O‘zLiDeP faollari “Tashabbus - 2019” ko‘rik-tanlovining Respublika bosqichiga yo‘llanma oldi
Nukusda Prezident sovrini uchun tadbirkorlar, fermerlar va hunarmandlar o‘rtasida o‘tkazib kelinayotgan “Tashabbus – 2019” ko‘rik-tanlovining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bosqichi o‘tkazildi.
Unda hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan, tadbirkorlar, fermerlar va hunarmandlar, jumladan yosh tadbirkorlar qatnashdi.
Tanlovda ishtirokchilar “Sanoat sohasidagi eng yaxshi tadbirkor”, “Xizmat ko‘rsatish sohasidagi eng yaxshi tadbirkor”, “Eng yaxshi fermer”, “Eng yaxshi yosh tadbirkor” hamda “Eng yaxshi hunarmand” kabi beshta yo‘nalish bo‘yicha bellashdi.
Hakamlar hay’atining xulosasiga ko‘ra, O‘zLiDeP faoli, “Nukus Ziyoda-Nur” o‘quv markazi rahbari Z.Utenazarova tanlovning “Xizmat ko‘rsatish sohasidagi eng yaxshi tadbirkor” yo‘nalishi bo‘yicha 1-o‘ringa loyiq topildi va Respublika bosqichiga yo‘llanma oldi.
“2018  yilning aprel oyida tikuvchilik, sartaroshlik, pazandalik va turli xil bezash kurslari bo‘yicha o‘quv-markazi tashkil etgan edik, – deydi u. Keyinchalik yurtimizda tadbirkorlarga yaratib berilayotgan imkoniyatlardan samarali foydalanib, massaj, kompyuter kursi va  buxgalteriya, qoraqalpoq naqshlarini o‘rganish kurslarini ochdik. Endi erkaklar sartaroshxonasi, mebel, poyabzal, uyali aloqa telefonlarini ta’mirlash, ingliz va rus tili kurslarini ham ochishni rejalashtiryapmiz. Menga bildirilgan ishonch esa kuchimga kuch qo‘shdi”.
Sho‘manoylik yana bir faolimiz yakka hunarmand R.Matirzayeva ham tanlovning “Eng yaxshi hunarmand” yo‘nalishi bo‘yicha 1-o‘ringa loyiq deb topildi.
“Qariyb 22 yildan buyon milliy va zamonaviy uslubdagi kiyim-kechaklar, o‘tovlar uchun gilamlarni qo‘l mehnati orqali to‘qib kelyapmiz. Hunarmandchilikni o‘z onamdan o‘rganganman. Shu bois, “Ustoz va shogird” an’anasini davom ettirgan holda hozirga qadar 16 nafar shogird tayyorladim. Bunday tanlovlar esa bizni yanada ko‘proq ishlashga, izlanishga undaydi”, – deydi  R.Matirzayeva.
1391
Рахманова Гульнара КР Тахтакупир туман Кенгаши ижрочи котиб2019-06-12 09:01:30
Партиямиз тамонидан хар йили ташкиллаштириладиган “Ташаббус – 2019” кўрик-танловининг Қорақалпоғистон Республикаси босқичида голибликни кулга киритган партиямиз фаолларини табриклаймиз, келгуси боскичида хам омад ёр булишини тилаймиз .

Активисты УзЛиДеП получили путевки на Республиканский этап смотра-конкурса “Ташаббус - 2019”
В  Нукусе  состоялся Каракалпакский  этап  смотра-конкурса “Ташаббус – 2019”  на приз Президента, проводимого  среди предпринимателей, фермеров и ремесленников.
В нем приняли участие  предприниматели, фермеры, ремесленники, в том числе и молодые предприниматели, вносящие достойный вклад  в социально-экономическое развитие  территорий.
Участники соревновались по пяти номинациям  -  “Лучший предприниматель в сфере ”, “Лучший предприниматель  сферы услуг”, “Лучший фермер”, “Лучший молодой предприниматель”, “Лучший ремесленник”.
По решению жюри  победителем в номинации “Лучший предприниматель  сферы услуг” признана  активистка  УзЛиДеП, руководитель учебного центра “Нукус Зиёда-Нур” З.Утеназарова, ей вручена путевка на республиканский этап конкурса.
“В 2018 году  организовали учебный центр с курсами кройки и шитья,  парикмахерского мастерства, кулинарии, - сказала З.Утеназарова. – Затем, используя  создаваемые предпринимателям возможности, открыли курсы массажа, компьютерной грамотности,  бухгалтерии, вышивке каракалпакских узоров. Наши дальнейшие планы – это открытие мужской парикмахерской, мастерских по ремонту мебели, обуви,  мобильных телефонов, курсов английского и русского языков. Оказанное доверие придает мне силу и энергию”.
Еще одна активистка партии, частный предприниматель  Р.Матирзаева из Шуманая заняла первое место в номинации  “Лучший ремесленник” .
“На протяжении 22 лет занимаемся  ручным трудом, изготавливаем  одежду в национальном стиле,  ковры для юрт.  Ремеслу мены обучила мама. Я продолжаю традиции школы «мастер-ученик»,  обучила мастерству  16 человек.  Такие конкурсы служат стимулом в работе и поиске”, – сказала  Р.Матирзаева.