‘lsa parlament eshituvi darajasida mazkur masalalarni o‘rganish;
3. “Jamoatchilik nazorati to‘g‘risida”gi qonun doirasida tadbirkorlik sub’ekt­larining manfaatlarini himoya qilish yo‘nalishida faoliyat yuritib kelayotgan nodavlat notijorat tashkilotlar vakillarini jalb etgan holda davlat organlari tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan jamoatchilik eshituvlarini tashkil etishga ko‘maklashish;
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar xalq deputatlari kengashlari, tuman va shahar xalq deputatlari kengashlarining korrupsiyaga qarshi kurashish komissiyalari tarkibiga tadbirkorlik sub’ektlarining manfaatlarini himoya qilish yo‘nalishida faoliyat yuritib kelayotgan nodavlat notijorat tashkilotlar vakillarini kiritish choralarini ko‘rish;
5. Yilning har choragida tadbirkorlik sub’ektlaridan kelib tushadigan korrupsiya bilan bog‘liq murojaatlar tahlilini o‘tkazish va tegishli choralar ko‘rish;
6. Yosh tadbirkorlar ishtirokida “Men korrupsiyaga qarshiman” shiori ostida seminar, davra suhbati va boshqa ommaviy tadbirlar o‘tkazish.
Fikrimizcha, ana shunday chora-tadbirlar rejasini partiyamizning viloyat, tuman va shahar tashkilotlari joylardagi mahalliy kengashlardagi partiya guruhlari bilan hamkorlikda tashkil etsa, yanada samarali bo‘ladi.

Противодействие коррупции
Указ Президента “О мерах по дальнейшему совершенствованию  системы противодействия  коррупции в Республике Узбекистан”  служит обеспечению эффективности проводимых в стране  общественно-политических  и социально-экономических реформ.
В октябре 2016 года глава государства в качестве кандидата в Президенты Республики Узбекистан в своем предвыборном докладе  на  VIII съезде  Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана  среди угроз, представляющих опасность стабильному развитию Узбекистана, отметил коррупцию – серьезную преграду на пути роста экономики и развития предпринимательства. Начиная с того периода в стране ведется работа по бескомпромиссной борьбе с коррупцией.
В ноябре  2016 года  Законодательной палатой  Олий Мажлиса  был принят закон  “О противодействии коррупции”. В целях обеспечения  эффективности документа  было объявлено постановление Президента “О мерах по реализации правил закона “О противодействии коррупции”.
Принятый недавно указ стал логическим продолжением проводимой в этом направлении работы, в указе намечены задачи  по дальнейшему совершенствованию  системы  противодействия коррупции, механизмы их реализации. Заслуживает внимания, что указ объявлен в рамках  Государственной программы  “Год активных инвестиций и социального развития”. Для решения таких  стратегических задач, как достижение роста экономики,  повышение благосостояния народа, улучшение инвестиционной среды требуется эффективная реализация  государственной политики в сфере  противодействия коррупции. Борьба с коррупцией – это  задача не только  государства,  в этом процессе необходимо активное участие общества.  В этой связи в указе  отдельно указано усиление роли партий в этом направлении.
В предвыборной программе партии  отдельно отмечена борьба с коррупцией  и ее различными проявлениями. Если в стране не устранен этот недуг, сложно достичь развития экономики, формирования здоровой конкурентной среды, привлечения иностранных инвестиций.
В целях обеспечения исполнения намеченных в указе задач и организации соответствующего контроля в этом направлении, партия и партийная фракция в законодательной палате считают целесообразной разработку плана следующих мероприятий:
1. Участие в подготовке разрабатываемых государственными органами постановлений о противодействии коррупции, защищая при этом интересы электората;
2. Мониторинг проводимой работы по недопущению коррупции при обеспечении исполнения законов  “О государственных закупках” и “О государственно-частном партнерстве” и при необходимости  изучение этого вопроса на уровне парламентских слушаний;
3. В рамках закона “Об общественном контроле” содействие организации общественных слушаний о работе по борьбе с коррупцией, проводимой государственными органами с привлечением представителей негосударственных некоммерческих организаций, занимающихся защитой интересов субъектов предпринимательства;
4. Введение в состав Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского кенгашей народных депутатов, районных и городских кенгашей народных депутатов представителей негосударственных некоммерческих организаций, занимающихся защитой интересов субъектов предпринимательства;
5. В каждом квартале года проведение анализа и принятие мер  по поступившим касающихся коррупции обращениям субъектов предпринимательства;
6. При участии молодых предпринимателей проведение семинаров, бесед и других массовых мероприятий  под девизом  “Я – против  коррупции”.
Мы считаем эффективным реализацию плана мероприятий при сотрудничестве  с областными, районными, городскими организациями партии, партийными группами в местных кенгашах.