Natijadorlik va hisobdorlik muhim mezonga aylanadi
Shu yil 14 avgust kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha 2019 yilning birinchi yarmida amalga oshirilgan ishlarni muhokama qilish hamda 9 oy va yil yakuni bo‘yicha belgilangan prognoz parametrlariga erishishni ta’minlaydigan ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilish makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, yoqilg‘i-energetika, qayta ishlash sanoati va agrosanoat tarmoqlarini modernizatsiya qilish, hududlarni kompleks rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy sohalarni yaxshilash, aholi farovonligini oshirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar natijalari tahlil qilinib, ko‘pgina muammolarga yechim izlash barobarida mutasaddilar kesimida aniq vazifalar belgilab berilgani bilan ahamiyatli bo‘ldi.
O‘zLiDePning ushbu yig‘ilishdan kelib chiquvchi yaqin istiqboldagi maqsad va rejalarini ham belgilab oldi.
Mamlakatimiz taraqqiyotning yangi bosqichiga qadam qo‘ygach, davlat boshqaruvidagi tub o‘zgarishlar xalqning ichiga kirib borish, hayotga yaqinroq bo‘lish, hududlarni rivojlantirishga ustuvorlik berilishida ko‘zga tashlandi. Ushbu yo‘nalishdagi ishlar yanada chuqurlashtirilib, mantiqiy davomi sifatida yangi tartib joriy etilmoqdaki, bu ham islohotlarning natijadorligini ta’minlashga xizmat qilishi shubhasiz.
Davlatimiz rahbari bundan buyon Vazirlar Mahkamasi komplekslari rahbarlari, vazirlar, qo‘mitalar va xo‘jalik birlashmalari raislari ish uslubini o‘zgartirib, ko‘proq hududlarga, olis qishloqlarga borib, pastdagi muammolarni aniqlash va hal etishda hokimliklar, tadbirkorlar va joylardagi rahbarlarga amaliy yordam berishi zarurligini ta’kidladi. Masalaning yana bir e’tiborga molik jihati, endilikda respublika darajasidagi rahbarlar mavjud muammolarning hal etilishi va natijalari bo‘yicha viloyat xalq deputatlari kengashi va faollari oldida hisobot berib boradi.
Yangi tizimni amalda joriy qilish asnosida o‘z-o‘zidan xalq deputatlari mahalliy kengashlarining nufuzi va ta’sir doirasi oshib, shunga yarasha zimmasidagi mas’uliyat ham kuchaytirilishi taqozo etiladi. Xo‘sh, joylarda faoliyat yuritayotgan partiyamiz deputatlari mutasaddilarning hisobotini eshitishga qanchalik tayyor? Shunday imkoniyatdan foydalanib, o‘ziga berilgan vakolat va xalq ishonchini chuqur his etgan holda, taraqqiyotimiz yo‘lidagi g‘ovlarni bartaraf qilishda xalq noiblari qat’iy pozitsiyasini qanchalik namoyon eta oladi?
Zero, islohotlarning hozirgi bosqichida deputatlarga juda katta ishonch bildirilmoqda. Bugun biz ana shunday o‘tkir savollarni ko‘ndalang qo‘yib, faoliyatimizni qisqa fursatda tanqidiy yondashuv asosida qayta ko‘rib chiqishimiz zarur. Boz ustiga, oldimizda parlament quyi palatasi va mahalliy kengashlarga saylovlardek muhim siyosiy jarayon turibdi. Shu yil dekabr oyida bo‘lib o‘tadigan saylovlarga qarab butun dunyo O‘zbekistonga baho beradi. Keyingi besh yillikdagi taraqqiyotimiz ham ko‘p jihatdan ushbu siyosiy jarayonning qanchalik adolatli o‘tishiga bog‘liq desak adashmaymiz.
Ijro hokimiyatining turli bo‘g‘inlaridagi eskirgan ish uslublari oyog‘imizga to‘g‘anoq bo‘layotgani kundan-kunga oydinlashib bormoqda. Prezidentimiz ta’kidlaganidek, yangi O‘zbekiston qurish yo‘lida boshlagan ishlarimizning samaradorligini ta’minlashda kadrlarning bilim saviyasi va fidoyiligi hal etuvchi omildir. Yoshlarimiz chin ma’noda vatanparvar bo‘lib, xalqimizga yelkadoshlik saodatini teran tushungan holda, milliy yuksalishga xizmat qiluvchi keng ko‘lamli islohotlarga daxldorlik hissini tuyishi, buni faol fuqarolik pozitsiyasi va amaliy harakatlari bilan ko‘rsata olishi muhim ahamiyat kasb etadi. Shu ma’noda O‘zLiDeP jahon darajasida fikrlaydigan, yuqori intellektual salohiyatga ega navqiron avlodni kamol toptirishga hissa qo‘shib kelayotgan loyihalari qamrovini yanada kengaytirishni maqsad qilib oladi.
Davlatimiz rahbari endi qishloq xo‘jaligida manfaat ishlaydi, rag‘bat ishlaydi, deya alohida uqtirgani bejiz emas. Mazkur ta’kid zamirida agrar tizimda yillar mobaynida yig‘ilib qolgan asosiy muammolar sababi ifoda etildiki, keyingi uch yilda fermerlar manfaatdorligi va daromadlarini ko‘paytirishga qaratilgan iqtisodiy mexanizmlar joriy etilgani, paxta va g‘allaning davlat xaridi narxi sezilarli oshirilgani qishloq mulkdorlari qaddini chinakamiga ko‘tardi. Yig‘ilishda bu boradagi ishlarni izchil davom ettirish, kuz oylarida qo‘shimcha sabzavotlar ekish, tumanlarning tabiiy iqlim sharoitidan kelib chiqib, hosildorlikni oshirish, g‘allachilik klasterlari, chorvachilik, parrandachilik va baliqchilik komplekslari tashkil etish, suvni tejovchi texnologiyalarni keng joriy qilish bo‘yicha ham aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Birinchi yarim yillikda qariyb 86 trillion so‘m, ya’ni o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,6 barobar ko‘p investitsiyalar o‘zlashtirilgani, mamlakatimiz tarixida birinchi marta investitsiyaning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 38 foizdan oshgani barchamizni quvontiradi. Yurtimizda amalga oshirilayotgan investitsiya siyosatining o‘ziga xos xususiyati shundaki, mahalliy xomashyo resurslarini chuqur qayta ishlashni ta’minlaydigan, yuqori texnologiyalarga asoslangan yangi ishlab chiqarish sub’ektlarini tashkil etishga qaratilgan loyihalarga ustuvor ahamiyat berilmoqda. Faol investitsiya siyosati yuritilib, iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyalar yo‘naltirilayotgani natijasida ko‘plab loyihalar ro‘yobga chiqmoqda. Bu esa aholi bandligi va turmush farovonligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Albatta, bugun erishilgan yutuqlarga mahliyo bo‘lib, xotirjamlikka beriladigan odam yutqizadi. Maqsadimiz O‘zbekistonni dunyoning rivojlangan ellik davlati qatoriga qo‘shish ekan, ushbu ko‘rsatkichlarni yanada oshirish, yurtimizning investitsion jozibadorligini tobora kuchaytirish ishlaridan hech qachon chetda turmasligimiz lozim. Ayniqsa, asosiy elektorati tadbirkorlar, fermerlar hamda yirik biznes vakillari bo‘lgan O‘zLiDeP ushbu jarayonlarning ichida bo‘lmog‘i shart. Partiyamizning yangilangan dasturi va Saylovoldi platformasida bu masala diqqat markazida tutildi. Xususan, mamlakat iqtisodiyotiga xorijiy sarmoyalarni jalb qilish, zamonaviy eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarishlar, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining eksport salohiyatini oshirish, milliy raqobatbardosh mahsulotlarni tashqi bozorlarga chiqarish tizimini takomillashtirish, mahalliy korxonalar bilan chet ellik ishbilarmonlar o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlik munosabatlarini shakllantirishga kuchli e’tibor qaratamiz. Eksportni rag‘batlantirish, qulay moliyaviy-iqtisodiy va bojxona sharoitlarini yaratish, yangi transport yo‘laklarini shakllantirish orqali geografik makonni kengaytirishga qaratilgan vazifalar ham belgilangan. Biz xorijiy sarmoyalarning barqaror jalb qilinishini ta’minlovchi faol investitsiyaviy siyosatni yuritish, istiqbolli investitsion loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish jarayonlarining samaradorligi va shaffofligini oshirishni ko‘zda tutuvchi loyihaviy boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish tarafdorimiz.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, barcha davlat idoralari va korxonalarida tizimli ishlash, qat’iy tartib-intizomga rioya etish, qabul qilingan qarorlarni so‘zsiz bajarish, tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va amaliy yordam berish islohotlarimizning natijadorligini ta’minlashda asosiy omil bo‘lishi zarur va shart.
Ijroiya qo‘mitasi raisi
766
Темиров Даврон O‘zLiDeP Бўка туман Кенгаши депутатлик гурухи ижрочи котиби2019-08-25 11:09:39
Ислоҳотларнинг ҳозирги босқичида Президентимиз депутатларга жуда катта ишонч билдирил моқда. Шунинг учун биз ана шундай маъсулиятли вазифани бажаришга тайёрмизми? Деган саволни саволларни кўндаланг қўйиб, фаолиятимизни қисқа фурсатда танқидий ёндашув асосида қайта кўриб чиқишимиз зарур. Сабаби, олдимизда парламент қуйи палатаси ва маҳаллий кенгашларга сайловлардек муҳим сиёсий жараён турибди. Шу йил декабрь ойида бўлиб ўтадиган сайловларга қараб бутун дунё Ўзбекистонга баҳо беради. Кейинги беш йилликдаги тараққиётимиз ҳам кўп жиҳатдан ушбу сиёсий жараённинг қанчалик адолатли ўтишига боғлиқлигини унутмаслигимиз зарур.
Рахманова Гульнара 2019-08-22 17:15:56
Хакикатдан хам Президентимиз таъкидлаганидек, барча давлат идоралари ва корхоналарида тизимли ишлаш, қатъий тартиб-интизомга риоя этиш, давлатимиз тамонидан қабул қилинган қарорларни жойларда тулаконли бажарилишини таъминлаш, тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва амалий ёрдам бериш ислоҳотларимизнинг натижадорлиги таъминланишида асос булади. Халкимиз фарованлиги турмушимиз ободанчилиги йулидаги ислохатларни амалга оширлишида УзЛиДеП аъзолари фаоллик билан ендашишимиз зарур.

Важные критерии – результативность и отчетность
14 августа текущего года  под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось расширенное заседание, посвященное обсуждению проведенной  в первой половине 2019 года работы по социально-экономическому развитию страны и приоритетных задач обеспечения прогнозных параметров на 9 месяцев и в течение года.
На заседании анализировалась итоги работы по обеспечению макроэкономической стабильности, модернизации топливно-энергетической, перерабатывающей промышленности, агропромышленной отрасли,  комплексного развития территорий, поддержки предпринимательства, улучшению социальной сферы, повышению благосостояния населения, намечены задачи по решению  многих проблем в разрезе должностных служб.
На основе итогов заседания также намечены цели и задачи УзЛиДеП  на перспективу.
Страна ступила в новый этап развития, коренные преобразования в государственном управлении определили такие приоритеты, как  необходимость более тесного сближения с народом и дальнейшего развития территорий. Работа в этих направлениях углубляется, внедряются новые порядки, безусловно, служащие обеспечению результативности проводимых реформ.
Глава государства отмечал необходимость изменения метода работы  руководителей комплексов Кабинета министров, председателей министерств, комитетов и хозяйствующих  объединений, предоставления помощи  хокимиятам , предпринимателям и местным руководителям в  решении проблем территорий и отдаленных кишлаков. Заслуживающий внимания аспект – теперь руководители республиканского уровня будут отчитываться перед  областными кенгашами народных депутатов и активистами о решении проблем и результатах проведенной работы.
Основой внедрения  новой системы являются повышение престижа и воздействия  местных кенгашей народных депутатов, и вместе с тем, усиление возложенной на них ответственности. Насколько готовы заслушивать отчет должностных лиц  действующие на местах депутаты партии? Насколько представители народа способны  проявить твердую позицию  в устранении препятствий  на пути нашего развития при использовании предоставленных им возможностей, полномочий и глубоком осознании доверия народа?
На нынешнем этапе реформ депутатам оказывается очень большое доверие. Сегодня мы должны ребром ставить острые вопросы  и в короткие сроки с критической точки зрения пересмотреть свою деятельность. Мы стоим на пороге  важного политического процесса – выборов  в нижнюю палату парламента  и местные кенгаши депутатов. Весь мир будет давать оценку Узбекистану по  тому, как пройдут выборы в декабре нынешнего года. И не будет ошибкой сказать, развитие страны в последующие пять лет будет зависеть от того, насколько справедливо пройдут эти выборы.
Изо дня в день становится очевидным, словно кандалы нас связывают старые методы работы в различных звеньях  исполнительной власти. Как отметил Президент, в обеспечении эффективности  работы на пути  строительства нового Узбекистана важным фактором является  уровень знаний и самоотверженность  кадров. Важное значение имеет  истинный патриотизм молодежи, ее понимание счастья быть поддержкой народа, обладание чувством причастности к служащим  национальному росту масштабным реформам и умение демонстрировать  это активной гражданской позицией  и практическими действиями.  В этой связи УзЛиДеП считает своей целью  реализацию проектов, предусматривающих подготовку  молодого поколения, обладающим мышлением мирового уровня  и высоким интеллектуальным потенциалом.
Глава государства не без основания отметил, что теперь в сельскохозяйственной сфере приоритетом будут интересы и стимулирование. Были отражены основные причины накопленных в течение многих лет проблем и внедрение в последние три года экономично выгодных механизмов  повышения заинтересованности и доходов фермеров, ощутимое повышение закупочных цен на хлопок и пшеницу стали весомой поддержкой сельских собственников. На заседании намечены конкретные меры  по продолжению работы в этом направлении, выращиванию дополнительных видов овощей в осенние месяцы, повышению урожайности с учетом климатических особенностей  районов, организации зерноводческих кластеров, животноводческих, рыбоводческих и птицеводческих комплексов, широкому внедрению водосберегающих технологий.
Отрадно, что в первом полугодии объем освоенных инвестиций  составил 86 триллионов сумов, что на 1,6 раза больше этого периода прошло года, впервые в истории страны доля инвестиций в общем валовом продукте превысила 38 процентов. Особенность проводимой в нашей стране инвестиционной политики заключается в приоритетном значении проектов, направленных на обеспечение глубокой переработки местных сырьевых ресурсов и организацию основанных на высоких технологиях   новых производственных субъектов. В результате проведения активной инвестиционной политики и направления прямых иностранных инвестиций  в отрасли экономики и на территории реализуется множество проектов. Это способствует обеспечению занятости населения и повышению его благосостояния.
Безусловно, проиграет тот, кто, удовлетворившись достигнутыми результатами, предастся спокойствию. Наша цель -  вхождение Узбекистана в ряд развитых стран, и следовательно, необходимо  продолжать повышать эти показатели, работу по повышению инвестиционной привлекательности республики. И в центре этих процессов должна стоять УзЛиДеП, основным электоратом которой являются предприниматели, фермеры и представители малого бизнеса. Этот вопрос  стал центральным в обновленной Программе и  Предвыборной программе партии. В частности, мы будем уделять особое внимание таким вопросам, как привлечение в экономику страны иностранных  инвестиций, повышение экспортного потенциала производств, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, совершенствование системы  вывоза национальной конкурентоспособной продукции на внешний рынок, установление партнерских отношений  между местными предприятиями и зарубежными деловыми кругами. Намечены задачи  по стимулированию экспорта, созданию  благоприятных финансово-экономических и таможенных условий, расширению географического пространства путем  создания новых транспортных коридоров. Мы сторонники  активной инвестиционной политики, обеспечивающей стабильное привлечение иностранных инвестиций, внедрения  современных методов проектного управления, предусматривающего эффективность и прозрачность  процессов разработки и практического внедрения  перспективных инвестиционных проектов.
Как отметил Президент, системная работа во всех государственных ведомствах и предприятиях, твердое соблюдение установленного порядка и дисциплины, неукоснительное выполнение  принятых постановлений, всесторонняя поддержка  и оказание практической помощи предпринимателям должны стать основным фактором и условием обеспечения результативности  проводимых реформ.