«Oylik maoshi menga ma’qul» – hazorasplik ayol deputat ko‘magida ishli bo‘ldi
Uchrashuvda Elektr tarmoqlari korxonasi, tuman Bandlikka ko‘maklashish markazi, “Amudaryo” MFY raisi va faollari ishtirok etdi.
Xalq vakili uchrashuvda shu kungacha hudud muammolarini hal qilish bo‘yicha amalga oshirgan ishlari, tegishli tashkilotlarga yuborgan deputatlik so‘rovlari hamda ularning bajarilishi yuzasidan hisobot berdi.
Sayyor qabul davomida aholi tomonidan maktabgacha ta’lim muassasasi zarurligi, ichimlik suvi muammosi, ko‘chalarni ta’mirlash, xususan ichki yo‘llarni tungi yorituvchi chiroqlar bilan ta’minlash, ishga joylashish bo‘yicha muammolar ko‘tarildi.
O‘rganilgan muammolarning ko‘pchiligi deputat va mutasaddilar ko‘magida joyida hal qilindi.
Jumladan, Amudaryo mahallasida yashovchi ayollar ish so‘rab murojaat qilishdi. Ulardan Nasiba Ro‘zimova, Mahbuba Qo‘chqarova va Nigora Saidxasanovalar shu yerning o‘zida deputat Z.Karimova va tuman Bandlikka ko‘maklashish markazi inspektori D.Anyazovlar tomonidan tuman Obodonlashtirish bo‘limiga jamoatchilik ishlariga qo‘yildi.
– Ko‘p yildan beri bola parvarishi sabab uyda edim. Ish so‘rab borgan tashkilotlar diplomim yo‘qligi sababli meni ishga olishmadi. Bugun deputatimizdan minnatdorman. Meni obodonlashtirish bo‘limiga ishga joylashishimga ko‘maklashdi. Oylik maoshi ham menga ma’qul, - deydi fuqaro Mahbuba Qo‘chqarova.
Shuningdek, mahalladagi yana 5 nafar ayollarimiz uylarida chorvachilik qilish istagini bildirib, “Xar bir oila tadbirkor” Davlat dasturi asosida imtiyozli kredit olishda qiynalayotganini aytib qilgan murojaatlari ham deputat tomonidan ijobiy hal qilindi. Ikki kun ichida deputat ko‘magida ushbu ayollarning hujjatlari rasmiylashtirilib, “Agrobank” ATB Hazorasp filialiga taqdim qilindi va Nasiba Ro‘zimova, Muxayyo Raximovalarg, Dilfuza Qurbonova, Roxila Ayitboyevalarga chorva mollari olib berildi.
Amudaryo mahallasida yashovchi fuqaro Ro‘zimova Nasiba Farovon hayot ko‘chasidagi 206 ta xonadonga o‘tkazilgan elektr energiya simlarining nosozligi tufayli mahallaga yangi transformator va sim yog‘ochlar o‘rnatib, elektr simlarini yangilash zarurligi bo‘yicha qilgan murojaatini deputat Zebiniso Karimova tegishli tashkilotlarga deputatlik so‘rovi yuborish orqali amaliy yordam berishini aytdi. Qolgan muammoli masalalar ham shu kunning o‘zida mutasaddilar bilan hamkorlikda deputatlik nazoratiga olindi va galdagi vazifalar belgilab olindi.
Ta’kidlash joizki, xalq vakili Zebiniso Karimova deputatlik faoliyatini joriy yilning yanvar oyida  mahalliy kengash deputatligiga bo‘lib o‘tgan qayta saylovda o‘zining tashabbuskorligi bilan yutib,1 -Toshsoqa oqguridan O‘zLiDeP deputatligiga saylangan.

Содействие депутатов трудоустройству женщин
Состоялся выездной прием депутата районного кенгаша народных депутатов  Зебинисо Каримовой  в махалле  “Амударё” Хозараспского района.
В приеме приняли участие  председатели и активисты  районных предприятия электросетей, центра содействия занятости, СГМ  “Амударё”.
На встрече представитель народа выступила с отчетом о работе по решению проблем населения, выполнению  депутатских запросов, направленных в соответствсующие организации.
На выездном приеме обсуждались такие проблемы населения, как отсутствие на территории  дошкольного образовательного учреждения, вопросы обеспечения населепния питьевой водой, ремонта улиц и установки  ночного освещения, трудоустройства.
Основная часть проблем при содействии депутата и должностных ли ц решена на месте.
С вопросом о трудоустройстве обратились жительницы  махалли «Амударё». Депутат З.Каримова и инспектор районного центра содействия занятости Д.Анязова устроили Насибу Рузимову, Махбубу Кучкарову и Нигору Саидхасанову  на общественные работы в районный отдел по благоустройству.
– Много лет  не работала, занималась воспитанием детей. Многие организации, куда я обращалась, не брали на работу потому что у меня нет диплома. Сегодня я благодарна  депутатам. Они помогли устроиться на работу в отдел по благоустройству.  Зарплата меня устраивает, - сказала гражданка  Махбуба Кучкарова.
5 женщин из махалли, желающие заниматься  откормом скота на дому не могут получить льготный кредит  по Государственной программе умиживотноШунингдек, маҳалладаги яна 5 нафар аёлларимиз уйларида чорвачилик қилиш истагини билдириб, “Каждая семья — предприниматель”,  депутаты положительно решили эту проблему. При содействии депутата в течение 2 дней  женщинам оформили  и сдали документы  в Хозараспский филиал  АКБ  “Агробанк”  и  Насибе Рузимовой, Мухайё Рахимовой,  Дилфузе Курбоновой, Рохиле Айитбоевой закупили крупный рогатый скот.
Жительница махалли «Амударё»  Рузимова Насиба обратилась по поводу  неисправности линий электропередач в 206 домах по улице Фаровон и необходимости устновки  в махалле  нового трансформатора и столбов, замене  проводов. По данной проблеме депутат Зебинисо Каримова направила депутатский запрос  в соответствующие организации.  Остальные обращения  взяты под контроль  депутата и соответствующих лиц.
Уместно отметить,  предсатвитель народа Зебинисо Каримова благодаря своей инициативной деятельности  избрана  депутатом УзЛиДеП от округа 1-Тошсока   на выборах  депутатов местных  кенгашей  в январе текущего года.