«Oylik maoshi menga ma’qul» – hazorasplik ayol deputat ko‘magida ishli bo‘ldi
Uchrashuvda Elektr tarmoqlari korxonasi, tuman Bandlikka ko‘maklashish markazi, “Amudaryo” MFY raisi va faollari ishtirok etdi.
Xalq vakili uchrashuvda shu kungacha hudud muammolarini hal qilish bo‘yicha amalga oshirgan ishlari, tegishli tashkilotlarga yuborgan deputatlik so‘rovlari hamda ularning bajarilishi yuzasidan hisobot berdi.
Sayyor qabul davomida aholi tomonidan maktabgacha ta’lim muassasasi zarurligi, ichimlik suvi muammosi, ko‘chalarni ta’mirlash, xususan ichki yo‘llarni tungi yorituvchi chiroqlar bilan ta’minlash, ishga joylashish bo‘yicha muammolar ko‘tarildi.
O‘rganilgan muammolarning ko‘pchiligi deputat va mutasaddilar ko‘magida joyida hal qilindi.
Jumladan, Amudaryo mahallasida yashovchi ayollar ish so‘rab murojaat qilishdi. Ulardan Nasiba Ro‘zimova, Mahbuba Qo‘chqarova va Nigora Saidxasanovalar shu yerning o‘zida deputat Z.Karimova va tuman Bandlikka ko‘maklashish markazi inspektori D.Anyazovlar tomonidan tuman Obodonlashtirish bo‘limiga jamoatchilik ishlariga qo‘yildi.
– Ko‘p yildan beri bola parvarishi sabab uyda edim. Ish so‘rab borgan tashkilotlar diplomim yo‘qligi sababli meni ishga olishmadi. Bugun deputatimizdan minnatdorman. Meni obodonlashtirish bo‘limiga ishga joylashishimga ko‘maklashdi. Oylik maoshi ham menga ma’qul, - deydi fuqaro Mahbuba Qo‘chqarova.
Shuningdek, mahalladagi yana 5 nafar ayollarimiz uylarida chorvachilik qilish istagini bildirib, “Xar bir oila tadbirkor” Davlat dasturi asosida imtiyozli kredit olishda qiynalayotganini aytib qilgan murojaatlari ham deputat tomonidan ijobiy hal qilindi. Ikki kun ichida deputat ko‘magida ushbu ayollarning hujjatlari rasmiylashtirilib, “Agrobank” ATB Hazorasp filialiga taqdim qilindi va Nasiba Ro‘zimova, Muxayyo Raximovalarg, Dilfuza Qurbonova, Roxila Ayitboyevalarga chorva mollari olib berildi.
Amudaryo mahallasida yashovchi fuqaro Ro‘zimova Nasiba Farovon hayot ko‘chasidagi 206 ta xonadonga o‘tkazilgan elektr energiya simlarining nosozligi tufayli mahallaga yangi transformator va sim yog‘ochlar o‘rnatib, elektr simlarini yangilash zarurligi bo‘yicha qilgan murojaatini deputat Zebiniso Karimova tegishli tashkilotlarga deputatlik so‘rovi yuborish orqali amaliy yordam berishini aytdi. Qolgan muammoli masalalar ham shu kunning o‘zida mutasaddilar bilan hamkorlikda deputatlik nazoratiga olindi va galdagi vazifalar belgilab olindi.
Ta’kidlash joizki, xalq vakili Zebiniso Karimova deputatlik faoliyatini joriy yilning yanvar oyida  mahalliy kengash deputatligiga bo‘lib o‘tgan qayta saylovda o‘zining tashabbuskorligi bilan yutib,1 -Toshsoqa oqguridan O‘zLiDeP deputatligiga saylangan.

Deputies' assistance to women's employment
An on-site reception of the deputy of the district Kengash of people's deputies Zebiniso Karimova was held in “Amudaryo” makhalla of Khozarasp district.
The reception was attended by the chairmen and activists of the district enterprises of power grids, the center for employment assistance, CAM “Amudaryo”.
At the meeting, the representative of people made a report on the work on solving problems of the population, implementation of deputy inquiries sent to relevant organizations.
Such problems of the population as lack of pre-school education institutions in the territory, issues of providing drinking water to the population, repairing streets and installing night-time lighting, employment were discussed at the on-site reception.
The main part of problems with the assistance of the deputy and officials are solved on the spot.
Residents of “Amudaryo” makhalla appealed with employment issue. Deputy Z. Karimova and inspector of the district center for employment support D. Anyazova provided employment for Nasib Ruzimov, Makhbub Kuchkarov and Nigora Saidkhasanova for community work in the district department for landscaping.
«I did not work for many years. I was engaged in raising children. Many organizations to which I applied did not employ me because I do not have a diploma. Today I am grateful to deputies. They helped me to get a job in the department of improvement. Salary suits me», said citizen Makhbuba Kuchkarova.
5 women from the makhalla who wish to be engaged in feed livestock cannot receive a preferential loan under the State Program «Every family entrepreneur». Deputies solved this problem positively. With the assistance of the deputy, within 2 days, the women issued and handed over the documents to Khozarasp branch of Agrobank JSCB and Nasiba Ruzimova, Mukhayyo Rakhimova, Dilfuza Kurbonova, Rokhila Ayitboyeva and purchased cattle.
A resident of “Amudaryo” makhalla Ruzimova Nasiba appealed for malfunction of power lines in 206 houses on Farovon Street and the need for installation of new transformer and poles in the makhalla, replacement of wires. On this issue, deputy Zebiniso Karimova sent a deputy request to relevant organizations. The remaining appeals are taken under the control of the deputy and responsible persons.
It is worth noting that representative of people Zebiniso Karimova, thanks to her initiative activities, was elected UzLiDeP deputy from District 1-Toshsoka at the elections of deputies of local Kengashes in January this year.